Marek Jakubiak: Nie trwać w okopach! » Trzeba żyć chwilą, ale też planować, mieć elastyczność odreagowywania na zmieniającą się sytuację. T... Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji » Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał zmiany w pierwszej turze był większy n... Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-...
Reklama
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
czwartek, 07 grudnia 2023 17:42
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Jak się tu znaleźliśmy?
wtorek, 28 listopada 2023 14:22
Jak się tu znaleźliśmy?
Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci mówi

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Koncern BASF łamie sankcje? Poseł Płażyński zwrócił się o kontrolę do KAS

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 10 listopada 2022 15:44

Poseł Kacper Płażyński wystąpił z wnioskiem do Krajowej Administracji Skarbowej o sprawdzenie czy dwie działające w Polsce firmy, które należą do chemicznego koncernu BASF, łamią nałożone na Rosję i Białoruś sankcje. Za łamanie ograniczeń wynikających z agresji Rosji na Ukrainę KAS może nałożyć karę do 20 milionów złotych.


Według informacji niemieckich dziennikarzy „Der Spiegel” i ZDF w handel chemicznymi komponentami do produkcji paliwa lotniczego – zużywanego w dużej ilości przez rosyjskie samoloty atakujące Ukrainę – zamieszana ma być firma "Wintershall Dea", w której większość udziałów ma niemiecki koncern chemiczny BASF.


Jak przekazał poseł Kacper Płażyński w Polsce działać mają przynajmniej dwie spółki należące do koncernu BASF.
– Zachodzi podejrzenie, że również te spółki-córki w jakiś sposób mogły uczestniczyć w tych, prawdopodobnie naruszających sankcje międzynarodowe, transakcjach między BASF-em i Gazpromem – powiedział poseł Kacper Płażyński. – Zwróciłem się z prośbą o sprawdzenie tej sprawy do szefa Krajowej Administracji Skarbowej.Jestem przekonany, że KAS przeprowadzi tutaj rzetelne śledztwo i rzetelne wyjaśnienia. Będziemy mieć pewność, czy ta sytuacja miała prawo się wydarzyć, czy też nie.


Poseł przypominał, że historia BASF sięga XIX wieku, a dzisiejszą pozycję koncern zawdzięcza między innymi zbrodniom wojennym. Firma wykorzystywała przymusowych pracowników, między innymi z obozu Auschwitz. Inna spółka, której współwłaścicielem w czasach II wojny światowej był BASF, produkowała gaz Cyklon B. – Potem prezes tej spółki zasiadał we władzach BASF-u – przypominał Płażyński. Firma zaangażowana była finansowo w budowę gazociągu Nord Stream 2, przekazując ponad 800 milionów euro na jego budowę.


W piśmie do Krajowej Administracji Skarbowej poseł Kacper Płażyński prosi o przekazanie informacji o tym, jakie działania zostały podjęte w celu wyjaśnienia ewentualnych naruszeń prawa, związanych z zależnymi od BASF firmami w Polsce.

źródło radiogdansk.pl


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież