Andrzej Jaworski: Nowe otwarcie by zjednać wyborców dla państwa solida... » Z Andrzejem Jaworskim, pełnomocnikiem PiS w okręgu gdyńskim, radnym Gdańska (1998–02), kandydatem na... Inwalidzi zostają! Na razie... » Od dwóch miesięcy toczy się spór między dyrektorem Europejskiego Centrum Solidarności Basilem Kerski... W tygodniku „Sieci”: Szokująca prawda o bojówkach opozycji » W najnowszym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają szokującą prawdę o opozycji, którą ... Podsumowano Wielki Maraton Czytelniczy 2021/2022 » W Audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyły się gale rozdania nagród Wielkiego Maratonu C... Straż Miejska w sezonie letnim » W okresie letnim niezostanie zwiększona liczba patroli Straży Miejskiej. Będą one skoncentrowane w m... U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach » Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych pokwitowali znakomity rok. Prezes gdyńskich... Tadeusz Cymański: Ciekawe czasy jeszcze przed nami » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem klubu parlamentarnego PiS (Solidarna Polska), ekonomistą, w stanie woj... Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ...
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
czwartek, 30 czerwca 2022 18:51
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Janusz Kupcewicz - legenda Arki Gdynia nie żyje
wtorek, 05 lipca 2022 10:24
Janusz Kupcewicz - legenda Arki Gdynia nie żyje
Pamiętam rok 1988, czerwiec, pierwszy mecz barażowy o utrzymanie w
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
czwartek, 30 czerwca 2022 14:44
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
Na stadionie przy ul. Traugutta 29 piłkarze Lechii Gdańsk rozegrali

Galeria Sztuki Gdańskiej

Park Steffensów przyrodą malowany
środa, 29 czerwca 2022 07:46
Park Steffensów przyrodą malowany
Jest takie miejsce w Gdańsku, które pomimo biegnącego czasu i

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?

Ocena użytkowników: / 17
SłabyŚwietny 
czwartek, 16 czerwca 2022 17:56

altDżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My jednak dociekamy co dzieje się z groszem publicznym, tak w samorządzie, jak i w budżecie państwa. Rząd i samorząd nie ma bowiem własnych pieniędzy. Na odpowiedź na pytanie o podwyżki w magistracie i w miejskich spółkach, czyli o grosz publiczny w kieszeniach dam i dżentelmenów z magistratu „Gazeta Gdańska” czekała trzy miesiące.


8 czerwca, po ponagleniu w trybie dostępu do informacji publicznej, otrzymaliśmy bardziej szczegółowe dane dotyczące zarobków gdańskich włodarzy. W pierwszej odsłonie w odpowiedzi na nasze zapytania o powody podwyżek rzecznik prasowy prezydent Gdańska Daniel Stenzel, odpowiedział lakonicznie, iż pod koniec ubiegłego roku nastąpiła regulacja wynagrodzeń w urzędzie miejskim na poziomie ok. 10-15 procent. Wskazał przy tym na inflację, dodając, że podniesienie pensji nastąpiło poniżej poziomu jej wzrostu. Podwyżki dotyczyły uposażenia pracowników Urzędu i kadry zarządzającej.
– Trzy miesiące oczekiwania na nienazbyt trudne zapytanie świadczyć może, że owe pytanie dotykało sfery dla urzędników wstydliwej. A przecież dane te powinny być jawne i dostępne, nawet bez szczególnego zapytania. Tymczasem zapadła cisza, jak gdyby był to temat kłopotliwy – przypomina radny Kazimierz Koralewski, szef kluby radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska.


Po naleganiach i powołaniu się na zasady transparentności w końcu jest odpowiedź o zarobki z uwzględnieniem dodatków funkcyjnych. Dowiadujemy się, że prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz „na rękę” zarabia łącznie 13 197 zł (tzn. netto, w tym jest wynagrodzenie zasadnicze i dodatki: funkcyjny, stażowy, specjalny). Jej zastępca ds. zrównoważonego rozwoju Piotr Grzelak zarabia netto łącznie 12 280 zł (w tym wynagrodzenie zasadnicze i dodatki: funkcyjny, stażowy, specjalny). Były już prezydencki zastępca ds. inwestycji Alan Aleksandrowicz zarabiał 9 160 zł „na rękę”, a zastępca ds. ochrony klimatu Piotr Borawski - 10 345 zł netto. Z kolei zastępczyni ds. rozwoju społecznego i równego traktowania Monika Chabior zarabia w sumie „na rękę” 10 746 zł. Dodatek funkcyjny wynika z pełnionej funkcji maksymalny poziom określa odpowiednie rządowe rozporządzenie i regulamin wynagradzania, przysługuje od stanowiska głównego specjalisty.


Od 26 kwietnia br. dyrektorzy gdańskich instytucji gminnych mogą otrzymywać nawet po 21 000 zł miesięcznego wynagrodzenia, ale brutto. Zarządzenie porządkujące, windujące wynagrodzenia wydała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Od lutego „Gazeta Gdańska” domagała się z Urzędu Miasta Gdańska uzasadnienia pensji najwyższych urzędników gdańskiego magistratu, uzyskując li tylko ogólne informacje o regulacjach samorządowych płac. Radni opozycji z Klubu PiS stosowną interpelacją dopytali, po naszych publikacjach, o motywy i o uzasadnienie podwyżki. Czekają na odpowiedź. Wcześniej nam rzecznik z urzędu Daniel Stenzel nie potrafił lub nie mógł odpowiedzieć „detalicznie” na pytania o zarobki najbliższego otoczenia prezydent Dulkiewicz. Nie pomagała, do 8 czerwca, nawet ustawa o dostępie do informacji publicznej.


Grosz publiczny należy oglądać podwójnie. Niezależnie czy jest się prezydentem Gdańska, Warszawy, Wrocławia czy premierem w Radzie Ministrów. Transparentność urzędniczych wynagrodzeń to jeden z filarów demokracji. Stąd i obowiązkowe oświadczenia majątkowe. Transparentny to przejrzysty. W Gdańsku odpowiedź na proste, zdawałoby się pytanie, napotyka mur. Pierwsze zapytania o samorządowe pensje „Gazeta Gdańska” wysłała do magistratu pod koniec lutego.

(ASG)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież