Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ...
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
wtorek, 05 grudnia 2023 15:10
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Raport: SLD zakotwiczyło na dnie!

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
wtorek, 25 października 2011 14:08SLD czeka rozliczenie po kompromitującym wyniku w wyborach parlamentarnych. Część pomorskich działaczy Sojuszu chce dymisji całych władz partii w regionie i jak najszybszego budowania nowych struktur partii. Jacek Kowalik, niedoszły parlamentarzysta i były poseł SLD oraz dotychczasowy pomorski szef SLD uspokaja: - Zostaję!


Tymczasem w opinii popularnego na lewicy Franciszka Potulskiego za porażkę SLD winą ponoszą ci działacze, którzy starali się tylko wkupić w łaski przewodniczącego partii Grzegorza Napieralskiego by zyskać jak najlepsze miejsca na wyborczej liście. Do przejęcia schedy po Kowaliku sam Potulski na razie nie aspiruje. Chce za to wrócić do gry poprzedni lider SLD Jarosław Szczukowski, który w wyborach do Senatu uzyskał 20 tys. głosów, czyli 8,51 proc. nieco więcej niż lista SLD (6,15 proc.). Szczukowski jesienią ub.r. został pozbawiony funkcji przewodniczącego Rady Wojewódzkiej SLD w wyniku wewnątrzpartyjnego rokoszu.


CZYTAJ: LIST OTWARTY KRZYSZTOFA BRZEZIŃSKIEGO O SYTUACJI W GDAŃSKIM SLD


- W wyborach do Senatu uzyskałem w Sopocie i Gdańsku wynik wyższy niż nasza lista. Działacze Sojuszu dopytują mnie o dalsze działania. Na razie za wcześnie na zdecydowane deklaracje - powiedział nam Szczukowski i dodaje:   
- Nadchodzi czas zmiany liderów i dotarcia do wyborców, którzy dali się skusić propozycją Janusza Palikota,m którego ruch jest sfokusowany na tematach światopoglądowych bliskich lewicy - mówi Szczukowski


CZYTAJ: ŁĘCZKOWSKI KRYTYCZNIE O LEWICY: NAPIERALSKI TO NIE BANKIER!


Jednak na gdańską listę SLD zdecydowało się oddać głosy 25 tys. wyborców. Szczukowski uzyskał mniej głosów w wyborach senackich niż zebrała lista SLD. Procentowo jego wynik był lepszy, ale o Senat ubiegało się czterech kandydatów. Nie wszyscy nasi wyborcy oddali głos na jego kandydaturę. On nie pociągnął listy nie może więc pretendować do liderowania - wylicza Franciszek Potulski, były wiceminister edukacji, matematyk. Podobnego zdania jest Marek Formela, w 2002 roku eseldowski kandydat na prezydenta miasta Gdańska.
- Jarosław Szczukowski został odwołany za nieporadność w kierowaniu partią. Mniejsza ilość oddanych na niego głosów w zestawieniu z wyborcami SLD świadczy, że ta nieporadność się utrzymuje i nie jest on porywającym kandydatem nawet dla wyborców lewicy, nie mówiąc o wymagającym pomorskim elektoracie - ocenia Formela.  


CZYTAJ: FORMELA: DO ROBOTY NAPIERALSKI!


Jaka jest więc przyszłość przed pomorskim SLD? Potulski (4108 oddanych na niego głosów) ma jasną receptę - dymisja całych władz Sojuszu poczynając od rady wojewódzkiej.
- Okazało się, że dotychczasowi liderzy nie pociągnęli listy. SLD nie funkcjonuje w obiegu publicznym w Gdańsku, największym mieście okręgu. O ile jeszcze w powiatach radzimy sobie to w stolicy województwa SLD jest pogrążone w marazmie. Nas w Gdańsku nie ma. Krzysztofa Andruszkiewicza, lidera listy SLD i gdańskiego Sojuszu po ludzku mi po prostu żal - mówi Potulski i nie zostawia suchej nitki na kampanii SLD.
- Popełniono w kampanii ogólnopolskiej szereg błędów. Nie przebiliśmy się, ale jak mieliśmy to zrobić za pomocą nietrafionych spotów? Pomorscy działacze uwierzyli, że dobre miejsce na liście i centralna kampania wciągną ich do Sejmu. I się nie załapali. Został przez ostatnie lata zmarnowany cały potencjał lewicy, tak wyraźny podczas wyborów w 1997 i 2001 roku - ocenia Potulski i apeluje:
- Trzeba wróćić do sytuacji z 1990 roku, do oparcai się nie na tych łasych na stanowiska wiceprezydentów, wicemarszałków, ministrów, ale na ludziach, których łączy wspólnota idei. Mamy zaczynać od zera - skwitował Potulski.

Do przetasowań na pewno dojdzie. Tym bardziej, że po rezygnacji z szefowania partii jej dotychczasowego przewodniczącego Grzegorza Napieralskiego do szefowania SLD typowani są m.in. europoseł Wojciech Olejniczak i poseł Ryszard Kalisz. Na razie Napieralski jednak do dymisji się nie podał. Czeka na zwołanie partyjnego zjazdu, a ten może się zebrać nie wcześniej niż pod koniec roku.  


CZYTAJ: LESZEK MILLER ROZLICZY GDAŃSKIE SLD?


Tymczasem dotychczasowi czołowi działacze pomorskiej struktury SLD Sojuszu nie mają sobie wiele do zarzucenia. Swoją porażkę wyborczą przypisują, jak mówią, nowemu produktowi marketingu politycznego Ruchowi Palikota.
- Otrzeźwienie przyjdzie już 27 października na pierwszym posiedzeniu nowego Sejmu. Już Palikot zaczyna się wycofywać ze swoich hałaśliwych haseł. Aspiruje do rządu., Zobaczymy też kim są ci żołnierze Palikota, bo ich nikt nie zna - mówi Kowalik, ale też przyznaje, że został zaskoczony wynikami kandydatów Ruchu.
- Przegraliśmy z medialnymi marketingowym produktem. W trakcie kampanii pojawił się Robert Biedroń i był w stanie w wyniku konkurować z byłym premierem Leszkiem Millerem - zauważa Kowalik i twierdzi, że chociaż SLD czeka czas rozliczeń to on nie zrezygnuje z aspiracji do kierowania strukturami Sojuszu.

- Jestem przewodniczącym SLD na Pomorzu i mam nadzieję, że tak pozostanie - powiedział nam Kowalik, który uzyskał...1854 głosy. Kampania SLD była prowadzona dobrze. Nawet gdybyśmy poprowadzili ją jeszcze bardziej intensywnie wynik nie byłby lepszy - tak ocenia Kowalik, ubolewając, że część elektoratu Sojuszu przejął Palikot.


ASG 

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież