Prezydent w potrzebie » Od ostatniej soboty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przebywa b. prezydent RP - Lech Wa... 110 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” » „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ta łacińska sentencja, użyta w satyrach rzymskiego poety Juwenalisa ... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2... 100 lat Pellowskich » Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu. W roku 1922, tr... Akcja edukacyjna gdańskiego IPN » „Powstańcy Warszawscy przelali krew za Polskę… Ty oddaj krew potrzebującym” – to jedno z haseł akcji... Pierwszy dzień fuzji. Msza dziękczynna w bastionie » 1 sierpnia 2022 to data fuzji firm paliwowych Lotos SA z Gdańska i Orlen SA z Płocka. W bastionie NS... W tygodniku „Sieci”: Prezes NBP ujawnia: tak chcą obalić rząd i polski... » W najnowszym numerze „Sieci” prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński wyjaśnia, jaki ... Niebieski namiot pomorskiego NFZ na Jarmarku Św. Dominika zaprasza » Informacje o Internetowym Koncie Pacjenta, wszystkich programach profilaktycznych finansowanych prze...
Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro...
środa, 03 sierpnia 2022 16:02
Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro...
Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Rasmus Jensen zostaje w Zdunek Wybrzeżu na sezon 2023
wtorek, 09 sierpnia 2022 16:21
Rasmus Jensen zostaje w Zdunek Wybrzeżu na sezon 2023
Rasmus Jensen pozostanie zawodnikiem Zdunek Wybrzeża Gdańsk na
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
sobota, 06 sierpnia 2022 16:39
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
Po bardzo słabej grze Lechia przegrała na Polsat Plus Arena z

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Wakacje na farmie
środa, 03 sierpnia 2022 15:56
Wakacje na farmie
Podczas turnusów półkolonijnych z Gdańskim Zespołem Schronisk i
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Warsztaty z podstaw Polskiego Języka Migowego

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 03 października 2017 21:17

W Instytucie Kultury Miejskiej odbyły się warsztaty "Początek przygody z Polskim Językiem Migowym", których organizatorem była Pomorska Jednostka Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym. Na warsztatach można było zdobyć podstawową wiedzę o kulturze głuchych i spróbować własnych sił w komunikowaniu się osobami niesłyszącymi.- Warsztaty "Początek przygody z Polskim Językiem Migowym" to zachęta do poznania świata osób głuchych - powiedziała prowadząca warsztaty Kamila Skalska, psycholożka, trenerka pracy osób głuchoniewidomych. - Uczestnicy warsztatów poznali kilka słów w języku migowym, dowiedzieli się dużo o kulturze głuchych. Wiadomo w trakcie czterogodzinnych warsztatów nie da się nauczyć języka migowego. To tylko zachęta do poznania i nauki języka migowego.


altaltaltUczestnicy warsztatów poznali podstawy gramatyki Polskiego Języka Migowego, nauczyli się tworzyć proste wypowiedzi, używać ekspresji twarzy w rozmowie, poznali alfabet palcowy.


W warsztatach mógł wziąć udział każdy. Skorzystała młodzież ze Stowarzyszenia Teatralnego Ingenium, z którym Pomorska Jednostka Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym współpracuje od kilku lat.
- Warsztaty bardzo mnie zachęciły do nauki języka migowego - powiedziała Zuzanna Czerniak. - Szczerze mówiąc już wcześniej o tym myślałam więc gdy dowiedziałam, że takie warsztaty się odbędą to bez namysłu zdecydowałam się w nich wziąć udział. Kilka razy w życiu, a szczególnie w ostatnim roku, zdarzyło mi się spotkać z osobami głuchymi na ulicy. Niestety nie miałam możliwości się z nimi porozumieć. Pomyślałam, że gdyby była taka konieczność z nimi porozmawiać to nie wiedziałabym jak. Nauka języka migowego może trochę czasu zająć... Warsztaty pokazały, że to nie jest takie proste, szczególnie, że po tych czterech godzinach strasznie bolały palce (śmiech). Trzeba trochę poćwiczyć mięśnie palców i dłoni. Będę musiała znaleźć na nie jakieś ćwiczenia. Mam nadzieję, że takie warsztaty się powtórzą i będę mogła w nich uczestniczyć.


alt

Nauka liter Polskiego Alfabetu Migowego


altaltTomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież