Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ... Pomorska Golgota więźniów KL Stutthof » Zbliża się niechlubna 78. rocznica „Marszu Śmierci”. Plan przymusowej ewakuacji obozu KL Stutthof op... Mazowsze w Gdańsku! » Proboszcz Bazyliki Św. Brygidy ks. Ludwik Kowalski zaprasza dzisiaj (20.01) o godz 19.00 na koncert ... Pomorska Biblioteka Pedagogiczna dla społeczności z Ukrainy » Pomorska Biblioteka Pedagogiczna zaprasza rodziny, które przyjechały do Gdańska z Ukrainy do swojej ... (Nie)wybuchowe odkrycie na Bielańskiej » W czwartek 19 stycznia przy ul. Bielańskiej 5 znaleziono niewybuch. Został on odkryty w trakcie prac...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
Kojotki postawiły się hokeistkom Stoczniowca
niedziela, 22 stycznia 2023 21:18
Kojotki postawiły się hokeistkom Stoczniowca
Zwycięstwem zakończyły sezon zasadniczy PLHK hokeistki
Czajka sprawdzi Kaczmarka, Michniewicz vs
sobota, 10 grudnia 2022 10:54
Czajka sprawdzi Kaczmarka, Michniewicz vs
Ligowi piłkarze już na urlopach. Szatnie puste i jedynie w biurach
Durmus i Kubicki na dłużej w Lechii
środa, 25 stycznia 2023 14:11
Durmus i Kubicki na dłużej w Lechii
Ilkay Durmus i Jarosław Kubicki przedłużyli kontrakty z Lechią.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Emil Paul Gabel - W pogoni za prawdą
niedziela, 15 stycznia 2023 15:55
Emil Paul Gabel - W pogoni za prawdą
Nadmorska scena w obrazie Emila Paula Gabela wywołuje silne
Półmetek Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
sobota, 31 grudnia 2022 12:13
Półmetek Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Rozgrywki Gdańskiej Olimpiady Młodzieży powoli zbliżają się do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Władze Gdańska będą sprzedawały mieszkańcom węgiel od PGE po preferencyjnej cenie

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 07 listopada 2022 19:48

Gdańsk będzie sprzedawał mieszkańcom węgiel od PGE. W poniedziałek rozpoczął się nabór wniosków o sprzedaż surowca po preferencyjnej cenie. Władze miasta tonę opału wyceniły na 2000 złotych, obejmuje ona również dostawę. Dystrybuowany będzie on za pośrednictwem składów węgla, które umawiać będą terminy. Pierwsze dostawy możliwe są w ciągu dwóch tygodni.


Miasto będzie rozprowadzać węgiel od Polskiej Grupy Energetycznej wśród mieszkańców Gdańska. Urzędnicy podpisali już umowę z pierwszym składem opału, który w imieniu gminy będzie dystrybuował paliwo. Składów ma być więcej, bo zapotrzebowanie szacuje się na maksymalnie 10 tysięcy ton w tym oraz drugie tyle w przyszłym roku. Tym samym rozpoczęło się przyjmowanie wniosków w Gdańskim Centrum Świadczeń.
– Na ten moment mamy zapewnione trzy stanowiska, gdzie takie wnioski będzie można składać. W tym tygodniu musimy też podpisać umowę z firmę PGE Paliwa, od tego zależy też, kiedy mogłyby ruszyć pierwsze dostawy – wyjaśnia zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kryszewski.


Zamówić będzie można węgiel w dwóch najpopularniejszych frakcjach – orzech i groszek. W ramach składanego wniosku będzie trzeba określić, jaki rodzaj i jaką ilość surowca chcemy kupić. Nie ma dolnego limitu zamówienia, można więc kupić np. 100 kg i sprawdzić jego jakość. Zakup warto jednak przemyśleć – cena 2000 zł brutto za tonę obejmuje też jedną dostawę w roku. Zgodnie z prawem, zamówić można 1,5 tony węgla w tym roku i drugie tyle w następnym – czyli od 1 stycznia 2023 roku. Miasto przyjmuje opłatę za surowiec „z góry”.
– Mieszkaniec, który chce kupić węgiel na preferencyjnych warunkach, najpierw musi dokonać wpłaty na specjalny rachunek bankowy, a w drugiej kolejności złożyć u nas wniosek. Można to zrobić w biurze, złożyć do wrzutni lub wysłać elektronicznie za pośrednictwem ePUAP – informuje dyrektor Gdańskiego Centrum Świadczeń, Edyta Zaleszczak-Dyks.


Kiedy urzędnicy potwierdzą otrzymanie przelewu i sprawdzą wniosek, urząd wyśle informację zawierającą wszystkie informacje. Bezpośrednio z odbiorcami będą się już kontaktować dostawcy, czyli posiadające umowę z miastem składy opału. Przy odbiorze węgla nic się nie płaci, bo pieniądze pobrane zostały „z góry”.
– Weryfikacja wniosku to kilka dni. Sprawdzamy przede wszystkim warunki kwalifikujące do otrzymania dodatku węglowego i to, czy opłata została wysłana. Jeśli wszystko jest w porządku, informacja trafia do mieszkańca, koordynatora i do składu, który już kontaktuje się w sprawie dostawy – dodaje Kryszewski.


Węgiel posiada certyfikaty wystawiane przez PGE Paliwa i spełnia wymagania określone prawem, będą one też przekazywane mieszkańcom. Koordynator sprzedaży węgla w Gdańsku – i jednocześnie wiceprezes miejskiej spółki Gdańskie Usługi Komunalne Janusz Kupcewicz-Szwoch – nie chciał poddawać wątpliwości jakości dostarczanego paliwa.
– Jesteśmy w sytuacji, kiedy wszystkie ręce idą na pokład z dostawami, nie mówimy nic o jakości węgla. Ufamy certyfikatom, które zostały dostarczone – podkreślił. Poinformował, że węgiel może różnić się kalorycznością w zależności od dostawy. Te realizowane mają być z czterech różnych źródeł pochodzenia.


Informacja o kraju pochodzenia i kaloryczności będzie zawarta na certyfikacie.


Mimo sprzeciwów i wskazywania, że handel węglem nie jest zadaniem własnym samorządu, władze Gdańska – w ślad za innymi samorządami z regionu – zdecydowały się na rozprowadzanie węgla wśród mieszkańców miasta. Według ilości złożonych wniosków o tzw. dodatek węglowy, urzędnicy mówią o ponad 7 tysiącach rodzin, które opalają domy węglem.


Urzędnicy nie wiedzą, ile z nich chce kupić opał po cenie preferencyjnej, bo nie pytali o to wcześniej mieszkańców. Szacuje się, że może być to od 3 do 4 tysięcy rodzin, z których każda może kupić trzy tony. Łączne zapotrzebowanie miasta – wyłącznie na potrzeby mieszkańców – szacuje się na około 15 tysięcy ton. Maksymalne – w najbardziej skrajnym wariancie – to 10 tysięcy ton do końca grudnia i tyle samo w pierwszym kwartale przyszłego roku.

źródło radiogdansk.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież