Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodow... » Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że zło... Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan...
Reklama
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
środa, 27 września 2023 13:32
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kupczenie boiskiem Gedanii

Ocena użytkowników: / 43
SłabyŚwietny 
piątek, 29 kwietnia 2022 18:22

Nowym właścicielem historycznych terenów sportowych gdańskiej Gedanii została założona w lipcu ub. roku z kapitałem 5 tys. zł spółka Nowa Gedania z Sopotu. Jak podało trójmiasto.pl, dotychczasowy właściciel terenu, który odkupił stadion od spółki akcyjnej Gedania, firma budowlana Robyg, której akcjonariuszem był m.in. b. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, sprzedała ponad 2 hektary gruntu przeznaczonego WYŁĄCZNIE na sport za ok. 20 mln złotych. - Ufam, że Zbigniew Nowak, biznesmen z wielkim doświadczeniem, którego córka jest udziałowcem spółki, podoła tradycji tego miejsca - powiedział w Radiu Gdańsk Grzegorz Pellowski, przedstawiciel gdańskiej rodziny piekarzy i cukrowników..


Deweloper Robyg dotychczasowy właściciel terenu nie wytrzymał społecznego ciśnienia i zdecydował się na kolejną sprzedaż terenu. Przedsiębiorcy zorientowali się, że wygrana, zakończona budową osiedla mieszkaniowego nie dojdzie do skutku. Presja środowiska i rozsądnych mieszkańców Gdańska zwyciężyła. Nie na darmo Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku walczyli o utrzymanie polskiego charakteru dzielnicy, gdzie można było spokojnie rozmawiać po polsku, gdzie organizowano polskie święta narodowe i manifestacje, ale gdzie także rozgrywano mecze piłkarskie regionalnej ligi, gdzie co rusz trzeba było stawać naprzeciwko fanatycznym piłkarzom i kibicom niemieckich drużyn; Preussen 09 Danzig, VfB Königsberg czy Victoria Elbing. Gedania często z tych trudnych pojedynków wychodziła zwycięska. Tacy zawodnicy jak Antoni Piasecki czy Loen Keller„Lipek”, zamordowany przez Niemców powinni przejść do historii gdańskiego sportu. Dlatego dzisiejsza społeczność Gdańska powinna dbać o tę pamięć i zachować pamiątki po tych wspaniałych polskich patriotach.

alt


Nowy właściciel boiska Gedanii na pewno ma tę wiedzę i zapewne wie, że to miejsce obok Westerplatte i Poczty Polskiej stanowi dla gdańszczan święte miejsce.


Dziś to miejsce poddane zostało pospolitemu KUPCZENIU. Robyg sprzedał działkę za około 20 milionów złotych. To znaczy teren został sprowadzony do roli handlowej, a nie powinien być źródłem materialnego zysku i handlu.

alt


Kupującym została spółka Nowa Gedania, dysponująca kapitałem zakładowym 5 tys. zł. a wśród czterech wspólników widzę nazwisko pani Natalii Nowak, córki znanego gdańskiego biznesmena Zbigniewa Nowaka. Należy mieć tylko nadzieję, że nabywcy terenu pamiętają o tym, że w tym roku Gedania obchodzi 100-lecie powstania. Blisko 120 sportowców klubu zostało w czasie wojny zamordowanych. Pod pomnikiem znajdującym się na terenie boiska poświęconym ich śmierci znajduje się ziemia z miejsc ich kaźni. Polska tradycja walki o polskość w Wolnym Mieście Gdańsku do tej pory słabo zauważalna, w końcu powinna doczeka się właściwego szacunku.

Gedania nie jest ani nowa ani stara. Jest od 1922 roku fragmentem polskiej historii w Wolnym Mieście Gdańsku. Fragmentem za który jej działacze i sportowcy zapłacili własnym życiem. Jej komercjalizacja jest nadużyciem i frymarczeniem ich losem, niestety. Wiara w to, że intencje dewelopera który legitymuje się 5 tysiącami złotówek są osadzone w trzewiach historii wydaje się cokolwiek naiwna. Ktoś jednak za te naiwność chciał zapłacić 20 mln złotych. Bank komercyjny czy rodzinny? I co na to pani Dulkiewicz, strażniczka gdańskiego ogniska?

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież