Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdańskie morsy kąpielą powitały 2013 rok - GALERIA

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 01 stycznia 2013 18:45

Już tradycyjnie od 38 lat wspólną kąpielą w Zatoce Gdańskiej powitało Nowy 2013 Rok kilkudziesięciu gdańskich morsów. Przyglądało się temu wielu ciepło poubieranych widzów.


GALERIATemperatura wody wynosiła ok. 3 stopni Celsjusza, a powietrza plus 6 st. C. Przy nikłym wietrze, jak na tę porę roku, było wyjątkowo ciepło.


altLicznie zebranych na plaży w Gdańsku Jelitkowie powitał długoletni prezes Gdańskiego Klubu Morsów Lech Szymaniuk: - Jest to już nasz 38 sezon. Życzę wszystkim wszystkiego dobrego w Nowym Roku, jak najwięcej uśmiechu na twarzy, aby rodzina morsów się powiększała i była ciągle zadowolona z życia. I aby z tych ludzi, którzy przyszli tutaj morsów oglądać, choćby niektórzy do nas wstępowali. Nic to nie kosztuje, a zdrówko jest na pewno zapewnione. Dzisiejszy dzień traktujemy jako zabawę, aby cały ten rok był zdrowy. Tutaj w Jelitkowie kąpiemy się co niedzielę o godzinie 11, zaczynając od gimnastyki i biegu.


altMorsów i licznie zebranych widzów na plaży w Jelitkowie również powitał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz (na zdjęciu w środku wraz z Leszkiem Paszkowskim, dyrektorem MOSiR Gdańsk z lewej oraz rektorem AWFiS Waldemarem Moską z prawej): - Gdańszczanie, gdańszczanki, przyjaciele Gdańska, drogie morsiątka i morsy. Kochani, za nami już 13 godzin nowego roku i jak czujemy jest nieprzeciętnie ciepło. Na twarzach jest uśmiech i to co powiedział pan prezes pozytywne myślenie morsów. To jest klucz do zdrowego życia w rodzinie, społeczeństwie. Wszystkiego najlepszego sobie życzmy, bo ci którzy myślą pozytywnie, optymistycznie, będą zdrowi. Ludzie którzy myślą pozytywnie osiągną sukces, a malkontenci - niestety mam złą wiadomość - za daleko nie zajdą, Dlatego zarażajmy optymizmem i myśleniem pozytywnym. To leczy i powoduje, że relacje międzyludzkie są dobre. Życzę wszystkim zdrowia i odrobinę szczęścia, bo ono zawsze się przyda, nie tylko przy grze w toto lotka. Wszystkiego dobrego, niech żyje Gdańsk i optymistyczne myślenie.


altPrzemówił też Waldemar Moska rektor AWFiS Gdańsk (na zdjęciu z prawej): - Ja myślę, że z powszechną aktywnością fizyczną którą państwo uprawiają, podejmuje coraz większa liczba gdańszczan, Wiąże się z tym pozytywne spojrzenie na życie. Ci, którzy podejmują tą aktywność na życie, będą mieli pewność na później, że będą żyć zdrowiej i lepiej, Dzisiaj, jak tak patrzę na tych państwa którzy przyszli obserwować morsów, to nie tylko po to, aby popatrzeć jak można się kapać w ekstremalnych warunkach, ale być może większa część z państwa zacznie się zastanawiać, a może następnym razem ja sam spróbuję. Zachęcam państwa do tego! To samo zdrowie! Podejmujcie powszechną aktywność fizyczną razem z morsami. Wszystkiego najlepszego w tym roku!


altWyboru najciekawiej przebranych morsów dokonało 5-osobowe jury.  Pierwsze miejsce zajęła chętnie pozująca do zdjęć foczka o imieniu Stenia. - Takiego morsa jeszcze na plaży jelitkowskiej nie widziano, stwierdził prezes Szymaniuk. Drugie miejsce zajął mężczyzna przebrany za budowniczego o imieniu Arek, który jak wyznał publicznie buduje miłość. Trzecie miejsce zajęła cyganeczka. Przyznano też jedno wyróżnienie pani o imieniu Nela z żółtym ozdobnym w kwiaty polne kapeluszu. Osoby te otrzymały drobne upominki od prezydenta Adamowicza.


alt


Głos zabrała też Jadwiga Możdżer mieszkanka Jelitkowa  Powiedziała ona okolicznościowy wierszyk o treści: „Z głębi serca jak z morza wypływają najcenniejsze dary. Szczodrość Bałtyku nie zna czasu, miary. Jak w sieć chwytajmy życie, co cieszy i trudzi. Ceńmy pracę, troskę, mądrość dobrych ludzi”.


Wszystkim obecnym wraz z Anną Chmielewską z rady Osiedla Jelitkowo złożyła życzenia pomyślności w Nowym Roku, a prezydentowi Gdańska wręczyła bursztynowy samorodek złowiony w Bałtyku.


alt


Kilkanaście osób przyjęto w poczet członków Gdańskiego Klubu Morsów. Ustawieni w szeregu na scenie złożyli ślubowanie: „Wstępując w szeregi morsów hartujesz swoje ciało i charakter, smagane morską falą oraz wiatrem”.


Prezes Szymaniuk: - A teraz symbolicznie polewam was zimną wodą i  abyście czuli się młodo i zdrowo i od tej chwili każdy z was może chodzić z wytężonym torsem, wszak został prawdziwym gdańskim morsem. Brawa dla tych odważnych ludzi!
Neptun wszystkich nowicjuszy pasował na morsów swoim trójzębem.  


Miano supermorsa otrzymała 80-letnia Maria Aldona Kozłowska, nadal czynna narciarka i rowerzystka. Od prezydenta Adamowicza otrzymała pamiątkowy grawerton i nagrody. Powiedziała przez mikrofon: - Ja już od 18 lat morsuję. Jeszcze do połowy grudnia się kąpałam, ale zrobiłam małą świateczną przerwę i ponownie zaczynam się kąpać. Bardzo zachęcam do tego innych, trzeba się najpierw dobrze rozgrzać i dopiero kąpać. Kąpiel hartuje i wywołuje przyjemne wrażenie.  Morsy są zdrowsze.    


altPo pamiątkowym wspólnym zdjęciu orszak kilkudziesięciu morsów do wód Zatoki Gdańskiej dostojnie poprowadził Neptun w asyście uroczej Prozerpiny.


alt


Po kąpieli zarówno na morsów, jak i na licznych widzów, czekała na plaży gorąca herbata oraz pierniki. Świąteczną atmosferę zapewniała ustawiona na plaży ozdobiona bombkami choinka.


Gdański Klub Morsów istnieje od 1975 r. i jest najstarszym spośród około 60 tego typu organizacji działających w Polsce. Obecnie zrzesza on około 300 osób w wieku od kilku do prawie 90 lat, z czego jedną czwartą stanowią  kobiety.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież