Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Ruszają tajne negocjacje cen wody w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 25 października 2011 14:53
SAUR Neptun przesłał prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi nowe proponowane taryfy opłat za wodę i odprowadzenie ścieków. To wyjściowe propozycje monopolisty do negocjacji. Ich szczegóły, podobnie jak i propozycje SAUR Neptun są owiane tajemnicą.  Wniosek zawiera dwie grupy taryfowe za dostawę wody i za odbiór ścieków oraz dwie opłaty dodatkowe - opłatę za rozliczanie mieszkańców budynków wielorodzinnych oraz opłaty za ponadnormatywny zrzut ścieków.
- Szczegóły negocjacyjne pozostaną na tym etapie tajemnicą. Mogę jednak zapewnić, że gdańszczanie będą pozytywnie zaskoczeni cenami wody w przyszłym roku – zapewnia nas wiceprezydent Maciej Lisicki, odpowiedzialny m.in. za  politykę gospodarczą miasta Gdańska. Dopytywany, czy ceny wody wzrosną o 15 procent stwierdził, że będą grubo niższe.


Na grudniowej sesji Rady Miasta Gdańska gdańscy rajcy najpewniej nie podejmą dyskusji nad cenami wody.
- Negocjacje prowadzi prezydent miasta i cokolwiek byśmy nie zrobili to decyzja należy do niego. Nie spodziewam się by rada dyskutowała nad cenami wody. To nie będzie miało znaczenia. Tak jest skonstruowana ustawa. Pozostaje więc mieć nadzieję, że prezydent Adamowicz użyje swoich zdolności negocjacyjnych i nowe ceny wody nie będą drastycznie wyższe. Będą to negocjacje  z nowym prezesem SAUR Neptun Gdańsk, więc będzie to dla prezydenta Adamowicza nowe doświadczenie – uważa Maciej Krupa, szef klubu PO, najsilniejszego w Radzie Miasta Gdańska. Przypomnijmy, że dotychczasowy prezes SAUR Neptun Gdańsk Zbigniew Maksymiuk zrezygnował ze stanowiska, choć do końca miesiąca pozostaje na stanowisku dyrektora generalnego spółki. SAUR Neptun Gdańsk, która od 1992 r.  wchodzi w  skład  francuskiej Grupy SAUR - jednego z największych liderów w dziedzinie usług komunalnych na świecie. Spółka w 1992 r. była pierwszym partnerstwem publiczno-prywatnym zawartym pomiędzy miastem a prywatnym operatorem w kraju Europy Środkowej by świadczyć usługi wodociągowe. SNG SA obsługuje mieszkańców Gdańska i Sopotu oraz część gminy Kolbudy. SNG odpowiada za kompleksową eksploatację systemu wodociągowo – kanalizacyjnego oraz za ciągłość i jakość usług, w tym dostawy wody zgodne z obowiązującymi normami. Zaś właścicielem infrastruktury wodociągowo – kanalizacyjnej jest spółka miejska Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna.


Zgodnie z Ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków zdaniem radnego Krupy Rada Miasta Gdańska nie ma wpływu na wysokość opłat za wodę. Rada może odrzucić taryfy jedynie w przypadku gdy zostały one sporządzone niezgodnie z przepisami, a nie z uwagi na cenę wody.  Zgodnie z ustawą SNG składa wniosek taryfowy w terminie 70 dni przed planowaną podwyżką cen. Prezydent weryfikuje ten wniosek, w tym na przykład koszty wygrodzeń zarządu, rady nadzorczej itd.  Zgodnie z ustawą decyzja prezydenta nie podlega weryfikacji i 70 dni po złożeniu wniosku - ceny ulegają zmianie.


Jednak przy solidarnej postawie prezydenta i radnych można negocjować intensywnie i skutecznie. Tak uczynili sopocianie. W kwietniu zostały w Sopocie ustalone ceny wody i wywozu ścieków na 7,32 zł netto przy stawce 8,95 zł netto dla Gdańska przy wspólnym stanowisku Rady Miasta i prezydenta Sopotu.
Czy tak jak w zeszłym roku kilkunastoprocentowa podwyżka cen wody i ścieków niedługo stanie się faktem okaże się na ostatniej w tym roku sesji miejskiej rady zapowiedzianej na 22 grudnia 2011 roku. 


Tematem ceną wody ma też zając się 26 października Komisja Rewizyjna Rady Miasta Gdańska. Zostanie na niej zaprezentowane pierwsze sprawozdanie z prac zespołu d.s. kontroli w zakresie sprawowania nadzoru właścicielskiego w GIWK  Sp. z .o.o oraz sposobu rozliczania przez spółkę odpisów amortyzacyjnych od  środków trwałych ze szczególnym uwzględnieniem odpisów od środków wytworzonych w części sfinansowanej dotacją z Funduszu Spójności. Zespól  tworzą radni Jolanta Banach, Grzegorz Strzelczyk – przewodniczący Komisji Rewizyjnej i Adam Nieroda,  członek Komisji Rewizyjnej.


- Zagadnienia związane z amortyzacją środków służących inwestycjom, modernizacji infrastruktury wodno – kanalizacyjnej mają wpływ na ceny wody i odprowadzania ścieków. Jest to w Gdańsku najbardziej kosztotwórczy składnik ceny wody i odprowadzania ścieków. Dlatego  zespół zwrócił się do Wydziału Polityki Gospodarczej z prośbą o odpowiedź na pytania dotyczące metod amortyzacji dokonywanych przez spółkę, kosztów amortyzacji środków trwałych finansowanych ze środków własnych i środków pochodzących z dotacji unijnych, struktury angażowanych środków własnych i dotacji Unii w inwestycje i modernizację, sposobu amortyzacji środków wniesionych przez gminę do spółki w formie aportu, opinii biegłych rewidentów do sprawozdań finansowych GIWK-u – relacjonuje nam radna Banach.
Na wniosek radnej Banach Wydział Polityki Gospodarczej UM do 4 listopada ma przedstawić informację o okresach amortyzacji środków trwałych w podziale na grupy według Klasyfikacji Środków Trwałych.


ASG
 

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież