Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs... Zmiana koloru togi J. Karnowskiego? Bezprawne polecenia w Sopocie... » Poseł Jacek Karnowski, b. prezydent Sopotu, prowadzi przesłuchania w komisji śledczej ds. wyborów ko... 3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Projekt wypunktował Trefla
niedziela, 18 lutego 2024 18:58
Projekt wypunktował Trefla
W spotkaniu drużyn z czołówki Projekt Warszawa pokonał na swoim
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
niedziela, 18 lutego 2024 08:33
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
Bardzo udanie rozpoczęli rundę wiosenną piłkarze Lechii. Na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
niedziela, 11 lutego 2024 22:02
Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
Znany pod pseudonimem „Mieto” prof. Mieczysław Olszewski był

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Władze Gdańska będą sprzedawały mieszkańcom węgiel od PGE po preferencyjnej cenie

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 07 listopada 2022 19:48

Gdańsk będzie sprzedawał mieszkańcom węgiel od PGE. W poniedziałek rozpoczął się nabór wniosków o sprzedaż surowca po preferencyjnej cenie. Władze miasta tonę opału wyceniły na 2000 złotych, obejmuje ona również dostawę. Dystrybuowany będzie on za pośrednictwem składów węgla, które umawiać będą terminy. Pierwsze dostawy możliwe są w ciągu dwóch tygodni.


Miasto będzie rozprowadzać węgiel od Polskiej Grupy Energetycznej wśród mieszkańców Gdańska. Urzędnicy podpisali już umowę z pierwszym składem opału, który w imieniu gminy będzie dystrybuował paliwo. Składów ma być więcej, bo zapotrzebowanie szacuje się na maksymalnie 10 tysięcy ton w tym oraz drugie tyle w przyszłym roku. Tym samym rozpoczęło się przyjmowanie wniosków w Gdańskim Centrum Świadczeń.
– Na ten moment mamy zapewnione trzy stanowiska, gdzie takie wnioski będzie można składać. W tym tygodniu musimy też podpisać umowę z firmę PGE Paliwa, od tego zależy też, kiedy mogłyby ruszyć pierwsze dostawy – wyjaśnia zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kryszewski.


Zamówić będzie można węgiel w dwóch najpopularniejszych frakcjach – orzech i groszek. W ramach składanego wniosku będzie trzeba określić, jaki rodzaj i jaką ilość surowca chcemy kupić. Nie ma dolnego limitu zamówienia, można więc kupić np. 100 kg i sprawdzić jego jakość. Zakup warto jednak przemyśleć – cena 2000 zł brutto za tonę obejmuje też jedną dostawę w roku. Zgodnie z prawem, zamówić można 1,5 tony węgla w tym roku i drugie tyle w następnym – czyli od 1 stycznia 2023 roku. Miasto przyjmuje opłatę za surowiec „z góry”.
– Mieszkaniec, który chce kupić węgiel na preferencyjnych warunkach, najpierw musi dokonać wpłaty na specjalny rachunek bankowy, a w drugiej kolejności złożyć u nas wniosek. Można to zrobić w biurze, złożyć do wrzutni lub wysłać elektronicznie za pośrednictwem ePUAP – informuje dyrektor Gdańskiego Centrum Świadczeń, Edyta Zaleszczak-Dyks.


Kiedy urzędnicy potwierdzą otrzymanie przelewu i sprawdzą wniosek, urząd wyśle informację zawierającą wszystkie informacje. Bezpośrednio z odbiorcami będą się już kontaktować dostawcy, czyli posiadające umowę z miastem składy opału. Przy odbiorze węgla nic się nie płaci, bo pieniądze pobrane zostały „z góry”.
– Weryfikacja wniosku to kilka dni. Sprawdzamy przede wszystkim warunki kwalifikujące do otrzymania dodatku węglowego i to, czy opłata została wysłana. Jeśli wszystko jest w porządku, informacja trafia do mieszkańca, koordynatora i do składu, który już kontaktuje się w sprawie dostawy – dodaje Kryszewski.


Węgiel posiada certyfikaty wystawiane przez PGE Paliwa i spełnia wymagania określone prawem, będą one też przekazywane mieszkańcom. Koordynator sprzedaży węgla w Gdańsku – i jednocześnie wiceprezes miejskiej spółki Gdańskie Usługi Komunalne Janusz Kupcewicz-Szwoch – nie chciał poddawać wątpliwości jakości dostarczanego paliwa.
– Jesteśmy w sytuacji, kiedy wszystkie ręce idą na pokład z dostawami, nie mówimy nic o jakości węgla. Ufamy certyfikatom, które zostały dostarczone – podkreślił. Poinformował, że węgiel może różnić się kalorycznością w zależności od dostawy. Te realizowane mają być z czterech różnych źródeł pochodzenia.


Informacja o kraju pochodzenia i kaloryczności będzie zawarta na certyfikacie.


Mimo sprzeciwów i wskazywania, że handel węglem nie jest zadaniem własnym samorządu, władze Gdańska – w ślad za innymi samorządami z regionu – zdecydowały się na rozprowadzanie węgla wśród mieszkańców miasta. Według ilości złożonych wniosków o tzw. dodatek węglowy, urzędnicy mówią o ponad 7 tysiącach rodzin, które opalają domy węglem.


Urzędnicy nie wiedzą, ile z nich chce kupić opał po cenie preferencyjnej, bo nie pytali o to wcześniej mieszkańców. Szacuje się, że może być to od 3 do 4 tysięcy rodzin, z których każda może kupić trzy tony. Łączne zapotrzebowanie miasta – wyłącznie na potrzeby mieszkańców – szacuje się na około 15 tysięcy ton. Maksymalne – w najbardziej skrajnym wariancie – to 10 tysięcy ton do końca grudnia i tyle samo w pierwszym kwartale przyszłego roku.

źródło radiogdansk.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież