Kandydaci “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza... » Komitet “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza” przedstawił kandydatów do Rady... E. Grabarek-Bartoszewicz wystartuje w Gdańsku » Do gdańskiej polityki wraca Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, r... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: „Zostaję. Walczymy Dalej.” » W tygodniku „Sieci” Jarosław Kaczyński w specjalnym wywiadzie deklaruje: Zgłoszę swoją kandydaturę n... Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia zdeklasowała Resovię
poniedziałek, 04 marca 2024 19:18
Lechia zdeklasowała Resovię
Po bardzo dobrej pierwszej połowie Lechia na Polsat Plus Arena

Galeria Sztuki Gdańskiej

Baranowscy, ojciec i syn
niedziela, 25 lutego 2024 13:53
Baranowscy, ojciec i syn
Henryk Baranowski (1932-2005) pochodził z Kociewia, urodził się w

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Premier Beata Szydło uczestniczyła w uroczystości złożenia kwiatów pod pomnikiem Anny Walentynowicz

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
środa, 31 sierpnia 2016 12:29

31 sierpnia z okazji obchodów 36 rocznicy podpisania „Porozumień Sierpniowych” na Skwerze im. Anny Walentynowicz odbyła się uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem Anny Walentynowicz, którą zorganizowało Forum Młodej Prawicy. W obchodach wzięła udział premier Beata Szydło, a także wnuk Anny Walentynowicz – Piotr Walentynowicz, radny miasta Gdańska.


Uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem Anny Walentynowicz odbyła się 31 sierpnia o godz. 11:00 na Skwerze im. Anny Walentynowicz u zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Waryńskiego. Wydarzenie opatrzone zostało obecnością kompanii honorowej marynarki wojennej. W obchodach wzięła udział premier Beata Szydło, która złożyła kwiaty pod pomnikiem Anny Walentynowicz.


altalt


– Anna Solidarność jest symbolem tamtych sierpniowych dni, ale też dzisiaj musimy mówić bardzo głośno o tym, że Sierpień 1980 roku to był ten czas, kiedy Polacy poczuli się wolni, kiedy, dzięki determinacji, dzięki zaangażowaniu tych wszystkich, którzy tutaj w Stoczni potrafili sprzeciwić się władzy, którzy potrafili upomnieć się o prawa pracownicze, którzy potrafili upomnieć się o godność. Dzięki ich determinacji, tym porozumieniom, które zostały podpisane tutaj w Gdańsku, a potem również w innych miastach, zrobiono pierwszy krok ku wolności. Dzisiaj oddajemy hołd bohaterom Sierpnia 1980 roku. Jedną z nich była właśnie Anna Walentynowicz. Całe życie poświęciła walce o godne życie, walce o wolność i właśnie o Solidarność. Zaangażowana w pomoc innym sama stała się Anną Solidarności. To właśnie ona, Anna Solidarność, jest symbolem tamtych dni. To o nią upomnieli się pracownicy Stoczni, jej koledzy, ale to też ona, prosta kobieta, miała wystarczającą siłę, odwagę determinację, by tedy, kiedy przychodziły chwile zwątpienia, zagrzać do walki i do dalszego protestu swoich kolegów. Można by dzisiaj powiedzieć tak, że to zwykła, prosta kobieta, robotnica, która potrafiła w swoim życiu odnaleźć innego człowieka, potrafiła nad każdym się pochylić, upomnieć o każdego, więc powinna być dla nas wszystkich wzorem do naśladowania i również potem, kiedy już minęły te sierpniowe dni, nigdy nie wyrzekła się tych ideałów, o które walczyła w 1980 roku, nigdy nie wyrzekła się ideałów Solidarności, budowania wspólnoty i pomocy innym – powiedziała premier Beata Szydło. – Dzisiaj cieszymy się z wolności, dzisiaj cieszymy się, że ideały Solidarności zwyciężyły, ale też szczególnie w tym miejscu, u stóp pomnika Pani Anny trzeba powiedzieć i upomnieć się o tych bohaterów Sierpnia 1980 roku. Bohaterów, którzy walczyli w latach ’80 i wcześniej o wolność, niepodległość, Solidarność. Bohaterów bardzo często zapomnianych, którzy poprzez ten wiatr historii zostali niedocenieni, zostali sami.


Premier Beata Szydło podkreśliła, że łatwo mówi się dzisiaj o bohaterach z pierwszych stron gazet, ale trudno zadbać o tych bohaterów, którzy mają dzisiaj poczucie krzywdy i zostali zapomniani.


– Anna Solidarność, wspaniała kobieta, wspaniała Polka, matka powinna być dla nas wszystkich wzorem – powiedziała premier Beata Szydło.


Przemówienie premier Beaty Szydło zostało nagrodzone gromkimi brawami.


altaltalt


Głos zabrał także Piotr Walentynowicz, wnuk Anny Walentynowicz.


– Chciałbym Pani premier bardzo podziękować za Pani piękne słowa. Jest to dla naszej rodziny bardzo ważne. Pani premier najwyższy szacunek dla Pani i Pani rządu za to, co robicie, za to, że nie pozwalacie, aby zapomniano o ludziach, których zasługi dla Polski są niekwestionowalne, a mimo tego przez długie dziesięciolecia ludzie ci byli zagrzebywani w jakimś obrzydliwym dole niepamięci, tak jak w przypadku naszej mamy i babci, którą usuwano z przestrzeni publicznej za to właściwie, że była uczciwa i nie godziła się z krzywdą ludzką. Nie dała się nigdy przekupić i pozostała wierna wartościom i ideałom, z których właściwie Solidarność się wywodzi. I w końcu za to, że miała odwagę zdrajcę nazwać zdrajcą, a mordercę mordercą – powiedział wyraźnie poruszony Piotr Walentynowicz, wnuk Anny Walentynowicz, radny miasta Gdańska.


alt


Na uroczystości złożenia kwiatów pod pomnikiem Anny Walentynowicz pojawili się m.in. Piotr Duda, Joanna i Andrzej Gwiazdowie, Jarosław Sellin, Andrzej Jaworski, Dariusz Drelich.


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież