Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Seks TAK, seksizm NIE, czyli kobiety na gdańskiej manifie - GALERIA

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
niedziela, 10 marca 2013 20:26

Już po raz dziewiąty ulicami Gdańska przeszła manifa z okazji Dnia Kobiet poświęcona związkom partnerskim dla par hetero- i homoseksualnych. Jej uczestnicy z transparentami w rękach, na których można było przeczytać: „Nasze związki, nasze prawa”, „Prawo wyboru dobrem ogółu”,  „Lechu! przeskocz swój mentalny mur!”, „Wałęso zgorszyłeś moje dzieci i wnuki”, czy „Związki partnerskie nie są dla nas zagrożeniem” skandowali m.in. „Seks tak, seksizm nie”.


GALERIAWolność wyboru
 – Chodzi nam o to, żeby mieć wolność wyboru związaną z tym, z kim chcemy być i w jakim związku chcemy być. Debata publiczna na temat związków partnerskich została ucięta w Gdańsku, nie podoba nam się to. Takie akcje jak nasza, na pewno zmieniają świadomość społeczności lokalnej. Zależy nam także na podpisaniu Europejskiej Karty Równości w naszych miastach, oczekujemy debaty publicznej w tej kwestii. Żądamy także przeprosin ze strony pana prezydenta Lecha Wałęsy – mówiła Marta Tymińska z Trójmiejskiej Akcji Kobiecej.

– Jak co roku jestem na manifie, ponieważ uważam, że powinnyśmy i powinniśmy pokazać, że chcemy zabierać głos nie tylko przy okazji wyborów. Ważna jest dla nas kwestia związków partnerskich, ale także kwestia równości na rynku pracy czy równego podziału obowiązków domowych – dodaje Anna Maria Miler.


alt


– Jestem tutaj, ponieważ staję po stronie równości. Cały czas kobiety są w Polsce dyskryminowane i cały czas są mniejszością – zauważa pani Hanna.

Kobiety, nie bójcie się polityki!
Jedną z dziedzin zdominowanych przez mężczyzn jest polityka.
– Zdecydowanie kobiet jest zbyt mało w polityce – zauważa Adam Wedman, trzymający transparent „Kobiety, nie bójcie się polityki!”. – Jak pokazują badania z 2012 roku kobiety nadal zarabiają mniej niż mężczyźni za tę samą pracę. Jesteśmy tu po to, by nie tylko domagać się równego statusu kobiet i mężczyzn, ale przede wszystkim, żeby protestować przeciwko ksenofobii i nietolerancji – dodał przewodniczący Koła Gdańskiego Partii Zieloni 2004.

Kobiety coraz silniejsze
W gdańskiej manifie wziął udział także Robert Biedroń, poseł na sejm z ramienia Ruchu Palikota, który zauważył, że  z roku na rok kobiety stają się coraz bardziej świadome i silniejsze.
‒ To jest kwestią czasu, kiedy dojdziemy do równouprawnienia, ale oczywiście
musimy wiele jeszcze zrobić, a szczególnie politycy, którzy żyją jakby w XIX wieku – powiedział poseł.


alt


Robert Biedroń odniósł się także do słów byłego prezydenta Lecha Wałęsy, który sugerował, że osoby homoseksualne powinny siedzieć w sejmie za murem.
– Żałuję, że Lecha Wałęsy nie ma tutaj, bo kiedyś rozumiał czym jest wolność, czym jest równouprawnienie ‒ zauważył Biedroń. ‒ Ubolewam nad tym, że dzisiaj go nie ma z nami, bo gdzie jak gdzie, ale w Gdańsku wolność powinniśmy rozumieć w szczególny sposób. Gdańsk jest miastem wolności, wolności dla związków, wolności dla kobiet, wolności dla mężczyzn i w tym celu dzisiaj demonstrujemy. Trochę mi brakuje dzisiaj Lecha Wałęsy na tej manifie, powinien być z nami, ale swoimi wypowiedziami sprawił, że znalazł się po tamtej stronie... w symboliczny sposób rzecz jasna.

Kto z kogo się śmieje
„Tamtej”, czyli kontrmanifestantów z Obozu Narodowo-Radykalnego oraz Młodzieży Wszechpolskiej, którzy oddzieleni od manify kordonem policjantów trzymali transparenty z hasłami m.in.: „Normalna rodzina to chłopak i dziewczyna” próbowali zakrzyczeć uczestników manify okrzykami „Lesby i geje, cała Polska z was się śmieje!” czy „Feministki do kopalni”.

Uczestnicy manify feministycznej byli na to przygotowani, podnieśli wtedy w górę żółte kartki, na których umieszczone były hasła, o które walczą.

‒ Nie ma sensu przekrzykiwania osób, które agresywnie się zachowują. My wychodzimy z założenia rozwiązań bezprzemocowych, stąd pomysł  trzymania kartek w ciszy – mówiła Marta Tymińska.


altPytam dwóch młodych chłopaków trzymających transparent „Chłopak i dziewczyna normalna rodzina”, dlaczego są po tej stronie. W odpowiedzi słyszę:
– Jest niż demograficzny i na pewno związki partnerskie nie poprawiają tej sytuacji – mówi  Stanisław.
– Biblia mówi jednoznacznie jak mamy żyć. I tym będziemy się kierować – dodaje Damian.

Podczas manifestacji doszło do kilku incydentów, jeden z kontrmanifestantów próbował wyrwać transparent jednej z pań, Robert Biedroń został obrzucony wulgarnymi wyzwiskami. Poczuł się dotknięty, że idący obok funkcjonariusz policji nie reagował i nie zapewnił mu bezpieczeństwa:
– Jeżeli policja nie będzie reagowała, to kto będzie reagował? – pytał policjantów Robert Biedroń, prosząc o kontakt z dowódcą.

Artystka ma głos
W gdańskiej manifie wzięła udział także Izabela Filipiak, pisarka feministyczna, która skandowała hasła równościowe i zaprezentowała dość ciekawą odpowiedź na słowa arcybiskupa Głodzia.
– To są torebki wymiotne. Wyłożone ceratą, a do ich stworzenia zainspirowały mnie słowa arcybiskupa Głodzia, który powiedział, że mdli go jak słyszy o związkach partnerskich, więc postanowiłam mu rzecz ułatwić. Kiedy słucham ostatnio polityków, to mam wrażenie, że to jest nieustający „vomit” i dlatego postanowiłam stworzyć takie torebki z symbolami związków partnerskich – mówiła Izabela Filipiak.


alt


Manify feministyczne odbyły się także w innych miastach: Warszawie, Szczecinie, Wrocławiu i Łodzi. Hasła o równouprawnieniu i równym statusie płci od lat nie znikają z afiszy i transparentów. Od lat uczestnicy feministycznych manif borykają się z przedstawicielami  Obozu Narodowo-Radykalnego oraz Młodzieży Wszechpolskiej, którzy nie widzą sprzeczności w tym, że najpierw odwołują się do biblii, by potem kogoś obelżywie potraktować.


alt


Urszula Abucewicz

fot. Urszula Abucewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież