Krzysztof Dośla: Solidarność, rozwaga, kompetencja, siła w dialogu » Z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S.... Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pamięć o zbrodni w lesie sztutowskim

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
środa, 22 marca 2023 17:44

Do dziś przeraźliwa cisza ciemnego lasu wywołuje dreszcze, ilekroć odwiedzam to miejsce zaciągnięte lekką mgłą mam w uszach huk karabinowych strzałów i tę ciszę po egzekucji. Prowadząca droga do miejsca rozstrzelania polskich patriotów mam wrażenie, że zawsze jest taka sama. Mokra, ciemna, złowroga. To miejsce sztutowskiego lasu nieopodal obozu. Dziś kiedy widzę w wąwozie śmierci setkę młodzieży to wiem, że o tragedii sprzed 83. laty nie możemy zapomnieć.


Trzeba pamiętać i przypominać, bo to oni tworzyli kwiat pomorskiej inteligencji, która stanowiła w niemieckich umysłach kość niezgody. Podczas 83. rocznicy tej egzekucji pojawiła się Anna Wardle, prawnuczka Bernarda Filarskiego wraz ze swoim synkiem małym Bernardem przyjechała z Australii, by zobaczyć to miejsce.

alt


alt


22 marca w Wielki Piątek 1940 roku rozstrzelano 67 polskich więźniów przebywających w obozie od pierwszego tygodnia wojny. Była to druga część pierwszego rozstrzelania, które miało miejsce 11 stycznia na 22 Polakach. W sumie zamordowanych zostało 89 osób. Miejsce to, w lesie, w pobliżu budowanego od 2 września 1939 roku obozu, wyznacza pamiątkowy kamień i krzyż.

alt

Anna Wardle, prawnuczka Bernarda Filarskiego i Piotr Tarnowski dyr. Muzeum Stutthof w Sztutowie


Na śmierć skazani zostali wyrokiem policyjnego sądu doraźnego Standgericht. Akcję nadzorował komendant obozu Max Pauly. Była to realizacja zaplanowanej jeszcze przed wojną „Intelligenzaktion”. W obu zbiorowych egzekucjach zginęli polscy więźniowie uznani za element politycznie niepewny.

alt


To rozstrzelanie stanowi część Zbrodni Pomorskiej, która obejmowała jeszcze egzekucje w lasach piaśnickich i lasach szpęgawskach gdzie zostało rozstrzelanych kilka tysięcy polskich patriotów.

alt


Wzruszające spotkanie w sztutowskim lesie zgromadziło młodzież z okolicznych szkół i przedstawicieli administracji samorządowej był również przedstawiciel wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha. Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy miało swoją smutną wymowę, wrażenie przerażającej ciszy, unoszącej się mgły nad miejscem tej okrutnej i bestialskiej egzekucji tworzyło atmosferę wyciskającą łzy i odbierającą przemawiającym oddech. Dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie Piotr Tarnowski odniósł się do śmierci 89 rozstrzelanych więźniów. Egzekucja w tym międzynarodowym obozie śmierci, przez który przeszło 110 tys. ludzi, a zginęło około 65 tys., była zaplanowana wcześniej i przygotowywana aktem przeciwko inteligencji narodu polskiego, o czym nie możemy zapominać.

Stanisław Seyfried

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież