W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f... Stowarzyszenie Godność o emeryturach esbeków » Oświadczenie Stowarzyszenia Godność w sprawie przywrócenia uprawnień funkcjonariuszom aparatu PRL.No...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Arka przełamała niemoc w derbach. Gdynianie wygrali w lidze po 16 latach
piątek, 24 listopada 2023 21:53
Arka przełamała niemoc w derbach. Gdynianie wygrali w lidze po 16 latach
Po 16 latach Arka wygrała w lidze z Lechią. W Gdyni gospodarze
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pogrzeby coraz droższe, zasiłki niższe

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 26 października 2011 14:25Szacuje się, że w Gdańsku około 30 proc. pochówków, to pochówki pokremacyjne. Cenowo niewiele się one różnią od pogrzebów tradycyjnych. A to z tego względu, bo kremacji zwłok dokonuje się w zwykłej drewnianej trumnie, nielakierowanej i bez okuć. Koszt jej zakupu wynosi około 700 zł. Do tego trzeba doliczyć zakup urny w cenie od 300 złotych w górę, w zależności od materiału z czego została wykonana. Może być metalowa, ceramiczna lub granitowa.


Do pogrzebów tradycyjnych najtańsze trumny sosnowe są w cenie od tysiąca złotych, dębowe kosztują 1,8 tys. zł, zaś dębowe w stylu amerykańskim z pół otwieranym wiekiem około 2,5 tys. zł. Do tych dwóch rodzai pogrzebów trzeba jeszcze doliczyć usługi, jak kosmetyka, karawan, krzyż, na co trzeba dodatkowo wydatkować 2 tys. zł. \
- Licząc po najniższej cenie – jak mówi nam szefowa firmy Usług Pogrzebowych Kalia - pogrzeb kosztuje 4 tys. zł, a trzeba jeszcze doliczyć wynajęcie księdza, w zależności od parafii, średnia 500 zł. Oddzielny wydatek to również kupno wieńców, od 170 zł wzwyż.
Ponadto w Gdańsku w koszty trzeba także wliczyć ponad 1700 złotych opłaty za miejsce na Łostowicach, które pobiera Zarząd Dróg i Zieleni. 
A przypomnijmy, że od marca 2011 roku zasiłek pogrzebowy zmniejszył się z ponad 6,3 tys. do 4 tys. zł. Jak twierdzą właściciele gdańskich zakładów pogrzebowych obecnie nie pokrywa to kosztów pogrzebu.
Dotychczas wysokość zasiłku pogrzebowego wynosiła dwukrotność średniej krajowej i była aktualizowana co trzy miesiące. Zmniejszenie zasiłku według rządu ma spowodować spore oszczędności przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
W jaki zatem sposób ludzie radzą sobie z tym problemem? Oczywiście nie zrezygnują oni z pogrzebów. Biedniejsze osoby proszą o obniżenie cen, czego usługodawcy nie są w stanie zrobić. Zadłużając się, pieniądze najczęściej pożyczają od rodziny. Ta sytuacja jest bardzo ciężka, zarówno dla bliskich zmarłego, jak i pracowników zakładów pogrzebowych.

Wła-4


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież