Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało... Jaworski pyta Karnowskiego o emigrantów w Sopocie » - Wybory i Referendum mają odpowiedzieć na bardzo ważne pytania na temat bezpieczeństwa - powiedział... Gołębie pocztowe na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego » Wiceminister kultury Jarosław Sellina ogłosił wpisanie „Hodowli i lotu gołębi pocztowych” na Krajową...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
sobota, 16 września 2023 20:03
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
AP Orlen wygrała trzeci mecz z rzędu. Tym razem gdańszczankom
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
piątek, 15 września 2023 16:11
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
II LIGA E-WINNER
W Stężycy Olimpia Grudziądz poniosła
Brakowało jakości
sobota, 16 września 2023 20:30
Brakowało jakości
Niezbyt ciekawy mecz zobaczyli kibice w Opolu. Lechia bezbramkowo

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

UOKiK o cenach wody w Gdańsku: najpierw poznajmy taryfy cen

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
piątek, 28 października 2011 13:15Ceny wody znowu wzrosną! W Nowy Rok mieszkańcy odkręcając kran, zapłacą o kilkanaście procent więcej. Miasto nie chce zdradzić ile dokładnie - to tzw. tajemnica negocjacji....SAUR Neptun przesłał prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi nowe proponowane taryfy opłat za wodę i odprowadzenie ścieków. To wyjściowe propozycje monopolisty do negocjacji. W opinii Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) jedynie niezgodność taryf z prawem może być podstawą do ich nieprzyjęcia.

Taryfy cen jak co roku zostały ustalane przez  przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, które przedstawiło wniosek o ich zatwierdzenie. Obecnie to prezydent Gdańska sprawdza, czy taryfa i plan zostały opracowane zgodnie z przepisami ustawy i weryfikuje, pod względem celowości ich ponoszenia, przedstawione przez przedsiębiorstwo koszty, stanowiące podstawę określenia opłat za świadczone usługi.  Taryfy podlegają zatwierdzeniu w drodze uchwały Rady Miasta Gdańska. Najpewniej nastąpi to na sesji 22 grudnia.


- Jedynym dopuszczalnym ustawowo kryterium oceny taryf przez organ gminy jest  ich legalność. Jeśli taryfy zostały sporządzone zgodnie z przepisami prawa, a ustalone przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne ceny są, w opinii rady gminy, zbyt wysokie, to jedynym sposobem skorygowania ich wysokości jest podjęcie uchwały o dopłacie dla jednej, wybranej, lub wszystkich taryfowych grup odbiorców usług. Ustaloną dopłatę gmina przekazuje przedsiębiorstwu – ocenia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta.


Z kolei jednak odbiorcom przysługuje możliwość zaskarżenia uchwały rady gminy, zgodnie z ustawa o samorządzie gminnym na podstawie art. 101.
Treść przepisu poniżej:
1. Każdy, czyj interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone uchwałą lub zarządzeniem podjętymi przez organ gminy w sprawie z zakresu administracji publicznej, może - po bezskutecznym wezwaniu do usunięcia naruszenia – zaskarżyć uchwałę lub zarządzenie do sądu administracyjnego.
2a. Skargę na uchwałę lub zarządzenie, o których mowa w ust. 1, można wnieść do sądu administracyjnego w imieniu własnym lub reprezentując grupę mieszkańców gminy, którzy na to wyrażą pisemną zgodę.
 

A co ma do powiedzenia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów?
- Jeśli chodzi o UOKiK to przede wszystkim należy wyjaśnić, że nie jesteśmy Urzędem do spraw kontroli cen. Istnieje wprawdzie pojęcie nadużywania pozycji dominującej poprzez stosowanie cen nieuczciwych, nie oznacza to jednak, że możemy po prostu zakwestionować taryfę i uznać, że jest ona za wysoka. Musi istnieć konkretna przesłanka do uznania ceny za nieuczciwą, np chodzi o ceny, które są ustalane niezgodnie z przepisami lub odbiorcy muszą ponosić koszty, których w rzeczywistości nie powinni. Dobrym przykładem jest uwzględnianie w cenie usługi świadczonej na rzecz osób nieposiadających wodomierzy kosztów ich odczytów. Tak było w przypadku naszej tegorocznej decyzji dotyczącej spółki Wodociągi i Kanalizacja Trzyciąż. Kolejnym przykładem nieuczciwej ceny jest brak dostatecznego uwzględniania różnic pomiędzy poszczególnymi grupami odbiorców np. rozliczanie według tej samej stawki gospodarstw domowych i odbiorców przemysłowych, pomimo generowania przez nich odmiennych kosztów związanych z dostarczaniem wody. Właśnie w takich przypadkach możemy interweniować – wyjaśnia Maciej Chmielowski z Departament Współpracy z Zagranicą i Komunikacji Społecznej UOKiK i stwierdza, że wszelkie działania mogą być podejmowane, gdy stawki zostaną ogłoszone.


Dotychczas nie wpłynęła do UOKiK żadna skarga na temat obecnych negocjacji w sprawie stawek za wodę w Gdańsku.
- W tym miejscu warto również wyjaśnić, że ewentualna interwencja UOKiK mogłaby mieć miejsce dopiero po zaistnieniu danej praktyki, nie zaś na etapie ustalania stawek – dodaje Chmielowski.


Na razie szczegóły negocjacji, podobnie jak i propozycje SAUR Neptun są owiane tajemnicą.  Wniosek zawiera dwie grupy taryfowe za dostawę wody i za odbiór ścieków oraz dwie opłaty dodatkowe - opłatę za rozliczanie mieszkańców budynków wielorodzinnych oraz opłaty za ponadnormatywny zrzut ścieków. Zgodnie z Ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków SNG składa wniosek taryfowy w terminie 70 dni przed planowaną podwyżką cen. Prezydent weryfikuje ten wniosek, w tym na przykład koszty wynagrodzeń zarządu, rady nadzorczej itd.  15 listopada radni z   Komisja Polityki Gospodarczej i Morskiej zapoznają się z proponowanym taryfikatorem cen.
  


Przypomnijmy, że dotychczasowy prezes SAUR Neptun Gdańsk Zbigniew Maksymiuk we wrześniu zrezygnował ze stanowiska. Nowym prezesem spółki został Serge Bosca, 43-letni Francuz, inżynier mechanik o specjalizacji energetyka. Jest w Polsce od 1991 roku. Ostatnio pełnił funkcję wiceprezesa i skarbnika Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Warszawie. Był dyrektorem generalnym spółki Saint-Gobain Euroveder  Po zakończeniu pracy w przemyśle związał się z branżą kosmetyczną. Jest osobą spoza gdańskiego kręgu. Jednak negocjacje cenowe, jak się nieoficjalnie dowiadujemy, dokończy były prezes Maksymiuk. Prezes Bosca będzie nad nimi „biznesowo” czuwał.
- Negocjacje z udziałem nowego prezesa mogą być ciekawym doświadczeniem dla prezydenta Pawła Adamowicza, który może nieco się zdziwić – ocenia radny Grzegorz Strzelczyk (PiS).


Zarząd tworzą też wiceprezes i członek zarządu. W SAUR Neptun. Gmina Gdańsk posiada 49 proc. udziałów - jest to spółka z mniejszościowymi udziałami miasta. Poprzednio trzej członkowie zarządu zarabiali w ciągu roku łącznie około 1,6 mln zł.  Radę Nadzorczą SNG tworzy czworo Francuzów i trójka Polaków. Członkowie rady nadzorczej SNG pobierali rocznie w sumie około pół miliona złotych, czyli ok. 6 tysięcy zł miesięcznie.
SAUR Neptun Gdańsk od 1992 r.  wchodzi w  skład  francuskiej Grupy SAUR - jednego z największych liderów w dziedzinie usług komunalnych na świecie. Spółka w 1992 r. była pierwszym partnerstwem publiczno-prywatnym zawartym pomiędzy miastem a prywatnym operatorem w kraju Europy Środkowej by świadczyć usługi wodociągowe. SNG SA obsługuje mieszkańców Gdańska i Sopotu oraz część gminy Kolbudy. SNG odpowiada za kompleksową eksploatację systemu wodociągowo–kanalizacyjnego oraz za ciągłość i jakość usług, w tym dostawy wody zgodne z obowiązującymi normami. Zaś właścicielem infrastruktury wodociągowo–kanalizacyjnej jest spółka miejska Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna.
Czy tak jak w zeszłym roku kilkunastoprocentowa podwyżka cen wody i ścieków niedługo stanie się faktem okaże się na ostatniej w tym roku sesji rady 22 grudnia 2011 roku. 
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież