Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew... List otwarty w obronie praw księdza Michała Olszewskiego, prezesa Fund... » Dążenie do zemsty nigdy nie będzie sprawiedliwością. Nie będzie nią też żaden wyrok podyktowany zems... Pomorska lista PiS do Brukseli: Fotyga, Smoliński, Drelich, Rakowski..... » Portal wybrzeze24.pl dotarł do nieoficjalnej listy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w tegorocznych... Kataklizm blisko - 19 zł za godzinę parkowania » Czy godzina parkowania będzie kosztowała 19 zł? Według przepisów przyjętych przez posłów Zjednoczone... Genowefa Grabowska: Jaka suwerenność? » Kto wygrał w samorządach, dlaczego relokacja migrantów niczego nie rozwiąże, jakie CV powinien mieć ...
Reklama
Klub gdańskiego
czwartek, 16 maja 2024 11:18
Klub gdańskiego
Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
piątek, 17 maja 2024 17:15
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
Komisja ds. licencji klubowych PZPN pozytywnie rozpatrzyła

Galeria Sztuki Gdańskiej

Noc Muzeów „W Zaułku”
niedziela, 29 sierpnia 2021 15:51
Noc Muzeów „W Zaułku”
Gdańska galeria sztuki „W Zaułku” na Noc Muzeów w sobotę,

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Ruszają tajne negocjacje cen wody w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 25 października 2011 14:53
SAUR Neptun przesłał prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi nowe proponowane taryfy opłat za wodę i odprowadzenie ścieków. To wyjściowe propozycje monopolisty do negocjacji. Ich szczegóły, podobnie jak i propozycje SAUR Neptun są owiane tajemnicą.  Wniosek zawiera dwie grupy taryfowe za dostawę wody i za odbiór ścieków oraz dwie opłaty dodatkowe - opłatę za rozliczanie mieszkańców budynków wielorodzinnych oraz opłaty za ponadnormatywny zrzut ścieków.
- Szczegóły negocjacyjne pozostaną na tym etapie tajemnicą. Mogę jednak zapewnić, że gdańszczanie będą pozytywnie zaskoczeni cenami wody w przyszłym roku – zapewnia nas wiceprezydent Maciej Lisicki, odpowiedzialny m.in. za  politykę gospodarczą miasta Gdańska. Dopytywany, czy ceny wody wzrosną o 15 procent stwierdził, że będą grubo niższe.


Na grudniowej sesji Rady Miasta Gdańska gdańscy rajcy najpewniej nie podejmą dyskusji nad cenami wody.
- Negocjacje prowadzi prezydent miasta i cokolwiek byśmy nie zrobili to decyzja należy do niego. Nie spodziewam się by rada dyskutowała nad cenami wody. To nie będzie miało znaczenia. Tak jest skonstruowana ustawa. Pozostaje więc mieć nadzieję, że prezydent Adamowicz użyje swoich zdolności negocjacyjnych i nowe ceny wody nie będą drastycznie wyższe. Będą to negocjacje  z nowym prezesem SAUR Neptun Gdańsk, więc będzie to dla prezydenta Adamowicza nowe doświadczenie – uważa Maciej Krupa, szef klubu PO, najsilniejszego w Radzie Miasta Gdańska. Przypomnijmy, że dotychczasowy prezes SAUR Neptun Gdańsk Zbigniew Maksymiuk zrezygnował ze stanowiska, choć do końca miesiąca pozostaje na stanowisku dyrektora generalnego spółki. SAUR Neptun Gdańsk, która od 1992 r.  wchodzi w  skład  francuskiej Grupy SAUR - jednego z największych liderów w dziedzinie usług komunalnych na świecie. Spółka w 1992 r. była pierwszym partnerstwem publiczno-prywatnym zawartym pomiędzy miastem a prywatnym operatorem w kraju Europy Środkowej by świadczyć usługi wodociągowe. SNG SA obsługuje mieszkańców Gdańska i Sopotu oraz część gminy Kolbudy. SNG odpowiada za kompleksową eksploatację systemu wodociągowo – kanalizacyjnego oraz za ciągłość i jakość usług, w tym dostawy wody zgodne z obowiązującymi normami. Zaś właścicielem infrastruktury wodociągowo – kanalizacyjnej jest spółka miejska Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna.


Zgodnie z Ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków zdaniem radnego Krupy Rada Miasta Gdańska nie ma wpływu na wysokość opłat za wodę. Rada może odrzucić taryfy jedynie w przypadku gdy zostały one sporządzone niezgodnie z przepisami, a nie z uwagi na cenę wody.  Zgodnie z ustawą SNG składa wniosek taryfowy w terminie 70 dni przed planowaną podwyżką cen. Prezydent weryfikuje ten wniosek, w tym na przykład koszty wygrodzeń zarządu, rady nadzorczej itd.  Zgodnie z ustawą decyzja prezydenta nie podlega weryfikacji i 70 dni po złożeniu wniosku - ceny ulegają zmianie.


Jednak przy solidarnej postawie prezydenta i radnych można negocjować intensywnie i skutecznie. Tak uczynili sopocianie. W kwietniu zostały w Sopocie ustalone ceny wody i wywozu ścieków na 7,32 zł netto przy stawce 8,95 zł netto dla Gdańska przy wspólnym stanowisku Rady Miasta i prezydenta Sopotu.
Czy tak jak w zeszłym roku kilkunastoprocentowa podwyżka cen wody i ścieków niedługo stanie się faktem okaże się na ostatniej w tym roku sesji miejskiej rady zapowiedzianej na 22 grudnia 2011 roku. 


Tematem ceną wody ma też zając się 26 października Komisja Rewizyjna Rady Miasta Gdańska. Zostanie na niej zaprezentowane pierwsze sprawozdanie z prac zespołu d.s. kontroli w zakresie sprawowania nadzoru właścicielskiego w GIWK  Sp. z .o.o oraz sposobu rozliczania przez spółkę odpisów amortyzacyjnych od  środków trwałych ze szczególnym uwzględnieniem odpisów od środków wytworzonych w części sfinansowanej dotacją z Funduszu Spójności. Zespól  tworzą radni Jolanta Banach, Grzegorz Strzelczyk – przewodniczący Komisji Rewizyjnej i Adam Nieroda,  członek Komisji Rewizyjnej.


- Zagadnienia związane z amortyzacją środków służących inwestycjom, modernizacji infrastruktury wodno – kanalizacyjnej mają wpływ na ceny wody i odprowadzania ścieków. Jest to w Gdańsku najbardziej kosztotwórczy składnik ceny wody i odprowadzania ścieków. Dlatego  zespół zwrócił się do Wydziału Polityki Gospodarczej z prośbą o odpowiedź na pytania dotyczące metod amortyzacji dokonywanych przez spółkę, kosztów amortyzacji środków trwałych finansowanych ze środków własnych i środków pochodzących z dotacji unijnych, struktury angażowanych środków własnych i dotacji Unii w inwestycje i modernizację, sposobu amortyzacji środków wniesionych przez gminę do spółki w formie aportu, opinii biegłych rewidentów do sprawozdań finansowych GIWK-u – relacjonuje nam radna Banach.
Na wniosek radnej Banach Wydział Polityki Gospodarczej UM do 4 listopada ma przedstawić informację o okresach amortyzacji środków trwałych w podziale na grupy według Klasyfikacji Środków Trwałych.


ASG
 

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież