Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Abramczyk Polonia - Zdunek Wybrzeże LIVE: 49:41
czwartek, 01 czerwca 2023 06:39
Abramczyk Polonia - Zdunek Wybrzeże LIVE: 49:41
O godz. 18.00 w Bydgoszczy rozpocznie się zaległy mecz Abramczyk
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
piątek, 26 maja 2023 18:45
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
EKSTRAKLASA BP
Pożegnanie z Ekstraklasą okazało się
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
środa, 29 lipca 2015 22:02
Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
15 maja zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska. Przypominamy
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Zbigniew Kuźmiuk: Polska wzorem dla innych krajów

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
niedziela, 06 listopada 2022 14:40

Ze Zbigniewem Kuźmiukiem, doktorem nauk ekonomicznych, nauczycielem akademickim, politykiem ruchu ludowego i PiS, byłym marszałkiem województwa mazowieckiego, posłem (2004–09), od 2014 roku europosłem do Parlamentu Europejskiego (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy), w 1981 roku uczestnikiem strajku studenckiego w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu rozmawia Artur S. Górski


– Nadchodzi zima. Borykamy się z brakami w dostawach węgla i z jego wysoką ceną. A przecież kraj nasz jakoby węglem stoi. Rozumiem dekarbonizację, ale w miasteczkach, miastach i na wsiach mieszkańcy domów jednorodzinnych, choć nie tylko oni, zastanawiają się, co się stało? Gdzie i za jaką cenę węgiel uda się kupić?
Zbigniew Kuźmiuk: Węgla nie powinno zabraknąć. Nie będziemy marzli zimą. Ostatnie posunięcia rządu spowodują, że będzie on dostępny dla opalających domy węglem. I to w przystępnej cenie. Jeśli założone warunki zostaną spełnione, węgiel dla odbiorcy końcowego nie będzie mógł być droższy niż 2 tysiące złotych za tonę. Na ogrzanie przeciętnego domu zimą potrzeba 3–4 tony węgla. W związku z tym, że wypłacane są węglowe dodatki energetyczne, 3 tysięcy złotych na gospodarstwo, można się spodziewać, że ostateczny koszt tony węgla dla gospodarstwa nie będzie wyższy niż nieco ponad tysiąc złotych.


– Myśleliśmy, że jesteśmy bardziej eksporterem, niż importerem węgla.
Zbigniew Kuźmiuk: Był import, około 10 milionów ton, gdyż ograniczano wydobycie. Weszło embargo na rosyjski węgiel, a z tamtego kierunku były zaopatrywane w węgiel gospodarstwa domowe. Trzeba zatem węgiel sprowadzać z odległych krajów. Polska gospodarka się odzwyczaiła od importu z innych kierunków. Węgiel z Rosji był dostarczany głównie koleją. Na tym była zbudowana infrastruktura firm prywatnych, które się zajmowały jego importem. Teraz państwo musi się zająć sprowadzeniem węgla drogą morską. Następnie zapewnić dystrybucję. System dystrybucji, co logistycznie jest trudne, musiał być zbudowany w przeciągu kilku miesięcy. Jestem przekonany, że węgiel dotrze na czas.


– Operacja logistyczna zakończy się sukcesem?
Zbigniew Kuźmiuk: Do tej operacji, po pewnych perturbacjach, zostały włączone samorządy. Polski rząd zwrócił się przecież do prywatnych dostawców z propozycją uruchomienia systemu dopłat. Tylko że spotkał się z nieufnością i z odmową. Prywatne składy, nastawione na zysk, liczyły na zwielokrotnione zyski. W trudnej sytuacji nie chciały współpracować z rządem. Nie pozostało nic innego, jak utworzenie systemu dystrybucji przez państwo, z udziałem samorządów terytorialnych. Większość samorządów gminnych jest zainteresowana uczestnictwem.


– Samorządy będą miały preferencyjne ceny zakupu węgla do 1500 zł za tonę. W zamian mają go dystrybuować, sprzedając za 2 tysiące zł za tonę. 500 zł to środki na koszty dystrybucji. Pojawiają się limity. Wraca PRL?
Zbigniew Kuźmiuk: Raczej uporządkowanie. Owszem, mieszkańcy, odbiorcy końcowi, będą składali do gmin wniosek o zakup. W ustawie o samorządzie gminnym nie jest wprawdzie napisane wprost, że samorząd terytorialny ma dostarczać mieszkańcom węgiel, ale nie ulega wątpliwości, że dla lokalnej zbiorowości samorząd jest po to, by realizować oczekiwania i potrzeby mieszkańców. Węgiel dla odbiorcy końcowego ma być tańszy. Do każdej gminy węgiel trafi.

alt


– Mieszkańcy domów opalanych węglem to są głównie wyborcy PiS?
Zbigniew Kuźmiuk: Nie patrzę pod tym kątem. Byłem zbulwersowany postawą części samorządów, szczególnie tych zdominowanych przez PO, które były od razu na „nie”. Mamy konflikt wojenny za wschodnią granicą i są tego konsekwencje. Samorząd jest od tego, by zaspokoić potrzeby mieszkańców, we współpracy z państwem, jest przecież częścią naszego państwa.


– Z Rosji w 2020 roku sprowadziliśmy 9 milionów ton węgla kamiennego. Kłopoty zaczęły się z wprowadzeniem embarga na import węgla i koksu z Rosji i z Białorusi. Z dnia na dzień, 14 kwietnia 2022 r. Rząd i prezydent zadziałali pod wpływem wzmożenia emocjonalnego, a może działań opozycji i Donalda Tuska, który filmował się na tle węglarek w Wólce Dobryńskiej, na terminalu Małaszewicze?
Zbigniew Kuźmiuk: Donald Tusk nagrał nawet spot, siedząc w aucie przed terminalem i licząc rosyjskie wagony, apelował: „Zatrzymajmy import surowców z Rosji natychmiast!”.


– I rząd go posłuchał? Na takie gesty premier powinien odpowiedzieć, bo się znają: „Donaldzie, doradzam spokój, nie mamy zapasów, zaczekamy na decyzję przyjaciół z reszty Unii Europejskiej”. Zostaliśmy jak samotny prymus, z lękiem przed mrozem?
Zbigniew Kuźmiuk: Przyśpieszenie decyzji o nałożeniu embarga – unijne weszło w połowie sierpnia – być może nastąpiło dlatego, że nie wytrzymaliśmy presji opozycji, może poprzez emocje, bez przygotowanych kierunków importu. W sytuacji zagrożenia wojennego opozycja zachowuje się w cywilizowany sposób. Ale nie u nas. Lider Platformy i jego formacja zahamowań nie ma. Naciska, wymusza. Rosyjska propaganda wykorzystuje postawę opozycji i wypowiedzi samego Donalda Tuska. Przypomnę, że np. przestrzegał on w czerwcu rolników, że zasypie nas ukraińskie zboże, że ukraińskie zboże zagrozi rolnikom, bo nie będą mogli sprzedać swojego ziarna, a rząd nie dba o polskich rolników. To było wtedy, gdy staraliśmy się pomóc Ukraińcom w eksporcie zboża. Rosyjskie agencje tę wypowiedź podchwyciły. Podobnie jak tę o tanim rosyjskim gazie. Czy Tusk nie zdaje sobie sprawy, że jego wypowiedzi co rusz są wykorzystywane przez rosyjską propagandę? Czy jest mu to obojętne?


– Zapytamy. Na wojennym kryzysie i zaangażowaniu USA traci głównie gospodarka niemiecka. Może w tym tkwi klucz do zrozumienia jego wypowiedzi? Pan jest obecny w instytucjach unijnych. W analizach przyczyn drożyzny pojawia się jak mantra EU–ETS, termin znany od 2005 roku. Polska, jak inne kraje Unii, jest uczestnikiem systemu handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. Czy mamy możliwości, na poziomie międzynarodowym, by doprowadzić do weryfikacji unijnej polityki klimatycznej i ukrócenia procederu spekulacji prawami do emisji? Czy to jest w interesie rządu, połowa opłat trafia do budżetu państwa?
Zbigniew Kuźmiuk: Zgoda na stworzenie i wdrożenie systemu ETS, w założeniu ograniczającego emisję gazów, ma swoje konsekwencje. Zgoda na ETS była w 2009 roku, a w 2014 roku była kolejna zgoda na dopuszczenie do systemu obrotu emisjami sektora finansowego. To specyficzna zasługa ówczesnego premiera Donalda Tuska. Mamy do czynienia z narastającym zjawiskiem spekulacji na rynku handlu emisjami, co uderza najbardziej w Polskę, jako kraj bazujący od lat na węglu. Udział węgla w naszym energetycznym miksie nie zmniejszył się gwałtowne. Węgiel jest głównym źródłem energii w Polsce.


– Banki, fundusze inwestycyjne i powiernicze, gracze finansowi, mogą wejść na rynek i zakupić uprawnienia do emisji?
Zbigniew Kuźmiuk: Pojawiają się gracze z dużymi portfelami. Cena uprawnień rośnie. Mamy przyznany limit emisji dwutlenku węgla. Jesteśmy w trudnej sytuacji. Rok w rok z naszego kraju wypływa około 20 miliardów złotych, bo potrzeby „kwot” na emisję rosną. Pula pozwoleń jest z rynku rok w rok zdejmowana.


– Pula uprawnień maleje, ceny rosną. Ale i tak handel emisjami oraz rosnące ceny energii sprawiły, że budżet wzbogaci się o 20 miliardów złotych.
Zbigniew Kuźmiuk: Część darmowych pozwoleń niejako dostajemy. Z ich sprzedaży wpływają do budżetu określone sumy, ale te pieniądze mogą być wykorzystane na restrukturyzację energetyki. Płacą też firmy, państwowi wytwórcy energii. Skoro maleje podaż pozwoleń, ale nie popyt na nie, ceny za emisję, podbite spekulacją, rosną. Jest to doskonałym instrumentem spekulacyjnym. Przecież sektor finansowy pozwoleń na emisję nie potrzebuje, on na nich zarabia.

Fragment wywiadu za listopadowym „Magazynem Solidarność” (nr 11/2022)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież