Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

"Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 21 marca 2023 18:25

Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Solidarność” z pontyfikatem św. Jana Pawła II. Tak związek staje w obronie dobrego imienia papieża Polaka, który oskarżany jest o tuszowanie przypadków pedofilii. – Nie pozwolimy na szarganie jego dobrego imienia – zapowiada przewodniczący „S”, Piotr Duda.


21 marca na chodniku przed budynkiem Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” stanęła wystawa, która opowiada o wspólnej historii „S” i trwającego pontyfikatu Jana Pawła II. Wystawa nie jest nowa, bo prezentowana była cztery lata temu, w 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego do Polski. Wówczas odbyła się również konferencja w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. W świetle ostatnich wydarzeń „Solidarność” zdecydowała się pokazać ją jeszcze raz.
– Hasło „Ty nas obudziłeś, my Cię obronimy” to dla nas, dla związkowców, fundament i najważniejszy element funkcjonowania organizacji związkowej. Nie pozwolimy na szarganie dobrego imienia Jana Pawła II, bo to przecież związek zawodowy „Solidarność” rodził się tu, pod krzyżem. Od samego początku na bramie nr 2 były wizerunki Matki Boskiej Częstochowskiej oraz właśnie Jana Pawła II – tłumaczył przewodniczący komisji krajowej NSZZ „Solidarność”, Piotr Duda.


Jak przypominali związkowcy, to właśnie w Gdańsku, w trakcie pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego do Polski, wybrzmiało słynne hasło „solidarność to jeden z drugim, a nie jeden przeciwko drugiemu”. Dlatego – jak tłumaczy przewodniczący Duda – „nie możemy zostawić tego swobodnemu biegowi”.
– Musimy bronić Ojca Świętego, a dla nas autorytetami w sprawie historii są historycy IPN. Oni są wiarygodni, oni mają dostęp do źródeł i wiadomości. Jeśli ci pseudodziennikarze bazowali na dokumentach SB, to jest to sytuacja dla nas nie do zaakceptowania – kontynuował Duda.


Przewodniczący „S” zwrócił uwagę, że – do tej pory – głosu w tej sprawie nie zabrali ani włodarze Gdańska, ani Europejskiego Centrum Solidarności. Dodawał jednak, że „my będziemy dawać świadectwo”.
– Z przykrością muszę powiedzieć, że gdy posłowie głosowali nad uchwałą biorącą w obronę Ojca Świętego Jana Pawła II, to ci, którzy wyciągnęli karty do głosowania, zachowali się w sposób nikczemny. Ja mówię, że to są judasze naszych czasów – ocenił zachowanie parlamentarzystów przewodniczący „Solidarności”.


Piotr Duda twierdził, że „nie ma pretensji do lewicy”, ponieważ „to dzieci tych, którzy byli oprawcami” i „oni szukają zemsty i nigdy nie darują Kościołowi katolickiemu i Ojcu Świętemu, że skończyło im się tak zwane czerwone eldorado”.


Prezentowana wystawa ma być przykładem tego, co Jan Paweł II zrobił „dla Polski, dla „Solidarności” i dla wolnej, demokratycznej Europy”. – Region Gdański „S” będzie w Warszawie, będziemy tam manifestować i pokazywać naszą solidarność z Ojcem Świętym. Przygotowujemy wiele autobusów, więc 2 kwietnia zobaczymy się w Warszawie – dodawał Roman Kuzimski z regionu gdańskiego NSZZ „Solidarność”.


Działacze „S” będą brali udział również w innych – lokalnych i wojewódzkich – marszach w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II. Piotr Duda zapowiedział, że związkowcy „nie siedzą w domu”, a on sam weźmie udział w pochodzie, który odbędzie się 2 kwietnia w Krakowie.

źródło radiogdansk.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież