W ramach programu "Zrozumieć sierpień" w sobotę 27 sierpnia nad Pusty Stawem na Stogach odbył się festyn rodzinny "Jestem ze Stogów".
Podczas festynu można było wziąć udział w grze terenowej, popływać na kajakach, posłuchać koncertów. Impreza rozpoczęła się o godz. 10.00. W części kulturalnej festynu na scenie zaprezentowały się „Fletynki plus” Zespół Fletów Prostych z Biblioteki Społecznej, Soliści Blitz i Trafic – pokaz tańca, Susanna Mustafayeva – recital pieśni tatarskich, Grupa Wokalna Biblioteki Społecznej „Piosenkę zanućmy społem”, Ronald A. Evenwood and His Acustic Band – koncert. Z pokazem judo wystąpił Filip Puzyl i jego podopieczni. Festyn zakończył koncert karylionu.
Susanna Mustafayeva – recital pieśni tatarskich
Uczestnicy festynu mogli wziąć udziału w warsztacie plastycznym pt. „Dom” – będącego częścią projektu artystycznego „Cztery Domy” malarki Joanny Borof-Skiby.
Powodzeniem, zwłaszcza wśród młodszych uczestników festynu, cieszyła się gra terenowa. Korzystając z mapy trzeba było odnaleźć siedem punktów kontrolnych usytuowanych wokół Pustego Stawu i wykonać na każdym z nich zadanie, aby otrzymać pieczątkę. Po zebraniu wszystkich pieczątek przy skwerze koło Pasanilu na uczestników gry czekały nagrody.
- W ramach projektu "Zrozumieć sierpień" od przynajmniej pięciu lat organizujemy na koniec sierpnia jakieś imprezy na Stogach - powiedział Adam Rachwalski, mieszkaniec Stogów, jeden ze współorganizatorów festynu. - W tym roku przybrało to formę gry dzielnicowej połączonej z koncertem i pływaniem kajakiem. To jedyna okazja, żeby popływać po Pustym Stawie.
Festyn był jedną z imprez realizowanych w ramach projektu "Zrozumieć sierpień" na Stogach.
- "Zrozumieć sierpień" to inicjatywa upamiętniająca sierpień, ale pokazująca jak my możemy patrzeć na doświadczenie sierpnia w dniu dzisiejszym - powiedział Bartosz Rief, Dział Projektów Obywatelskich ECS. - Można patrzeć jak na solidarność między ludzką, solidarność sąsiedzką, wspólne działanie. Tym jest tak naprawdę projekt "Zrozumieć sierpień". W tym roku w projekcie wzięło udział osiem dzielnic, osiem grup dzielnicowych. Te grupy pracowały przez kilka miesięcy w różnych tematach. W niektórych wypadkach była to praca nad upiększeniem swojego otoczenia, czasami była to praca z dziećmi i młodzieżą i wspieranie ich w rozwoju. Czasami, tak jak w przypadku Stogów, pokazywanie swojej przestrzeni, łączenie ludzi, którzy działają na rzecz lokalnej społeczności.
Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz
Inne artykuły związane z:
- 30/08/2016 22:33 - Czy Park Zdrojowy w Jelitkowie radykalnie się zmieni? Dyskusja publiczna nad nowym planem zagospodarowania
- 30/08/2016 13:48 - R. Szumełda przewodniczącym pomorskiego KOD
- 29/08/2016 16:29 - AMBER FEST już za dwa tygodnie
- 29/08/2016 14:49 - W rocznicę Sierpnia
- 29/08/2016 06:48 - Kończy się czas zaczadzenia. Przywracamy godność Państwu Polskiemu
- 28/08/2016 06:04 - Święto Ulicy Mariackiej – jak w siódmym niebie
- 27/08/2016 21:32 - Sukces I Gdańskiego Pikniku Patriotycznego
- 27/08/2016 07:18 - Po XXVIII sesji Rady Miasta Gdańska
- 26/08/2016 12:18 - „Inka. Zachowałam się jak trzeba” – pokaz filmu
- 26/08/2016 11:58 - Zmarła Anna Kurska