Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Trefl Sopot Mistrzem Polski!
poniedziałek, 17 czerwca 2024 08:16
Trefl Sopot Mistrzem Polski!
Jeszcze tydzień temu trudno było w to uwierzyć. Koszykarze Trefla
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Śnieg: SLD przeciwko liberalnej utopii

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 24 grudnia 2012 14:28

Rozmowa z Jerzym Śniegiem, przewodniczącym pomorskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej


- Mimo świątecznej aury zachęcał pan w Gdyni członków partii do rzetelnej roboty...
Jerzy Śnieg: W partii nie ma świąt, a w partii opozycyjnej nie ma ich tym bardziej.


- To znaczy?
Jerzy Śnieg: Być wśród ludzi, odwiedzać różne środowiska społeczne i zawodowe, słuchać co mówią, co ich niepokoi. Łatwiej wtedy przywrócić partii socjaldemokratycznej społeczną użyteczność. Tylko od ludzi dowiemy się prawdy.


- Wyborcy  na Pomorzu zapomnieli o lewicy?
Jerzy Śnieg: Mieliśmy gorszy okres, skupialiśmy się na tym co wewnątrz, a wewnątrzpartyjne rozgrywki nie interesują wyborców. Nie zauważali nas, nie dostrzegali w SLD, także na skutek koniunkturalnych zachowań, istotnej alternatywy dla rządzącej PO. Po za tym zapomnieliśmy o swoich naturalnych celach.


- Uda się to Panu zmienić?
Jerzy Śnieg: Kierowanie pomorskim SLD traktuje jako wielkie osobiste wyzwanie i chce zrobić wszystko, co jako lewica możemy zrobić, by SLD wyszło z cienia głębokiej opozycji, a niekiedy niebytu. Po kilku miesiącach pracy, po odwiedzeniu każdej rady powiatowej, wiem, że w tej najważniejszej dla partii sprawie jesteśmy razem. Jest wspólne pragnienie przywrócenia Sojuszowi wyborczej siły i jest przeświadczenie, że okoliczności zewnętrzne nam sprzyjają. Z drugiej strony, bardzo nam pomaga premier Leszek Miller, który będąc posłem ze środków biura parlamentarnego otworzył wiele powiatowych placówek, wybrał asystentów, to świetnie wpłynęło na rewitalizację SLD w terenie.


- Czy SLD jest dobrą partią na kryzys?
Jerzy Śnieg: W kraju, w którym jest 13 procent obywateli bez pracy, w kraju, w którym blisko 3 miliony osób cierpi realne ubóstwo, w kraju w którym szpitale nie chcą leczyć dzieci, bo grozi za to bankructwo - Sojusz Lewicy Demokratycznej ma obowiązek odpowiedzieć na lęki i niepokoje milionów Polaków, także tu na Pomorzu - i bronić konstytucyjnych uprawnień obywateli, przywrócić im nadzieję, że państwo i gmina to wspólnota, a nie spółka kolegów z PO z ograniczoną odpowiedzialnością. Nadal występuje wielki kapitał społeczny dla socjaldemokracji i razem spróbujemy go wykorzystać - przekonać Pomorzan, że bez naszego udziału samorząd jest ułomny.


alt


- SLD jest gotowy do walki, do sięgnięcia po historyczne 35 procent poparcia na Pomorzu?
Jerzy Śnieg: Na pewno chcemy poprawić wyniki wyborcze, które ostatnio były kiepskie. Po tegorocznej kampanii partyjnej uważam, że okoliczności wewnętrzne przestają być problemem. Uświadomiliśmy sobie, że hasło z Euro 2012 "Polacy nic się nie stało" przestaje w SLD obowiązywać. A tak na marginesie, to lansowanie tego hasła jest w istocie obciach dla nas Polaków. Nie ma co płakać. Przeciwnie, olbrzymi kapitał społeczny lewicy nie jest wyborczo zagospodarowany. Tę aurę zmęczenia liberalnym wulgaryzmem, który degraduje obywatela do roli towaru, a życie społeczne zamienia w dżunglę - staje się dla Polaków nie do zaakceptowania. Doszliśmy do ściany...


- A za ścianą?
Jerzy Śnieg: Przypomnienie, że konstytucja RP w rozdziale II bardzo dokładnie definiuje uprawnienia obywateli w państwie społecznej gospodarki rynkowej, uprawnienia do swobodnych zgromadzeń, bezpłatnej oświaty, służby zdrowia, zaopatrzenia emerytalnego. SLD ma obowiązek głośno i uporczywie to przypominać. Na Pomorzu, w praktyce samorządu wojewódzkiego i wielu zarządów gmin, ideologiczne wybory stają się niebezpieczne dla lokalnych społeczności, ale komfortowe dla władz. Przez to nie dopuszcza się do zarządzania wartościowych ludzi.


- Przypominać razem, czy osobno?
Jerzy Śnieg: Planowany kongres polskiej lewicy pokaże jej siłę, atrakcyjność  i wielobarwność społeczną. Mimo że SLD jest inicjatorem i organizatorem tego przedsięwzięcia, nie mamy żadnych innych intencji niż przekazanie Polakom komunikatu, że w kolejnych wyborach mają wyraźną alternatywę, że nieprawdziwe jest przeświadczenie, że albo PO, albo nic. Lewica stanie się mocniejsza w interesie przeciętnego Polaka.


- No i trochę inna. Zaskakujące spotkania z przedstawicielami "S", w Warszawie i w Gdańsku, niedawno nie do pomyślenia...
Jerzy Śnieg: Wykazały dużą zbieżność poglądów na sprawy socjalne, na komunalne priorytety w gminach, a nawet sprawy ustrojowe jak w przypadku ograniczenia prawa do zgromadzeń. Lewica laicka i lewica chrześcijańska mają olbrzymie pole wspólne do zagospodarowania. To chyba dobra konstatacja po spotkaniach Leszka Millera i Marka Formeli z Piotrem Dudą i Krzysztofem Doślą. Wbrew temu też co oświadczył Marek Siwiec, SLD utrzymuje również dobre kontakty z Ruchem Palikota, choć jego lewicowość jest wyłącznie dekoracyjna, niekiedy kulturowa, no i na Pomorzu trudno tę partie zauważyć, chyba że w naszych szeregach, bo wiele osób z tego ruchu przyszło do SLD.


- Rok 2013 zapowiada się...?
Jerzy Śnieg: Będzie rokiem przełomu - dzięki lewicy! Prognozy już teraz dają nam 17-18 procentowe poparcie. Będziemy zbierać siły, dobierać kandydatów na wybory samorządowe i do europarlamentu, dyskutować, przygotowywać programy.
Rozmawiał GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież