Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało...
Reklama
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
Michalski w kadrze Probierza
czwartek, 21 września 2023 15:57
Michalski w kadrze Probierza
Rozmowa z Radosławem Michalskim, prezesem Pomorskiego Związku
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Polityka historyczna w imię ideałów? Instytut Dziedzictwa Solidarności powołany w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 02 września 2019 07:24

NSZZ "Solidarność" wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, powołał do życia w sobotę 31 sierpnia br. Instytut Dziedzictwa Solidarności. Umowę w tej o jego ustanowieniu podpisali w Sali BHP Stoczni Gdańskiej przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda i wiceminister kultury Jarosław Sellin z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.


Powołano instytut podczas uroczystego posiedzenia Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność".
- Instytut Dziedzictwa Solidarności będzie pokazywał prawdziwe ideały „Solidarności”, będzie pokazywał historię nie „gumkując” z tej historii nikogo. Ani Lecha Wałęsy, ani Anny Walentynowicz – zapewniał przewodniczący Piotr Duda.
- Bo to jest historia i historię trzeba przedstawiać taką, jaka ona jest. I dlatego cieszymy się, że po wielkich negocjacjach z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego mogliśmy dziś ogłosić powołanie tego instytutu. Ten instytut nie jest w kontrze ani przeciw nikomu. Ten Instytut będzie miał do wypełnienia swoje zadania. Mieliśmy wielkie nadzieje z powołaniem Europejskiego Centrum Solidarności, ale przez lata jako „Solidarność”  widzimy, że byliśmy tam traktowani w sposób nie taki, byśmy nie chcieli. Postanowiliśmy, że nie będziemy kwiatkiem do kożucha, bo chcemy mieć realny wpływ, a w tamtej instytucji tego wpływu mieć nie będziemy. Jako związkowcy nie chcemy mieć nic wspólnego z miejskim centrum bez „Solidarności”! - wołał lider NSZZ „Solidarność”.


- Wierzę głęboko, że Instytut, Instytut Dziedzictwa Solidarności przyniesie efekty poprzez systemową, systematyczną pracę, która opowie światu o dziedzictwie Solidarności. Każde państwo powinno prowadzić poważną politykę historyczną - mówił podczas uroczystości wiceminister Sellin.


Instytut Dziedzictwa Solidarności. Ma on dbać o pamięć i dorobek "Solidarności" oraz promować jej dziedzictwo. Instytut w dużej części ma wypełniać zadania ECS, bo jedną z jego najważniejszych funkcji ma być przypominanie o dziedzictwie „Solidarności”, jej walki o wolność obywatelską, polityczną i niepodległość państwa.
- „Solidarność” wpisała się w nurt polskiej tradycji walki o wolność. Wolność tę indywidualną dla każdego Polaka, dla każdego obywatela, dla każdego, kto na tę wolność po prostu zasługiwał, a wtedy tej wolności nie było, ale też tą wolność zbiorową, narodową, społeczną, niepodległość państwa. To będzie instytut, który będzie poprzez klasyczne metody, wystawy, konferencje i seminaria będzie promować ten kawałek polskiej historii, jakim była dekada lat 80. Będzie też przypominać korzenie, bo korzenie są oczywiście głębsze Mamy poczucie, że jeszcze dużo pracy mamy do wykonania jeśli chodzi o dbanie o to dziedzictwo solidarności, przypominanie o prawdziwej historii Solidarności, o przypominanie tej historii również światu – mówił Jarosław Sellin.


- Wszyscy wtedy czuliśmy w latach 80, że „Solidarność” jest nie tylko związkiem zawodowym, jest ruchem wolnościowym, jest ruchem niepodległościowym, który można wpisać w szereg ruchów, które poprzedzały „Solidarność”, Powstańców, Legiony Piłsudskiego, podziemie, Żołnierzy Wyklętych. Drugą wartością jest patriotyzm, to wszystko oczywiste, że z pobudek patriotycznych wówczas i robotnicy i wspierający ich inteligencji wszczęli ten ruch. Trzecia wartość to zasada walki „Non violence”, bez przemocy. Osiągnęliśmy zwycięstwo w latach '80 dzięki ruchowi „Solidarności”, bez przemocy pokonując potężne imperium - tłumaczył Jarosław Sellin i dodał:
- Pamiętacie państwo jak po pierwszym zjeździe „Solidarności” niektórzy kpili z przesłania do narodów Europy środkowo-wschodniej. I co się zdarzyło zaledwie dziesięć lat później. Cała wielka połać Europy środkowo-wschodniej się wyzwoliła. To przesłanie było właśnie do tych wszystkich narodów, do tych wszystkich społeczeństw i ta wolność do nich przyszła. Kolejna zasada respektowania autentycznego pluralizmy światopoglądowego. To jest po prostu wpisanie w polską tradycję, że chcemy się pięknie różnić. Kolejna zasada to solidaryzm społeczny i sprawiedliwość. Też wydawałoby się oczywiste coś, o czym mówił na mszy na Zaspie papież w 1987 r., żeby jedni drugim brzemiona nieśli i to coś, co powinien realizować każdy polski rząd, a ja jako osoba, która reprezentuje rząd, tę zasadę solidaryzmu społecznego i sprawiedliwości staram się realizować w największej mierze – mówił wiceminister.


Zadania, jakie będzie spełniał Instytut Dziedzictwa Solidarności, miało realizować Europejskie Centrum Solidarności. Instytucja ta nie promuje idei związku. Z kolei twarzą ECS, któremu szefuje Basil Kerski jest Lech Wałęsa. Jarosław Sellin nie oceniał ECS. Podkreślił jednak, że nowy Instytut będzie odnosić się do wartości, które bliskie były uczestnikom strajków w 1980 roku.


Instytut Dziedzictwa Solidarności ma się zajmować upamiętnianiem i promowaniem dziedzictwa historycznego NSZZ "Solidarność". Nowa instytucja ma inicjować przedsięwzięcia kulturalne, społeczne i naukowe nawiązujące do tradycji "Solidarności", wspierać badania historyczne i naukowe, włączać się w działania edukacyjne w duchu wartości "Solidarności".


Instytut ma upowszechniać polski wkład w obalenie systemu komunistycznego w Europie. Finansowanie placówki zapewnia z budżetu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rada Instytutu składa się z 21 osób. Wśród członków rady są: Andrzej Kołodziej, Andrzej Gwiazda, ks. kanonik Ludwik Kowalski, Piotr Andrzejewski, Sławomir Cenckiewicz, dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, Andrzej Rozpłochowski, Adam Hlebowicz, Roman Gałęzewski, Bogdan Biś oraz publicyści Andrzej Gelberg, Michał Karnowski i Piotr Semka oraz Adam Chmielecki.


A co do ECS to przypomnijmy, że 2 kwietnia br., w 14 rocznicę śmierci papieża Polaka, w Europejskim Centrum Solidarności nie odbyło się jakiekolwiek wydarzenie upamiętniające tę wielką postać i jej znaczenia dla Polski, postać. Zamiast tego zorganizowano dyskusję pod hasłem "Jeden partner/ka przez całe życie, czy co tydzień jeden/jedna?", którą poprowadziło działające na rzecz promocji LGBT stowarzyszenie "Tolerado".

ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież