Działania pomocowe Wojewody Pomorskiego dla uchodźców z Ukrainy » Minął ponad rok od wybuchu wojny w Ukrainie. Od 24 lutego 2022 roku do województwa pomorskiego zaczę... Elżbieta Rafalska: Sytuacja polskich rodzin będzie osnową kampanii wyb... » Z Elżbietą Rafalską, deputowaną do Parlamentu Europejskiego (od 2019 r.), Frakcja Europejskich Konse... Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO » 100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady GPEC, 800 zł od dziennikarza, 900 zł... Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul...
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
środa, 29 marca 2023 16:34
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
piątek, 31 marca 2023 13:49
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
Podczas meczów eliminacyjnych drużyn narodowych rozgrywki
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

I Ogólnopolski Kongres Patriotyczny

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
środa, 09 listopada 2022 19:29

W ubiegły weekend (04. – 06. listopada) w Elblągu odbył się I Ogólnopolski Kongres Patriotyczny. Głównym organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego. W kongresie brały udział różne organizacje, związki oraz stowarzyszenia, zajmujące się krzewieniem patriotyzmu i propagowaniem wiedzy historycznej.


„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu. Próbą dla tego umiłowania staje się każde zagrożenie tego dobra, jakim jest ojczyzna. Nasze dzieje uczą, że Polacy byli zawsze zdolni do wielkich ofiar dla zachowania tego dobra albo też dla jego odzyskania” – św. Jan Paweł II („Pamięć i tożsamość”, Kraków 2005 r.).


Polacy pamiętają
I Ogólnopolski Kongres Patriotyczny stworzył okazję do spotkania dla środowisk, które za cel stawiają sobie pielęgnowanie pamięci o prawdzie, dotyczącej polskiej historii.


Podczas wydarzenia został odczytany list Pana Prezydenta Andrzeja Dudy. Przekazał on także, na ręce organizatorów, flagę narodową. Oto fragment listu Pana Prezydenta: „Niech i dziś widok flagi państwowej umacnia patriotyzm, solidarność i wzajemny szacunek, łączące nas Polaków. Niech staje się natchnieniem do budowania silnej, bezpiecznej, nowoczesnej i gotowej na wyzwania przyszłości Rzeczypospolitej Polskiej. Niech będzie inspiracją dla państwa w podejmowaniu działalności patriotycznej i społecznej oraz źródłem satysfakcji czerpanej z pracy na rzecz wolności narodu i suwerenności państwa polskiego”.


W Elblągu był obecny wiceminister edukacji i nauki – Włodzimierz Bernacki, który w swoim przemówieniu zawarł słowa: „Kiedy dziś mówimy o patriotyzmie, pamiętajmy, że to, co łączy patriotów polskich XVI, XVII, XVIII i XIX, XX czy XXI wieku, to nie jest jakaś nowa postać patriotyzmu, ale umiłowanie ojczyzny od początku do końca, wymagające odrzucenia tego, co subiektywne, egoistyczne i związane z egotyzmem pojedynczego człowieka.


Kongres został objęty patronatem honorowym przez wicepremiera i szefa MON – Mariusza Błaszczaka, a także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wśród innych organizacji znalazły się, między innymi: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Wydarzeniu patronowali również wojewoda warmińsko-mazurski, a także prezydent Elbląga.


Ponadto obecni byli przedstawiciele mediów, zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich (Gazeta Polska, TVP Historia, TV Republika).


Wydarzenie zostało wzbogacone o walory artystyczne – w sobotę odbył się koncert Norberta „Smoły” Smolińskiego, związanego z zespołem Contra Mundum.


Cele i wnioski
Głównym zamierzeniem Kongresu była dyskusja o tym, jak dzisiaj należy mówić o patriotyzmie. W ramach wydarzenia odbyły się prelekcje, prezentacje filmów oraz spotkania z weteranami. Zaprezentowały się organizacje i grupy (między innymi rekonstrukcji historycznej), dla których praca na rzecz Polski oraz pamięci historycznej jest codziennością.


W trakcie spotkania zostali uhonorowani uczestnicy, którzy w szczególny sposób przyczyniają się do krzewienia patriotyzmu. Wręczono im pamiątkowe ryngrafy, medale Pro Bono Poloniae i Pro Patria. Wśród odznaczonych znaleźli się, między innymi Tadeusz Płużański (Prezes Fundacji „Łączka”) oraz Piotr Opaczewski (wicewojewoda warmińsko – mazurski)


Niebywałym atutem kongresu było to, że stworzył przestrzeń do spotkania dla środowiska multipokoleniowego, co pozwoliło spojrzeć na tematykę dalszego krzewienia patriotyzmu z wielu perspektyw.


Wydarzenia, zrzeszające środowiska patriotyczne, są niezbędne do podejmowania pracy na rzecz pamięci o polskiej historii, zwłaszcza w dzisiejszych, trudnych dla prawdy, czasach. Wymiana doświadczeń pozwala szukać bardziej efektywnych dróg docierania do młodych pokoleń Polaków, od których zależy przyszłość naszego kraju.

Blanka Kiesz

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież