Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?

Ocena użytkowników: / 17
SłabyŚwietny 
czwartek, 16 czerwca 2022 17:56

altDżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My jednak dociekamy co dzieje się z groszem publicznym, tak w samorządzie, jak i w budżecie państwa. Rząd i samorząd nie ma bowiem własnych pieniędzy. Na odpowiedź na pytanie o podwyżki w magistracie i w miejskich spółkach, czyli o grosz publiczny w kieszeniach dam i dżentelmenów z magistratu „Gazeta Gdańska” czekała trzy miesiące.


8 czerwca, po ponagleniu w trybie dostępu do informacji publicznej, otrzymaliśmy bardziej szczegółowe dane dotyczące zarobków gdańskich włodarzy. W pierwszej odsłonie w odpowiedzi na nasze zapytania o powody podwyżek rzecznik prasowy prezydent Gdańska Daniel Stenzel, odpowiedział lakonicznie, iż pod koniec ubiegłego roku nastąpiła regulacja wynagrodzeń w urzędzie miejskim na poziomie ok. 10-15 procent. Wskazał przy tym na inflację, dodając, że podniesienie pensji nastąpiło poniżej poziomu jej wzrostu. Podwyżki dotyczyły uposażenia pracowników Urzędu i kadry zarządzającej.
– Trzy miesiące oczekiwania na nienazbyt trudne zapytanie świadczyć może, że owe pytanie dotykało sfery dla urzędników wstydliwej. A przecież dane te powinny być jawne i dostępne, nawet bez szczególnego zapytania. Tymczasem zapadła cisza, jak gdyby był to temat kłopotliwy – przypomina radny Kazimierz Koralewski, szef kluby radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska.


Po naleganiach i powołaniu się na zasady transparentności w końcu jest odpowiedź o zarobki z uwzględnieniem dodatków funkcyjnych. Dowiadujemy się, że prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz „na rękę” zarabia łącznie 13 197 zł (tzn. netto, w tym jest wynagrodzenie zasadnicze i dodatki: funkcyjny, stażowy, specjalny). Jej zastępca ds. zrównoważonego rozwoju Piotr Grzelak zarabia netto łącznie 12 280 zł (w tym wynagrodzenie zasadnicze i dodatki: funkcyjny, stażowy, specjalny). Były już prezydencki zastępca ds. inwestycji Alan Aleksandrowicz zarabiał 9 160 zł „na rękę”, a zastępca ds. ochrony klimatu Piotr Borawski - 10 345 zł netto. Z kolei zastępczyni ds. rozwoju społecznego i równego traktowania Monika Chabior zarabia w sumie „na rękę” 10 746 zł. Dodatek funkcyjny wynika z pełnionej funkcji maksymalny poziom określa odpowiednie rządowe rozporządzenie i regulamin wynagradzania, przysługuje od stanowiska głównego specjalisty.


Od 26 kwietnia br. dyrektorzy gdańskich instytucji gminnych mogą otrzymywać nawet po 21 000 zł miesięcznego wynagrodzenia, ale brutto. Zarządzenie porządkujące, windujące wynagrodzenia wydała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Od lutego „Gazeta Gdańska” domagała się z Urzędu Miasta Gdańska uzasadnienia pensji najwyższych urzędników gdańskiego magistratu, uzyskując li tylko ogólne informacje o regulacjach samorządowych płac. Radni opozycji z Klubu PiS stosowną interpelacją dopytali, po naszych publikacjach, o motywy i o uzasadnienie podwyżki. Czekają na odpowiedź. Wcześniej nam rzecznik z urzędu Daniel Stenzel nie potrafił lub nie mógł odpowiedzieć „detalicznie” na pytania o zarobki najbliższego otoczenia prezydent Dulkiewicz. Nie pomagała, do 8 czerwca, nawet ustawa o dostępie do informacji publicznej.


Grosz publiczny należy oglądać podwójnie. Niezależnie czy jest się prezydentem Gdańska, Warszawy, Wrocławia czy premierem w Radzie Ministrów. Transparentność urzędniczych wynagrodzeń to jeden z filarów demokracji. Stąd i obowiązkowe oświadczenia majątkowe. Transparentny to przejrzysty. W Gdańsku odpowiedź na proste, zdawałoby się pytanie, napotyka mur. Pierwsze zapytania o samorządowe pensje „Gazeta Gdańska” wysłała do magistratu pod koniec lutego.

(ASG)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież