Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho...
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
poniedziałek, 25 września 2023 15:07
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Podwyżki cen wody nie dla rzecznika konsumentów?

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
czwartek, 27 października 2011 14:31

Czy gdańszczanie niezadowoleni ze skali podwyżki cen wody mogą ją skarżyć odwołując się do rzeczników konsumentów? Próbują z tej ścieżki korzystać. W każdym z powiatów działają bowiem biura rzeczników konsumentów.


Monopolistyczna pozycja jednego, dostarczającego wodę przedsiębiorstwa, jakim jest SAUR Neptun Gdańsk to temat dla Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Taka opinia przebija się z naszych rozmów z prawnikami. Woda to towar, mający cenę, jak każdy inny. Do tego niezbędny do życia. Wydawałoby się więc, że jej cena, jak każda inna, może być przedmiotem odwołania się do rzeczników konsumentów. Ich zadania bowiem to m.in. składanie wniosków w sprawie stanowienia i zmiany przepisów prawa miejscowego w zakresie ochrony interesów konsumentów, wytaczanie powództwa na rzecz konsumentów oraz wstępowanie, za ich zgodą, do toczącego się postępowania w sprawach o ochronę interesów konsumentów 
- Ostatnio odwiedziły moje biuro dwie osób, które pytały mnie o podstawy prawne uchwalenia nowych stawek cen wody. Jednak rzecznik konsumentów jest w tej sprawie bezradny.  Pozostaje więc wnoszenie odwołań i skarżenie uchwał rady miasta przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym  –  uważa Agnieszka Chilicka p.o. rzecznika konsumentów w Gdańsku.


Sprawa dotyczy pół miliona odbiorców wody z Gdańska, Sopotu i Kolbud. Jednak na razie szczegóły negocjacji owiane są tajemnicą. Na tajemnicę negocjacji zwraca uwagę sam SAUR Neptun, jak i miejscy włodarze. Co na to ustawa regulująca dostęp do informacji publicznej? Okazuje się, że na ten temat interpretacja jest złożona. Otóż dopóki są to jedynie propozycje strony w negocjacjach to wyjściowe stawki nie stają się informacją publiczną.  Co innego, gdy zostaną wynegocjowane i przyjęte przez prezydenta, burmistrza, czy wójta. Wówczas już nie ma odwrotu – informacja powinna być podana.


Tymczasem negocjacje jakie prowadzi prezydent Gdańska z monopolistą na rynku dostaw wody oraz odprowadzenia ścieków SAUR Neptun Gdańsk są owiane tajemnicą. Co prawda trudno złamać barierę tajemnicy negocjacji powołując się na interes stron, skoro na rynku jest jeden dostawca wody.
Jak już informowaliśmy w ubiegły piąte SAUR Neptun przesłał do prezydenta miasta Gdańska nowe proponowane taryfy opłat za wodę i odprowadzenie ścieków.   Wniosek zawiera dwie grupy taryfowe za dostawę wody i za odbiór ścieków oraz dwie opłaty dodatkowe - opłatę za rozliczanie mieszkańców budynków wielorodzinnych oraz opłaty za ponadnormatywny zrzut ścieków. To wyjściowe propozycje do negocjacji. 
- Szczegóły negocjacyjne pozostaną na tym etapie tajemnicą. Mogę jednak zapewnić, że gdańszczanie będą pozytywnie zaskoczeni cenami wody w przyszłym roku – zapewnia nas wiceprezydent Maciej Lisicki, odpowiedzialny m.in. za  politykę gospodarczą miasta Gdańska. 


Zgodnie z Ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków zdaniem radnego Krupy Rada Miasta Gdańska nie ma wpływu na wysokość opłat za wodę. Rada może odrzucić taryfy jedynie w przypadku gdy zostały one sporządzone niezgodnie z przepisami, a nie z uwagi na cenę wody.  Zgodnie z ustawą SNG składa wniosek taryfowy w terminie 70 dni przed planowaną podwyżką cen. Prezydent weryfikuje ten wniosek, w tym na przykład koszty wynagrodzeń zarządu, rady nadzorczej itd.  Zgodnie z ustawą decyzja prezydenta nie podlega weryfikacji i 70 dni po złożeniu wniosku - ceny ulegają zmianie. Według ustawy, nawet niepodjęcie przez Radę Miasta uchwały zatwierdzającej taryfy oznacza tyle, że po weryfikacji ich przez prezydenta, automatycznie wchodzą one w życie po upływie 70 dni od dnia złożenia wniosku o ich zatwierdzenie. Taryfy, niezależnie od sposobu wdrożenia (tj. albo przez zatwierdzenie przez Radę, albo zweryfikowanie przez prezydenta), obowiązują przez 1 rok. Czy gdańszczanie są bezradni wobec takiego stanu rzeczy?


Na grudniowej sesji rady Miasta Gdańska gdańscy rajcy najpewniej nie podejmą dyskusji nad cenami wody.
- Negocjacje prowadzi prezydent miasta i cokolwiek byśmy nie zrobili to decyzja należy do niego. Nie spodziewam się by rada dyskutowała nad cenami wody – takie stanowisko przedstawił nam radny Maciej Krupa, szef najsilniejszego klubu radnych PO w Radzie Miasta Gdańska. Jednak przy solidarnej postawie prezydenta i radnych można negocjować intensywnie i skutecznie. Tak uczynili sopocianie. W kwietniu zostały w Sopocie ustalone ceny wody i wywozu ścieków na 7,32 zł netto przy stawce 8,95 zł netto dla Gdańska przy wspólnym stanowisku Rady Miasta i prezydenta Sopotu.


Spółka SAUR Neptun Gdańsk, która od 1992 r.  wchodzi w  skład  francuskiej Grupy SAUR - jednego z największych liderów w dziedzinie usług komunalnych na świecie. Spółka w 1992 r. była pierwszym partnerstwem publiczno-prywatnym zawartym pomiędzy miastem a prywatnym operatorem w kraju Europy Środkowej by świadczyć usługi wodociągowe. SNG SA obsługuje mieszkańców Gdańska i Sopotu oraz część gminy Kolbudy.  SNG odpowiada za kompleksową eksploatację systemu wodociągowo – kanalizacyjnego oraz za ciągłość i jakość usług, w tym dostawy wody zgodne z obowiązującymi normami. Zaś właścicielem infrastruktury wodociągowo – kanalizacyjnej jest spółka miejska Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna. GIWK  zostało powołane w grudniu 2004 roku.  Kiedy powstawała Spółka przewidywano, że będzie ona zatrudniała 16 osób, których zadaniem będzie realizacja Gdańskiego Projektu Wodno-Ściekowego. Stopniowo zwiększało się zatrudnienie do 78 osób, a zakres obowiązków poszerzono o m.in.  wydawanie warunków technicznych i uzgodnień dokumentacji projektowej dotyczącej rozbudowy sieci wodno-kanalizacyjnej w Gdańsku oraz ochrony stref ujęć wody,  Wynagrodzenie średnio w spółce wynosi około 4,5 tys. zł.  W 2010 roku Jacek Skarbek, prezes GIWK pobierał 271 tys. zł rocznie, czyli ponad 22 tys. na miesiąc.  Drugi członek zarządu GIWK Peteris Gailitis – 157 tys. zł rocznie. Wynagrodzenia pobiera też czteroosobowa rada nadzorcza.
- Spółka GIWK jest monopolistą, działa w interesie biznesowym, a każdy musi otworzyć kran i skorzystać z wody – podkreśla radna Jolanta Banach, była wiceministra gospodarki w rządzie Leszka Millera. 
 ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież