Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury... Daniel Obajtek: Ruszyła na mnie cała machina państwa i mediów. Wytrzym... » Michał Karnowski rozmawia z Danielem Obajtkiem, byłym prezesem ORLENU- Pięć tygodni temu odszedł pan... Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
wtorek, 28 maja 2024 09:36
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
Koszykarze Trefla Sopot po zaciętym półfinale pokonali WKS Śląsk
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
niedziela, 26 maja 2024 15:59
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
Grająca w mocno rezerwowym składzie Lechia w ostatnim meczu sezonu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Mój sąsiad z Oliwy
niedziela, 19 maja 2024 15:58
Mój sąsiad z Oliwy
Profesor Władysław Lam, był jednym z najwybitniejszych malarzy

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

"Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 21 marca 2023 18:25

Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Solidarność” z pontyfikatem św. Jana Pawła II. Tak związek staje w obronie dobrego imienia papieża Polaka, który oskarżany jest o tuszowanie przypadków pedofilii. – Nie pozwolimy na szarganie jego dobrego imienia – zapowiada przewodniczący „S”, Piotr Duda.


21 marca na chodniku przed budynkiem Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” stanęła wystawa, która opowiada o wspólnej historii „S” i trwającego pontyfikatu Jana Pawła II. Wystawa nie jest nowa, bo prezentowana była cztery lata temu, w 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego do Polski. Wówczas odbyła się również konferencja w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. W świetle ostatnich wydarzeń „Solidarność” zdecydowała się pokazać ją jeszcze raz.
– Hasło „Ty nas obudziłeś, my Cię obronimy” to dla nas, dla związkowców, fundament i najważniejszy element funkcjonowania organizacji związkowej. Nie pozwolimy na szarganie dobrego imienia Jana Pawła II, bo to przecież związek zawodowy „Solidarność” rodził się tu, pod krzyżem. Od samego początku na bramie nr 2 były wizerunki Matki Boskiej Częstochowskiej oraz właśnie Jana Pawła II – tłumaczył przewodniczący komisji krajowej NSZZ „Solidarność”, Piotr Duda.


Jak przypominali związkowcy, to właśnie w Gdańsku, w trakcie pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego do Polski, wybrzmiało słynne hasło „solidarność to jeden z drugim, a nie jeden przeciwko drugiemu”. Dlatego – jak tłumaczy przewodniczący Duda – „nie możemy zostawić tego swobodnemu biegowi”.
– Musimy bronić Ojca Świętego, a dla nas autorytetami w sprawie historii są historycy IPN. Oni są wiarygodni, oni mają dostęp do źródeł i wiadomości. Jeśli ci pseudodziennikarze bazowali na dokumentach SB, to jest to sytuacja dla nas nie do zaakceptowania – kontynuował Duda.


Przewodniczący „S” zwrócił uwagę, że – do tej pory – głosu w tej sprawie nie zabrali ani włodarze Gdańska, ani Europejskiego Centrum Solidarności. Dodawał jednak, że „my będziemy dawać świadectwo”.
– Z przykrością muszę powiedzieć, że gdy posłowie głosowali nad uchwałą biorącą w obronę Ojca Świętego Jana Pawła II, to ci, którzy wyciągnęli karty do głosowania, zachowali się w sposób nikczemny. Ja mówię, że to są judasze naszych czasów – ocenił zachowanie parlamentarzystów przewodniczący „Solidarności”.


Piotr Duda twierdził, że „nie ma pretensji do lewicy”, ponieważ „to dzieci tych, którzy byli oprawcami” i „oni szukają zemsty i nigdy nie darują Kościołowi katolickiemu i Ojcu Świętemu, że skończyło im się tak zwane czerwone eldorado”.


Prezentowana wystawa ma być przykładem tego, co Jan Paweł II zrobił „dla Polski, dla „Solidarności” i dla wolnej, demokratycznej Europy”. – Region Gdański „S” będzie w Warszawie, będziemy tam manifestować i pokazywać naszą solidarność z Ojcem Świętym. Przygotowujemy wiele autobusów, więc 2 kwietnia zobaczymy się w Warszawie – dodawał Roman Kuzimski z regionu gdańskiego NSZZ „Solidarność”.


Działacze „S” będą brali udział również w innych – lokalnych i wojewódzkich – marszach w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II. Piotr Duda zapowiedział, że związkowcy „nie siedzą w domu”, a on sam weźmie udział w pochodzie, który odbędzie się 2 kwietnia w Krakowie.

źródło radiogdansk.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież