Krzysztof Dośla: Solidarność, rozwaga, kompetencja, siła w dialogu » Z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S.... Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięki rządowemu wsparciu

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 21 marca 2023 19:55

Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatologicznego. Ponad połowę inwestycji sfinansuje ministerstwo zdrowia, pozostała część to środki własne uczelni. Symboliczny czek na ogromną kwotę 47 milionów złotych przekazał władzom Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wiceminister zdrowia Marcin Martyniak.


‒ Z perspektywy pacjenta nowy kompleks będzie konsolidował tak naprawdę trzy budynki, które w chwili obecnej są porozrzucane po mapie Gdańska. To będzie dawało perspektywę nie tylko jakościową, ale przede wszystkim synergiczną zarówno dla pacjenta, personelu, jak i dla jakości świadczonych usług, ale także, a może przede wszystkim, dla kształcenia ‒ przekonywał wiceminister zdrowia Marcin Martyniak.


Realizacja inwestycji pozwoli na centralizację bazy naukowo-dydaktycznej GUMed oraz poradni Uniwersyteckiego Centrum Stomatologicznego. Zakłada się, że w latach 2023-2025 powstanie nowoczesny budynek o jednej kondygnacji podziemnej i trzech nadziemnych, z wewnętrznym patio, o łącznej powierzchni użytkowej ponad 3,7 tys. metrów kw. Obiekt będzie wyposażony w cztery windy i platformę dla osób z niepełnosprawnością. W ramach inwestycji zostanie zakupionych: 91 unitów dentystycznych, dwa aparaty RTG, TK stomatologiczne, stół operacyjny z kolumnami anestezjologiczną i chirurgiczną oraz lampą operacyjną. Ponadto Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne GUMed zyska 23 nowe fantomy do ćwiczeń dla studentów i wraz z obecnie posiadanymi 12 unitami będzie dysponować 35 stanowiskami fantomowymi w trzech salach ćwiczeniowych. Wyposażenie jednostki w najwyższej klasy sprzęt medyczny i ćwiczeniowy wyniesie 11 mln zł.
– Jest to kolejna placówka zdrowotna, która na Pomorzu będzie miała zupełnie inną jakość. Przypomnę, że rząd Prawa i Sprawiedliwości w ostatnich latach przeznaczył na infrastrukturę, na poprawę służby zdrowia na Pomorzu ponad 961 milionów złotych W ostatnich 12 miesiącach było to ponad 310 milionów – wskazywał Andrzej Jaworski, pełnomocnik PiS w okręgu gdyńskim.

alt

Andrzej Jaworski, pełnomocnik PiS w okręgu gdańskim przypomniał że w ostatnich latach rząd premiera Morawieckiego na poprawę warunków służby zdrowia przeznaczył kilkaset milionów złotych


Jak zaznaczył prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, na tę inwestycję czekano od lat. ‒ Jest ona niezwykle potrzebna nie tylko z punktu widzenia potrzeb dydaktycznych uczelni, ale także z punktu widzenia pacjentów. Zależy nam na tym, żeby kształcić studentów w dobrych warunkach, z użyciem najnowocześniejszego sprzętu. Tak, aby nasi absolwenci, opuszczając mury GUMed, byli przygotowani do wykonywania najbardziej zaawansowanych procedur uczelni. UCS będzie również miejscem, które posłuży pacjentom Pomorza, gdzie będzie najwięcej świadczeń wykonywanych w ramach NFZ – mówił rektor Gruchała.


Prezes zarządu UCK dr Mirosława Pellowska-Piontek przypomniała, że Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne jest największym świadczeniodawcą usług stomatologicznych nie tylko w Gdańsku, ale w całym województwie pomorskim. Jednostka oferuje pomoc w zakresie opieki ortodontycznej dla dzieci z wadami rozwojowymi twarzoczaszki, jest także jedynym ośrodkiem na Pomorzu, który udziela świadczeń pacjentom po nowotworach w obrębie twarzoczaszki.
– W ubiegłym roku przyjęliśmy 52 tys. pacjentów i odbyły się 84 tys. wizyt, z czego 20 tys. dotyczyło dzieci, czyli pacjentów bardzo szczególnych, na którym nam ogromnie zależy i którzy mają ogromne potrzeby ‒ wyjaśniała dr Pellowska-Piontek. ‒ Prawie 30 tys. wizyt dotyczyło seniorów, czyli osób powyżej 65. roku życia. Są to grupy społeczne, którym najtrudniej jest skorzystać z prywatnej stomatologii.


W uroczystości wzięli udział także wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz dyrektor Pomorskiego OW NFZ Monika Kasprzyk. Jak zauważył wojewoda, Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne GUMed było główną placówką, w której pacjenci zakażeni wirusem COVID-19 mogli otrzymać pomoc stomatologiczną w czasie pandemii.
‒ To ważne, że Gdański Uniwersytet Medyczny realizuje marzenia i plany w takim tempie. W ubiegłym roku pediatria, w tym stomatologia. Mam nadzieję, że wkrótce, bo już w latach 2025-2026, studenci będą mogli się kształcić w nowych warunkach. Potrzebujemy więcej lekarzy różnych specjalizacji, m.in. stomatologów. Cieszę się, że pacjenci z Pomorza – ale nie tylko, bo z całej północnej Polski – będą mieli tu jeszcze większy i szerszy dostęp do najnowocześniejszych urządzeń i najlepszych specjalistów ‒ podkreślał Drelich.
W nowej lokalizacji swoją siedzibę znajdzie sześć katedr i zakładów funkcjonujących w ramach Wydziału Lekarskiego oraz sześć poradni prowadzonych przez Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne GUMed. Są to: Katedra i Zakład Ortodoncji, Katedra i Zakład Protetyki Stomatologicznej, Katedra i Zakład Przyzębia, Katedra i Zakład Stomatologii Wieku Rozwojowego, Katedra i Zakład Stomatologii Zachowawczej, Zakład Chirurgii Stomatologicznej, Poradnia Chirurgii Stomatologicznej, Poradnia Ortodoncji, Poradnia Protetyki i Implantologii Stomatologicznej, Poradnia Przyzębia, Poradnia Stomatologii Dziecięcej i Rodzinnej, Poradnia Stomatologii Zachowawczej.


Budynek ma być gotowy do końca 2025 roku.

źródło radiogdansk.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież