"Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew... List otwarty w obronie praw księdza Michała Olszewskiego, prezesa Fund... » Dążenie do zemsty nigdy nie będzie sprawiedliwością. Nie będzie nią też żaden wyrok podyktowany zems... Pomorska lista PiS do Brukseli: Fotyga, Smoliński, Drelich, Rakowski..... » Portal wybrzeze24.pl dotarł do nieoficjalnej listy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w tegorocznych... Kataklizm blisko - 19 zł za godzinę parkowania » Czy godzina parkowania będzie kosztowała 19 zł? Według przepisów przyjętych przez posłów Zjednoczone...
Klub gdańskiego
czwartek, 16 maja 2024 11:18
Klub gdańskiego
Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
piątek, 17 maja 2024 17:15
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
Komisja ds. licencji klubowych PZPN pozytywnie rozpatrzyła

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Hala Olivia zabytkiem?

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 13 marca 2013 11:21

O uznanie za zabytek Hali Olivia zgłosił wniosek do Rady Osiedla Oliwa, przewodniczący jej zarządu Tomasz Strug. Wniosek ma zostać rozpatrzony w ostatni wtorek marca na posiedzeniu 15-osobowej Rady Osiedla. Jest ona organem uchwałodawczym w osiedlu, a organem wykonawczym jest Zarząd.


W ocenie Tomasza Struga wybudowana przed 40 laty Hala Olivia jest charakterystycznym, powojennym symbolem architektury gdańskiej. Niestety po latach świetności, obecnie zeszpecona olbrzymimi szmatami reklamowymi przypomina wielki nieforemny klocek. Szpecą go także tymczasowe pawilony handlowe, które od strony ulicy Barzyńskiego stoją od czasów pierwszych międzynarodowych targów morskich Baltexpo, zorganizowanych w 1984 roku. Odbywają się one w cyklu co dwa lata.


altStrug zastrzega, że przekształcenie w zabytek nie oznacza, że Hala Olivia musiałaby zostać zamknięta. Nadal też mogą być w niej organizowane różne imprezy. Tyle tylko, że należałoby zmienić operatora, gdyż hala jest źle zarządzana i ostatnio niewiele się w niej dzieje. Ktoś może nawet wpaść na pomysł jej rozbiórki, tym bardziej kiedy w Trójmieście powstały przecież o wiele nowocześniejsze podobnego typu obiekty.


Obecnie na szczęście Hala Olivia chroniona jest co prawda zapisami w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, jednakże zdaniem członków Rady Osiedla Oliwy dopiero wpis do rejestru zabytków pozwoliłby mieć pewność jej zachowania. Gdy hala zostanie uznana jako zabytek, będzie szansa pozyskania na nią dodatkowych funduszy, co pozwoli na poprawę jej wizerunku. Bryłę należy tak wyeksponować, aby ponownie stała się wizytówką miasta.


Taką też opinię wyraża Maciej Grabski, właściciel nowoczesnego Olivia Business Centre, sąsiadującego z zabytkową Halą Sportowo Widowiskową Olivia. To przy jej budowie – jak twierdzi – pracował jego tata. Nie może jednak pojąć, dlaczego obecnie jest ona tak bardzo zaniedbana. Warto o nią zadbać, gdyż mało jest w Trójmieście świetnej architektury z czasów PRL-u. Ale na stronie internetowej tegoż Olivia Business Centre jedna z autorek pisze: „Włodarze Gdańska powinni się zacząć zastanawiać, czy Hala Olivia nie jest już reliktem przeszłości. Z punktu widzenia estetycznego i w porównaniu do nowoczesnych budynków z okolicy, jej bryła obecnie bardziej szpeci niż jest chlubą. Skoro ta część miasta jest „zagłębiem" biznesowym, to może warto, aby w miejscu hali powstało reprezentacyjne centrum konferencyjne".


Sypiącą się Halę Olivia raczej trudno byłoby przekształcić na centrum konferencyjne. Ale powyższy tekst jest raczej podpowiedzią do jej rozbiórki i postawienia w tym miejscu czegoś bardziej nowoczesnego.


Temu pomysłowi sprzeciwia się Marek Kostecki, prezes Gdańskiego Klubu Sportowego Stoczniowiec, który jest dzierżawcą obiektu. Zdaje on sobie sprawę z tego, że wielkie rozwieszone reklamy szpecą bryłę hali, ale zasłaniają też jej ubytki i zły stan techniczny. Dlatego prezes Kostecki zapewnia, że szykuje się do remontu. Obecnie jest na etapie przygotowywania dokumentacji i szukania źródeł dofinansowania. Planuje postarać się o środki unijne z funduszu na lata 2014-2020.


alt
(Fot. 15)

Przypomnijmy, że Hala Sportowo Widowiskowa Olivia jest obiektem jedynym tego typu na Pomorzu. Został on zmodernizowany w latach 1995 – 2000. Jako jedyny w Polsce dysponuje dwoma krytymi lodowiskami i zapleczem sportowym o tak wysokim standardzie. Zamontowano w nim najwyższej jakości systemy nagłaśniające, automatycznej sygnalizacji alarmu pożarowego oraz TV przemysłową. Obiekt mimo upływu tylu lat spełnia obecnie wszelkie wymogi techniczne umożliwiające organizację imprez światowej rangi. Składana podłoga z płyt parkietowych umożliwia szybkie przystosowanie tafli lodowiska do przeprowadzania zawodów w sportach halowych, takich jak boks, koszykówka, zapasy, czy też mecze Ligi Światowej w piłce siatkowej. To właśnie Hala Olivia była gospodarzem finałów Grand Prix Juniorów w łyżwiarstwie figurowym oraz przedolimpijskiego turnieju w hokeju na lodzie. Niezależnie od imprez sportowych w hali odbywają się też liczne imprezy kulturalno-rozrywkowe, targowe i wystawiennicze. Na terenie  hali znajduje się również baza noclegowa jaką jest Dom Sportowca Olivia. Do dyspozycji gości oferowanych jest 46 pokoi z łazienkami oraz jeden apartament. Wszystkie pokoje posiadają telewizory LCD oraz stałe łącze internetowe. Można skorzystać m.in. z wyremontowanej restauracji, sali konferencyjnej oraz salonu fryzjerskiego.


Obiekt zaprojektował inżynier Stanisław Kuś oraz architekci Maciej Gintowt i Maciej Krasiński, którzy zaprojektowali również katowicki Spodek. Olivia, wyróżniająca się zaskakującą formą z podwieszanym dachem, kształtem przypominać miała statek. Od początku uruchomienia w 1972 roku sporo się działo w tym obiekcie. Na największym ówcześnie krytym lodowisku w Polsce rozgrywał ligowe mecze hokejowe GKS Stoczniowiec. Występowały także gwiazdy światowej sławy, jak Elton John (1984 r,) czy Iron Maiden (1986 r.). Do nowożytnej historii przeszedł I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ Solidarność, który odbył się w Olivii w dwóch turach, od 5 do 10 września oraz od 26 września do 7 października 1981 roku. Jest to drugie miejsce wraz ze Stocznią Gdańską im. Lenina, tak znamienne dla kolebki Solidarności. Wpisanie go do rejestru zabytków jest raczej wskazane.
Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież