Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po... Rosyjska machina wojenna działa a zyski rosną, gdy leje się krew » Rosyjska gospodarka miała nie wytrzymać sankcji Zachodu, w efekcie jej machina wojenna powinna była ... Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe? » Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My jednak dociekamy co dzieje się z gr... W tygodniku „Sieci”: Tajemnica odejścia Lisa » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza próbuje ustalić, jakie były powody zwolnienia Toma...
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
czwartek, 16 czerwca 2022 17:56
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
niedziela, 26 czerwca 2022 08:52
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
niedziela, 19 czerwca 2022 19:17
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
Przed miesiącem pisaliśmy o zamiarach odsprzedania części

Galeria Sztuki Gdańskiej

Podróż do raju
poniedziałek, 20 czerwca 2022 15:35
Podróż do raju
Wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż wystawy malarskiej

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Premier Beata Szydło uczestniczyła w uroczystości złożenia kwiatów pod pomnikiem Anny Walentynowicz

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
środa, 31 sierpnia 2016 12:29

31 sierpnia z okazji obchodów 36 rocznicy podpisania „Porozumień Sierpniowych” na Skwerze im. Anny Walentynowicz odbyła się uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem Anny Walentynowicz, którą zorganizowało Forum Młodej Prawicy. W obchodach wzięła udział premier Beata Szydło, a także wnuk Anny Walentynowicz – Piotr Walentynowicz, radny miasta Gdańska.


Uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem Anny Walentynowicz odbyła się 31 sierpnia o godz. 11:00 na Skwerze im. Anny Walentynowicz u zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Waryńskiego. Wydarzenie opatrzone zostało obecnością kompanii honorowej marynarki wojennej. W obchodach wzięła udział premier Beata Szydło, która złożyła kwiaty pod pomnikiem Anny Walentynowicz.


altalt


– Anna Solidarność jest symbolem tamtych sierpniowych dni, ale też dzisiaj musimy mówić bardzo głośno o tym, że Sierpień 1980 roku to był ten czas, kiedy Polacy poczuli się wolni, kiedy, dzięki determinacji, dzięki zaangażowaniu tych wszystkich, którzy tutaj w Stoczni potrafili sprzeciwić się władzy, którzy potrafili upomnieć się o prawa pracownicze, którzy potrafili upomnieć się o godność. Dzięki ich determinacji, tym porozumieniom, które zostały podpisane tutaj w Gdańsku, a potem również w innych miastach, zrobiono pierwszy krok ku wolności. Dzisiaj oddajemy hołd bohaterom Sierpnia 1980 roku. Jedną z nich była właśnie Anna Walentynowicz. Całe życie poświęciła walce o godne życie, walce o wolność i właśnie o Solidarność. Zaangażowana w pomoc innym sama stała się Anną Solidarności. To właśnie ona, Anna Solidarność, jest symbolem tamtych dni. To o nią upomnieli się pracownicy Stoczni, jej koledzy, ale to też ona, prosta kobieta, miała wystarczającą siłę, odwagę determinację, by tedy, kiedy przychodziły chwile zwątpienia, zagrzać do walki i do dalszego protestu swoich kolegów. Można by dzisiaj powiedzieć tak, że to zwykła, prosta kobieta, robotnica, która potrafiła w swoim życiu odnaleźć innego człowieka, potrafiła nad każdym się pochylić, upomnieć o każdego, więc powinna być dla nas wszystkich wzorem do naśladowania i również potem, kiedy już minęły te sierpniowe dni, nigdy nie wyrzekła się tych ideałów, o które walczyła w 1980 roku, nigdy nie wyrzekła się ideałów Solidarności, budowania wspólnoty i pomocy innym – powiedziała premier Beata Szydło. – Dzisiaj cieszymy się z wolności, dzisiaj cieszymy się, że ideały Solidarności zwyciężyły, ale też szczególnie w tym miejscu, u stóp pomnika Pani Anny trzeba powiedzieć i upomnieć się o tych bohaterów Sierpnia 1980 roku. Bohaterów, którzy walczyli w latach ’80 i wcześniej o wolność, niepodległość, Solidarność. Bohaterów bardzo często zapomnianych, którzy poprzez ten wiatr historii zostali niedocenieni, zostali sami.


Premier Beata Szydło podkreśliła, że łatwo mówi się dzisiaj o bohaterach z pierwszych stron gazet, ale trudno zadbać o tych bohaterów, którzy mają dzisiaj poczucie krzywdy i zostali zapomniani.


– Anna Solidarność, wspaniała kobieta, wspaniała Polka, matka powinna być dla nas wszystkich wzorem – powiedziała premier Beata Szydło.


Przemówienie premier Beaty Szydło zostało nagrodzone gromkimi brawami.


altaltalt


Głos zabrał także Piotr Walentynowicz, wnuk Anny Walentynowicz.


– Chciałbym Pani premier bardzo podziękować za Pani piękne słowa. Jest to dla naszej rodziny bardzo ważne. Pani premier najwyższy szacunek dla Pani i Pani rządu za to, co robicie, za to, że nie pozwalacie, aby zapomniano o ludziach, których zasługi dla Polski są niekwestionowalne, a mimo tego przez długie dziesięciolecia ludzie ci byli zagrzebywani w jakimś obrzydliwym dole niepamięci, tak jak w przypadku naszej mamy i babci, którą usuwano z przestrzeni publicznej za to właściwie, że była uczciwa i nie godziła się z krzywdą ludzką. Nie dała się nigdy przekupić i pozostała wierna wartościom i ideałom, z których właściwie Solidarność się wywodzi. I w końcu za to, że miała odwagę zdrajcę nazwać zdrajcą, a mordercę mordercą – powiedział wyraźnie poruszony Piotr Walentynowicz, wnuk Anny Walentynowicz, radny miasta Gdańska.


alt


Na uroczystości złożenia kwiatów pod pomnikiem Anny Walentynowicz pojawili się m.in. Piotr Duda, Joanna i Andrzej Gwiazdowie, Jarosław Sellin, Andrzej Jaworski, Dariusz Drelich.


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież