Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa...
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Święto Ulicy Mariackiej – jak w siódmym niebie

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
niedziela, 28 sierpnia 2016 06:04

Ulica Mariacka to niezwykle urokliwy zakątek Gdańska. Mimo że znajduje się przy Bazylice Mariackiej i w sąsiedztwie Długiego Pobrzeża, a więc w okolicach chętnie odwiedzanych przez turystów, zachowała swój kameralny charakter. W sobotę 27 sierpnia, już po raz siódmy, mieliśmy okazję uczestniczyć w Święci Ulicy Mariackiej. Hasło święta brzmiało „jak w siódmym niebie”. Wydarzenie swoją obecnością zaszczycili m.in. Beata Tyszkiewicz oraz Bogdan Borusewicz.


Kwadrans przed 17:00 ulicą Mariacką, od Bramy Mariackiej w kierunku Bazyliki Mariackiej, ruszyła parada, w której wzięli udział członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznych Biały Orzeł z Gdańska oraz Garnizonu Gdańsk.

– Wiwat Gdańsk, wiwat Mariacka – krzyczeli uczestnicy pochodu.


altaltalt


O 17:00 na przedprożu nr 42 odbyło się oficjalne otwarcie wydarzenia.

– My tutaj podsumowujemy cały rok działalności, podsumowujemy wszystkie nasze wspaniałe okresy, czasokresy, epoki. Będzie różnorodnie, kolorowo, bajecznie i baśniowo – powiedział Daniel Saulski, aktor i miłośnik Gdańska, który pełnił honory konferansjera ceremonii otwarcia i przewodnika Święta Ulicy Mariackiej.


„Pirat z Motławy”, czyli Daniel Saulski, miał absolutną rację, ponieważ na ulicy Mariackiej było zdecydowanie różnorodnie i kolorowo. Bajeczną atmosferę zapewnili m.in. członkowie grupy rekonstrukcyjnej, którzy przechadzali się po gdańskim bruku. Ponadto każde przedproże kamienic na ulicy Mariackiej oferowało inne atrakcje. Na przedprożu nr 15 można było poddać się „makijażowi spod siódmej chmurki”, na przedprożu nr 6 Joanna Orzeł, Piotr Jamioł i Ireneusz Pestka uraczyli gdańszczan oraz turystów koncertem „Nie kochać w taką noc, to grzech…”, na przedprożu nr 12 Krystyna Łubieńska oraz Halina Słojewska recytowały poezję ks. Jana Twardowskiego, zaś na przedprożu nr 9 można było obejrzeć pokaz mody i biżuterii autorstwa Magdaleny i Małgorzaty Arłukiewicz i Aleksandra Gliwińskiego. Goście Święta Ulicy Mariackiej mogli posłuchać pięknej muzyki, doświadczyć recytowanej poezji, obejrzeć prace artystów plastyków i malarzy, obserwować obróbkę bursztynu.


Święto Ulicy Mariackiej towarzyszyło XVII Międzynarodowym Targom Bursztynu AMBERMART i było współfinansowane ze środków miasta Gdańska.


Gościem honorowym wydarzenia był Bogdan Borusewicz.

– Pozdrawiam wszystkich na Mariackiej, pozdrawiam tych, którzy są z epoki wcześniejszej, pozdrawiam tych, którzy są z dnia dzisiejszego – powiedział Bogdan Borusewicz.


alt


W trakcie oficjalnego rozpoczęcia Święta Ulicy Mariackiej głos zabrała także Anna Sobecka, prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników.

– Bardzo się cieszymy, że jak co roku wszyscy z Państwa chcą się z nami cieszyć, chcą się z nami bawić, chcą z nami rozmawiać o bursztynie, bo ulica Mariacka to też ulica bursztynowa, nasza tak zwana „Piąta Aleja”. Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników wraz z Targami Gdańskimi już po raz siódmy współorganizuje tę imprezę. Jest to impreza zrobiona przez ludzi dla ludzi. Wszyscy, którzy mają tutaj swoje sklepy włączają się w ten projekt i chcą razem z nami się bawić – powiedziała Anna Sobecka.


Podczas ceremonii otwarcia na przedprożu kamienicy numer 41 zjawiła się także aktorka Beata Tyszkiewicz, która ogłosiła zwycięzców konkursu fotograficznego. Zostały nimi: Aleksandra Jańczak, Paulina Miszke i Małgorzata Górecka. W jury zasiadali Beata Tyszkiewicz, Maciej Kosycarz i Łukasz Głowala.


altalt


Gości powitała również Ewa Rachoń – dyrektor projektu AMBERIF i AMBERART.

– Dzwony biją, Państwo tu jesteście, pogoda zamówiona. Bawmy się dobrze. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy dołożyli starań i układali przez wiele miesięcy te malutkie punkty programu, które, mam nadzieję, Państwa ucieszą. Dziękujemy firmie PZU, która swoją pomocą umożliwia nam realizację artystycznych działań, których będziecie Państwo świadkami. Dziękuję miastu Gdańsk za wsparcie. Bawmy się dobrze – powiedziała Ewa Rachoń.


altaltalt


Święto Ulicy Mariackiej trwało do 22:00. Partnerami wydarzenia byli: PZU oraz Amber Sky. Święto ulicy Mariackiej zostało dofinansowane przez miasto Gdańsk. Partnerami i gospodarzami byli także m.in.: Bazylika Mariacka, Hotel Hilton, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Towarzystwo im. Fryderyka Chopina – Koło w Gdańsku, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Zrzeszenie Polskich Artystów Plastyków.


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież