Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci » Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia Anna Olszewska-Kowalska, uwzględnił z... Wejście w historię: eksponaty związane z podporucznik Marią Orlicz » W Muzeum II Wojny Światowej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wejście w historię”. Tym razem zap... Prezydent w potrzebie » Od ostatniej soboty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przebywa b. prezydent RP - Lech Wa... 110 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” » „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ta łacińska sentencja, użyta w satyrach rzymskiego poety Juwenalisa ... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2... 100 lat Pellowskich » Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu. W roku 1922, tr... Akcja edukacyjna gdańskiego IPN » „Powstańcy Warszawscy przelali krew za Polskę… Ty oddaj krew potrzebującym” – to jedno z haseł akcji... Pierwszy dzień fuzji. Msza dziękczynna w bastionie » 1 sierpnia 2022 to data fuzji firm paliwowych Lotos SA z Gdańska i Orlen SA z Płocka. W bastionie NS...
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
czwartek, 11 sierpnia 2022 19:25
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Abramczyk Polonia - Zdunek Wybrzeże LIVE: 56:34 99:80
piątek, 12 sierpnia 2022 09:54
Abramczyk Polonia - Zdunek Wybrzeże LIVE: 56:34 99:80
W piątek, 12 sierpnia, o godz. 18.00 w Bydgoszczy rozpocznie się
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
sobota, 06 sierpnia 2022 16:39
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
Po bardzo słabej grze Lechia przegrała na Polsat Plus Arena z

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Wakacje na farmie
środa, 03 sierpnia 2022 15:56
Wakacje na farmie
Podczas turnusów półkolonijnych z Gdańskim Zespołem Schronisk i
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Roszada w urzędzie - "Wszystko dla Gdańska" dobiera...

Ocena użytkowników: / 22
SłabyŚwietny 
środa, 01 czerwca 2022 16:35

Niespodziewane zmiany w gdańskim magistracie. Ze stanowiska zastępcy A. Dulkiewicz odszedł jej były szef Alan Aleksandrowicz, jego miejsce zajął Piotr Kryszewski, dotychczasowy dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w UM w Gdańsku. - To nieformalny początek kampanii wyborczej gdańskiej prezydent i wzmacnianie wpływów jej ugrupowania "Wszystko dla Gdańska" w administracji miejskiej - komentuje dla "Gazety Gdańskiej" Kazimierz Koralewski, przewodniczący opozycyjnego klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska.


Alan Aleksandrowicz swoją funkcję objął w maju 2019 roku przechodząc z Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego, która zarządzał przez wiele lat, do pracy w urzędzie. Odpowiadał za inwestycje, rozwój gospodarczy, nadzorował newralgiczny wydział urbanistyki i architektury, niektóre spółki miejskie, był bezpośrednio odpowiedzialny za fatalną w skutkach - dla daktylowca bo nie dla siebie - przebudowę palmiarni. Zanim został miejskim politykiem samorządowym był przełożonym Aleksandry Dulkiewicz i Piotra Grzelaka, których zatrudniał w agencji na stanowiskach specjalistów.


Dał się poznać jako zwolennik intensyfikacji partnerstwa publiczno- prywatnego, udostępniał za ułamek wartości działki miejskie pod inwestycje oświatowe realizowane przez partnerów niepublicznych. Znalazł prosty i prawnie skuteczny sposób na nieodebranie budynku publicznej szkoły w Kokoszkach wydzierżawionej spółce prawa handlowego.


- Odejście Aleksandrowicza z urzędu wynika przede wszystkim z przesłanek politycznych. To nieogłoszony wprost początek kampanii wyborczej A. Dulkiewicz, które umacnia wpływy swojego ugrupowania "Wszystko dla Gdańska" i osłabia frakcję PO w gdańskim samorządzie. Stąd awans merytoryczny dla Piotra Grzelaka, który zadziwia i sięgnięcie po dyrektora Piotra Kryszewskiego, podwładnego Grzelaka w urzędzie - komentuje szef klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska Kazimierz Koralewski.


Nieoficjalnie można usłyszeć, że były zastępca dobrze rozumiał się z liderem PO w Gdańsku, też zastępcą prezydenta, Piotrem Borawskim, który w ostatniej kampanii samorządowej kierował sztabem Jarosława Wałęsy i mógłby, wsparty wiedzą i doświadczeniem środowisk, które dobrze oceniały pracę A. Aleksandrowicza, stać się poważnym kontrkandydatem dla A. Dulkiewicz, której kapitał społeczny nijak ma się do pozycji jej poprzednika. Po rekonstrukcji P. Borawski w kierownictwie urzędu pozostał sam.


A. Aleksandrowicz w 2021 roku,ostatnim pełnym roku pracy w urzędzie, zarobił 346 tys. złotych, w tym 236 tys. jako zastępca prezydenta i 110 tys. zł reprezentując gminę, z zarządzenia prezydent Dulkiewicz, w radach nadzorczych GAiT i GIWK. Przejmujący po nim fotel prezesa GARG Marek Ossowski też nie wypada blado. Sezon 2021 to 295 tys. wynagrodzenia ze spółki oraz 50 tys. za radę nadzorczą Gdańskich Wód. Teraz rada nadzorcza GARG - Ewa Jarowicz, Adam Mikołajczyk, Przemysław Guzow - musi prezesa Ossowskiego odwołać, żeby prezesa Aleksandrowicza przywrócić.


Gabinet po Aleksandrowiczu w magistracie obejmie natomiast Piotr Kryszewski, dotychczas dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej, który bezpośrednio podlegał Piotrowi Grzelakowi, prominentnemu działaczowi "Wszystko dla Gdańska", niefortunnemu narratorowi historii. P. Kryszewski nie ma autonomicznej pozycji politycznej i wchodzi na grunt, na którym polityczne wsparcie staje się niezbędne. Jest też drugim po Monice Chabior zastępcą prezydenta, który jest bezdomny - nie ma ani mieszkania, ani domu. Jeszcze przed rokiem miał półhektarową działkę o wartości ok. 35 tys zł, ale w 2021 już jej w oświadczeniu nie uwzględniał. Jako dyrektor zarobił przed rokiem 173 tys zł. Jako wiceprezydent po podwyżkach, które A. Dulkiewicz ukrywa przed opinią publiczną może liczyć na 20 tys. zł miesięcznie.


Będzie czego bronić w wyborach samorządowych... a na razie warto zająć się wywozem śmieci, bo nie brak miejsc w Gdańsku, gdzie harmonogramy nie są realizowane.
(stg)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież