“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

UOKiK o cenach wody w Gdańsku: najpierw poznajmy taryfy cen

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
piątek, 28 października 2011 13:15Ceny wody znowu wzrosną! W Nowy Rok mieszkańcy odkręcając kran, zapłacą o kilkanaście procent więcej. Miasto nie chce zdradzić ile dokładnie - to tzw. tajemnica negocjacji....SAUR Neptun przesłał prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi nowe proponowane taryfy opłat za wodę i odprowadzenie ścieków. To wyjściowe propozycje monopolisty do negocjacji. W opinii Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) jedynie niezgodność taryf z prawem może być podstawą do ich nieprzyjęcia.

Taryfy cen jak co roku zostały ustalane przez  przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, które przedstawiło wniosek o ich zatwierdzenie. Obecnie to prezydent Gdańska sprawdza, czy taryfa i plan zostały opracowane zgodnie z przepisami ustawy i weryfikuje, pod względem celowości ich ponoszenia, przedstawione przez przedsiębiorstwo koszty, stanowiące podstawę określenia opłat za świadczone usługi.  Taryfy podlegają zatwierdzeniu w drodze uchwały Rady Miasta Gdańska. Najpewniej nastąpi to na sesji 22 grudnia.


- Jedynym dopuszczalnym ustawowo kryterium oceny taryf przez organ gminy jest  ich legalność. Jeśli taryfy zostały sporządzone zgodnie z przepisami prawa, a ustalone przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne ceny są, w opinii rady gminy, zbyt wysokie, to jedynym sposobem skorygowania ich wysokości jest podjęcie uchwały o dopłacie dla jednej, wybranej, lub wszystkich taryfowych grup odbiorców usług. Ustaloną dopłatę gmina przekazuje przedsiębiorstwu – ocenia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta.


Z kolei jednak odbiorcom przysługuje możliwość zaskarżenia uchwały rady gminy, zgodnie z ustawa o samorządzie gminnym na podstawie art. 101.
Treść przepisu poniżej:
1. Każdy, czyj interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone uchwałą lub zarządzeniem podjętymi przez organ gminy w sprawie z zakresu administracji publicznej, może - po bezskutecznym wezwaniu do usunięcia naruszenia – zaskarżyć uchwałę lub zarządzenie do sądu administracyjnego.
2a. Skargę na uchwałę lub zarządzenie, o których mowa w ust. 1, można wnieść do sądu administracyjnego w imieniu własnym lub reprezentując grupę mieszkańców gminy, którzy na to wyrażą pisemną zgodę.
 

A co ma do powiedzenia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów?
- Jeśli chodzi o UOKiK to przede wszystkim należy wyjaśnić, że nie jesteśmy Urzędem do spraw kontroli cen. Istnieje wprawdzie pojęcie nadużywania pozycji dominującej poprzez stosowanie cen nieuczciwych, nie oznacza to jednak, że możemy po prostu zakwestionować taryfę i uznać, że jest ona za wysoka. Musi istnieć konkretna przesłanka do uznania ceny za nieuczciwą, np chodzi o ceny, które są ustalane niezgodnie z przepisami lub odbiorcy muszą ponosić koszty, których w rzeczywistości nie powinni. Dobrym przykładem jest uwzględnianie w cenie usługi świadczonej na rzecz osób nieposiadających wodomierzy kosztów ich odczytów. Tak było w przypadku naszej tegorocznej decyzji dotyczącej spółki Wodociągi i Kanalizacja Trzyciąż. Kolejnym przykładem nieuczciwej ceny jest brak dostatecznego uwzględniania różnic pomiędzy poszczególnymi grupami odbiorców np. rozliczanie według tej samej stawki gospodarstw domowych i odbiorców przemysłowych, pomimo generowania przez nich odmiennych kosztów związanych z dostarczaniem wody. Właśnie w takich przypadkach możemy interweniować – wyjaśnia Maciej Chmielowski z Departament Współpracy z Zagranicą i Komunikacji Społecznej UOKiK i stwierdza, że wszelkie działania mogą być podejmowane, gdy stawki zostaną ogłoszone.


Dotychczas nie wpłynęła do UOKiK żadna skarga na temat obecnych negocjacji w sprawie stawek za wodę w Gdańsku.
- W tym miejscu warto również wyjaśnić, że ewentualna interwencja UOKiK mogłaby mieć miejsce dopiero po zaistnieniu danej praktyki, nie zaś na etapie ustalania stawek – dodaje Chmielowski.


Na razie szczegóły negocjacji, podobnie jak i propozycje SAUR Neptun są owiane tajemnicą.  Wniosek zawiera dwie grupy taryfowe za dostawę wody i za odbiór ścieków oraz dwie opłaty dodatkowe - opłatę za rozliczanie mieszkańców budynków wielorodzinnych oraz opłaty za ponadnormatywny zrzut ścieków. Zgodnie z Ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków SNG składa wniosek taryfowy w terminie 70 dni przed planowaną podwyżką cen. Prezydent weryfikuje ten wniosek, w tym na przykład koszty wynagrodzeń zarządu, rady nadzorczej itd.  15 listopada radni z   Komisja Polityki Gospodarczej i Morskiej zapoznają się z proponowanym taryfikatorem cen.
  


Przypomnijmy, że dotychczasowy prezes SAUR Neptun Gdańsk Zbigniew Maksymiuk we wrześniu zrezygnował ze stanowiska. Nowym prezesem spółki został Serge Bosca, 43-letni Francuz, inżynier mechanik o specjalizacji energetyka. Jest w Polsce od 1991 roku. Ostatnio pełnił funkcję wiceprezesa i skarbnika Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Warszawie. Był dyrektorem generalnym spółki Saint-Gobain Euroveder  Po zakończeniu pracy w przemyśle związał się z branżą kosmetyczną. Jest osobą spoza gdańskiego kręgu. Jednak negocjacje cenowe, jak się nieoficjalnie dowiadujemy, dokończy były prezes Maksymiuk. Prezes Bosca będzie nad nimi „biznesowo” czuwał.
- Negocjacje z udziałem nowego prezesa mogą być ciekawym doświadczeniem dla prezydenta Pawła Adamowicza, który może nieco się zdziwić – ocenia radny Grzegorz Strzelczyk (PiS).


Zarząd tworzą też wiceprezes i członek zarządu. W SAUR Neptun. Gmina Gdańsk posiada 49 proc. udziałów - jest to spółka z mniejszościowymi udziałami miasta. Poprzednio trzej członkowie zarządu zarabiali w ciągu roku łącznie około 1,6 mln zł.  Radę Nadzorczą SNG tworzy czworo Francuzów i trójka Polaków. Członkowie rady nadzorczej SNG pobierali rocznie w sumie około pół miliona złotych, czyli ok. 6 tysięcy zł miesięcznie.
SAUR Neptun Gdańsk od 1992 r.  wchodzi w  skład  francuskiej Grupy SAUR - jednego z największych liderów w dziedzinie usług komunalnych na świecie. Spółka w 1992 r. była pierwszym partnerstwem publiczno-prywatnym zawartym pomiędzy miastem a prywatnym operatorem w kraju Europy Środkowej by świadczyć usługi wodociągowe. SNG SA obsługuje mieszkańców Gdańska i Sopotu oraz część gminy Kolbudy. SNG odpowiada za kompleksową eksploatację systemu wodociągowo–kanalizacyjnego oraz za ciągłość i jakość usług, w tym dostawy wody zgodne z obowiązującymi normami. Zaś właścicielem infrastruktury wodociągowo–kanalizacyjnej jest spółka miejska Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna.
Czy tak jak w zeszłym roku kilkunastoprocentowa podwyżka cen wody i ścieków niedługo stanie się faktem okaże się na ostatniej w tym roku sesji rady 22 grudnia 2011 roku. 
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież