E. Grabarek-Bartoszewicz wystartuje w Gdańsku » Do gdańskiej polityki wraca Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, r... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: „Zostaję. Walczymy Dalej.” » W tygodniku „Sieci” Jarosław Kaczyński w specjalnym wywiadzie deklaruje: Zgłoszę swoją kandydaturę n... Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia zdeklasowała Resovię
poniedziałek, 04 marca 2024 19:18
Lechia zdeklasowała Resovię
Po bardzo dobrej pierwszej połowie Lechia na Polsat Plus Arena

Galeria Sztuki Gdańskiej

Baranowscy, ojciec i syn
niedziela, 25 lutego 2024 13:53
Baranowscy, ojciec i syn
Henryk Baranowski (1932-2005) pochodził z Kociewia, urodził się w

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Mistrz Wajda u dwóch gdańskich prezydentów

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 28 października 2011 12:56

Andrzej Wajda gościł w Gdańsku. Odwiedził byłego prezydenta RP Lecha Wałęsę i prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Przyjechał by, jak nam powiedział, zaanonsować wizytę w Gdańsku ekipy filmowej, która przymierza się do realizacji filmu o Lechu Wałęsie.


- Odwiedziłem prezydenta Gdańska, bo chciałem uprzedzić gospodarza miasta, że pojawimy się u niego z ekipą filmową – żartował w rozmowie z portalem wybrzeze24.pl Andrzej Wajda na korytarzu gdańskiego magistratu.

Reżyserowi, laureatowi Oscara za całokształt twórczości, towarzyszyli Michał Kwieciński, jeden z bardziej  cenionych i doświadczonych producentów w Polsce i Paweł Edelman, operator, nagradzany m.in. za zdjęcia do „Pianisty” i Katynia m.in. nominowany do Oscara za zdjęcia do „Pianisty”. Ekipa spędziła w Gdańsku dwa dni by przygotować dokumentację przed rozpoczęciem zdjęć. Te bowiem zaczną się w przyszłym roku. Co szczegółowo zawiera scenariusz autorstwa Janusza Głowackiego jest tajemnicą. Wiemy, że do ostatniej chwili Andrzej Wajda będzie do niego wprowadzał zmiany. Ma bowiem zwyczaj pracy wprowadzając zmiany w scenariuszu jeszcze na planie filmowym.
- W nim jest jakiś fantastyczny optymizm, wiara, że urodziliśmy się po to, żeby wyjść z niewoli. I to rzeczywiście się udało. Myślę, że Janusz Głowacki uchwycił ten moment. Jestem z tego powodu bardzo szczęśliwy. Będziemy się starali iść tą drogą – mówił o scenariuszu reżyser, zapowiadając przystąpienie do realizacji filmu.  


Prace na planie filmowym rozpoczną się w przyszłym roku mimo, że planowano, iż ruszą w listopadzie.  Wajda zasłabł jednak na ostatnim Kongresie Kultury Polskiej i trafił do szpitala. Dwa dni spędzone w Gdańsku były bardzo intensywne, jednak Wajda był w piątek w dobrym humorze i nie widać było po nim zmęczenia. Reżyser jest wyraźnie zaabsorbowany nowym projektem.


W czwartek tuż po przyjeździe do Gdańska mistrz skierował swoje kroki do Biura Prezydenta Lecha Wałęsy w Zielonej Bramie. Spotkanie z Wałęsą trwało blisko godzinę. Jak się nieoficjalnie dowiadujemy Wałęsa nie zgłaszał żadnych uwag do filmu. Powiedział, że zdaje się na wyczucie reżysera, z którym zresztą już pracował na planie „Człowieka z marmuru” (Złota Palma festiwalu w Cannes w 1981 roku). Wraz z Anną Walentynowicz zagrał epizod w scenie ślubu Maćka Tomczyka, syna Mateusza Birkuta (Jerzy Radziwiłowicz) z Agnieszką (Krystyna Janda). 
- Sam prezydent Wałęsa w filmie nie zagra. Nie namawialiśmy go do tego. Lech Wałęsa chce film zobaczyć w momencie kiedy już będzie gotowy – powiedziała nam Agata Dyląg, z agencji filmowej Akson.


Czy zdjęcia do filmu będą w Gdańsku? Czas pokaże. Ekipa filmowców odwiedziła m.in. tereny Stoczni Gdańskiej.
– Jesteśmy na etapie tworzenia dokumentacji. Nie jest jeszcze przesądzone, które ujęcia będą kręcone w Gdańsku w oryginalnych plenerach, czy też będziemy budowali dekoracje – mówi Agata Dyląg.


Film ma się pojawić na ekranach kin jesienią przyszłego roku. Czy zagra w nim Monica Bellucci, która według wcześniejszych doniesień miała odtworzyć postać włoskiej dziennikarki Oriany Fallaci, która przeprowadziła wywiad z ówczesnym przywódcą Solidarności - nie wiadomo. Nie wiadomo też, która z aktorek zagra Danutę Wałęsową. Jedna rola jest już obsadzona. Samego Wałęsę zagra Robert Więckiewicz, aktor znajdujący się obecnie na fali powodzenia.
- Robert Więckiewicz doskonale wypadł podczas zdjęć próbnych. Pasuje do postaci Wałęsy – poinformowała nas Dyląg.  
 Pierwsza scena filmu jeszcze nie jest ustalona, natomiast wiadomo, że filmowa opowieść o Wałęsie rozpocznie się w latach 70. Film nie będzie li tylko pomnikiem Wałęsy. Mają w nim znaleźć się też wątki oskarżeń o współpracę z SB.


Andrzej Wajda zechce zmierzyć się e pytaniem - Jak to się stało, że nagle jeden z robotników stał się przywódcą strajkujących i bohaterem.
Film o Lechu Wałęsie będzie nosił tytuł "My, naród polski". Tytuł  nawiązuje do przemówienia Wałęsy w Kongresie Stanów Zjednoczonych z listopada 1989 roku, które rozpoczął od słów "My, naród!" 
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież