“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Nowa Wałowa. Coraz więcej wątpliwości. Dlaczego kontrakt nie jest jawny?

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
czwartek, 14 marca 2013 17:48

Budowa Nowej Wałowej budzi kontrowersje. Nie dość, że ulica ta może podzielić architektonicznie miasto, to jeszcze dochodzi kwestia utajnienia kontraktu pomiędzy miastem a duńską firmą BPTO. Jego ujawnienia domaga się Janusz Chilicki ze społecznej inicjatywy „Dźwignij Gdańsk – Nie dla burzenia Stoczni Gdańskiej”. Miasto zasłania się „tajemnicą przedsiębiorstwa”.– 11 grudnia ubiegłego roku złożyliśmy do prezydenta miasta Gdańska wniosek o udostępnienie w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej treści „Porozumienia” zawartego w 2008 roku pomiędzy prezydentem miasta Gdańska i szefem Rady Nadzorczej BPTO w sprawie budowy ulicy Nowej Wałowej. Po dwóch miesiącach oczekiwania otrzymaliśmy odpowiedź od prezydenta odmawiającą zgody na upublicznienie tego dokumentu, co „de facto” jest jego utajnieniem. Postanowiliśmy odwołać się od tej, niekorzystnej dla jawności życia publicznego, decyzji. W dniu 21 lutego złożyliśmy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku od decyzji prezydenta miasta Gdańska Pawła Adamowicza, który odmówił udostępnienia informacji o treści zawartego porozumienia na wspólną realizację budowy ulicy Nowej Wałowej będącą pierwszym etapem zabudowy Młodego Miasta w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego – informuje Janusz Chilicki ze społecznej inicjatywy „Dźwignij Gdańsk – Nie dla burzenia Stoczni Gdańskiej”.


alt


Inicjatywę tę tworzą architekci, historycy, artyści, studenci, którzy jak sami mówią „interesują się zabudowaniami o niepowtarzalnych walorach” i którzy popierają  koncepcję prof. Jacka Dominiczaka z Akademii Sztuk Pięknych. Proponuje on zamiast jednej szerokiej arterii z torami tramwajowymi pośrodku rozwiązanie, w którym ruch samochodowy w nowej dzielnicy odbywałby się poprzez siatkę ulic, a nie jedną szeroką autostradę, która podzieli ją na pół.

– Ta koncepcja zdobyła uznanie wśród architektów i urbanistów ze Skandynawii. Byli zaskoczeni, że władze Gdańska widzą to inaczej, że chcą przez tak atrakcyjne tereny, w centrum miasta, pociągnąć drogę tranzytową – mówił prof. Jacek Dominiczak „Gazecie Wyborczej”.


alt


Nowa Wałowa planowana jest jako trasa łącząca okolice ul. Elbląskiej ze Śródmieściem i główna arteria Młodego Miasta, czyli dzielnicy powstającej na terenie byłej stoczni.


Droga ta ma być dwupasmowa, z torowiskiem tramwajowym, połączona mostem lub tunelem przez Motławę z okolicami ulicy Elbląskiej. Jesienią rozpoczęły się prace nad pierwszym etapem budowy – estakadą nad torami i ulicą Jana z Kolna oraz dwoma pasami ruchu łączącymi Bramę Oliwską z ulicą Rybaki Górne.

Ale jest coś jeszcze. Sprzeciw inicjatywy „Dźwignij Gdańsk – Nie dla burzenia Stoczni Gdańskiej” budzi także koncepcja  budowy centrum handlowego na terenie dawnej stoczni Gdańskiej. Ma mieć ok. 40 tys. m kw. powierzchni handlowej, a budowa ruszy najprawdopodobniej, kiedy gotowy będzie pierwszy etap Nowej Wałowej. Przedstawiciele inwestora tłumaczyli, że wielkość nieruchomości jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Budowa centrum ruszy najprawdopodobniej po ukończeniu pierwszego etapu Nowej Wałowej, czyli wiosną 2014 roku.


alt–  Zwróćmy uwagę, że obok placu Solidarności ma powstać Centrum Handlowe większe niż Galeria Bałtycka. Urzędnicy krytykują koncepcję prof. Dominiczaka, sugerując, że  największą bolączką mieszkańców są korki i koncepcja Nowej Wałowej ma je rozładować. Zastanawiamy się, czemu ma służyć dwupasmowa arteria... Czy będzie służyła dojazdowi do nowego centrum a co za tym idzie generowała korki czy ma służyć wygodnemu zamieszkaniu przez Gdańszczan? – zastanawia się  Janusz Chilicki.

Mimo tego, że prace budowlane już trwają działacze społeczni nie zamierzają rezygnować.
– Nie kwestionujemy budowy wiaduktu, bo jakoś to miasto trzeba połączyć,  ale dopóki nie powstanie – będziemy walczyć o zmianę kategorii. Zastanawiamy się czyje interesy są w tej chwili realizowane, czy prymat ma deweloper? Może warto pomyśleć o tworzeniu nowoczesnego miasta na miarę XXI wieku? – dodaje Chilicki.
(UA)

fot.  nadesłane

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież