"Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu... Czesław Nowak odpowiada na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulki... » Odpowiedź Czesława Nowaka na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulkiewicz.Pani Aleksandra Dulkie... Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury...
Reklama
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
niedziela, 09 czerwca 2024 20:15
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

„W tramwajach radość Was upaja”

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 10 marca 2011 14:49

altTak śpiewał kiedyś Bohdan Smoleń. Wtedy był to głos prześmiewczy, ale dzisiaj gdańszczanie poruszający się tym środkiem transportu rzeczywiście mają powody do radości, a na pewno do dumy. Flota szynowa zmienia się z dnia na dzień.

Obecnie Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku obsługuje 59 linii autobusowych dziennych, dziewięć nocnych, jedną okresową na Westerplatte. Dodatkowo jest jeszcze jedenaście linii tramwajowych. ZKM już od kilku lat posiada tylko niskopodłogowe autobusy, również prym w kraju wiedzie, jeśli chodzi o ilość tramwajów z obniżonym progiem.


35 „swingów”
Obecnie na wyposażeniu ZKM znajduje się 120 wagonów Konstala 105N – popularnych „stopiątek”, są dwie sztuki podwójnych Konstali 114Na, cztery Alstomy Citadisy. Po torach porusza się już 37 zmodernizowanych Dortmundów, a do końca ma roku pojawi się jeszcze dziewięć. Dodatkowo co rano z zajezdni wyruszają trzy Bombardiery. Jest też najnowszy typ pojazdów – bydgoskie PESY Swingi. Jest ich już dziewięć na torach, w nocy przyjeżdża dziesiąty skład, a do końca roku będzie ich 35. – Często zarzuca nam się, że mija za wiele czasu, zanim „swing” pojawi się na trasie. Jednak musi nieco czasu minąć, sprawdzamy wszystkie programy, które są nam potrzebne. Tramwaj też przed dopuszczeniem do ruchu musi przejść odpowiednie testy. Udało nam się zejść do tygodnia na przeprowadzenie tych wszystkich czynności. To spory sukces. Na Zachodzi zajmuje to nierzadko kilka miesięcy – mówi Izabela Kozicka-Prus, rzecznik ZKM-u.


305 milionów złotych
Mimo faktu, że do końca roku pojawi się na torach 35 nowych składów nikt nie zamierza póki, co wycofywać „stopiątek”. Na pewno część zostanie sprzedana, ale też pewną ilość ZKM zamierza zachować i używać, gdy zostanie przedłużona linia tramwajowa z Chełmu wzdłuż Nowej Łódzkiej. – Wtedy będziemy potrzebować wielu maszyn, również stale pamiętamy o zbliżającym się Euro. Łatwo tramwaje wycofać, ale zdobycie nowych nie jest już takie proste, a część „stopiątek” jest cały czas w dość dobrym stanie, dlatego warto je zachować, mogą się jeszcze przydać – dodaje Kozicka-Prus. Zwłaszcza, że zakup nowych pojazdów szynowych to niemały wydatek – za 35 „swingów” zapłacono 305 milionów złotych.

Do tego doliczyć trzeba koszty modernizacji zajezdni we Wrzeszczu, które wyniosą 30 milionów złotych. Zostanie ona przystosowana do obsługi „swingów”. Jedną z najważniejszych innowacji będzie tokarka podtorowa. Odpowiednie elementy, przede wszystkim koła, będzie można regenerować bez potrzeby zdejmowania ich z pojazdu. – Zdecydowanie skróci to czas przestoju poszczególnych jednostek – wyjaśnia Kozicka-Prus.


35 patronów
Sporą nowością w funkcjonowaniu gdańskich tramwajów jest niedawny pomysł ZKMu i Urzędu Miejskiego na nadawanie „swingom” patronów. Najprawdopodobniej jest to pierwsza tego typu inicjatywa w Europie. – Pomyśleliśmy, że warto odświeżyć niektóre gdańskie nazwiska. Te osoby są może czasem patronami ulic, ale nie wszyscy wiedzą dlaczego. Warto ich przypomnieć – opowiada Kozicka Prus. Oprócz umieszczania nazwiska na burcie tramwaju w środku znajdują się tablice z krótką biografią. Z życiorysem bohaterów można zapoznać się również na stronie ZKMu. Cały czas można też wybierać kolejnych gdańszczan, których imiona otrzymają przyjeżdżające „swingi”. Wystarczy wejść na stronę www.zkm.pl.
Maciej Ciemny

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież