W dniach 28-30 września odbędzie się VIII Olimpiada Osób Głuchoniewidomych w Konkurencjach Przeróżnych, której organizatorem jest Pomorska Jednostka Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym. O Puchar Przechodni Pomorskiego Pełnomocnika TPG będzie walczyć sześć drużyn z Pomorza. Patronat medialny nad imprezą sprawuje "Gazeta Gdańska".
- Podjęliśmy się organizacji Olimpiady dla osób głuchoniewidomych ponieważ jest to dziedzina, w której inne organizacje nie oferują możliwości uprawiania sportu - stwierdziła Anna Jurkowska, Pomorska Pełnomocniczka Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym. - Wiadomo, że osoba głuchoniewidoma musi mieć odpowiednie wsparcie. Olimpiada to impreza, która zrzesza środowisko, pozwala uwierzyć we własne możliwości, pomaga przełamać wiele barier. Uczestnicy mają wiele obiekcji, wiele obaw - czy potrafią, czy mogą. My zawsze mówimy, że jest to olimpiada z przymrużeniem oka. W Olimpiadzie startują zawodnicy z różnych części Pomorza. Bardzo się z tego cieszymy. Niektóre osoby przyjechały z dość daleka, ale była w nich taka mobilizacja, że bardzo chętnie przyjechały do Gdańska.
Olimpiada Osób Głuchoniewidomych w Konkurencjach Przeróżnych w tym roku odbędzie się po raz ósmy. Pierwsze edycje odbywały się co 2-3 lata. Od 2014 roku podopieczni Pomorskiej Jednostki Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym co roku biorą udział w sportowych zmaganiach.
W Olimpiadzie startuje 6 drużyn wyłonionych na podstawie formularzy zgłoszeniowych. Skład każdej drużyny: 4 osoby głuchoniewidome, tłumacz-przewodnik, wolontariusz.
Pasowanie olimpijskie - zawodnicy otrzymują czapeczki w kolorze drużyny, w której będą startowali
Zwycięska drużyna zdobędzie Puchar Przechodni Pomorskiego Pełnomocnika TPG. Prowadzona będzie wyłącznie klasyfikacja zespołowa. W przypadku jednakowej ilości punktów, o wyższym miejscu w klasyfikacji końcowej decyduje większa ilość zwycięstw, następnie drugich miejsc, itd.
Każdy uczestnik otrzyma dyplom i medal olimpijski.
Podczas otwarcia Olimpiady ślubowanie składane jest również w języku migowym
Rywalizacja toczy się w dwunastu konkurencjach: tenis stołowy, warcaby, karaoke, bieg z przewodnikiem, skok w dal, wyścig na tandemach rowerowych, pchnięcie kulą, wyścig nart wieloosobowych, piłka dźwiękowa, bieg z fajerką, piłka dźwiękowa i przeciąganie liny. Sportowe zmagania podzielone są na trzy dni. Pierwszego dnia rozgrywane są turnieje tenisa stołowego, warcabów oraz konkurs karaoke. Odbywają się również nominacje olimpijskie. W drugim dniu uczestnicy Olimpiady, po uroczystym otwarciu i złożeniu ślubowania rywalizują w siedmiu konkurencjach. Ostatni dzień rywalizacji to rozgrywki piłki dźwiękowej i przeciąganie liny.
Tomasz Łunkiewicz
Inne artykuły związane z:
- 20/09/2018 18:24 - Juniorzy Zdunek Wybrzeże na ostatnim miejscu w finale MDMP
- 18/09/2018 20:21 - Michelsen: W końcówce sezonu pokazaliśmy nasz potencjał
- 16/09/2018 20:44 - MH Automatyka walczy, ale nie zdobywa punktów
- 16/09/2018 19:57 - Wisła zmyła Lechię z fotela lidera
- 14/09/2018 19:18 - MH Automatyka minimalnie przegrała w Krakowie
- 09/09/2018 17:57 - Hokeistki Stoczniowca rozbiły tyszanki w "Olivii" - GALERIA
- 08/09/2018 20:21 - Hokeistki Stoczniowca rozpoczęły sezon od pewnej wygranej
- 06/09/2018 19:20 - Hokeistki Stoczniowca powalczą o piąty finał z rzędu
- 05/09/2018 21:12 - MH Automatyka skromnie pokonała Kadrę PZHL
- 01/09/2018 18:10 - Festiwal bramek ma Olimpijskiej, ale Arka bez 3 punktów