Podsumowano Wielki Maraton Czytelniczy 2021/2022 » W Audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyły się gale rozdania nagród Wielkiego Maratonu C... Straż Miejska w sezonie letnim » W okresie letnim niezostanie zwiększona liczba patroli Straży Miejskiej. Będą one skoncentrowane w m... U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach » Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych pokwitowali znakomity rok. Prezes gdyńskich... Tadeusz Cymański: Ciekawe czasy jeszcze przed nami » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem klubu parlamentarnego PiS (Solidarna Polska), ekonomistą, w stanie woj... Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś...
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
czwartek, 30 czerwca 2022 18:51
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
piątek, 01 lipca 2022 10:30
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
W nocy z 30 czerwca na 1 lipca w gdańskim szpitalu zmarł Kazimierz
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
czwartek, 30 czerwca 2022 14:44
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
Na stadionie przy ul. Traugutta 29 piłkarze Lechii Gdańsk rozegrali

Galeria Sztuki Gdańskiej

Podróż do raju
poniedziałek, 20 czerwca 2022 15:35
Podróż do raju
Wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż wystawy malarskiej

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kupczenie boiskiem Gedanii

Ocena użytkowników: / 43
SłabyŚwietny 
piątek, 29 kwietnia 2022 18:22

Nowym właścicielem historycznych terenów sportowych gdańskiej Gedanii została założona w lipcu ub. roku z kapitałem 5 tys. zł spółka Nowa Gedania z Sopotu. Jak podało trójmiasto.pl, dotychczasowy właściciel terenu, który odkupił stadion od spółki akcyjnej Gedania, firma budowlana Robyg, której akcjonariuszem był m.in. b. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, sprzedała ponad 2 hektary gruntu przeznaczonego WYŁĄCZNIE na sport za ok. 20 mln złotych. - Ufam, że Zbigniew Nowak, biznesmen z wielkim doświadczeniem, którego córka jest udziałowcem spółki, podoła tradycji tego miejsca - powiedział w Radiu Gdańsk Grzegorz Pellowski, przedstawiciel gdańskiej rodziny piekarzy i cukrowników..


Deweloper Robyg dotychczasowy właściciel terenu nie wytrzymał społecznego ciśnienia i zdecydował się na kolejną sprzedaż terenu. Przedsiębiorcy zorientowali się, że wygrana, zakończona budową osiedla mieszkaniowego nie dojdzie do skutku. Presja środowiska i rozsądnych mieszkańców Gdańska zwyciężyła. Nie na darmo Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku walczyli o utrzymanie polskiego charakteru dzielnicy, gdzie można było spokojnie rozmawiać po polsku, gdzie organizowano polskie święta narodowe i manifestacje, ale gdzie także rozgrywano mecze piłkarskie regionalnej ligi, gdzie co rusz trzeba było stawać naprzeciwko fanatycznym piłkarzom i kibicom niemieckich drużyn; Preussen 09 Danzig, VfB Königsberg czy Victoria Elbing. Gedania często z tych trudnych pojedynków wychodziła zwycięska. Tacy zawodnicy jak Antoni Piasecki czy Loen Keller„Lipek”, zamordowany przez Niemców powinni przejść do historii gdańskiego sportu. Dlatego dzisiejsza społeczność Gdańska powinna dbać o tę pamięć i zachować pamiątki po tych wspaniałych polskich patriotach.

alt


Nowy właściciel boiska Gedanii na pewno ma tę wiedzę i zapewne wie, że to miejsce obok Westerplatte i Poczty Polskiej stanowi dla gdańszczan święte miejsce.


Dziś to miejsce poddane zostało pospolitemu KUPCZENIU. Robyg sprzedał działkę za około 20 milionów złotych. To znaczy teren został sprowadzony do roli handlowej, a nie powinien być źródłem materialnego zysku i handlu.

alt


Kupującym została spółka Nowa Gedania, dysponująca kapitałem zakładowym 5 tys. zł. a wśród czterech wspólników widzę nazwisko pani Natalii Nowak, córki znanego gdańskiego biznesmena Zbigniewa Nowaka. Należy mieć tylko nadzieję, że nabywcy terenu pamiętają o tym, że w tym roku Gedania obchodzi 100-lecie powstania. Blisko 120 sportowców klubu zostało w czasie wojny zamordowanych. Pod pomnikiem znajdującym się na terenie boiska poświęconym ich śmierci znajduje się ziemia z miejsc ich kaźni. Polska tradycja walki o polskość w Wolnym Mieście Gdańsku do tej pory słabo zauważalna, w końcu powinna doczeka się właściwego szacunku.

Gedania nie jest ani nowa ani stara. Jest od 1922 roku fragmentem polskiej historii w Wolnym Mieście Gdańsku. Fragmentem za który jej działacze i sportowcy zapłacili własnym życiem. Jej komercjalizacja jest nadużyciem i frymarczeniem ich losem, niestety. Wiara w to, że intencje dewelopera który legitymuje się 5 tysiącami złotówek są osadzone w trzewiach historii wydaje się cokolwiek naiwna. Ktoś jednak za te naiwność chciał zapłacić 20 mln złotych. Bank komercyjny czy rodzinny? I co na to pani Dulkiewicz, strażniczka gdańskiego ogniska?

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież