Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Roszada w urzędzie - "Wszystko dla Gdańska" dobiera...

Ocena użytkowników: / 22
SłabyŚwietny 
środa, 01 czerwca 2022 16:35

Niespodziewane zmiany w gdańskim magistracie. Ze stanowiska zastępcy A. Dulkiewicz odszedł jej były szef Alan Aleksandrowicz, jego miejsce zajął Piotr Kryszewski, dotychczasowy dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w UM w Gdańsku. - To nieformalny początek kampanii wyborczej gdańskiej prezydent i wzmacnianie wpływów jej ugrupowania "Wszystko dla Gdańska" w administracji miejskiej - komentuje dla "Gazety Gdańskiej" Kazimierz Koralewski, przewodniczący opozycyjnego klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska.


Alan Aleksandrowicz swoją funkcję objął w maju 2019 roku przechodząc z Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego, która zarządzał przez wiele lat, do pracy w urzędzie. Odpowiadał za inwestycje, rozwój gospodarczy, nadzorował newralgiczny wydział urbanistyki i architektury, niektóre spółki miejskie, był bezpośrednio odpowiedzialny za fatalną w skutkach - dla daktylowca bo nie dla siebie - przebudowę palmiarni. Zanim został miejskim politykiem samorządowym był przełożonym Aleksandry Dulkiewicz i Piotra Grzelaka, których zatrudniał w agencji na stanowiskach specjalistów.


Dał się poznać jako zwolennik intensyfikacji partnerstwa publiczno- prywatnego, udostępniał za ułamek wartości działki miejskie pod inwestycje oświatowe realizowane przez partnerów niepublicznych. Znalazł prosty i prawnie skuteczny sposób na nieodebranie budynku publicznej szkoły w Kokoszkach wydzierżawionej spółce prawa handlowego.


- Odejście Aleksandrowicza z urzędu wynika przede wszystkim z przesłanek politycznych. To nieogłoszony wprost początek kampanii wyborczej A. Dulkiewicz, które umacnia wpływy swojego ugrupowania "Wszystko dla Gdańska" i osłabia frakcję PO w gdańskim samorządzie. Stąd awans merytoryczny dla Piotra Grzelaka, który zadziwia i sięgnięcie po dyrektora Piotra Kryszewskiego, podwładnego Grzelaka w urzędzie - komentuje szef klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska Kazimierz Koralewski.


Nieoficjalnie można usłyszeć, że były zastępca dobrze rozumiał się z liderem PO w Gdańsku, też zastępcą prezydenta, Piotrem Borawskim, który w ostatniej kampanii samorządowej kierował sztabem Jarosława Wałęsy i mógłby, wsparty wiedzą i doświadczeniem środowisk, które dobrze oceniały pracę A. Aleksandrowicza, stać się poważnym kontrkandydatem dla A. Dulkiewicz, której kapitał społeczny nijak ma się do pozycji jej poprzednika. Po rekonstrukcji P. Borawski w kierownictwie urzędu pozostał sam.


A. Aleksandrowicz w 2021 roku,ostatnim pełnym roku pracy w urzędzie, zarobił 346 tys. złotych, w tym 236 tys. jako zastępca prezydenta i 110 tys. zł reprezentując gminę, z zarządzenia prezydent Dulkiewicz, w radach nadzorczych GAiT i GIWK. Przejmujący po nim fotel prezesa GARG Marek Ossowski też nie wypada blado. Sezon 2021 to 295 tys. wynagrodzenia ze spółki oraz 50 tys. za radę nadzorczą Gdańskich Wód. Teraz rada nadzorcza GARG - Ewa Jarowicz, Adam Mikołajczyk, Przemysław Guzow - musi prezesa Ossowskiego odwołać, żeby prezesa Aleksandrowicza przywrócić.


Gabinet po Aleksandrowiczu w magistracie obejmie natomiast Piotr Kryszewski, dotychczas dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej, który bezpośrednio podlegał Piotrowi Grzelakowi, prominentnemu działaczowi "Wszystko dla Gdańska", niefortunnemu narratorowi historii. P. Kryszewski nie ma autonomicznej pozycji politycznej i wchodzi na grunt, na którym polityczne wsparcie staje się niezbędne. Jest też drugim po Monice Chabior zastępcą prezydenta, który jest bezdomny - nie ma ani mieszkania, ani domu. Jeszcze przed rokiem miał półhektarową działkę o wartości ok. 35 tys zł, ale w 2021 już jej w oświadczeniu nie uwzględniał. Jako dyrektor zarobił przed rokiem 173 tys zł. Jako wiceprezydent po podwyżkach, które A. Dulkiewicz ukrywa przed opinią publiczną może liczyć na 20 tys. zł miesięcznie.


Będzie czego bronić w wyborach samorządowych... a na razie warto zająć się wywozem śmieci, bo nie brak miejsc w Gdańsku, gdzie harmonogramy nie są realizowane.
(stg)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież