Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ...
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
wtorek, 05 grudnia 2023 15:10
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

O historii Drukarni Gdańskiej w Stacji Orunia

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
środa, 10 kwietnia 2019 20:46

Wykład profesora Andrzeja Romanowa o historii Drukarni Gdańskiej zainaugurował cykl wykładów i spacerów tematycznych w ramach projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki po Oruni w roku 2019.


2019 rok to dziewiąty sezon ze spacerami i wykładami Lokalnych Przewodników i Przewodniczek w dzielnicach Gdańska. Od kwietnia do czerwca trwają otwarte, bezpłatne wykłady, na których Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki poszerzają swoją wiedzę o dzielnicach. Spotkania są otwarte dla wszystkich miłośników i miłośniczek Gdańska, którzy chcą poznać wyjątkowe dzieje miasta. Pod koniec czerwca rozpoczną się wspólne spacery alternatywnymi szlakami.
- Mamy przyjemność gościć na Oruni Lokalnych Przewodników i Przewodniczki od 2016 roku - powiedziała Aleksandra Abakanowicz z Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku. - W tym czasie odbyło się ponad 20 wykładów dotyczących głównie zagadnień historycznych, były spacery tematyczne. W tym roku będziemy po raz kolejny zgłębiać zakamarki Oruni.

alt


Pierwszy z serii tematycznych wykładów w ramach Lokalnych Przewodników i Przewodniczek w Stacji Orunia w 2019 roku dotyczył dziejów Drukarni Gdańskiej znajdującej się przy obecnej ulicy Trakt św. Wojciecha. Historię Drukarni Gdańskiej przybliżył profesor Andrzej Romanow, znawca dziejów prasy pomorskiej w Gdańsku, autor książki ""Gazeta Gdańska" w latach 1891-1939".
- Jestem jako to mówią złośliwi "specjalistą od makulatury" - zajmuję się historią prasy polskiej na Pomorzu, w Polsce, szczególnie w Wolnym Mieście Gdańsku - powiedział profesor Andrzej Romanow. - Siedziba Drukarni mieściła się tutaj, na Oruni, tam gdzie obecnie jest przedsiębiorstwo handlowe Bysewo. Tam w latach 1922-1939 mieściła się siedziba Drukarni Gdańskiej. W czasach gry prasa stanowiła podstawowy środek powszechnego, masowego komunikowania posiadanie lub dostęp do sprawnie działającej oficyny drukarskiej był dla wydawnictwa prasowego nieodzownym warunkiem utrzymania pisma na rynku. Dla polskich pism zarówno zachodniopruskich jak i później wydawanych w Wolnym Mieście Gdańsku posiadanie własnego zaplecza drukarskiego było koniecznością wynikającą z sytuacji polityczno-społecznej w jakiej działała w owym czasie wspomniana prasa. Polska prasa, broniąca polskich interesów musiała być drukowana w polskich drukarniach, zatrudniających polski personel. Posiadanie własnego warsztatu drukarskiego zapewniało nie tylko ciągłość edycji, ale stwarzało również możliwość czerpania dochodu z pracy dodatkowej, takiej jak druk akcydensów, książek, modlitewników. Pierwsze pismo polskie Gdańsku, "Gazeta Gdańska", nie trafiłaby do rąk czytelników gdyby Bernard Milski, właściciel i wydawca nie urządził drukarni stanowiącej integralną, organiczną część przedsięwzięcia wydawniczego. Uruchomiona 1 kwietnia 1891 roku pozostawała jego własnością, aż do 1 kwietnia 1901 roku.


Profesor Romanow podczas ponad godzinnego wykładu przybliżył dzieje Drukarni, jej właścicieli i pracujących w niej osób.


Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki to projekt, którego organizatorem jest Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku.

Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież