Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało... Jaworski pyta Karnowskiego o emigrantów w Sopocie » - Wybory i Referendum mają odpowiedzieć na bardzo ważne pytania na temat bezpieczeństwa - powiedział... Gołębie pocztowe na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego » Wiceminister kultury Jarosław Sellina ogłosił wpisanie „Hodowli i lotu gołębi pocztowych” na Krajową...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
sobota, 16 września 2023 20:03
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
AP Orlen wygrała trzeci mecz z rzędu. Tym razem gdańszczankom
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
piątek, 15 września 2023 16:11
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
II LIGA E-WINNER
W Stężycy Olimpia Grudziądz poniosła
Brakowało jakości
sobota, 16 września 2023 20:30
Brakowało jakości
Niezbyt ciekawy mecz zobaczyli kibice w Opolu. Lechia bezbramkowo

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?

Ocena użytkowników: / 17
SłabyŚwietny 
czwartek, 16 czerwca 2022 17:56

altDżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My jednak dociekamy co dzieje się z groszem publicznym, tak w samorządzie, jak i w budżecie państwa. Rząd i samorząd nie ma bowiem własnych pieniędzy. Na odpowiedź na pytanie o podwyżki w magistracie i w miejskich spółkach, czyli o grosz publiczny w kieszeniach dam i dżentelmenów z magistratu „Gazeta Gdańska” czekała trzy miesiące.


8 czerwca, po ponagleniu w trybie dostępu do informacji publicznej, otrzymaliśmy bardziej szczegółowe dane dotyczące zarobków gdańskich włodarzy. W pierwszej odsłonie w odpowiedzi na nasze zapytania o powody podwyżek rzecznik prasowy prezydent Gdańska Daniel Stenzel, odpowiedział lakonicznie, iż pod koniec ubiegłego roku nastąpiła regulacja wynagrodzeń w urzędzie miejskim na poziomie ok. 10-15 procent. Wskazał przy tym na inflację, dodając, że podniesienie pensji nastąpiło poniżej poziomu jej wzrostu. Podwyżki dotyczyły uposażenia pracowników Urzędu i kadry zarządzającej.
– Trzy miesiące oczekiwania na nienazbyt trudne zapytanie świadczyć może, że owe pytanie dotykało sfery dla urzędników wstydliwej. A przecież dane te powinny być jawne i dostępne, nawet bez szczególnego zapytania. Tymczasem zapadła cisza, jak gdyby był to temat kłopotliwy – przypomina radny Kazimierz Koralewski, szef kluby radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska.


Po naleganiach i powołaniu się na zasady transparentności w końcu jest odpowiedź o zarobki z uwzględnieniem dodatków funkcyjnych. Dowiadujemy się, że prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz „na rękę” zarabia łącznie 13 197 zł (tzn. netto, w tym jest wynagrodzenie zasadnicze i dodatki: funkcyjny, stażowy, specjalny). Jej zastępca ds. zrównoważonego rozwoju Piotr Grzelak zarabia netto łącznie 12 280 zł (w tym wynagrodzenie zasadnicze i dodatki: funkcyjny, stażowy, specjalny). Były już prezydencki zastępca ds. inwestycji Alan Aleksandrowicz zarabiał 9 160 zł „na rękę”, a zastępca ds. ochrony klimatu Piotr Borawski - 10 345 zł netto. Z kolei zastępczyni ds. rozwoju społecznego i równego traktowania Monika Chabior zarabia w sumie „na rękę” 10 746 zł. Dodatek funkcyjny wynika z pełnionej funkcji maksymalny poziom określa odpowiednie rządowe rozporządzenie i regulamin wynagradzania, przysługuje od stanowiska głównego specjalisty.


Od 26 kwietnia br. dyrektorzy gdańskich instytucji gminnych mogą otrzymywać nawet po 21 000 zł miesięcznego wynagrodzenia, ale brutto. Zarządzenie porządkujące, windujące wynagrodzenia wydała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Od lutego „Gazeta Gdańska” domagała się z Urzędu Miasta Gdańska uzasadnienia pensji najwyższych urzędników gdańskiego magistratu, uzyskując li tylko ogólne informacje o regulacjach samorządowych płac. Radni opozycji z Klubu PiS stosowną interpelacją dopytali, po naszych publikacjach, o motywy i o uzasadnienie podwyżki. Czekają na odpowiedź. Wcześniej nam rzecznik z urzędu Daniel Stenzel nie potrafił lub nie mógł odpowiedzieć „detalicznie” na pytania o zarobki najbliższego otoczenia prezydent Dulkiewicz. Nie pomagała, do 8 czerwca, nawet ustawa o dostępie do informacji publicznej.


Grosz publiczny należy oglądać podwójnie. Niezależnie czy jest się prezydentem Gdańska, Warszawy, Wrocławia czy premierem w Radzie Ministrów. Transparentność urzędniczych wynagrodzeń to jeden z filarów demokracji. Stąd i obowiązkowe oświadczenia majątkowe. Transparentny to przejrzysty. W Gdańsku odpowiedź na proste, zdawałoby się pytanie, napotyka mur. Pierwsze zapytania o samorządowe pensje „Gazeta Gdańska” wysłała do magistratu pod koniec lutego.

(ASG)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież