Lech Kaczyński - nie, Eugeniusz Węgrzyn - tak » 24 października 2024 na sesji Rady Miasta Gdańska, z inicjatywy radnych PO podjęto kuriozalną uchwał... Mali artyści zachwycili w małych formach teatralnych » Fragmenty książki autorstwa Katarzyny Błaszkiewicz i Katarzyna Sadowskiej pt: „Kto do Gdańska jedzie... Narodowy Marsz Papieski » W tym roku przypada 40 rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Podobnie jak św... List "Godności" do prezydenta RP » Pan Andrzej DudaPrezydent Rzeczpospolitej Polskiej Szanowny Panie PrezydencieW imieniu Stowarzyszeni... Zadbaj o lasy razem z Planetą Energii » Jakie gatunki drzew występują w Polsce, jak możemy chronić ekosystemy leśne? O tym, dlaczego lasy są... Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d... Poseł Smoliński: Konsultacje tak jak my je rozumiemy » Ustawa o Samorządach obliguje wszystkie władze do przeprowadzenia wcześniejszych konsultacji społecz... "W imieniu sopocian" do premiera: odwołać wiceministra Karnowskiego » Sopockie ugrupowanie obywatelskie, "W imieniu sopocian", które brało udział w ostatnich wyborach sam...
Reklama
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odeszła Krystyna Jacobson - Nestorka sopockiego malarstwa
niedziela, 21 lipca 2024 18:50
Odeszła Krystyna Jacobson - Nestorka sopockiego malarstwa
Odeszła wybitna osobowość gdańskiej sztuki Krystyna Jacobson. 7

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Tramwaj zwany… czytelnią

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 03 stycznia 2013 16:33

W mobilne czytelnie zmieniły się gdańskie tramwaje typu PESA. Od stycznia z udostępnionych w pojazdach książek, nieodpłatnie korzystać mogą w czasie jazdy wszyscy pasażerowie. W każdym tramwaju, w jego środkowej części, znajdują się dwie doczepione do krzeseł plecione torby wypełnione książkami o zróżnicowanej tematyce.



Obecnie podróż tramwajami gdańskiej komunikacji miejskiej jest okazją do częstszego kontaktu z książką. Kilkaset tytułów przekazanych zostało przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku. Dzięki temu pojazdy zamieniły się w mobilne czytelnie, zaś pasażerowie mogą lekturą umilić sobie przejazd, niezależnie od tego, czy będzie on trwać 6 minut, czy dłużej. A czas przejazdu najdłuższą trasą Łostowice - Świętokrzyska – Jelitkowo, wynosi około 60 minut! W tym czasie istotnie można sporo przeczytać.


alt


Tramwaje biblioteki mają również na oknach przyklejone specjalnie oznakowane rozpostartej książki. Oznaczają one dwa miejsca uprzywilejowane dla podróżnych, którzy chętnie skorzystają z czytelniczej oferty podczas jazdy.


alt



- Jeśli chodzi o komfort czytania,  to gdańskie mobilne czytelnie mogą śmiało konkurować z niejedną „tradycyjną” biblioteką - twierdzi Jerzy Zgliczyński, Prezes Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdańsku. - Wagony tramwajowe typu PESA to pojazdy nowoczesne, niskopodłogowe i klimatyzowane. Nad bezpieczeństwem czytelników czuwa też monitoring wewnętrzny. A zapowiedzi głosowe przypominają o właściwym przystanku podróżnym nawet tym najbardziej zaczytanym. Zapewniam, że będziemy uzupełniali pojemniki nowymi książkami, które sukcesywnie będziemy otrzymywać od bibliotek.


alt



Główny inicjator tego przedsięwzięcia Paweł Braun, Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku: - Nie wszyscy mają dostęp do elektronicznych odtwarzaczy. Liczymy na to, że sami mieszkańcy będą uzupełniać tramwajową bibliotekę. I to pozycjami najciekawszymi, które należy polecić innym podróżnym. Takie książki śmiało można też przynosić do siedziby naszej biblioteki. W jednym tramwaju będzie się znajdowało około 40-50 książek. Będą one miały nasze biblioteczne znaki. Niewykluczone, że książki będą znikać, ale niewykluczone też, że swoją tematyką wciągną kogoś i po przeczytaniu już w domu, będą się pojawiać ponownie w tramwajach. Dobraliśmy w miarę ciekawe książki, które reprezentują wszystkie gatunki literackie. I skierowane są one do wszystkich grup odbiorców. Od popularności tego tramwajowego czytelnictwa będzie zależała ilość książek, jaka się w tych pojazdach znajdzie.


Ta akcja jest formą podziękowania dla mieszkańców Gdańska,  gdyż wiodą oni krajowy prym w czytelnictwie. W ubiegłym roku do naszej biblioteki zapisało się sto tysięcy osób i aż 750 tys. razy nas odwiedzono. Każde inne miasto w Polsce może nam tego pozazdrościć. Po prostu czytelnictwo jest doskonałą formą własnego rozwoju.


alt



- Biblioteka Narodowa w Warszawie alarmuje, że ponad połowa Polaków nie czyta żadnych książek, nawet kucharskich czy słowników - stwierdził Michał Piotrowski z Biura Prasowego Urzędu Miasta w Gdańsku. - Najczęstszą wymówką jest brak czasu. A tymczasem naukowcy przekonują, że czytanie książek jest tak samo korzystne dla zdrowia jak uprawianie sportu. Nie tylko podwyższa intelekt i rozwija słownictwo, ale też wspaniale wpływa na kondycję psychofizyczną czytelnika. Zdaniem badaczy podczas czytania w mózgu aktywizują się te same miejsca, co w czasie zdobywania rzeczywistego doświadczenia. Czytanie książek obniża również stres. Wystarczy zaledwie 6 minut czytania dziennie, żeby o 2/3 obniżyć poziom stresu.


alt



– W tramwaju czytałem kiedyś w przeszłości - przyznał Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska. - Bo teraz codziennie nie jeżdżę tramwajami. Obecnie czytam regularnie w samolocie, samochodzie. A w czasach studenckich czytałem podręczniki akademickie w pociągach SKM, dojeżdżając z Gdańska do Sopotu na Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Myślę, że każda forma czytania jest potrzebna i sensowna. Permanentna moda na czytanie jest nam wszystkim potrzebna. Nie należymy do narodów zbyt dużo czytających. A komunikacja publiczna, w której spędzamy wiele czasu, dodajmy jest ona obecnie komfortowa, cicha i nowoczesna, sprzyja czytaniu oraz w myśleniu w kontakcie ze słowem drukowanym. Oczywiście zachęcam też do interesujących rozmów ze współpasażerami. Dziękuję za taką inicjatywę.


Na koniec wspólnej tramwajowej podróży Paweł Adamowicz zaproponował, aby te pojemniki na książki można było też wykorzystywać dla gazet przeczytanych przez podróżnych. W Skandynawii, jak wspomniał, jest nawet taka moda, że wszelkie przeczytane magazyny, czasopisma, czy gazety nie wyrzuca się na śmietnik, ale odkłada się na parapety, aby ktoś inny mógł je poczytać. Jest to forma społecznego solidaryzmu.
- Namawiam też, aby wspólnie z bibliotekami sopocką, gdyńską i wejherowską, wciągnąć kolej miejską w to czytanie książek. Nakłaniam do umieszczenia książek w wagonach SKM. Dyrektor biblioteki Paweł Braun, przystał z ochotą na tą propozycję. 

Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież