Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
piątek, 24 maja 2024 15:50
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
Po doskonałej końcówce sezonu piłkarze Arki Gdynia nadal nie są
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wigilia dla bezdomnych, ubogich i samotnych 2012

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 24 grudnia 2012 17:06

W dzień wigilijny 24 grudnia (poniedziałek) długa kolejka wygłodniałych i w większości zaniedbanych ludzi ustawiła się przed gdańską Zbrojownią przy Targu Węglowym, aby okazjonalnie chociaż co nieco zjeść ciepłej strawy.


To już po raz 21 dla bezdomnych, ubogich i samotnych wigilię przygotowała Polska Izba Gospodarcza Restauratorów i Hotelarzy w Gdańsku.


alt


alt


Poczęstunek poprzedziło poświęcenie opłatków przez księdza infułata Stanisława Bogdanowicza, proboszcza Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. W jego ocenie – jak nam powiedział – w tym roku jest zdecydowanie więcej osób bezdomnych i potrzebujących niż przed rokiem. A jak oszacowano tym razem było ich ponad pół tysiąca. - Są to w większości ludzie zagubieni, wymagający pomocy. Nie wystarczy im jednak powiedzieć weźcie się w garść i coś ze sobą zróbcie. To nie jest takie proste - stwierdził ksiądz Bogdanowicz. - Ci ludzie też przecież mieli swoje rodziny, a raptem z różnych względów zostali pozbawieni nawet dachu nad głową.


altNastępnie odbyło się przekazanie światła bożenarodzeniowego przez harcerzy przedstawicielom władz Gdańska, którzy łamiąc się opłatkiem złożyli życzenia niektórym osobom z długiej oczekującej na strawę kolejki.


Dla prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza wigilia jest dniem wyjątkowym i to bez względu na to, jaki się ma stosunek do Boga. A on jest cierpliwy i czeka na każdego. Osobom stojącym w długiej kolejce Adamowicz życzył, aby nie musieli spędzać wigilii w samotności. Prezydent Gdańska przyznał, że tych ludzi spotyka niemal na co dzień na ulicach. Zatrzymują go i proszą o coś do zjedzenia lub o 10 zł na piwo czy wódkę. W ocenie prezydenta Adamowicza są to ludzie o bardzo rozmaitych życiorysach. Nie dawno, jak wczoraj, zaczepił go były mistrz boksu, który na wigilię przyjechał specjalnie z Bydgoszczy do Gdańska, gdyż tutaj jak stwierdził jest ona o wiele lepiej organizowana dla takich wykluczonych ludzi. 


altPrzewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek powiedział dziennikarzom, że jest pełen uznania dla organizatorów takiej wigilii, dla ludzi, którzy potrafią podzielić się jedzeniem z innymi.


altPatronujący od początku całej tej imprezie Prezes Zarządu Polskiej Izby Gospodarczej Restauratorów i Hotelarzy w Gdańsku Piotr Dzik, mimo ogromu zajęć organizacyjnych, zdołał przypomnieć licznym dziennikarzom, że pierwszą wigilię dla samotnych, ubogich i bezdomnych zorganizowano w Gdańsku w 1991 r. w namiocie w pobliżu dworca PKP. Radny Miasta Gdańska Piotr Dzik nie był w stanie ocenić dla ilu liczebnie osób przygotowano jedzenia. Zapewnił, że z pewnością wystarczy dla wszystkich oczekujących w długiej kolejce, a jak zabraknie to dowiezie pierogów.  A jeśli przygotowanego jedzenia zostanie, to nic się nie zmarnuje, bo przekaże się Duszpasterstwu Akademickiemu Górka, które również organizuje wigilię dla samotnych i potrzebujących.


altW tym roku, dzięki gościnności Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, wigilia odbyła się w przepięknie udekorowanej Zbrojowni przy Targu Węglowym. Dekoracje stanowiły choinki, które zostały po dopiero co zakończonym jarmarku świątecznym. Na poczęstunek i konsumpcję przy rozstawionych długich ławach i stołach przykrytych białymi obrusami, przygotowano tradycyjny wigilijny posiłek.


altByły przede wszystkim wyrabiane przez firmę radnego Dzika pierogi z różnym nadzieniem, bigos, a z zup barszcz i żurek z białą kiełbasą. Na deser był makowiec podawany też na plastikowych talerzykach. Co bardziej zapobiegliwi nabierali jedzenia w duże plastikowe kubełki. Każda osoba otrzymała jednocześnie plastikową siatkę z zawartością m.in. chleba, makaronu oraz konserw mięsnych i rybnych. Nad zachowaniem kolejkowego porządku czuwali gdańscy harcerze, a na zewnątrz policja.


altW ocenie przewodniczącego SLD w Gdańsku Marka Formeli, taka doroczna wigilia jest to drwina z biednych ludzi przez włodarzy Gdańska, którzy nie potrafią umiejętnie rządzić miastem i rozwiązywać problemów społecznych. Być może bogaci mają wyrzuty sumienia wobec aż tylu coraz bardziej biednych mieszkańców i w ten sposób ich nagradzają. Jest to hańba i wstyd dla włodarzy, że „pomyślną” współczesność można przyrównać do społecznej biedy z XIX wieku.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski  

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież