Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Requiem Pamięci Poległych na Westerplatte

Ocena użytkowników: / 16
SłabyŚwietny 
piątek, 04 listopada 2022 15:06

Bazylika św. Brygidy w Gdańsku wypełnili zwykli gdańszczanie, przyszli by pożegnać zwykłych Polaków, żołnierzy wraz z ich dowódcą mjr Henrykiem Sucharskim. Dowódcą małej załogi Polskiej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Leżeli zapomniani i zasypani w dole, o którym nikt nie pamiętał przez 80 lat.


Wzdłuż nawy głównej stoi 10 małych trumienek w których leżą doczesne szczątki żołnierzy, którzy ”do nieba czwórkami szli". Ołtarz główny Bazyliki św. Brygidy wypełnia chór i orkiestra. Cisza ogarnia przestrzeń, złowrogą cisza zwiastuje tragedię, artyści budują zatrważający klimat. Przypominam sobie atmosferę ostatniej nocy, rozmowy westerplatczyków w opowiadaniach Wańkowicza i Paukszty, kadry filmów, dokumentalne zdjęcia. W modlitwie czekali na słońce wrześniowego poranka. Nadszedł ale jakże inny.

alt


alt


Wzdłuż ławek szpaler 10. małych trumien przykrytych biało czerwonymi polskimi flagami z hełmami żołnierskimi. Nagle potężne dźwięki dają znać, zaczyna się, salwy pancernika oznajmiają światu początek. To koniec spokoju - WOJNA. Barwy dźwięków budzą, wywołują refleksję. Podobno przybyli tu z wizytą kurtuazyjną, a pod pokładem wojsko przygotowane do ataku na mały skrawek polskiej ziemi w Wolnym Mieście. Ziemi z takim trudem wyszarpany Niemcom przez patriotę dyplomatę Rzeczpospolitej Mieczysława Jałowieckiego. Bezpardonowo zaatakowali jak zdradzieckie szczury bez wypowiedzenia wojny jak opowiadał chorąży Piotrowski. Skrawek polskiej ziemi broniony przez 200. żołnierzy stanął w ogniu.

alt


alt


Szczątki 10. obrońców leżą w małych trumienkach wraz ze swoim dowódcą mjr Henrykiem Sucharskim. Historycy z Muzeum II Wojny Światowej po 83 latach odnaleźli i zidentyfikowali sześciu żołnierzy, którzy zginęli 2 września. Bomba lotnicza bezpośrednio trafiła w wartownię nr.5. wszyscy zginęli: st. legionista Ignacy Zatorski, kapral Bronisław Perucki, st. strzelec Władysław Okrasa, legionista Józef Kita, kapral Jan Gębura, plutonowy Adolf Petzelt, w jednej z trumien leżą szczątki wcześniej odnalezionego st. legionisty Zygmunt Zięby, a także dwóch niezidentyfikowanych żołnierzy i mjr Henryk Sucharski, któremu przez lata po jego śmierci nie szczędzono krytyki, ale dziś wraz ze swoimi odnalezionymi żołnierzami jego tułaczka dobiega końca. Spoczną na Westerplatte, nowym specjalnie przygotowanym cmentarzu. Godnie pochowani. Tak jak się należy bohaterom, którzy oddali życie za Polskę. Trzeba było czekać 83 lata.

Stanisław Seyfried


Kompozytor Requiem: Nikodem Kluczyński
Wykonawcy: Polska Filharmonia Kameralna Sopot, Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej
Soliści: dr hab. Anna Fabrello - sopran, dr Piotr Lempa - bas
Dyrygent: dr hab. Marian Mróz

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież