Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

W rocznicę Sierpnia

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 29 sierpnia 2016 14:49

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło odbędą się w środę w Gdańsku, organizowane przez NSZZ "Solidarność" obchody 36. rocznicy podpisania Porozumień sierpniowych między reprezentującym strajkujących Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, a delegacją rządową.  Uroczystości rozpoczną się 31 sierpnia o godz. 14 w sali BHP Stoczni Gdańskiej, w której przed 36 laty podpisane zostało porozumienie między strajkującymi robotnikami a delegacją rządową wicepremiera Jagielskiego.   


Głos zabiorą prezydent Andrzej Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda oraz szef Zarządu Regionu Gdańskiego "S" Krzysztof Dośla. W trakcie spotkania zostaną również wręczone stypendia dla 25-osobowej grupy młodzieży przyznawane z Funduszu Stypendialnego NSZZ "Solidarność" w Gdańsku.Uczestnicy spotkania z Sali BHP przejdą pod bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej i ok. godz. 15.45   odśpiewany zostanie hymn narodowy, a wspólną modlitwę odmówią metropolita gdański abp. Sławoj Leszek Głódź i zgromadzeni tam uczestnicy. Złożone zostaną kwiaty pod bramą nr 2.
Następnie uczestnicy uroczystości przejdą do Bazyliki św. Brygidy, gdzie odprawiona zostanie uroczysta msza święta.


Dzień wcześniej 30 sierpnia w Gdyni o godz. 18. zaplanowane jest złożenie kwiatów przy pomniku Ofiar Grudnia ’70 przy rondzie Ofiar Grudnia 70 (przy przystanku SKM Gdynia Stocznia), a o godz. 18.30 w Sali Koncertowej Zarządu Portu Gdynia (ul. Rotterdamska) – uroczysta gala wręczenia odznaczeń „Bohaterom Sierpnia 80 – Gdynia”.


Przypomnijmy, że zanim doszło do podpisania Porozumień w kraju powstawały kolejne komitety strajkowe. We Wrocławiu MKS powstał 26 sierpnia, a trzy dni później fala protestów rozlała się po Górnym Śląsku. Z końcem sierpnia dotarła na Podlasie. Porozumienie w Szczecinie podpisano 30 sierpnia 1980 r.


Tego samego dnia dnia w sobotę, 30 sierpnia w Stoczni Gdańskiej po południu rozpoczęły się decydujące rozmowy z komisją rządową, po czym nastąpiła wstępna akceptacja części z 21 postulatów.  


31 sierpnia w sali BHP Stoczni Gdańskiej zostało podpisane porozumienie pomiędzy MKS, reprezentującym ponad 700 zakładów, oraz delegacją rządową. Wicepremier Jagielski ostatecznie wyraził zgodę na pisemne gwarancje zwolnienia więźniów politycznych. O godzinie 16 podpisano dokument końcowy porozumień.


Strajk dobiegł końca.  Przedstawiciele ówczesnej władzy zdecydowali się zawrzeć ugodę z przedstawicielami społeczeństwa.
3 września 1980 r. zakończył się strajk w Jastrzębiu Zdroju. 17 września 1980 r. z MKS-ów powstała jedną organizację – Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”.


Andrzej Gwiazda, którego drogi ze związkiem rozeszły się na dwie dekady, tak wspominał tamten czas w rozmowie z nami:
– „Solidarność” była związkiem zawodowym. W nazwie miała niezależny, samorządny związek zawodowy. „Solidarność” w latach  1980-1981 wzięła pod ochronę wszelkie niezależne instytucje. Broniliśmy tych instytucji i wolności słowa, aż do groźby strajku generalnego w przypadku ich szykanowania.


Program uroczystości:
Komisja Krajowa i Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” zapraszają na obchody z okazji 36 rocznicy strajków w 1980 roku i powstania NSZZ „Solidarność”.

31 sierpnia  –  Gdańsk, godz. 14.00, Gdańsk – Uroczyste posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” w Sali BHP Stoczni Gdańskiej (m.in. wystąpienia: Andrzeja Dudy – prezydenta RP, Piotra Dudy – przewodniczącego KK, Krzysztofa Dośli – przewodniczącego ZRG „Solidarność”; Wręczenie odznaczeń; Wręczenie stypendiów z Funduszu Stypendialnego NSZZ „Solidarność” w Gdańsku.   
Godz. 17.00 – Msza św. w Bazylice p.w. św. Brygidy (ks. abp Sławoj Leszek Głódź – Metropolita Gdański, ks. proboszcz Ludwik Kowalski) oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem ks. prałata Henryka Jankowskiego.

ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież