Twierdza zamknięta o pół roku dłużej » Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę Obywatelską i jej satelitów, system stwor... Mieszkańcy Cygańskiej Góry: nie chcemy być ignorowani w sprawie naszeg... » Na osiedlu Cygańska Góra planowana jest budowa nowego osiedla przez Invest Komfort. Mieszkańcy Cygań... Godność odpowiada Owczarczak: plac ks. Bogdanowicza przy bazylice » PaniAgnieszka OwczarczakPrzewodnicząca Rady Miasta GdańskaSzanowna Pani,Po moim piśmie skierowanym d... W tygodniku „Sieci”: Cenzura w natarciu » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza ujawnia kulisy procesu z pozwu TVN, wytoczonego dziennikarzom Fra... Marek Balicki: Budziła się nadzieja » Z dr. Markiem Balickim, lekarzem psychiatrą i anestezjologiem, w 1980 r. członkiem Komitetu Strajkow... Aktywa Lotosu są zbywane w kontrolowany sposób. Daniel Obajtek: nie ul... » Daniel Obajtek, prezes Polskiego Koncernu Naftowego, odniósł się do informacji o rzekomym niekontrol... Obiad polityków z sędziami! Prof. A. Kamiński komentuje: niedopuszczal... » W sieci, za sprawą prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz pojawił się 11 listopada „twitt” informuj... Piotr Czauderna: Straciliśmy wielu utalentowanych ludzi » Z prof. dr. hab. n. med. Piotrem Czauderną, uczestnikiem strajku studenckiego na AMG w listopadzie 1... Paliw dostatek, na stacjach spokój » Spokojnie na gdańskich stacjach paliw. Z krótkiego rekonesansu reportera "Gazety Gdańskiej" na Przym... PKM Południe - jakie szanse, jakie problemy » 14 listopada w hotelu Zatoka na Oruni odbyło się pierwsze spotkanie z trzeciej serii spotkań informa...
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
czwartek, 24 listopada 2022 18:46
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę
Trefl nie dał szans beniaminkowi
wtorek, 22 listopada 2022 17:48
Trefl nie dał szans beniaminkowi
Kolejne zwycięstwo bez straty seta w ERGO Arena odnieśli siatkarze
Kto w Lechii obok meczu? Ojrzyński za Tarasiewicza? Letniowski i Cecherz do domu...
piątek, 18 listopada 2022 15:21
Kto w Lechii obok meczu? Ojrzyński za Tarasiewicza? Letniowski i Cecherz do domu...
EKSTRAKLASA PKO BP
To był mecz za 6 punktów. Lechia po raz
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
poniedziałek, 21 listopada 2022 18:12
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
Z dniem 21 listopada Sławomir Czarniecki został powołany na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
poniedziałek, 14 listopada 2022 11:29
Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
XIX wieczne gdańskie malarstwo zdominowane przez pruską
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
niedziela, 30 października 2022 19:40
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
Drużyny uczestniczące w rozgrywkach unihokeja wyłoniły medalistki

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
czwartek, 23 czerwca 2022 19:21

Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doświadczenie w pracy z niepełnosprawnymi opuściła swą siedzibę w gmachu ECS. Lokal przypadnie fundacji, która powstała na fali Strajku Kobiet i ulicznych protestów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. ograniczenia prawa do aborcji z 2020 r.


Gdańskie Stowarzyszenie Inwalidów Narządu Ruchu „Solidarność” po sześciu latach zostało wysłane na bruk przez dyrekcję Europejskiego Centrum Solidarności. Biuro – ok. 23 m kw. otrzymała Fundacja „Widzialne – Zmiana Jest Kobietą”. O sprawie poinformowało samo stowarzyszenie i alarmowało w pismach do dyrektora ECS. Czas płynie – do 30 czerwca GSINR „Solidarność” ma opuścić pokój w gmachu centrum na pl. Solidarności 1 (pok.3.22, poziom 3).
– Mamy do czynienia z zawłaszczaniem całego budynku przez Platformę Obywatelską przez jej akolitów. Ostatnią organizacją skupiającą działaczy z „Solidarności” było stowarzyszenie niepełnosprawnych, które wyrzucają z budynku. A ich miejsce zajmą „dziewuchy”, czyli błyskawice – alarmuje Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska za rządów AWS w Gdańsku i w kraju.


Gdańskie Stowarzyszenie Inwalidów Narządu Ruchu „Solidarność” zajmuje się „integracją osób niepełnosprawnych ze sprawnymi, podejmowaniem inicjatyw mających na celu wszechstronną pomoc osobom niepełnosprawnym, ich rodzinom i opiekunom, działalnością rehabilitacyjną i aktywizacją zawodową osób niepełnosprawnych”. Stowarzyszenie w nieodległej przeszłości dwukrotnie brało udział w konkursie na pomieszczenia biurowe i otrzymywało wysoką punktację do wynajmu Ale wtedy nie było jeszcze fundacji wojujących o „lepszy świat” feministek.


Członkowie stowarzyszenia inwalidów w piśmie do Basila Kerskiego, dyrektora ECS przypominają, iż w trakcie budowy ECS „starannie zwracano uwagę na dostępność tej placówki dla osób nie pełnosprawnych”. Teraz jednym z argumentów ECS jest to, że stowarzyszenie jakoby nie wpisuje się w „ideę solidarności codziennej”.
– Członkowie Stowarzyszenia Inwalidów Narządu Ruchu Solidarność (inwalidzi na wózkach) testowali dostępność pomieszczeń dla tej grupy. Kiedy placówka została otwarta znalazło się miejsce dla nich (bo jak nie wiele budynków w mieście ma łatwy dojazd z parkingiem, duże korytarze ,że osoby niepełnosprawne mogą swobodnie się poruszać). W tym roku w kolejnej edycji konkursowej na pomieszczenia dla organizacji pozarządowych, uznano, że organizacja niepełnosprawnych (jedyna mająca osoby niepełnosprawne w stowarzyszeniu) słabo wypadła i musi opuścić ECS – argumentują członkowie Stowarzyszenia.


Kobiety tworzące Fundację „Widzialne – Zmiana Jest Kobietą” prezentują się jako prowadzące strajk okupacyjny przed biurami PiS w Gdańsku.
– Chcemy, aby w życiu publicznym było więcej kobiet! Chcemy, aby każda kobieta wierzyła w siebie i własne możliwości! Chcemy mieszkać w kraju, w którym wszystkie osoby bez względu na płeć są traktowane na równi i dysponują pełnią praw; są widzialne i słyszalne w przestrzeni publicznej. Chcemy, aby każda osoba była wolna w wyborze tego, co chce robić i miała przestrzeń do wykorzystania swojego potencjału w pełni – deklarują.
– Wszystko zaczęło się 22 października 2020 roku, kiedy pseudo-Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, zakazujący aborcji z przyczyn wady płodu. Jak wiele Polek i Polaków tego dnia wyszłyśmy na ulicę. Po proteście spotkałyśmy się w grupie 5 koleżanek na herbacie i zastanawiałyśmy się, co możemy zrobić jako zupełnie niezrzeszone obywatelki. W nocy zdecydowałyśmy się na protest okupacyjny. Z materiałów dostępnych w domu stworzyłyśmy prowizoryczny baner z napisem “Zajmijcie się Pandemią – Prawo wyboru zostawcie kobietom”. O 7 rano udałyśmy się na Targ Drzewny pod biuro poselskie PiSu. Wkrótce dołączyło do nas bardzo dużo osób – niektórzy przychodzili na zmiany pod banerem, inni przynosili nam termosy z ciepłą herbatą, a jeszcze inni wpadali po prostu pogadać. Okazało się, że takich jak my – osób, które mają w sobie ogromną niezgodę i chcą się zaangażować w działanie jest na Pomorzu bardzo dużo – opisują swoje heroiczne zmagania z opresyjnym państwem, które jakoś nie pokazało wówczas swej domniemanej siły.
– Protestowanie jest dla nas bardzo ważne. Jesteśmy grupą młodych kobiet, które wierzą, że da się zmienić rzeczywistość – deklarują „rewolucjonistki”.


W sprawie pokoju dla stowarzyszenia lub dla fundacji ECS wyda oświadczenie do 24 czerwca br.

ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież