Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ... Pomorska Golgota więźniów KL Stutthof » Zbliża się niechlubna 78. rocznica „Marszu Śmierci”. Plan przymusowej ewakuacji obozu KL Stutthof op... Mazowsze w Gdańsku! » Proboszcz Bazyliki Św. Brygidy ks. Ludwik Kowalski zaprasza dzisiaj (20.01) o godz 19.00 na koncert ... Pomorska Biblioteka Pedagogiczna dla społeczności z Ukrainy » Pomorska Biblioteka Pedagogiczna zaprasza rodziny, które przyjechały do Gdańska z Ukrainy do swojej ...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
sobota, 28 stycznia 2023 20:23
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
Siatkarze Trefla walczyli, zwłaszcza w pierwszym secie, ale w
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Durmus i Kubicki na dłużej w Lechii
środa, 25 stycznia 2023 14:11
Durmus i Kubicki na dłużej w Lechii
Ilkay Durmus i Jarosław Kubicki przedłużyli kontrakty z Lechią.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Emil Paul Gabel - W pogoni za prawdą
niedziela, 15 stycznia 2023 15:55
Emil Paul Gabel - W pogoni za prawdą
Nadmorska scena w obrazie Emila Paula Gabela wywołuje silne
Półmetek Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
sobota, 31 grudnia 2022 12:13
Półmetek Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Rozgrywki Gdańskiej Olimpiady Młodzieży powoli zbliżają się do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Roszada w urzędzie - "Wszystko dla Gdańska" dobiera...

Ocena użytkowników: / 22
SłabyŚwietny 
środa, 01 czerwca 2022 16:35

Niespodziewane zmiany w gdańskim magistracie. Ze stanowiska zastępcy A. Dulkiewicz odszedł jej były szef Alan Aleksandrowicz, jego miejsce zajął Piotr Kryszewski, dotychczasowy dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w UM w Gdańsku. - To nieformalny początek kampanii wyborczej gdańskiej prezydent i wzmacnianie wpływów jej ugrupowania "Wszystko dla Gdańska" w administracji miejskiej - komentuje dla "Gazety Gdańskiej" Kazimierz Koralewski, przewodniczący opozycyjnego klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska.


Alan Aleksandrowicz swoją funkcję objął w maju 2019 roku przechodząc z Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego, która zarządzał przez wiele lat, do pracy w urzędzie. Odpowiadał za inwestycje, rozwój gospodarczy, nadzorował newralgiczny wydział urbanistyki i architektury, niektóre spółki miejskie, był bezpośrednio odpowiedzialny za fatalną w skutkach - dla daktylowca bo nie dla siebie - przebudowę palmiarni. Zanim został miejskim politykiem samorządowym był przełożonym Aleksandry Dulkiewicz i Piotra Grzelaka, których zatrudniał w agencji na stanowiskach specjalistów.


Dał się poznać jako zwolennik intensyfikacji partnerstwa publiczno- prywatnego, udostępniał za ułamek wartości działki miejskie pod inwestycje oświatowe realizowane przez partnerów niepublicznych. Znalazł prosty i prawnie skuteczny sposób na nieodebranie budynku publicznej szkoły w Kokoszkach wydzierżawionej spółce prawa handlowego.


- Odejście Aleksandrowicza z urzędu wynika przede wszystkim z przesłanek politycznych. To nieogłoszony wprost początek kampanii wyborczej A. Dulkiewicz, które umacnia wpływy swojego ugrupowania "Wszystko dla Gdańska" i osłabia frakcję PO w gdańskim samorządzie. Stąd awans merytoryczny dla Piotra Grzelaka, który zadziwia i sięgnięcie po dyrektora Piotra Kryszewskiego, podwładnego Grzelaka w urzędzie - komentuje szef klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska Kazimierz Koralewski.


Nieoficjalnie można usłyszeć, że były zastępca dobrze rozumiał się z liderem PO w Gdańsku, też zastępcą prezydenta, Piotrem Borawskim, który w ostatniej kampanii samorządowej kierował sztabem Jarosława Wałęsy i mógłby, wsparty wiedzą i doświadczeniem środowisk, które dobrze oceniały pracę A. Aleksandrowicza, stać się poważnym kontrkandydatem dla A. Dulkiewicz, której kapitał społeczny nijak ma się do pozycji jej poprzednika. Po rekonstrukcji P. Borawski w kierownictwie urzędu pozostał sam.


A. Aleksandrowicz w 2021 roku,ostatnim pełnym roku pracy w urzędzie, zarobił 346 tys. złotych, w tym 236 tys. jako zastępca prezydenta i 110 tys. zł reprezentując gminę, z zarządzenia prezydent Dulkiewicz, w radach nadzorczych GAiT i GIWK. Przejmujący po nim fotel prezesa GARG Marek Ossowski też nie wypada blado. Sezon 2021 to 295 tys. wynagrodzenia ze spółki oraz 50 tys. za radę nadzorczą Gdańskich Wód. Teraz rada nadzorcza GARG - Ewa Jarowicz, Adam Mikołajczyk, Przemysław Guzow - musi prezesa Ossowskiego odwołać, żeby prezesa Aleksandrowicza przywrócić.


Gabinet po Aleksandrowiczu w magistracie obejmie natomiast Piotr Kryszewski, dotychczas dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej, który bezpośrednio podlegał Piotrowi Grzelakowi, prominentnemu działaczowi "Wszystko dla Gdańska", niefortunnemu narratorowi historii. P. Kryszewski nie ma autonomicznej pozycji politycznej i wchodzi na grunt, na którym polityczne wsparcie staje się niezbędne. Jest też drugim po Monice Chabior zastępcą prezydenta, który jest bezdomny - nie ma ani mieszkania, ani domu. Jeszcze przed rokiem miał półhektarową działkę o wartości ok. 35 tys zł, ale w 2021 już jej w oświadczeniu nie uwzględniał. Jako dyrektor zarobił przed rokiem 173 tys zł. Jako wiceprezydent po podwyżkach, które A. Dulkiewicz ukrywa przed opinią publiczną może liczyć na 20 tys. zł miesięcznie.


Będzie czego bronić w wyborach samorządowych... a na razie warto zająć się wywozem śmieci, bo nie brak miejsc w Gdańsku, gdzie harmonogramy nie są realizowane.
(stg)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież