Czas na rząd ocalenia państwa. "Tusk jak bezpaństwowiec" » Po dojściu do władzy Donalda Tuska i jego ekipy nasza demokracja stawała się coraz bardziej fasadowa... Nie jeden wyrok, a więcej. Nadal figuruje jako karana. Siedziała w wię... » Anna Kanigowska, "opiekunka" Jerzego Ż. i informatorka Onet.pl, ma za sobą kilka, a nie jeden wyrok ... LIst Czesława Nowaka ze Stowarzyszenia 'Godność' do Prezydenta Karola ... » PanKarol NawrockiPrezydent Elekt Rzeczypospolitej PolskiejSzanowny Panie Prezydencie,Drogi Karolu!Pi... Gdańsk zagłosował przeciw swojemu synowi. Co się tu z nami porobiło?Gd... » W Gdańsku mamy morowe powietrze. Na ulicach miasta – od Sobieszewa po Osowę – twarze ludzi są poważn... PKW podała oficjalne wyniki II tury. Nawrocki wygrywa! » Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalnie po godz. 8.30 wybór Karola Nawrockiego na Prezydenta ... Likwidator Radia Gdańsk z wierchuszką KO na marszu w Warszawie » Zamiast “czystej wody” jest gęsty szlam w Radiu Gdańsk. W niedzielę, 25 maja, w Warszawie odbyły się... Kim naprawdę jest Karol Nawrocki? Co mówią o nim ludzie z Gdańska, byl... » „To jest po prostu człowiek, który swoją pracowitością wspiął się na poszczególne stanowiska, ale za... Apel do rodaków przed drugą turą wyborów prezydenckich » My, uczestnicy Konferencji Formacji Niepodległościowej, 24. organizacji działaczy opozycji antykomun... Janusz Szewczak: Nawrocki szansą Konfederacji - albo szparagi u kancle... » Karol Nawrocki ma własny obraz i wizje rozwoju Polski, Polski, która ma ambicje, aspirację, która in... Odezwa Obywatelskiego Komitetu Poparcia dr. Karola Nawrockiego w wybor... » Odezwa Obywatelskiego Komitetu Poparcia dr. Karola Nawrockiego w wyborach prezydenckich – przed II t...
PKW podała oficjalne wyniki II tury. Nawrocki wygrywa!
poniedziałek, 02 czerwca 2025 07:49
PKW podała oficjalne wyniki II tury. Nawrocki wygrywa!
Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalnie po godz. 8.30
Wybrzeże weźmie bonus...
sobota, 05 lipca 2025 09:52
Wybrzeże weźmie bonus...
Gdańskie Wybrzeże wraca na tor przy Elbląskiej. W zaległym meczu
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki: Dziki geniusz – Charles Mingus
środa, 30 kwietnia 2025 22:06
Z jazzowej półki: Dziki geniusz – Charles Mingus
Stosunkowo niedawne zauroczenie muzyką Mingusa, mogę jedynie

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Rowerzyści” Volkera Schmidta
niedziela, 16 lutego 2025 14:18
„Rowerzyści” Volkera Schmidta
Dziwne uczucie niedosytu, znaku zapytania i bezradności towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Sukces I Gdańskiego Pikniku Patriotycznego

Ocena użytkowników: / 18
SłabyŚwietny 
sobota, 27 sierpnia 2016 21:32

Uśmiechnięci ludzie, miła atmosfera, pogoda jak marzenie, piękne wartości i interesująca debata – to główne atuty I Pikniku Patriotycznego, który odbył się w sobotę w godzinach 11:00-19:00 na terenie Stoczni Gdańskiej w Sali BHP oraz w jej okolicach. Organizatorem wydarzenia było Forum Młodej Prawicy, którego przewodniczącym jest Tyberiusz Kriger. Przez cały dzień trwania pikniku prawdopodobnie odwiedziło go w sumie kilka tysięcy osób. Na wydarzeniu pojawili się m.in. Andrzej i Joanna Gwiazdowie, Andrzej Jaworski, dr Zbigniew Girzyński, ks. Jarosław Wąsowicz, senator Waldemar Bonkowski. Partnerami wydarzenia byli m.in. PZU oraz NSZZ "Solidarność". Wstęp na piknik był bezpłatny.


I Piknik Patriotyczny w Gdańsku rozpoczął się o godz. 11:00 i już wtedy w Sali BHP oraz na terenach jej przyległych pojawiło się kilkadziesiąt osób.


alt


Po oficjalnym rozpoczęciu, w którym wziął udział m.in. Andrzej Jaworski, wiceprezes PZU, na scenie pojawił się Tomasz Kamiński wraz z zespołem.


Na uczestników pikniku czekały stoisko z pysznym jedzeniem w bardzo atrakcyjnych cenach, punkt nauki pierwszej pomocy oraz stragan Forum Młodej Prawicy, gdzie można było wziąć udział w konkursach, m.in. wiedzy o Żołnierzach Niezłomnych, porozmawiać z członkami stowarzyszenia i podpisać projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Przygotowano także atrakcje dla najmłodszych: dmuchane zjeżdżalnie, mini boisko do koszykówki obsługiwane przez „Korsarza” Gdańsk, animacje i zabawy. Na pikniku patriotycznym pojawili się również członkowie grupy rekonstrukcyjnej GRH Biały Orzeł z Gdańska, którzy specjalizują się w odtwarzaniu sylwetek piechurów polskich z XVIII i początku XIX w.


alt



alt



alt



alt


Dodatkowym atutem imprezy było miejsce, w którym się odbyła, ponieważ można było zobaczyć ekspozycję, która znajduje się na terenie historycznej Sali BHP. Atmosfera na pikniku była bardzo przyjemna, pojawiło się wiele rodzin z dziećmi, a uczestnicy wydarzenia jednogłośnie stwierdzali, że to wspaniała inicjatywa. Na wydarzeniu pojawili się m.in. Andrzej i Joanna Gwiazdowie, Andrzej Jaworski, dr Zbigniew Girzyński, ks. Jarosław Wąsowicz, senator Waldemar Bonkowski, radna Danuta Sikora oraz Tadeusz Majchrowicz. Impreza objęta została patronatem honorowym przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy, wiceprezesa PZU Andrzeja Jaworskiego oraz ks. arcybiskupa metropolity gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia.


alt



alt


Jednym z ważniejszych punktów programu była debata „Bohaterowie naszej wolności. Kim są dla nas Żołnierze Niezłomni czy twórcy Solidarności”, która odbyła się w Sali BHP. Udział w dyskusji wzięli: Andrzej Jaworski – wiceprezes PZU, polityk i były poseł, dr Zbigniew Girzyński – historyk, członek Polskiego Towarzystwa Historycznego, były poseł, ks. Jarosław Wąsowicz – salezjanin, duszpasterz, Tadeusz Majchrowicz – wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” oraz Michał Rybiński – wiceprezes Forum Młodej Prawicy. Moderatorem dyskusji była Filip Heleniak.


alt


Jedno z pytań debaty dotyczyło tego, dlaczego dopiero od ostatnich kilku lat odgrzebuje się pamięć o Żołnierzach Niezłomnych i z jakiego powodu, w ostatnich latach, mamy do czynienia z powrotem pamięci o nich.


alt


– To dzisiejsze spotkanie pokazuje, że zadane pytanie jest nadal aktualne. Proszę zauważyć, że to także politycy z Gdańska cały czas w tym życiu medialnym kwestionują rolę, a wręcz obrażają, oczerniają, próbują rzucać najróżniejszego rodzaju kalumnie na naszych bohaterów, co do których nie powinniśmy mieć już żadnej wątpliwości, że przyczynili się także do tego, że dzisiaj jesteśmy w wolnej Polsce. Tym bardziej cieszę się, że gdańska młodzież zorganizowała cały dzisiejszy piknik i to spotkanie, żeby to właśnie z Gdańska ten sygnał poszedł, że jesteśmy za tym, aby odkłamać to, co najpierw komuna, a dzisiaj media generalne, próbują wmawiać – że to nie byli nasi bohaterowie, że to były osoby może tragiczne, ale w niczym się nie zasłużyły. My dzisiaj musimy powiedzieć w Gdańsku bardzo mocno: to dzięki odwadze tych osób, które do samego końca poświęcały swoje zdrowie i życie, jak chociażby jeszcze niepełnoletnia „Inka”, aby dać świadectwo, my możemy tu być, że to w co oni wierzyli, to jest także to, w co my dzisiaj wierzymy. I ważne jest, aby ten przekaz był jednoznaczny, żeby nie pozwolić, by ktokolwiek dzisiaj nie tylko obrażał, ale kwestionował rolę i wielką chwałę tego, co Ci prawdziwi patrioci zrobili dla Polski i dla nas – powiedział Andrzej Jaworski.


– To co mamy dzisiaj, taki wybuch patriotyzmu, przywoływanie Żołnierzy Wyklętych to jest zasługa młodego pokolenia i warto o tym pamiętać – powiedział ks. Jarosław Wąsowicz.


– To jest wyjątkowe miejsce i wyjątkowa data I Pikniku Patriotycznego. Wyjątkowe miejsce, bo to właśnie tu podpisano „Porozumienia Sierpniowe”, a wyjątkowy czas, bo to jest w pewnym sensie wigilia tego święta, jakim będzie pogrzeb „Inki” i „Zagończyka”, zwycięstwo prawdy i wyjście z zaczadzenia, w którym żyliśmy przez wiele lat – powiedział Tadeusz Majchrowicz.


– Mam wrażenie, że pamięć o Żołnierzach Wyklętych przez pierwsze 50 lat po wojnie była celowo zapominana. Kolejne rządy III RP też wydaje się, że tę pamięć pomijały, bo była niewygodna albo pomijały, gdyż były kontynuatorami tych, którzy z Żołnierzami Niezłomnymi się rozprawiali. Mogę być dumny z tego, że temu mojemu pokoleniu i pokoleniom troszkę ode mnie starszym przypadło zadanie, by przypominać o tych bohaterach – powiedział Adam Rybiński.


alt


Podczas debaty padło także pytanie: kim naprawdę byli Żołnierze Niezłomni, czy byli to romantyczni wojownicy podobni do powstańców styczniowych, czy byli to ludzie zmuszeni do walki przez sytuację.


– Postawy i wybory tych ludzi w roku ’44, ’45 i w późniejszych latach były różne. Niektórzy zostali wręcz przymuszeni do tej walki. To nie jest tak, że zawsze to był świadomy, heroiczny, romantyczny wybór. Tak jest w życiu w każdym momencie, że z różnych powodów nagle stajemy po tej lub innej stronie wyboru. Chyba najlepszą definicję wyboru dała „Inka”, która prosiła, żeby jej babci, która ją wychowywała, powiedzieć, że zachowała się tak, jak trzeba. W chwili jakiegoś ekstremalnego wyboru, gdy trzeba po jednej lub po drugiej stronie stanąć, często pod presją, będąc przymuszonym do pewnych rzeczy, tak jak poniekąd ona, należy po prostu zachować się tak jak trzeba – powiedział dr Zbigniew Girzyńśki.


– Kim byli? To są rycerze naszej wolności, święci polskiego patriotyzmu, ludzie, którzy uczą nas, że nigdy nie można podnieść rąk do góry, że ciągle trzeba troszczyć się o naszą ojczyznę i walczyć o to, żeby Polska była po prostu Polską wierną tym wartościom, którym oni byli wierni – powiedział ks. Jarosław Wąsowicz.


Podczas debaty zapytano także o pewną patriotyczno-historyczną ciągłość, a tym samym o związek Żołnierzy Niezłomnych z twórcami „Solidarności”. Swój głos w dyskusji Adam Rybiński przekazał państwu Gwiazdom, którzy zaszczycili I Piknik Patriotyczny w Gdańsku swoją obecnością.


– Na to pytanie trudno odpowiedzieć, dlatego że od dziecka to byli nasi bohaterowie i nasz wzór do naśladowania. Musieliśmy od nastolatka, a nawet od dziecka odpowiadać sobie na pytanie: czy moglibyśmy im i tym, którzy przeżyli spojrzeć w oczy? Do tego dochodzi jacy bylibyśmy, czy powstałaby „Solidarność”, gdybyśmy nie mieli tego wzorca – powiedział Andrzej Gwiazda. – Oni byli dla nas wzorcem i nam trudno jest odpowiedzieć, na ile sprostaliśmy temu poczuciu długu, bo ja całe życie miałem poczucie, że muszę spłacić dług.


alt


Po debacie odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu na temat wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Nagrody w kategorii dziecięcej zdobyli: 10-letnia Karolina, 6-letni Michał i 15-letnia Karolina. Jeśli chodzi o dorosłych laureatami zostali: Jarosław Sokołowski, Stanisław Lewandowski i Roman Mikołajczyk. Zwycięscy odebrali nagrody z rąk Andrzeja Jaworskiego, ks. Jarosława Wąsowicza i senatora Waldemara Bonkowskiego.


alt



alt


alt


Następnie odbył się pokaz grupy rekonstrukcyjnej. Zwieńczeniem dnia był koncert zespołu Contra Mundum oraz Artystów Scen Toruńskich.


Po zakończeniu I Pikniku Patriotycznego reporterka „Gazety Gdańskiej” zapytała Tyberiusza Krigera jakie są jego odczucia, jako organizatora, po pikniku.

– Jestem bardzo zadowolony. Z tego, co słyszałem od ludzi, którzy się tutaj pojawili, są bardzo zadowoleni z tego pomysłu, z tej inicjatywy, i że z tym pomysłem wyszły osoby młode, co podbudowało na duchu uczestników. Ważny był także uniwersalny charakter, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wszyscy byli zadowoleni, obyło się bez żadnych ekscesów – powiedział Tyberiusz Kriger.


Nasza redakcja zapytała także o frekwencję podczas I Patriotycznego Pikniku w Gdańsku.

– Myślę, że kilka tysięcy się przewinęło przez cały dzień, bo była ładna pogoda, ludzie chodzili na spacer i zaglądali do nas. Część przyszła na konkretne elementy naszego pikniku takie jak debata, czy też koncerty zespołów. Myślę, że w sumie kilka tysięcy osób uczestniczyło w naszym wydarzeniu – powiedział Tyberiusz Kriger.


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież