Grupa ROBYG jest jednym z prężniej działających deweloperów w Gdańsku, który zajmuje się głównie zabudową mieszkaniową i inwestuje tu od 2007 r. Po Morenie, Jasieniu, Wrzeszczu, Zaspie i Przymorzu, gdzie ROBYG już przeprowadził lub przeprowadza swoje inwestycje, przyszedł czas na Letnicę, bo to właśnie tam ma powstać nowe osiedle z około 2,5 tys. mieszkań.
Osiedle „Nowa Letnica” powstanie na działce o powierzchni ponad 6 hektarów, która kosztowała inwestora przeszło 60 mln zł. Działka znajduje się pomiędzy ulicami Suchą i Starowiejską, nieopodal kościoła i szkoły. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w siedzibie Rady Dzielnicy Letnica, przedstawiono koncepcję planowanej inwestycji. Najwyższe budynki, według założeń, będą miały ok. 100 m wysokości. Ich maksymalna wysokość, wedle planu zagospodarowania, mogłaby wynieść 200 m, ale jak powiedział żartobliwie Oskar Kazanelson, przewodniczący Rady Nadzorczej ROBYG S.A., mają to być budynki z widokiem na Zatokę Gdańską, a nie na Kopenhagę. Planowane są budynki o różnej wysokości, ale do 35 pięter, czyli do około 100 m wysokości. Wieżowce powstaną od strony torów kolejowych, gdzie powstanie tzw. Nowa Muzyczna. Poza osiedlem powstanie także infrastruktura m.in. przedszkole, lokale usługowe, place zabaw, ścieżki rowerowe i drogi dojazdowe.
– Miasto Gdańsk, razem ze swoimi spółkami, których jest udziałowcem, w samej Letnicy zainwestowało już ponad miliard złotych. To jest stadion piłkarski, to jest Amber Expo i Międzynarodowe Targi Gdańskie i to są koszty rewitalizacji dzielnicy Letnica. To jest grubo ponad miliard złotych, nie mówiąc już o układzie drogowym z tunelem pod Martwą Wisłą włącznie. Dzisiaj Letnica jest jedną z najlepiej skomunikowanych dzielnic w Gdańsku, cudownie położoną blisko morza, troszkę na uboczu, ale można powiedzieć w centrum miasta i to jest jej atut – powiedział prezydent Adamowicz.
Prezydent podkreślił, że obecny plan zagospodarowania przestrzennego tego miejsca jest bardzo atrakcyjny, bo zakłada wysoką zabudowę i nie stwarza problemów jeśli chodzi o konserwatora zabytków. Obecnie Letnica liczy blisko 1400 mieszkańców, ale, jak powiedział prezydent, w ciągu najbliższych 10 lat ta dzielnica może być zasiedlona nawet przez 10 tys. mieszkańców. Paweł Adamowicz powiedział także, że przez lata Letnica zabiegała o to, by przestać być dzielnicą usługową, co po części się udało, gdyż dzisiaj jest to dzielnica mieszkaniowo-usługowa, a liczba mieszkańców, dzięki nowym inwestycjom, będzie rosła. Pierwszym inwestorem, który wkroczy na tereny Letnicy jest właśnie Grupa Deweloperska ROBYG.
– Nasz zwrot na przyszłość Gdańska to jest morze, Przymorze i Letnica – powiedział Oskar Kazanelson. – To jest bardzo dobra lokalizacja w stosunku do morza, która pozwala w 10-15 minut na piechotę być nad morzem. Obok naszej drogi jest szkoła, która jest angielska, ale myślę, że będą mówili tam też w języku polskim.
Zbigniew Wojciech Okoński, prezes zarządu ROBYG S.A powiedział, że ta firma jest pionierem na różnych terenach, buduje szybko oraz tworzy infrastrukturę techniczną, podziemną, którą przekazuje miastu.
– Współpracujemy bardzo ściśle z miastem i w fazie projektowania, w fazie realizacji i fazie przekazywania, tak jak na przykładzie dzielnicy Letnica, bo te drogi, które są uwzględnione w miejscowym planie my wybudujemy i przekażemy za przysłowiową złotówkę miastu powiedział Zbigniew Wojciech Okoński.
Prezes zarządu ROBYG podkreślił także, że teren, który deweloper kupił nie jest w żadnym stopniu zanieczyszczony. Zrobiono specjalistyczne badania, które wykonali specjaliści, a które wykazały, że zabudowa i mieszkanie na terenie mającego powstać osiedla „Nowa Letnica” jest całkowicie bezpieczne.
Teren nieopodal osiedla planuje kupić także największy operator kin w Europie Środkowo-Wschodniej, czyli Cinema City International. Firma planuje wybudowanie multipleksu kinowego z ponad 20 ekranami kinowymi. Inwestycja nie ograniczy się tylko do kina – ma to być miejsce rodzinnej rozrywki.
Sprzedaż mieszkań na osiedlu „Nowa Letnica” ruszy 15 października.
Karolina Rabiej
Inne artykuły związane z:
- 23/09/2016 19:33 - Przedstawiciele związków zawodowych debatowali z przedstawicielami socjaldemokracji
- 22/09/2016 14:36 - Witold Zembaczyński: Państwo nie działało skutecznie by ochronić obywateli
- 22/09/2016 12:41 - Baczyński: Dwie prokuratury badają finanse prezydenta Gdańska
- 22/09/2016 12:28 - Małgorzata Wassermann odwiedziła prezesa gdańskiego sądu
- 22/09/2016 08:15 - „Związki zawodowe a socjaldemokracja. Pomiędzy sojuszem a niezrozumieniem”
- 21/09/2016 11:03 - List do redakcji: Zdradzona Oliwa – rada do odwołania?
- 21/09/2016 07:33 - Przymorze Małe: planiści z BRG rozmawiali z mieszkańcami na temat Zielonego Bulwaru (Drogi Zielonej)
- 20/09/2016 11:05 - Agenci CBA weszli do wiodących spółek Skarbu Państwa
- 20/09/2016 07:19 - Mieszkańcy Moreny i Biuro Rozwoju Gdańska chcą dojść do porozumienia w sprawie terenu zielonego
- 19/09/2016 08:28 - Parkometry Oliwy