E. Grabarek-Bartoszewicz wystartuje w Gdańsku » Do gdańskiej polityki wraca Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, r... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: „Zostaję. Walczymy Dalej.” » W tygodniku „Sieci” Jarosław Kaczyński w specjalnym wywiadzie deklaruje: Zgłoszę swoją kandydaturę n... Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia zdeklasowała Resovię
poniedziałek, 04 marca 2024 19:18
Lechia zdeklasowała Resovię
Po bardzo dobrej pierwszej połowie Lechia na Polsat Plus Arena

Galeria Sztuki Gdańskiej

Baranowscy, ojciec i syn
niedziela, 25 lutego 2024 13:53
Baranowscy, ojciec i syn
Henryk Baranowski (1932-2005) pochodził z Kociewia, urodził się w

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

STRABAG zarabia w Gdańsku. Kto bogatemu zabroni?

Ocena użytkowników: / 26
SłabyŚwietny 
środa, 27 stycznia 2021 15:22

Gdańsk i dwie zaprzyjaźnione gminy wypłaciły dwa miliony złotych tytułem zadośćuczynienia koncernowi Strabag, który budował w latach 2017-2018 nowoczesną Metropolitalną Szkołę Podstawową w Kowalach. Spółka podjęła się tego dzieła na zlecenie Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.


Koncern Strabag SE, spółka budowlana mająca siedzibę w Wiedniu, notowana na Börse we Frankfurcie n. Menem, nie zwykł rezygnować z żadnego euro. To jest dobrze i po kupiecku. Już Reymont to przewidział: „Ja jestem Buchholz! Ja mogę mieć co mnie spodoba się!”. Pełnomocnik koncernu zapytał więc zapewne: „Pan masz pieniądze przy sobie?”.
- Spółka Strabag w dniu 14 sierpnia 2019 r. złożyła w sądzie wniosek o zawezwanie do próby ugodowej w sprawie roszczenia związanego z realizacją Umowy na zadanie p.n. "Budowa obiektu szkolnego w Kowalach na terenie Gminy Kolbudy przy ul. Apollina". Gminy Partnerskie tj. Gmina Kolbudy, Gmina Miasta Gdańska, Gmina Pruszcz Gdański, reprezentowane przez DRMG, przystąpiły do rozmów celem polubownego zakończenie powstałego sporu (Reymont: „A jak każdy zapłaci, to będzie śmiały” – dop. red.). W wyniku negocjacji uznano roszczenie w zakresie robót dodatkowych za niezasadne, natomiast w odniesieniu do zwiększonych kosztów ogólnych oraz waloryzacji cen uznano zasadność dla kwoty 2 000 000,00 zł brutto – informuje nas gdański magistrat.


Dlaczego jednak wypłatę dodatkowej kwoty wzięła na siebie Gmina Gdańsk, skoro jest to teren gminy Kolbudy, a w inwestycji partycypuje też Pruszcz Gdański?
- Zgodnie z zawartą 27 września 2016 r. Umową Partnerstwa w sprawie finansowania robót w ramach Przedsięwzięcia oraz zawartym 19 marca 2018 r. Porozumieniem w sprawie założenia i prowadzenia szkoły podstawowej w miejscowości Kowale dla uczniów zamieszkałych na terenie Gmin: Kolbudy, Gdańsk oraz Pruszcz Gdański, udział Gminy Miasta Gdańska wynosi 37,32%. Z tytułu w/w ugody, Gmina Miasta Gdańska wypłaciła Spółce Strabag kwotę 746.400,00 zł, stanowiącą 37,32 % uznanej kwoty (2.000.000,00 zł x 37,32%= 746.400zł). Zawarcie przed Sądem w dniu 15 grudnia 2020 r. przedmiotowej ugody wyczerpuje wszystkie roszczenia Wykonawcy związane z realizacją zadania p.n. „Budowa obiektu szkolnego w Kowalach na terenie Gminy Kolbudy przy ul. Apollina – wylicza skrupulatnie inspektor Izabela Kozicka-Prus z Referatu Prasowego Biura Prezydenta Gdańska.


Gdańsk czy Kowale - to margines aktywności tej mającej 150 lat tradycji gigantycznej firmy. Nie dziwi nic. Chwali się Strabag nawet budową ambasady RP w Berlinie, w której urzęduje mąż prezes Trybunału Konstytucyjnego sędzi Julii Przyłębskiej, ambasador Andrzej Przyłębski.
– Cieszymy się, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych wybrało ofertę STRABAG do budowy reprezentacyjnego obiektu Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Berlinie – czytamy w komunikacie szacownej firmy.


Obiekt powstanie przy alei Unter den Linden. Kto ma udziały w tej austriackiej grupie budowlanej nie interesowało naszych służb? Odpowiedź na to pytanie jest ważniejsza niż wraże „błyskawice”, całe tabuny LGBTQ i rozmaite pożółkłe fiszki z przepastnych archiwów.
Dzięki zmianie nazwy Bauholding STRABAG SE na STRABAG SE oraz połączeniu FIMAG ze spółką - STRABAG SE stał się spółką główną koncernu. W Niemczech budownictwo ogólne i inżynieryjne STRABAG AG zostało sprzedane Ed. Züblin AG w 2006 r. W kwietniu 2007 roku zostaje podany do wiadomości trzeci główny strategiczny i akcjonariusz STRABAG SE: Rasperia Trading Limited, spółka holdingowa rosyjskiego wpływowego przemysłowca Olega Deripaski, która ma udział w kapitale akcyjnym STRABAG SE. Powiększono wartość kapitału zakładowego STRABAG SE, wynoszącego 70 mln €, o bagatela (!) 25 mln € na 95 mln €, a dotychczasowi akcjonariusze STRABAG SE sprzedali część udziałów Rasperia Trading Limited. Inni główni gracze, dzięki serii większych transakcji zakupowych, to Adanti SpA, Kirchner Holding GmbH, F. Kirchhoff AG raz Deutsche Telekom Immobilien i Service GmbH.

Tyle i aż tyle.

ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież