Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

„Inka. Zachowałam się jak trzeba” – pokaz filmu

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
piątek, 26 sierpnia 2016 12:18

W sobotę, 27 sierpnia, o godzinie 17.00, dzień przed uroczystym pogrzebem Danuty Siedzikówny "Inki", w Centrum Kultury im. Jana Pawła II w Gdańsku Morenie Stowarzyszenie KoLiber oraz organizatorzy Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” zorganizują pokaz filmu dokumentalnego "Inka. Zachowałam się jak trzeba" w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego.  Dokument realizowany był między innymi w Trójmieście – pokazany został proces ekshumacyjny oraz biografia Danuty Siedzikówny "Inki". Oglądając film, można niemal przenieść się w czasie i poczuć atmosferę gdańskiego aresztu śledczego z 1946 r. Reżyser inscenizował z trójmiejskimi licealistami sceny, w oryginalnych celach, w których zamordowana została „Inka”.


W filmie możemy zobaczyć też prace ekshumacyjne na gdańskim Cmentarzu Garnizonowym. Jednym z narratorów filmu jest profesor Uniwersytetu Gdańskiego, dr hab.  Piotr Niewiński, a także prof. Szwagrzyk i medycy sądowi z Wrocławia. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z prof. Piotrem Niewińskim, który opowie o  postaci „Inki” oraz pracach przy odnajdywaniu jej szczątków.


Śp. Danuta Siedzikówna ps. "Inka", nie mając jeszcze skończonych 18 lat została zamordowana przez komunistycznych oprawców 28 sierpnia 1946 r. Dopiero w 2016 roku 28 sierpnia odbędzie się w Gdańsku państwowy pogrzeb tej niezłomnej bohaterki, sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady AK oraz śp. Feliksa Selmanowicza ps. "Zagończyk", dowódcy 2. kompanii 4. Wileńskiej Brygady AK.  W tym czasie oczy całej Polski zwrócą się w kierunku Gdańska.


- Czekaliśmy na ten pogrzeb 70 lat i to wielkie wydarzenie, że odbędzie się on ze wszystkimi honorami państwowymi. Od lat staramy się przybliżać Polakom postacie i walkę Żołnierzy Wyklętych na Festiwalu Filmowym „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”, cieszę się, że odzyskują oni nie tylko pamięć, ale i honor – mówi Arkadiusz Gołębiewski, reżyser prezentowanego w sobotę filmu i organizator Festiwalu Filmowego NNW, który odbędzie się w Gdyni w dniach 28 września – 1 października br.


Dzięki uprzejmości reżysera, który udostępnił produkcję i Centrum Kultury im. Jana Pawła II, które zezwoliło na skorzystanie ze swych pomieszczeń - wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.


Zwiastun filmu:


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież