Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
wtorek, 16 kwietnia 2024 08:54
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
W drugiej turze kampanii prezydenckiej wszystkie chwyty dozwolone. O
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Kupczenie boiskiem Gedanii

Ocena użytkowników: / 43
SłabyŚwietny 
piątek, 29 kwietnia 2022 18:22

Nowym właścicielem historycznych terenów sportowych gdańskiej Gedanii została założona w lipcu ub. roku z kapitałem 5 tys. zł spółka Nowa Gedania z Sopotu. Jak podało trójmiasto.pl, dotychczasowy właściciel terenu, który odkupił stadion od spółki akcyjnej Gedania, firma budowlana Robyg, której akcjonariuszem był m.in. b. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, sprzedała ponad 2 hektary gruntu przeznaczonego WYŁĄCZNIE na sport za ok. 20 mln złotych. - Ufam, że Zbigniew Nowak, biznesmen z wielkim doświadczeniem, którego córka jest udziałowcem spółki, podoła tradycji tego miejsca - powiedział w Radiu Gdańsk Grzegorz Pellowski, przedstawiciel gdańskiej rodziny piekarzy i cukrowników..


Deweloper Robyg dotychczasowy właściciel terenu nie wytrzymał społecznego ciśnienia i zdecydował się na kolejną sprzedaż terenu. Przedsiębiorcy zorientowali się, że wygrana, zakończona budową osiedla mieszkaniowego nie dojdzie do skutku. Presja środowiska i rozsądnych mieszkańców Gdańska zwyciężyła. Nie na darmo Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku walczyli o utrzymanie polskiego charakteru dzielnicy, gdzie można było spokojnie rozmawiać po polsku, gdzie organizowano polskie święta narodowe i manifestacje, ale gdzie także rozgrywano mecze piłkarskie regionalnej ligi, gdzie co rusz trzeba było stawać naprzeciwko fanatycznym piłkarzom i kibicom niemieckich drużyn; Preussen 09 Danzig, VfB Königsberg czy Victoria Elbing. Gedania często z tych trudnych pojedynków wychodziła zwycięska. Tacy zawodnicy jak Antoni Piasecki czy Loen Keller„Lipek”, zamordowany przez Niemców powinni przejść do historii gdańskiego sportu. Dlatego dzisiejsza społeczność Gdańska powinna dbać o tę pamięć i zachować pamiątki po tych wspaniałych polskich patriotach.

alt


Nowy właściciel boiska Gedanii na pewno ma tę wiedzę i zapewne wie, że to miejsce obok Westerplatte i Poczty Polskiej stanowi dla gdańszczan święte miejsce.


Dziś to miejsce poddane zostało pospolitemu KUPCZENIU. Robyg sprzedał działkę za około 20 milionów złotych. To znaczy teren został sprowadzony do roli handlowej, a nie powinien być źródłem materialnego zysku i handlu.

alt


Kupującym została spółka Nowa Gedania, dysponująca kapitałem zakładowym 5 tys. zł. a wśród czterech wspólników widzę nazwisko pani Natalii Nowak, córki znanego gdańskiego biznesmena Zbigniewa Nowaka. Należy mieć tylko nadzieję, że nabywcy terenu pamiętają o tym, że w tym roku Gedania obchodzi 100-lecie powstania. Blisko 120 sportowców klubu zostało w czasie wojny zamordowanych. Pod pomnikiem znajdującym się na terenie boiska poświęconym ich śmierci znajduje się ziemia z miejsc ich kaźni. Polska tradycja walki o polskość w Wolnym Mieście Gdańsku do tej pory słabo zauważalna, w końcu powinna doczeka się właściwego szacunku.

Gedania nie jest ani nowa ani stara. Jest od 1922 roku fragmentem polskiej historii w Wolnym Mieście Gdańsku. Fragmentem za który jej działacze i sportowcy zapłacili własnym życiem. Jej komercjalizacja jest nadużyciem i frymarczeniem ich losem, niestety. Wiara w to, że intencje dewelopera który legitymuje się 5 tysiącami złotówek są osadzone w trzewiach historii wydaje się cokolwiek naiwna. Ktoś jednak za te naiwność chciał zapłacić 20 mln złotych. Bank komercyjny czy rodzinny? I co na to pani Dulkiewicz, strażniczka gdańskiego ogniska?

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież