300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Daniel Weber dla
czwartek, 02 lutego 2023 20:21
Daniel Weber dla
Z menadżerem Danielem Weberem, eks zawodnikiem Lechii, wychowankiem

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Requiem Pamięci Poległych na Westerplatte

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
piątek, 04 listopada 2022 15:06

Bazylika św. Brygidy w Gdańsku wypełnili zwykli gdańszczanie, przyszli by pożegnać zwykłych Polaków, żołnierzy wraz z ich dowódcą mjr Henrykiem Sucharskim. Dowódcą małej załogi Polskiej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Leżeli zapomniani i zasypani w dole, o którym nikt nie pamiętał przez 80 lat.


Wzdłuż nawy głównej stoi 10 małych trumienek w których leżą doczesne szczątki żołnierzy, którzy ”do nieba czwórkami szli". Ołtarz główny Bazyliki św. Brygidy wypełnia chór i orkiestra. Cisza ogarnia przestrzeń, złowrogą cisza zwiastuje tragedię, artyści budują zatrważający klimat. Przypominam sobie atmosferę ostatniej nocy, rozmowy westerplatczyków w opowiadaniach Wańkowicza i Paukszty, kadry filmów, dokumentalne zdjęcia. W modlitwie czekali na słońce wrześniowego poranka. Nadszedł ale jakże inny.

alt


alt


Wzdłuż ławek szpaler 10. małych trumien przykrytych biało czerwonymi polskimi flagami z hełmami żołnierskimi. Nagle potężne dźwięki dają znać, zaczyna się, salwy pancernika oznajmiają światu początek. To koniec spokoju - WOJNA. Barwy dźwięków budzą, wywołują refleksję. Podobno przybyli tu z wizytą kurtuazyjną, a pod pokładem wojsko przygotowane do ataku na mały skrawek polskiej ziemi w Wolnym Mieście. Ziemi z takim trudem wyszarpany Niemcom przez patriotę dyplomatę Rzeczpospolitej Mieczysława Jałowieckiego. Bezpardonowo zaatakowali jak zdradzieckie szczury bez wypowiedzenia wojny jak opowiadał chorąży Piotrowski. Skrawek polskiej ziemi broniony przez 200. żołnierzy stanął w ogniu.

alt


alt


Szczątki 10. obrońców leżą w małych trumienkach wraz ze swoim dowódcą mjr Henrykiem Sucharskim. Historycy z Muzeum II Wojny Światowej po 83 latach odnaleźli i zidentyfikowali sześciu żołnierzy, którzy zginęli 2 września. Bomba lotnicza bezpośrednio trafiła w wartownię nr.5. wszyscy zginęli: st. legionista Ignacy Zatorski, kapral Bronisław Perucki, st. strzelec Władysław Okrasa, legionista Józef Kita, kapral Jan Gębura, plutonowy Adolf Petzelt, w jednej z trumien leżą szczątki wcześniej odnalezionego st. legionisty Zygmunt Zięby, a także dwóch niezidentyfikowanych żołnierzy i mjr Henryk Sucharski, któremu przez lata po jego śmierci nie szczędzono krytyki, ale dziś wraz ze swoimi odnalezionymi żołnierzami jego tułaczka dobiega końca. Spoczną na Westerplatte, nowym specjalnie przygotowanym cmentarzu. Godnie pochowani. Tak jak się należy bohaterom, którzy oddali życie za Polskę. Trzeba było czekać 83 lata.

Stanisław Seyfried


Kompozytor Requiem: Nikodem Kluczyński
Wykonawcy: Polska Filharmonia Kameralna Sopot, Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej
Soliści: dr hab. Anna Fabrello - sopran, dr Piotr Lempa - bas
Dyrygent: dr hab. Marian Mróz

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież