100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Śnieg: SLD przeciwko liberalnej utopii

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 24 grudnia 2012 14:28

Rozmowa z Jerzym Śniegiem, przewodniczącym pomorskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej


- Mimo świątecznej aury zachęcał pan w Gdyni członków partii do rzetelnej roboty...
Jerzy Śnieg: W partii nie ma świąt, a w partii opozycyjnej nie ma ich tym bardziej.


- To znaczy?
Jerzy Śnieg: Być wśród ludzi, odwiedzać różne środowiska społeczne i zawodowe, słuchać co mówią, co ich niepokoi. Łatwiej wtedy przywrócić partii socjaldemokratycznej społeczną użyteczność. Tylko od ludzi dowiemy się prawdy.


- Wyborcy  na Pomorzu zapomnieli o lewicy?
Jerzy Śnieg: Mieliśmy gorszy okres, skupialiśmy się na tym co wewnątrz, a wewnątrzpartyjne rozgrywki nie interesują wyborców. Nie zauważali nas, nie dostrzegali w SLD, także na skutek koniunkturalnych zachowań, istotnej alternatywy dla rządzącej PO. Po za tym zapomnieliśmy o swoich naturalnych celach.


- Uda się to Panu zmienić?
Jerzy Śnieg: Kierowanie pomorskim SLD traktuje jako wielkie osobiste wyzwanie i chce zrobić wszystko, co jako lewica możemy zrobić, by SLD wyszło z cienia głębokiej opozycji, a niekiedy niebytu. Po kilku miesiącach pracy, po odwiedzeniu każdej rady powiatowej, wiem, że w tej najważniejszej dla partii sprawie jesteśmy razem. Jest wspólne pragnienie przywrócenia Sojuszowi wyborczej siły i jest przeświadczenie, że okoliczności zewnętrzne nam sprzyjają. Z drugiej strony, bardzo nam pomaga premier Leszek Miller, który będąc posłem ze środków biura parlamentarnego otworzył wiele powiatowych placówek, wybrał asystentów, to świetnie wpłynęło na rewitalizację SLD w terenie.


- Czy SLD jest dobrą partią na kryzys?
Jerzy Śnieg: W kraju, w którym jest 13 procent obywateli bez pracy, w kraju, w którym blisko 3 miliony osób cierpi realne ubóstwo, w kraju w którym szpitale nie chcą leczyć dzieci, bo grozi za to bankructwo - Sojusz Lewicy Demokratycznej ma obowiązek odpowiedzieć na lęki i niepokoje milionów Polaków, także tu na Pomorzu - i bronić konstytucyjnych uprawnień obywateli, przywrócić im nadzieję, że państwo i gmina to wspólnota, a nie spółka kolegów z PO z ograniczoną odpowiedzialnością. Nadal występuje wielki kapitał społeczny dla socjaldemokracji i razem spróbujemy go wykorzystać - przekonać Pomorzan, że bez naszego udziału samorząd jest ułomny.


alt


- SLD jest gotowy do walki, do sięgnięcia po historyczne 35 procent poparcia na Pomorzu?
Jerzy Śnieg: Na pewno chcemy poprawić wyniki wyborcze, które ostatnio były kiepskie. Po tegorocznej kampanii partyjnej uważam, że okoliczności wewnętrzne przestają być problemem. Uświadomiliśmy sobie, że hasło z Euro 2012 "Polacy nic się nie stało" przestaje w SLD obowiązywać. A tak na marginesie, to lansowanie tego hasła jest w istocie obciach dla nas Polaków. Nie ma co płakać. Przeciwnie, olbrzymi kapitał społeczny lewicy nie jest wyborczo zagospodarowany. Tę aurę zmęczenia liberalnym wulgaryzmem, który degraduje obywatela do roli towaru, a życie społeczne zamienia w dżunglę - staje się dla Polaków nie do zaakceptowania. Doszliśmy do ściany...


- A za ścianą?
Jerzy Śnieg: Przypomnienie, że konstytucja RP w rozdziale II bardzo dokładnie definiuje uprawnienia obywateli w państwie społecznej gospodarki rynkowej, uprawnienia do swobodnych zgromadzeń, bezpłatnej oświaty, służby zdrowia, zaopatrzenia emerytalnego. SLD ma obowiązek głośno i uporczywie to przypominać. Na Pomorzu, w praktyce samorządu wojewódzkiego i wielu zarządów gmin, ideologiczne wybory stają się niebezpieczne dla lokalnych społeczności, ale komfortowe dla władz. Przez to nie dopuszcza się do zarządzania wartościowych ludzi.


- Przypominać razem, czy osobno?
Jerzy Śnieg: Planowany kongres polskiej lewicy pokaże jej siłę, atrakcyjność  i wielobarwność społeczną. Mimo że SLD jest inicjatorem i organizatorem tego przedsięwzięcia, nie mamy żadnych innych intencji niż przekazanie Polakom komunikatu, że w kolejnych wyborach mają wyraźną alternatywę, że nieprawdziwe jest przeświadczenie, że albo PO, albo nic. Lewica stanie się mocniejsza w interesie przeciętnego Polaka.


- No i trochę inna. Zaskakujące spotkania z przedstawicielami "S", w Warszawie i w Gdańsku, niedawno nie do pomyślenia...
Jerzy Śnieg: Wykazały dużą zbieżność poglądów na sprawy socjalne, na komunalne priorytety w gminach, a nawet sprawy ustrojowe jak w przypadku ograniczenia prawa do zgromadzeń. Lewica laicka i lewica chrześcijańska mają olbrzymie pole wspólne do zagospodarowania. To chyba dobra konstatacja po spotkaniach Leszka Millera i Marka Formeli z Piotrem Dudą i Krzysztofem Doślą. Wbrew temu też co oświadczył Marek Siwiec, SLD utrzymuje również dobre kontakty z Ruchem Palikota, choć jego lewicowość jest wyłącznie dekoracyjna, niekiedy kulturowa, no i na Pomorzu trudno tę partie zauważyć, chyba że w naszych szeregach, bo wiele osób z tego ruchu przyszło do SLD.


- Rok 2013 zapowiada się...?
Jerzy Śnieg: Będzie rokiem przełomu - dzięki lewicy! Prognozy już teraz dają nam 17-18 procentowe poparcie. Będziemy zbierać siły, dobierać kandydatów na wybory samorządowe i do europarlamentu, dyskutować, przygotowywać programy.
Rozmawiał GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież