Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

O historii Drukarni Gdańskiej w Stacji Orunia

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
środa, 10 kwietnia 2019 20:46

Wykład profesora Andrzeja Romanowa o historii Drukarni Gdańskiej zainaugurował cykl wykładów i spacerów tematycznych w ramach projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki po Oruni w roku 2019.


2019 rok to dziewiąty sezon ze spacerami i wykładami Lokalnych Przewodników i Przewodniczek w dzielnicach Gdańska. Od kwietnia do czerwca trwają otwarte, bezpłatne wykłady, na których Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki poszerzają swoją wiedzę o dzielnicach. Spotkania są otwarte dla wszystkich miłośników i miłośniczek Gdańska, którzy chcą poznać wyjątkowe dzieje miasta. Pod koniec czerwca rozpoczną się wspólne spacery alternatywnymi szlakami.
- Mamy przyjemność gościć na Oruni Lokalnych Przewodników i Przewodniczki od 2016 roku - powiedziała Aleksandra Abakanowicz z Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku. - W tym czasie odbyło się ponad 20 wykładów dotyczących głównie zagadnień historycznych, były spacery tematyczne. W tym roku będziemy po raz kolejny zgłębiać zakamarki Oruni.

alt


Pierwszy z serii tematycznych wykładów w ramach Lokalnych Przewodników i Przewodniczek w Stacji Orunia w 2019 roku dotyczył dziejów Drukarni Gdańskiej znajdującej się przy obecnej ulicy Trakt św. Wojciecha. Historię Drukarni Gdańskiej przybliżył profesor Andrzej Romanow, znawca dziejów prasy pomorskiej w Gdańsku, autor książki ""Gazeta Gdańska" w latach 1891-1939".
- Jestem jako to mówią złośliwi "specjalistą od makulatury" - zajmuję się historią prasy polskiej na Pomorzu, w Polsce, szczególnie w Wolnym Mieście Gdańsku - powiedział profesor Andrzej Romanow. - Siedziba Drukarni mieściła się tutaj, na Oruni, tam gdzie obecnie jest przedsiębiorstwo handlowe Bysewo. Tam w latach 1922-1939 mieściła się siedziba Drukarni Gdańskiej. W czasach gry prasa stanowiła podstawowy środek powszechnego, masowego komunikowania posiadanie lub dostęp do sprawnie działającej oficyny drukarskiej był dla wydawnictwa prasowego nieodzownym warunkiem utrzymania pisma na rynku. Dla polskich pism zarówno zachodniopruskich jak i później wydawanych w Wolnym Mieście Gdańsku posiadanie własnego zaplecza drukarskiego było koniecznością wynikającą z sytuacji polityczno-społecznej w jakiej działała w owym czasie wspomniana prasa. Polska prasa, broniąca polskich interesów musiała być drukowana w polskich drukarniach, zatrudniających polski personel. Posiadanie własnego warsztatu drukarskiego zapewniało nie tylko ciągłość edycji, ale stwarzało również możliwość czerpania dochodu z pracy dodatkowej, takiej jak druk akcydensów, książek, modlitewników. Pierwsze pismo polskie Gdańsku, "Gazeta Gdańska", nie trafiłaby do rąk czytelników gdyby Bernard Milski, właściciel i wydawca nie urządził drukarni stanowiącej integralną, organiczną część przedsięwzięcia wydawniczego. Uruchomiona 1 kwietnia 1891 roku pozostawała jego własnością, aż do 1 kwietnia 1901 roku.


Profesor Romanow podczas ponad godzinnego wykładu przybliżył dzieje Drukarni, jej właścicieli i pracujących w niej osób.


Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki to projekt, którego organizatorem jest Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku.

Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież