Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs... Zmiana koloru togi J. Karnowskiego? Bezprawne polecenia w Sopocie... » Poseł Jacek Karnowski, b. prezydent Sopotu, prowadzi przesłuchania w komisji śledczej ds. wyborów ko... 3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te... Tomasz Rakowski: Mój program chcę napisać razem z mieszkańcami Gdańska » W klubie Akwen w siedzibie NSZZ Solidarność 18 lutego szef pomorskiego Prawa i Sprawiedliwości - Pio... W tygodniku „Sieci”: Plan PiS: Odbić Unię i pomóc Trumpowi » W tygodniku „Sieci” wywiad z Dominikiem Tarczyńskim, eurodeputowanym i nowym szefem delegacji polski... Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska » Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Gdańska. - - Gdańsk potrzebu... Dziurowisko Dulkiewicz » Kierowcy toną w dziurach na gdańskich ulicach. Na odszkodowania za ich straty gmina wydaje rocznie o...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Projekt wypunktował Trefla
niedziela, 18 lutego 2024 18:58
Projekt wypunktował Trefla
W spotkaniu drużyn z czołówki Projekt Warszawa pokonał na swoim
Bomba w górę...
piątek, 16 lutego 2024 14:59
Bomba w górę...
Przed tygodniem wystartowała Ekstraklasa SA i już zanotowano
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
niedziela, 18 lutego 2024 08:33
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
Bardzo udanie rozpoczęli rundę wiosenną piłkarze Lechii. Na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
niedziela, 11 lutego 2024 22:02
Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
Znany pod pseudonimem „Mieto” prof. Mieczysław Olszewski był

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

„W tramwajach radość Was upaja”

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 10 marca 2011 14:49

altTak śpiewał kiedyś Bohdan Smoleń. Wtedy był to głos prześmiewczy, ale dzisiaj gdańszczanie poruszający się tym środkiem transportu rzeczywiście mają powody do radości, a na pewno do dumy. Flota szynowa zmienia się z dnia na dzień.

Obecnie Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku obsługuje 59 linii autobusowych dziennych, dziewięć nocnych, jedną okresową na Westerplatte. Dodatkowo jest jeszcze jedenaście linii tramwajowych. ZKM już od kilku lat posiada tylko niskopodłogowe autobusy, również prym w kraju wiedzie, jeśli chodzi o ilość tramwajów z obniżonym progiem.


35 „swingów”
Obecnie na wyposażeniu ZKM znajduje się 120 wagonów Konstala 105N – popularnych „stopiątek”, są dwie sztuki podwójnych Konstali 114Na, cztery Alstomy Citadisy. Po torach porusza się już 37 zmodernizowanych Dortmundów, a do końca ma roku pojawi się jeszcze dziewięć. Dodatkowo co rano z zajezdni wyruszają trzy Bombardiery. Jest też najnowszy typ pojazdów – bydgoskie PESY Swingi. Jest ich już dziewięć na torach, w nocy przyjeżdża dziesiąty skład, a do końca roku będzie ich 35. – Często zarzuca nam się, że mija za wiele czasu, zanim „swing” pojawi się na trasie. Jednak musi nieco czasu minąć, sprawdzamy wszystkie programy, które są nam potrzebne. Tramwaj też przed dopuszczeniem do ruchu musi przejść odpowiednie testy. Udało nam się zejść do tygodnia na przeprowadzenie tych wszystkich czynności. To spory sukces. Na Zachodzi zajmuje to nierzadko kilka miesięcy – mówi Izabela Kozicka-Prus, rzecznik ZKM-u.


305 milionów złotych
Mimo faktu, że do końca roku pojawi się na torach 35 nowych składów nikt nie zamierza póki, co wycofywać „stopiątek”. Na pewno część zostanie sprzedana, ale też pewną ilość ZKM zamierza zachować i używać, gdy zostanie przedłużona linia tramwajowa z Chełmu wzdłuż Nowej Łódzkiej. – Wtedy będziemy potrzebować wielu maszyn, również stale pamiętamy o zbliżającym się Euro. Łatwo tramwaje wycofać, ale zdobycie nowych nie jest już takie proste, a część „stopiątek” jest cały czas w dość dobrym stanie, dlatego warto je zachować, mogą się jeszcze przydać – dodaje Kozicka-Prus. Zwłaszcza, że zakup nowych pojazdów szynowych to niemały wydatek – za 35 „swingów” zapłacono 305 milionów złotych.

Do tego doliczyć trzeba koszty modernizacji zajezdni we Wrzeszczu, które wyniosą 30 milionów złotych. Zostanie ona przystosowana do obsługi „swingów”. Jedną z najważniejszych innowacji będzie tokarka podtorowa. Odpowiednie elementy, przede wszystkim koła, będzie można regenerować bez potrzeby zdejmowania ich z pojazdu. – Zdecydowanie skróci to czas przestoju poszczególnych jednostek – wyjaśnia Kozicka-Prus.


35 patronów
Sporą nowością w funkcjonowaniu gdańskich tramwajów jest niedawny pomysł ZKMu i Urzędu Miejskiego na nadawanie „swingom” patronów. Najprawdopodobniej jest to pierwsza tego typu inicjatywa w Europie. – Pomyśleliśmy, że warto odświeżyć niektóre gdańskie nazwiska. Te osoby są może czasem patronami ulic, ale nie wszyscy wiedzą dlaczego. Warto ich przypomnieć – opowiada Kozicka Prus. Oprócz umieszczania nazwiska na burcie tramwaju w środku znajdują się tablice z krótką biografią. Z życiorysem bohaterów można zapoznać się również na stronie ZKMu. Cały czas można też wybierać kolejnych gdańszczan, których imiona otrzymają przyjeżdżające „swingi”. Wystarczy wejść na stronę www.zkm.pl.
Maciej Ciemny

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież