Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w obozie Stutthof » W sobotę, 18 marca, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zorganizował wyj... W tygodniku „Sieci”: Beata Szydło wchodzi do gry » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Beata Szydło, posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego mówi, jak w... Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana » Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA powiększyła z jednej do trzech osób skład jej... Piekarz prezydentem? » Przed setkami lat zdarzało się już, że burmistrzami tysiącletniego Gdańska zostawali cenieni przez g... Halabardnik w Dworze Artusa w blasku świec (zapachowych) » Kto z nas by nie marzył o zapachowej świecy podarowanej przez gdańskiego halabardnika podczas fety i... Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo Pawła Adamowicza » Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana Wilmonta za zabójstwo Pawła Adamowicza na dożywocie.Sąd zezwol... Polska Matką Naszą… » W Wielki Piątek 22 marca 1940 r. rozstrzelano drugą grupę 67 gdańszczan, przebywających w obozie Stu... Energa Mecenasem Opery Bałtyckiej » Energa z Grupy Orlen w 2023 roku będzie Mecenasem Opery Bałtyckiej.- Jest to bardzo szczególny dla n... Stan dialogu społecznego w dobie kryzysu » Stan dialogu społecznego, jego perspektywy i kondycja układów zbiorowych pracy to tematy konferencji... W najnowszym numerze ,,Sieci”: Odwieczna walka między dobrem i złem » Motyw walki między siłami dobra i zła jest wykorzystywany na wielu płaszczyznach, szczególnie w kult...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
piątek, 17 marca 2023 15:52
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
EKSTRAKLASA PKO BP
Po minutach, dniach, tygodniach i
Warta wypunktowała Lechię
niedziela, 19 marca 2023 14:35
Warta wypunktowała Lechię
Lechia dobrze zaczęła mecz w Grodzisku Wielkopolskim, ale była

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kupczenie boiskiem Gedanii

Ocena użytkowników: / 43
SłabyŚwietny 
piątek, 29 kwietnia 2022 18:22

Nowym właścicielem historycznych terenów sportowych gdańskiej Gedanii została założona w lipcu ub. roku z kapitałem 5 tys. zł spółka Nowa Gedania z Sopotu. Jak podało trójmiasto.pl, dotychczasowy właściciel terenu, który odkupił stadion od spółki akcyjnej Gedania, firma budowlana Robyg, której akcjonariuszem był m.in. b. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, sprzedała ponad 2 hektary gruntu przeznaczonego WYŁĄCZNIE na sport za ok. 20 mln złotych. - Ufam, że Zbigniew Nowak, biznesmen z wielkim doświadczeniem, którego córka jest udziałowcem spółki, podoła tradycji tego miejsca - powiedział w Radiu Gdańsk Grzegorz Pellowski, przedstawiciel gdańskiej rodziny piekarzy i cukrowników..


Deweloper Robyg dotychczasowy właściciel terenu nie wytrzymał społecznego ciśnienia i zdecydował się na kolejną sprzedaż terenu. Przedsiębiorcy zorientowali się, że wygrana, zakończona budową osiedla mieszkaniowego nie dojdzie do skutku. Presja środowiska i rozsądnych mieszkańców Gdańska zwyciężyła. Nie na darmo Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku walczyli o utrzymanie polskiego charakteru dzielnicy, gdzie można było spokojnie rozmawiać po polsku, gdzie organizowano polskie święta narodowe i manifestacje, ale gdzie także rozgrywano mecze piłkarskie regionalnej ligi, gdzie co rusz trzeba było stawać naprzeciwko fanatycznym piłkarzom i kibicom niemieckich drużyn; Preussen 09 Danzig, VfB Königsberg czy Victoria Elbing. Gedania często z tych trudnych pojedynków wychodziła zwycięska. Tacy zawodnicy jak Antoni Piasecki czy Loen Keller„Lipek”, zamordowany przez Niemców powinni przejść do historii gdańskiego sportu. Dlatego dzisiejsza społeczność Gdańska powinna dbać o tę pamięć i zachować pamiątki po tych wspaniałych polskich patriotach.

alt


Nowy właściciel boiska Gedanii na pewno ma tę wiedzę i zapewne wie, że to miejsce obok Westerplatte i Poczty Polskiej stanowi dla gdańszczan święte miejsce.


Dziś to miejsce poddane zostało pospolitemu KUPCZENIU. Robyg sprzedał działkę za około 20 milionów złotych. To znaczy teren został sprowadzony do roli handlowej, a nie powinien być źródłem materialnego zysku i handlu.

alt


Kupującym została spółka Nowa Gedania, dysponująca kapitałem zakładowym 5 tys. zł. a wśród czterech wspólników widzę nazwisko pani Natalii Nowak, córki znanego gdańskiego biznesmena Zbigniewa Nowaka. Należy mieć tylko nadzieję, że nabywcy terenu pamiętają o tym, że w tym roku Gedania obchodzi 100-lecie powstania. Blisko 120 sportowców klubu zostało w czasie wojny zamordowanych. Pod pomnikiem znajdującym się na terenie boiska poświęconym ich śmierci znajduje się ziemia z miejsc ich kaźni. Polska tradycja walki o polskość w Wolnym Mieście Gdańsku do tej pory słabo zauważalna, w końcu powinna doczeka się właściwego szacunku.

Gedania nie jest ani nowa ani stara. Jest od 1922 roku fragmentem polskiej historii w Wolnym Mieście Gdańsku. Fragmentem za który jej działacze i sportowcy zapłacili własnym życiem. Jej komercjalizacja jest nadużyciem i frymarczeniem ich losem, niestety. Wiara w to, że intencje dewelopera który legitymuje się 5 tysiącami złotówek są osadzone w trzewiach historii wydaje się cokolwiek naiwna. Ktoś jednak za te naiwność chciał zapłacić 20 mln złotych. Bank komercyjny czy rodzinny? I co na to pani Dulkiewicz, strażniczka gdańskiego ogniska?

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież