Przewodnicząca sejmowej komisji śledczej zajmującej się m.in. zbadaniem powodów zadziwiającej bezradnością organów państwa wobec piramidy finansowej Amber Gold Małgorzata Wassermann złożyła w środę wizytę dr Przemysławowi Banasikowi, prezesowi Sądu Okręgowego w Gdańsku. Towarzyszył jej podczas rozmów wiceprzewodniczący komisji poseł Marek Suski.
Rzecznik Sądu Okręgowego w Gdańsku sędzia Tomasz Adamski zapewnił, że „spotkanie odbyło się w dobrej atmosferze”.
- Spotkanie przebiegało w dobrej atmosferze. O wynikach rozmowy pani przewodnicząca najpierw poinformuje członków Komisji. W związku z tym Sąd Okręgowy w Gdańsku nie udziela bliższych informacji o przebiegu spotkania – tyle sędzia Tomasz Adamski.
Być może dociekliwość parlamentarzystów i jakaś nadzwyczajna chęć do zwierzeń oskarżonych P. da odpowiedź na pytania, w jaki sposób byłemu prezesowi piramidy Marcinowi P. wraz z żoną, udało się przejąć 850 mln zł od osób zwiedzionych reklamami i „innowacyjnością” przedsięwzięcia. I co na to organy państwa w czasie, gdy proceder kwitł.
Co zostało uzgodnione mecenas Wassermann ma w pierwszej kolejności przedstawić członkom komisji. Małgorzata Wassermann nie znalazła czasu na dłuższą z nami rozmowę, wymawiając się na natłokiem obowiązków.
Dotychczas do sądu nie wpłynął wniosek członków komisji o zapoznanie się z aktami postępowania.
W uchwale powołującej sejmową komisję śledczą zapisano, że ma ona zbadać i ocenić prawidłowość i legalność działań podejmowanych w odniesieniu do działalności podmiotów wchodzących w skład Grupy Amber Gold przez członków rządu, w szczególności ministrów: finansów, gospodarki, infrastruktury, spraw wewnętrznych i administracji, sprawiedliwości i podległych im funkcjonariuszy publicznych.
Komisja ma zbadać też działania, jakie podejmowali prezes UOKiK, Generalny Inspektor Informacji Finansowej, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego i podlegli im funkcjonariusze publiczne, właściwe rzeczowo i miejscowo urzędy skarbowe, izby skarbowe oraz urzędy kontroli skarbowej, prokuratura oraz organy powołane do ścigania przestępstw, w szczególności szefowie ABW i CBA oraz Komendant Główny Policji i podlegli im funkcjonariusze publiczni. Komisja śledcza ma także zbadać działania podejmowane wobec i w sprawie Amber Gold przez Komisję Nadzoru Finansowego.
ASG
Inne artykuły związane z:
- 24/09/2016 23:16 - Eksperci stwierdzili, że zniszczenia PKM-ki to wina ulewy, a nie zaniedbanie
- 24/09/2016 08:48 - Małgorzata Ostrowska: Trzonem są zawsze ludzie, których łączą poglądy i idee, chęć wspólnego działania
- 23/09/2016 19:33 - Przedstawiciele związków zawodowych debatowali z przedstawicielami socjaldemokracji
- 22/09/2016 14:36 - Witold Zembaczyński: Państwo nie działało skutecznie by ochronić obywateli
- 22/09/2016 12:41 - Baczyński: Dwie prokuratury badają finanse prezydenta Gdańska
- 22/09/2016 08:15 - „Związki zawodowe a socjaldemokracja. Pomiędzy sojuszem a niezrozumieniem”
- 21/09/2016 13:29 - ROBYG wybuduje nowe osiedle w Letnicy. Prawdopodobnie powstanie też multipleks kinowy
- 21/09/2016 11:03 - List do redakcji: Zdradzona Oliwa – rada do odwołania?
- 21/09/2016 07:33 - Przymorze Małe: planiści z BRG rozmawiali z mieszkańcami na temat Zielonego Bulwaru (Drogi Zielonej)
- 20/09/2016 11:05 - Agenci CBA weszli do wiodących spółek Skarbu Państwa