Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz... Pamięć o zbrodni w lesie sztutowskim » Do dziś przeraźliwa cisza ciemnego lasu wywołuje dreszcze, ilekroć odwiedzam to miejsce zaciągnięte ... Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli... Spotkanie z mieszkańcami Oruni Górnej - Gdańska Południe, Ujeściska - ... » W Szkole Podstawowej nr 86 przy ul. Wielkopolskiej 20 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie władz...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Warsztaty z podstaw Polskiego Języka Migowego

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 03 października 2017 21:17

W Instytucie Kultury Miejskiej odbyły się warsztaty "Początek przygody z Polskim Językiem Migowym", których organizatorem była Pomorska Jednostka Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym. Na warsztatach można było zdobyć podstawową wiedzę o kulturze głuchych i spróbować własnych sił w komunikowaniu się osobami niesłyszącymi.- Warsztaty "Początek przygody z Polskim Językiem Migowym" to zachęta do poznania świata osób głuchych - powiedziała prowadząca warsztaty Kamila Skalska, psycholożka, trenerka pracy osób głuchoniewidomych. - Uczestnicy warsztatów poznali kilka słów w języku migowym, dowiedzieli się dużo o kulturze głuchych. Wiadomo w trakcie czterogodzinnych warsztatów nie da się nauczyć języka migowego. To tylko zachęta do poznania i nauki języka migowego.


altaltaltUczestnicy warsztatów poznali podstawy gramatyki Polskiego Języka Migowego, nauczyli się tworzyć proste wypowiedzi, używać ekspresji twarzy w rozmowie, poznali alfabet palcowy.


W warsztatach mógł wziąć udział każdy. Skorzystała młodzież ze Stowarzyszenia Teatralnego Ingenium, z którym Pomorska Jednostka Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym współpracuje od kilku lat.
- Warsztaty bardzo mnie zachęciły do nauki języka migowego - powiedziała Zuzanna Czerniak. - Szczerze mówiąc już wcześniej o tym myślałam więc gdy dowiedziałam, że takie warsztaty się odbędą to bez namysłu zdecydowałam się w nich wziąć udział. Kilka razy w życiu, a szczególnie w ostatnim roku, zdarzyło mi się spotkać z osobami głuchymi na ulicy. Niestety nie miałam możliwości się z nimi porozumieć. Pomyślałam, że gdyby była taka konieczność z nimi porozmawiać to nie wiedziałabym jak. Nauka języka migowego może trochę czasu zająć... Warsztaty pokazały, że to nie jest takie proste, szczególnie, że po tych czterech godzinach strasznie bolały palce (śmiech). Trzeba trochę poćwiczyć mięśnie palców i dłoni. Będę musiała znaleźć na nie jakieś ćwiczenia. Mam nadzieję, że takie warsztaty się powtórzą i będę mogła w nich uczestniczyć.


alt

Nauka liter Polskiego Alfabetu Migowego


altaltTomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież