Krzysztof Dośla: Solidarność, rozwaga, kompetencja, siła w dialogu » Z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S.... Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r...
Reklama
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi...

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
czwartek, 23 marca 2023 12:25

W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz. Z jej uniewinnieniem przez sędzię Julię Kuciel z Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe nie zgodziła się prokuratura, która zaskarżyła wyrok.


Po ośmiu miesiącach czytania akt, sprawa została zdjęta z wokandy wczoraj po południu z powodu złożonego wniosku o wyłączenia się przez jednego z członków składu... Miesiąc temu, sprawa spadła z porządku dnia, bo sąd... nie zdążył zapoznać się wyczerpująco ze 146 tomami i sprawa M. Adamowicz została przesunięta na marzec.


Składowi SO w Gdańsku, który rozpatruje odwołanie prokuratury przewodniczy sędzia Janusz Zimny, sędzią sprawozdawcą jest sędzia Mariusz Kazmierczak, a trzecim uczestnikiem sędzia Małgorzata Westphal-Kowalska, która w 2017 rozpatrywała odwołanie śledczych od umorzenia na okres próby oskarżenia wobec Pawła Adamowicza. Jej zdaniem "sąd rejonowy co prawda podjął się oceny stopnia zawinienia podejrzanego oraz stopnia społecznej szkodliwości czynów zarzucanych podejrzanemu, jednakże uczynił to w sposób niepełny, a tym samym decyzja o warunkowym umorzeniu postępowania była przedwczesna".


Ani sędzia Janusz Zimny, ani sędzia Małgorzata Westphal-Kowalska nie są, co wynika z oświadczeń złożonych do prezesa Sądu Apelacyjnego w Gdańsku zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych, członkami stowarzyszenia "Iustitia". Jego członkiem jest natomiast sędzia Mariusz Kazmierczak. W obszernym oświadczeniu napisał, że jego składanie jest "sprzeczne z prawem do ochrony życia prywatnego i rodzinnego, narusza wolność wyznania, gromadzenia się i stowarzyszania(...) brak wyrażenia przez sędziów sprzeciwu wobec łamania praw gwarantowanych konstytucyjnie w dalszej perspektywie może doprowadzić do pozbawienia Obywateli realnej ochrony sądowej i gwarancji ich praw".


Prawem obywatela, prawem Magdaleny Adamowicz, jest "prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd".


Odwlekając podjęcie konstytucyjnych obowiązków zapisanych w art. 45 Ustawy Zasadniczej, personel prezesa Tomasza Adamskiego, odbiera obwinionej europosłance prawo do sprawiedliwego rozstrzygnięcia jej przypadku, ale... powiększa szanse na jego przeterminowanie. W obrocie prawnym pozostanie więc werdykt sędzi Julii Kuciel, której niezawisłość hartowała się na przedprożach sądu w Gdańsku podczas skandowania z klientem tego sądu "Wolne sądy, wolne sądy".


Zarzuty wobec M. Adamowicz przedawnią się z końcem września.

(gst)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież