Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Sprawdzian dla systemu eWUŚ

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 02 stycznia 2013 17:53

Od 1 stycznia 2013 pacjenci przychodzący do placówek służby zdrowia, takich jak szpitale, przychodnie czy gabinety lekarskie, nie muszą już przynosić ze sobą dokumentów potwierdzających ich ubezpieczenie w Narodowym Funduszu Zdrowia. Czyli popularnych książeczek zdrowia. Na miejscu, najczęściej w rejestracji, jej personel może sprawdzić uprawnienia online na podstawie numeru PESEL pacjenta. Zapewnia to dopiero co udrażniany w całym kraju system eWUŚ, czyli Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców.


Jeśli na monitorze komputera zapala się zielone światełko, oznacza to, że dany pacjent jest ubezpieczony, a jak czerwone światełko, to niestety nie. Wówczas można wypełnić druk oświadczenia o przysługującym świadczeniobiorcy prawie do świadczeń opieki zdrowotnej. Należy oprócz danych osobowych i miejsca zamieszkania podać również numer PESEEL, ale jako dowód tożsamości wystarczy mieć przy sobie zamiast dowodu osobistego paszport lub prawo jazdy.


Najlepiej jednak mieć ze sobą dokument ze zdjęciem i numerem PESEL. Chodzi o to, że nawet jeśli zaświeci się nam na monitorze komputera na zielono, to bez dowodu osobistego lekarz nie ma pewności, że to na pewno ta osoba, która stoi przy rejestracyjnym okienku.

System eWUŚ miał usprawnić rejestrację pacjentów, lecz w Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej jakim jest Szpital Specjalistyczny św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie, do pięciu okienek rejestracyjnych 2 stycznia (środa) ustawiona była kolejka. Widocznie sporo czasu zajmowało komputerowe potwierdzanie przysługującego prawa do świadczeń opieki zdrowotnej. Chociaż kierująca tym szpitalnym działem Krystyna Klein zapewniła nas, że żadnych problemów nie ma z rejestracją pacjentów.

Jak działa nowy elektroniczny system rejestracji postanowiłem sprawdzić w swojej osiedlowej przychodni zdrowia, której przez wiele lat byłem pacjentem. Mieści się ona przy ulicy Burzyńskiego na Zaspie i również podlega NFZ. Pani w białym kitlu z rejestracji trzy razy wpisywała mój PESEL w komputer i za każdym razem nie mogła ustalić jaki kolor się wyświetli zielony czy czerwony. Jak zapytałem, dlaczego tak się dzieje, usłyszałem odpowiedź, bo nie mamy takich możliwości technicznych. To podłączony pod system komputer nie jest taką możliwością techniczną? Dwie panie w białych kitlach nie próbowały nawet zadzwonić do centrali NFZ, aby ustalić czy jestem ubezpieczony, czy też nie. Być może nie wiedziały o istnieniu takiej opcji. Szczęście, że tego dnia byłem osobą zdrową i pełnosprawną. Bo zastanowiło mnie, co by mnie czekało, gdybym nie był nawet w stanie wypełnić druku oświadczenia o przysługującym świadczeniobiorcy prawie do świadczeń opieki zdrowotnej...


Przypomnijmy również, że nas pacjentów od niedawna obowiązuje jeszcze jedna zmiana. Otóż w ramach nowelizacji ustawy o działalności leczniczej, pacjenci mają obowiązek chodzenia ze specjalnymi opaskami na rękach. Są one pomocne w pracy personelu medycznego, bo niektórzy pacjenci są w takich stanach chorobowych i psychicznych, że nie pamiętają swoich danych osobowych. Opaska służy temu, aby pacjentów nie pomylić i szybko ich zidentyfikować. Na opaskach – co istotne - nie wolno wypisywać imienia i nazwiska pacjenta. Wypisywanie było by niezgodne z ustawą o ochronie danych osobowych. Niektórym pacjentom szpitala na Zaspie zakładanie identyfikacyjnych opasek na rękę kojarzyło się z noworodkami, które po urodzeniu również otrzymują podobne identyfikacyjne opaski.

Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież