Marek Jakubiak: Nie trwać w okopach! » Trzeba żyć chwilą, ale też planować, mieć elastyczność odreagowywania na zmieniającą się sytuację. T... Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji » Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał zmiany w pierwszej turze był większy n... Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-...
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
czwartek, 07 grudnia 2023 17:42
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Jak się tu znaleźliśmy?
wtorek, 28 listopada 2023 14:22
Jak się tu znaleźliśmy?
Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci mówi

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięki rządowemu wsparciu

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 21 marca 2023 19:55

Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatologicznego. Ponad połowę inwestycji sfinansuje ministerstwo zdrowia, pozostała część to środki własne uczelni. Symboliczny czek na ogromną kwotę 47 milionów złotych przekazał władzom Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wiceminister zdrowia Marcin Martyniak.


‒ Z perspektywy pacjenta nowy kompleks będzie konsolidował tak naprawdę trzy budynki, które w chwili obecnej są porozrzucane po mapie Gdańska. To będzie dawało perspektywę nie tylko jakościową, ale przede wszystkim synergiczną zarówno dla pacjenta, personelu, jak i dla jakości świadczonych usług, ale także, a może przede wszystkim, dla kształcenia ‒ przekonywał wiceminister zdrowia Marcin Martyniak.


Realizacja inwestycji pozwoli na centralizację bazy naukowo-dydaktycznej GUMed oraz poradni Uniwersyteckiego Centrum Stomatologicznego. Zakłada się, że w latach 2023-2025 powstanie nowoczesny budynek o jednej kondygnacji podziemnej i trzech nadziemnych, z wewnętrznym patio, o łącznej powierzchni użytkowej ponad 3,7 tys. metrów kw. Obiekt będzie wyposażony w cztery windy i platformę dla osób z niepełnosprawnością. W ramach inwestycji zostanie zakupionych: 91 unitów dentystycznych, dwa aparaty RTG, TK stomatologiczne, stół operacyjny z kolumnami anestezjologiczną i chirurgiczną oraz lampą operacyjną. Ponadto Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne GUMed zyska 23 nowe fantomy do ćwiczeń dla studentów i wraz z obecnie posiadanymi 12 unitami będzie dysponować 35 stanowiskami fantomowymi w trzech salach ćwiczeniowych. Wyposażenie jednostki w najwyższej klasy sprzęt medyczny i ćwiczeniowy wyniesie 11 mln zł.
– Jest to kolejna placówka zdrowotna, która na Pomorzu będzie miała zupełnie inną jakość. Przypomnę, że rząd Prawa i Sprawiedliwości w ostatnich latach przeznaczył na infrastrukturę, na poprawę służby zdrowia na Pomorzu ponad 961 milionów złotych W ostatnich 12 miesiącach było to ponad 310 milionów – wskazywał Andrzej Jaworski, pełnomocnik PiS w okręgu gdyńskim.

alt

Andrzej Jaworski, pełnomocnik PiS w okręgu gdańskim przypomniał że w ostatnich latach rząd premiera Morawieckiego na poprawę warunków służby zdrowia przeznaczył kilkaset milionów złotych


Jak zaznaczył prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, na tę inwestycję czekano od lat. ‒ Jest ona niezwykle potrzebna nie tylko z punktu widzenia potrzeb dydaktycznych uczelni, ale także z punktu widzenia pacjentów. Zależy nam na tym, żeby kształcić studentów w dobrych warunkach, z użyciem najnowocześniejszego sprzętu. Tak, aby nasi absolwenci, opuszczając mury GUMed, byli przygotowani do wykonywania najbardziej zaawansowanych procedur uczelni. UCS będzie również miejscem, które posłuży pacjentom Pomorza, gdzie będzie najwięcej świadczeń wykonywanych w ramach NFZ – mówił rektor Gruchała.


Prezes zarządu UCK dr Mirosława Pellowska-Piontek przypomniała, że Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne jest największym świadczeniodawcą usług stomatologicznych nie tylko w Gdańsku, ale w całym województwie pomorskim. Jednostka oferuje pomoc w zakresie opieki ortodontycznej dla dzieci z wadami rozwojowymi twarzoczaszki, jest także jedynym ośrodkiem na Pomorzu, który udziela świadczeń pacjentom po nowotworach w obrębie twarzoczaszki.
– W ubiegłym roku przyjęliśmy 52 tys. pacjentów i odbyły się 84 tys. wizyt, z czego 20 tys. dotyczyło dzieci, czyli pacjentów bardzo szczególnych, na którym nam ogromnie zależy i którzy mają ogromne potrzeby ‒ wyjaśniała dr Pellowska-Piontek. ‒ Prawie 30 tys. wizyt dotyczyło seniorów, czyli osób powyżej 65. roku życia. Są to grupy społeczne, którym najtrudniej jest skorzystać z prywatnej stomatologii.


W uroczystości wzięli udział także wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz dyrektor Pomorskiego OW NFZ Monika Kasprzyk. Jak zauważył wojewoda, Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne GUMed było główną placówką, w której pacjenci zakażeni wirusem COVID-19 mogli otrzymać pomoc stomatologiczną w czasie pandemii.
‒ To ważne, że Gdański Uniwersytet Medyczny realizuje marzenia i plany w takim tempie. W ubiegłym roku pediatria, w tym stomatologia. Mam nadzieję, że wkrótce, bo już w latach 2025-2026, studenci będą mogli się kształcić w nowych warunkach. Potrzebujemy więcej lekarzy różnych specjalizacji, m.in. stomatologów. Cieszę się, że pacjenci z Pomorza – ale nie tylko, bo z całej północnej Polski – będą mieli tu jeszcze większy i szerszy dostęp do najnowocześniejszych urządzeń i najlepszych specjalistów ‒ podkreślał Drelich.
W nowej lokalizacji swoją siedzibę znajdzie sześć katedr i zakładów funkcjonujących w ramach Wydziału Lekarskiego oraz sześć poradni prowadzonych przez Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne GUMed. Są to: Katedra i Zakład Ortodoncji, Katedra i Zakład Protetyki Stomatologicznej, Katedra i Zakład Przyzębia, Katedra i Zakład Stomatologii Wieku Rozwojowego, Katedra i Zakład Stomatologii Zachowawczej, Zakład Chirurgii Stomatologicznej, Poradnia Chirurgii Stomatologicznej, Poradnia Ortodoncji, Poradnia Protetyki i Implantologii Stomatologicznej, Poradnia Przyzębia, Poradnia Stomatologii Dziecięcej i Rodzinnej, Poradnia Stomatologii Zachowawczej.


Budynek ma być gotowy do końca 2025 roku.

źródło radiogdansk.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież