Planeta Energii uczy jak dbać o ekosystemy wodne. Rusza kolejna edycja... » Czym różni się karp od tołpygi, w jaki sposób samooczyszczają się jeziora i co jest największym przy... Kultura zachodu - miliony w szpitalu Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ... Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodow... » Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że zło... Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i...
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
środa, 27 września 2023 13:32
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie
Krzysztof Kasprzak zawodnikiem Zdunek Wybrzeża
czwartek, 28 września 2023 12:00
Krzysztof Kasprzak zawodnikiem Zdunek Wybrzeża
Krzysztof Kasprzak dołącza do Zdunek Wybrzeża Gdańsk.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Trasa Sucharskiego łączy drogi krajowe

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
sobota, 29 grudnia 2012 18:44

29 grudnia do ruchu został udostępniony kolejny odcinek Trasy Sucharskiego w Gdańsku. Kierowcy już od popołudnia w sobotę mogli dojechać aż do Obwodnicy Południowej, a poprzez Węzeł Port Morski wjechać na Trasę Sucharskiego.


Trasa Sucharskiego połączyła Południową Obwodnicę Gdańska i terminal promowy na Westerplatte. Za niespełna dwa lata pojedziemy nią także do północnych dzielnic miasta.


altUruchomienia odcinka dokonał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który dziękując wykonawcom powiedział m.in.: - Jest to wydarzenie wyjątkowe, historyczne. Można powiedzieć że cały ten rok pod względem inwestycji przechodzi do historii przez duże H. Naszym następcom trudno będzie nas przegonić. Była wyjątkowa duża kumulacja inwestycji, które zostały oddane do użytku. Nawet w czasach środkowego Gierka, kiedy jeszcze parę złotych było, aż tak dużo się nie wybudowało. Chociaż powstała Obwodnica Trójmiejska, wspominamy ją i dziękujemy. Powstała też Rafineria Gdańska, którą stąd widać. Powstał również Port Północny. Powstały te trzy kluczowe inwestycje i kilka mniejszych. Jeśli chodzi o infrastrukturę, to ten rok jest wyjątkowy w okresie ostatnich stu lat. Tuż przed Euro 2012 została oddana do użytku Obwodnica Południowa Gdańska.

Prezydent Adamowicz podziękował radnym dzielnicy Rudniki za współpracę przy realizacji tej inwestycji, bo trzeba było przenieść całe domostwa w inne miejsca miasta, co nie było takie łatwe. Podziękował też projektantom, wykonawcom firmie Budimex, która poradziła sobie w trudnych depresyjnych warunkach geologicznych.


altPrezes Gdańskich Inwestycji Komunalnych Ryszard Trykosko (na zdjęciu powyżej) podziękował kierownictwu tego odcinka za przygotowanie i nadzorowanie tej inwestycji, projektantom i wykonawcom. Powiedział, że Budimex miał do pokonania wiele inżynierskich trudności, a zwłaszcza ten związany z uporządkowaniem linii energetycznych.


Dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Robert Marszałek wyraził chęć uczestniczenia w inwestycjach w 2013 roku i w latach kolejnych. Tych istotnych zwłaszcza z punktu widzenia Metropolii Gdańskiej. Obiecał, że za kilka lat w 30 minut dojedziemy do Elbląga, przybliżymy się czasowo do  Kościerzyny, Kartuz i Lęborka. Może też uda się zapewnić drogowe połączenie ze Słupskiem z dojazdem w godzinę i parę minut.     


Przedstawiciel głównego wykonawcy firmy Budimex Robert Czyżewski podziękował zwłaszcza swoim pracownikom, którzy pracowali na trzy zmiany. Wyraził nadzieję, że jego firma w trudnym 2013 roku zdobędzie priorytetowe inwestycje, ale w porównaniu do minionego roku będzie ich z pewnością mniej.


altPrace główne na tej trasie już się zakończyły, a pozostałe potrwają jeszcze około dwa miesiące. Drogowcom do wykonania pozostało m.in dokończenie łącznicy zjazdowej od strony Centrum w kierunku Elbląga, przejście pod torami kolejowymi oraz część prac wykończeniowych.
Budowa Trasy Sucharskiego zwiększy przede wszystkim konkurencyjność Portu Morskiego w Gdańsku i poprawi dojazd do niego. Dzięki tej inwestycji zmniejszy się także ruch pojazdów ciężarowych i tranzytowych przez Centrum Gdańska.


alt


Trasa Sucharskiego to łącznie 8,3 km. Podzielona jest ona na trzy zadania. Cała Trasa Sucharskiego zostanie oddana do ruchu  w lutym 2013 roku. Całkowity koszt projektu to ponad 472 mln  złotych. Projekt jest dofinansowany z Unii Europejskiej w kwocie ponad 378 mln zł.


altJak poinformowała nas Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzecznik prasowy Gdańskich Inwestycji Komunalnych, która wszystkich zaprosiła do wspólnego pamiątkowego zdjęcia, do budowy ok. 3- kilometrowego odcinka trasy potrzeba było zużyć ok. 70 tys. ton masy bitumicznej, wykonano ponad 500 tys. m. sześc. nasypów, 17,5 tys. m. sześc. robót żelbetowych i 210 tys. m. kw. wzmocnień podłoża.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież