Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Nowa Wałowa. Coraz więcej wątpliwości. Dlaczego kontrakt nie jest jawny?

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
czwartek, 14 marca 2013 17:48

Budowa Nowej Wałowej budzi kontrowersje. Nie dość, że ulica ta może podzielić architektonicznie miasto, to jeszcze dochodzi kwestia utajnienia kontraktu pomiędzy miastem a duńską firmą BPTO. Jego ujawnienia domaga się Janusz Chilicki ze społecznej inicjatywy „Dźwignij Gdańsk – Nie dla burzenia Stoczni Gdańskiej”. Miasto zasłania się „tajemnicą przedsiębiorstwa”.– 11 grudnia ubiegłego roku złożyliśmy do prezydenta miasta Gdańska wniosek o udostępnienie w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej treści „Porozumienia” zawartego w 2008 roku pomiędzy prezydentem miasta Gdańska i szefem Rady Nadzorczej BPTO w sprawie budowy ulicy Nowej Wałowej. Po dwóch miesiącach oczekiwania otrzymaliśmy odpowiedź od prezydenta odmawiającą zgody na upublicznienie tego dokumentu, co „de facto” jest jego utajnieniem. Postanowiliśmy odwołać się od tej, niekorzystnej dla jawności życia publicznego, decyzji. W dniu 21 lutego złożyliśmy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku od decyzji prezydenta miasta Gdańska Pawła Adamowicza, który odmówił udostępnienia informacji o treści zawartego porozumienia na wspólną realizację budowy ulicy Nowej Wałowej będącą pierwszym etapem zabudowy Młodego Miasta w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego – informuje Janusz Chilicki ze społecznej inicjatywy „Dźwignij Gdańsk – Nie dla burzenia Stoczni Gdańskiej”.


alt


Inicjatywę tę tworzą architekci, historycy, artyści, studenci, którzy jak sami mówią „interesują się zabudowaniami o niepowtarzalnych walorach” i którzy popierają  koncepcję prof. Jacka Dominiczaka z Akademii Sztuk Pięknych. Proponuje on zamiast jednej szerokiej arterii z torami tramwajowymi pośrodku rozwiązanie, w którym ruch samochodowy w nowej dzielnicy odbywałby się poprzez siatkę ulic, a nie jedną szeroką autostradę, która podzieli ją na pół.

– Ta koncepcja zdobyła uznanie wśród architektów i urbanistów ze Skandynawii. Byli zaskoczeni, że władze Gdańska widzą to inaczej, że chcą przez tak atrakcyjne tereny, w centrum miasta, pociągnąć drogę tranzytową – mówił prof. Jacek Dominiczak „Gazecie Wyborczej”.


alt


Nowa Wałowa planowana jest jako trasa łącząca okolice ul. Elbląskiej ze Śródmieściem i główna arteria Młodego Miasta, czyli dzielnicy powstającej na terenie byłej stoczni.


Droga ta ma być dwupasmowa, z torowiskiem tramwajowym, połączona mostem lub tunelem przez Motławę z okolicami ulicy Elbląskiej. Jesienią rozpoczęły się prace nad pierwszym etapem budowy – estakadą nad torami i ulicą Jana z Kolna oraz dwoma pasami ruchu łączącymi Bramę Oliwską z ulicą Rybaki Górne.

Ale jest coś jeszcze. Sprzeciw inicjatywy „Dźwignij Gdańsk – Nie dla burzenia Stoczni Gdańskiej” budzi także koncepcja  budowy centrum handlowego na terenie dawnej stoczni Gdańskiej. Ma mieć ok. 40 tys. m kw. powierzchni handlowej, a budowa ruszy najprawdopodobniej, kiedy gotowy będzie pierwszy etap Nowej Wałowej. Przedstawiciele inwestora tłumaczyli, że wielkość nieruchomości jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Budowa centrum ruszy najprawdopodobniej po ukończeniu pierwszego etapu Nowej Wałowej, czyli wiosną 2014 roku.


alt–  Zwróćmy uwagę, że obok placu Solidarności ma powstać Centrum Handlowe większe niż Galeria Bałtycka. Urzędnicy krytykują koncepcję prof. Dominiczaka, sugerując, że  największą bolączką mieszkańców są korki i koncepcja Nowej Wałowej ma je rozładować. Zastanawiamy się, czemu ma służyć dwupasmowa arteria... Czy będzie służyła dojazdowi do nowego centrum a co za tym idzie generowała korki czy ma służyć wygodnemu zamieszkaniu przez Gdańszczan? – zastanawia się  Janusz Chilicki.

Mimo tego, że prace budowlane już trwają działacze społeczni nie zamierzają rezygnować.
– Nie kwestionujemy budowy wiaduktu, bo jakoś to miasto trzeba połączyć,  ale dopóki nie powstanie – będziemy walczyć o zmianę kategorii. Zastanawiamy się czyje interesy są w tej chwili realizowane, czy prymat ma deweloper? Może warto pomyśleć o tworzeniu nowoczesnego miasta na miarę XXI wieku? – dodaje Chilicki.
(UA)

fot.  nadesłane

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież