Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus...
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięki rządowemu wsparciu

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 21 marca 2023 19:55

Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatologicznego. Ponad połowę inwestycji sfinansuje ministerstwo zdrowia, pozostała część to środki własne uczelni. Symboliczny czek na ogromną kwotę 47 milionów złotych przekazał władzom Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wiceminister zdrowia Marcin Martyniak.


‒ Z perspektywy pacjenta nowy kompleks będzie konsolidował tak naprawdę trzy budynki, które w chwili obecnej są porozrzucane po mapie Gdańska. To będzie dawało perspektywę nie tylko jakościową, ale przede wszystkim synergiczną zarówno dla pacjenta, personelu, jak i dla jakości świadczonych usług, ale także, a może przede wszystkim, dla kształcenia ‒ przekonywał wiceminister zdrowia Marcin Martyniak.


Realizacja inwestycji pozwoli na centralizację bazy naukowo-dydaktycznej GUMed oraz poradni Uniwersyteckiego Centrum Stomatologicznego. Zakłada się, że w latach 2023-2025 powstanie nowoczesny budynek o jednej kondygnacji podziemnej i trzech nadziemnych, z wewnętrznym patio, o łącznej powierzchni użytkowej ponad 3,7 tys. metrów kw. Obiekt będzie wyposażony w cztery windy i platformę dla osób z niepełnosprawnością. W ramach inwestycji zostanie zakupionych: 91 unitów dentystycznych, dwa aparaty RTG, TK stomatologiczne, stół operacyjny z kolumnami anestezjologiczną i chirurgiczną oraz lampą operacyjną. Ponadto Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne GUMed zyska 23 nowe fantomy do ćwiczeń dla studentów i wraz z obecnie posiadanymi 12 unitami będzie dysponować 35 stanowiskami fantomowymi w trzech salach ćwiczeniowych. Wyposażenie jednostki w najwyższej klasy sprzęt medyczny i ćwiczeniowy wyniesie 11 mln zł.
– Jest to kolejna placówka zdrowotna, która na Pomorzu będzie miała zupełnie inną jakość. Przypomnę, że rząd Prawa i Sprawiedliwości w ostatnich latach przeznaczył na infrastrukturę, na poprawę służby zdrowia na Pomorzu ponad 961 milionów złotych W ostatnich 12 miesiącach było to ponad 310 milionów – wskazywał Andrzej Jaworski, pełnomocnik PiS w okręgu gdyńskim.

alt

Andrzej Jaworski, pełnomocnik PiS w okręgu gdańskim przypomniał że w ostatnich latach rząd premiera Morawieckiego na poprawę warunków służby zdrowia przeznaczył kilkaset milionów złotych


Jak zaznaczył prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, na tę inwestycję czekano od lat. ‒ Jest ona niezwykle potrzebna nie tylko z punktu widzenia potrzeb dydaktycznych uczelni, ale także z punktu widzenia pacjentów. Zależy nam na tym, żeby kształcić studentów w dobrych warunkach, z użyciem najnowocześniejszego sprzętu. Tak, aby nasi absolwenci, opuszczając mury GUMed, byli przygotowani do wykonywania najbardziej zaawansowanych procedur uczelni. UCS będzie również miejscem, które posłuży pacjentom Pomorza, gdzie będzie najwięcej świadczeń wykonywanych w ramach NFZ – mówił rektor Gruchała.


Prezes zarządu UCK dr Mirosława Pellowska-Piontek przypomniała, że Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne jest największym świadczeniodawcą usług stomatologicznych nie tylko w Gdańsku, ale w całym województwie pomorskim. Jednostka oferuje pomoc w zakresie opieki ortodontycznej dla dzieci z wadami rozwojowymi twarzoczaszki, jest także jedynym ośrodkiem na Pomorzu, który udziela świadczeń pacjentom po nowotworach w obrębie twarzoczaszki.
– W ubiegłym roku przyjęliśmy 52 tys. pacjentów i odbyły się 84 tys. wizyt, z czego 20 tys. dotyczyło dzieci, czyli pacjentów bardzo szczególnych, na którym nam ogromnie zależy i którzy mają ogromne potrzeby ‒ wyjaśniała dr Pellowska-Piontek. ‒ Prawie 30 tys. wizyt dotyczyło seniorów, czyli osób powyżej 65. roku życia. Są to grupy społeczne, którym najtrudniej jest skorzystać z prywatnej stomatologii.


W uroczystości wzięli udział także wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz dyrektor Pomorskiego OW NFZ Monika Kasprzyk. Jak zauważył wojewoda, Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne GUMed było główną placówką, w której pacjenci zakażeni wirusem COVID-19 mogli otrzymać pomoc stomatologiczną w czasie pandemii.
‒ To ważne, że Gdański Uniwersytet Medyczny realizuje marzenia i plany w takim tempie. W ubiegłym roku pediatria, w tym stomatologia. Mam nadzieję, że wkrótce, bo już w latach 2025-2026, studenci będą mogli się kształcić w nowych warunkach. Potrzebujemy więcej lekarzy różnych specjalizacji, m.in. stomatologów. Cieszę się, że pacjenci z Pomorza – ale nie tylko, bo z całej północnej Polski – będą mieli tu jeszcze większy i szerszy dostęp do najnowocześniejszych urządzeń i najlepszych specjalistów ‒ podkreślał Drelich.
W nowej lokalizacji swoją siedzibę znajdzie sześć katedr i zakładów funkcjonujących w ramach Wydziału Lekarskiego oraz sześć poradni prowadzonych przez Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne GUMed. Są to: Katedra i Zakład Ortodoncji, Katedra i Zakład Protetyki Stomatologicznej, Katedra i Zakład Przyzębia, Katedra i Zakład Stomatologii Wieku Rozwojowego, Katedra i Zakład Stomatologii Zachowawczej, Zakład Chirurgii Stomatologicznej, Poradnia Chirurgii Stomatologicznej, Poradnia Ortodoncji, Poradnia Protetyki i Implantologii Stomatologicznej, Poradnia Przyzębia, Poradnia Stomatologii Dziecięcej i Rodzinnej, Poradnia Stomatologii Zachowawczej.


Budynek ma być gotowy do końca 2025 roku.

źródło radiogdansk.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież