Krzysztof Dośla: Solidarność, rozwaga, kompetencja, siła w dialogu » Z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S.... Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

"Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 21 marca 2023 18:25

Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Solidarność” z pontyfikatem św. Jana Pawła II. Tak związek staje w obronie dobrego imienia papieża Polaka, który oskarżany jest o tuszowanie przypadków pedofilii. – Nie pozwolimy na szarganie jego dobrego imienia – zapowiada przewodniczący „S”, Piotr Duda.


21 marca na chodniku przed budynkiem Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” stanęła wystawa, która opowiada o wspólnej historii „S” i trwającego pontyfikatu Jana Pawła II. Wystawa nie jest nowa, bo prezentowana była cztery lata temu, w 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego do Polski. Wówczas odbyła się również konferencja w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. W świetle ostatnich wydarzeń „Solidarność” zdecydowała się pokazać ją jeszcze raz.
– Hasło „Ty nas obudziłeś, my Cię obronimy” to dla nas, dla związkowców, fundament i najważniejszy element funkcjonowania organizacji związkowej. Nie pozwolimy na szarganie dobrego imienia Jana Pawła II, bo to przecież związek zawodowy „Solidarność” rodził się tu, pod krzyżem. Od samego początku na bramie nr 2 były wizerunki Matki Boskiej Częstochowskiej oraz właśnie Jana Pawła II – tłumaczył przewodniczący komisji krajowej NSZZ „Solidarność”, Piotr Duda.


Jak przypominali związkowcy, to właśnie w Gdańsku, w trakcie pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego do Polski, wybrzmiało słynne hasło „solidarność to jeden z drugim, a nie jeden przeciwko drugiemu”. Dlatego – jak tłumaczy przewodniczący Duda – „nie możemy zostawić tego swobodnemu biegowi”.
– Musimy bronić Ojca Świętego, a dla nas autorytetami w sprawie historii są historycy IPN. Oni są wiarygodni, oni mają dostęp do źródeł i wiadomości. Jeśli ci pseudodziennikarze bazowali na dokumentach SB, to jest to sytuacja dla nas nie do zaakceptowania – kontynuował Duda.


Przewodniczący „S” zwrócił uwagę, że – do tej pory – głosu w tej sprawie nie zabrali ani włodarze Gdańska, ani Europejskiego Centrum Solidarności. Dodawał jednak, że „my będziemy dawać świadectwo”.
– Z przykrością muszę powiedzieć, że gdy posłowie głosowali nad uchwałą biorącą w obronę Ojca Świętego Jana Pawła II, to ci, którzy wyciągnęli karty do głosowania, zachowali się w sposób nikczemny. Ja mówię, że to są judasze naszych czasów – ocenił zachowanie parlamentarzystów przewodniczący „Solidarności”.


Piotr Duda twierdził, że „nie ma pretensji do lewicy”, ponieważ „to dzieci tych, którzy byli oprawcami” i „oni szukają zemsty i nigdy nie darują Kościołowi katolickiemu i Ojcu Świętemu, że skończyło im się tak zwane czerwone eldorado”.


Prezentowana wystawa ma być przykładem tego, co Jan Paweł II zrobił „dla Polski, dla „Solidarności” i dla wolnej, demokratycznej Europy”. – Region Gdański „S” będzie w Warszawie, będziemy tam manifestować i pokazywać naszą solidarność z Ojcem Świętym. Przygotowujemy wiele autobusów, więc 2 kwietnia zobaczymy się w Warszawie – dodawał Roman Kuzimski z regionu gdańskiego NSZZ „Solidarność”.


Działacze „S” będą brali udział również w innych – lokalnych i wojewódzkich – marszach w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II. Piotr Duda zapowiedział, że związkowcy „nie siedzą w domu”, a on sam weźmie udział w pochodzie, który odbędzie się 2 kwietnia w Krakowie.

źródło radiogdansk.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież