O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys... Podsumowanie koalicji Konfederacji, Polska jest Jedna i Niezależna Sam... » W ostatnim dniu kampanii do wyborów samorządowych odbyła się konferencja prasowa podsumowująca kampa...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
niedziela, 14 kwietnia 2024 08:51
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Warsztaty z podstaw Polskiego Języka Migowego

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 03 października 2017 21:17

W Instytucie Kultury Miejskiej odbyły się warsztaty "Początek przygody z Polskim Językiem Migowym", których organizatorem była Pomorska Jednostka Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym. Na warsztatach można było zdobyć podstawową wiedzę o kulturze głuchych i spróbować własnych sił w komunikowaniu się osobami niesłyszącymi.- Warsztaty "Początek przygody z Polskim Językiem Migowym" to zachęta do poznania świata osób głuchych - powiedziała prowadząca warsztaty Kamila Skalska, psycholożka, trenerka pracy osób głuchoniewidomych. - Uczestnicy warsztatów poznali kilka słów w języku migowym, dowiedzieli się dużo o kulturze głuchych. Wiadomo w trakcie czterogodzinnych warsztatów nie da się nauczyć języka migowego. To tylko zachęta do poznania i nauki języka migowego.


altaltaltUczestnicy warsztatów poznali podstawy gramatyki Polskiego Języka Migowego, nauczyli się tworzyć proste wypowiedzi, używać ekspresji twarzy w rozmowie, poznali alfabet palcowy.


W warsztatach mógł wziąć udział każdy. Skorzystała młodzież ze Stowarzyszenia Teatralnego Ingenium, z którym Pomorska Jednostka Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym współpracuje od kilku lat.
- Warsztaty bardzo mnie zachęciły do nauki języka migowego - powiedziała Zuzanna Czerniak. - Szczerze mówiąc już wcześniej o tym myślałam więc gdy dowiedziałam, że takie warsztaty się odbędą to bez namysłu zdecydowałam się w nich wziąć udział. Kilka razy w życiu, a szczególnie w ostatnim roku, zdarzyło mi się spotkać z osobami głuchymi na ulicy. Niestety nie miałam możliwości się z nimi porozumieć. Pomyślałam, że gdyby była taka konieczność z nimi porozmawiać to nie wiedziałabym jak. Nauka języka migowego może trochę czasu zająć... Warsztaty pokazały, że to nie jest takie proste, szczególnie, że po tych czterech godzinach strasznie bolały palce (śmiech). Trzeba trochę poćwiczyć mięśnie palców i dłoni. Będę musiała znaleźć na nie jakieś ćwiczenia. Mam nadzieję, że takie warsztaty się powtórzą i będę mogła w nich uczestniczyć.


alt

Nauka liter Polskiego Alfabetu Migowego


altaltTomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież