Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa...
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
czwartek, 23 czerwca 2022 19:21

Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doświadczenie w pracy z niepełnosprawnymi opuściła swą siedzibę w gmachu ECS. Lokal przypadnie fundacji, która powstała na fali Strajku Kobiet i ulicznych protestów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. ograniczenia prawa do aborcji z 2020 r.


Gdańskie Stowarzyszenie Inwalidów Narządu Ruchu „Solidarność” po sześciu latach zostało wysłane na bruk przez dyrekcję Europejskiego Centrum Solidarności. Biuro – ok. 23 m kw. otrzymała Fundacja „Widzialne – Zmiana Jest Kobietą”. O sprawie poinformowało samo stowarzyszenie i alarmowało w pismach do dyrektora ECS. Czas płynie – do 30 czerwca GSINR „Solidarność” ma opuścić pokój w gmachu centrum na pl. Solidarności 1 (pok.3.22, poziom 3).
– Mamy do czynienia z zawłaszczaniem całego budynku przez Platformę Obywatelską przez jej akolitów. Ostatnią organizacją skupiającą działaczy z „Solidarności” było stowarzyszenie niepełnosprawnych, które wyrzucają z budynku. A ich miejsce zajmą „dziewuchy”, czyli błyskawice – alarmuje Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska za rządów AWS w Gdańsku i w kraju.


Gdańskie Stowarzyszenie Inwalidów Narządu Ruchu „Solidarność” zajmuje się „integracją osób niepełnosprawnych ze sprawnymi, podejmowaniem inicjatyw mających na celu wszechstronną pomoc osobom niepełnosprawnym, ich rodzinom i opiekunom, działalnością rehabilitacyjną i aktywizacją zawodową osób niepełnosprawnych”. Stowarzyszenie w nieodległej przeszłości dwukrotnie brało udział w konkursie na pomieszczenia biurowe i otrzymywało wysoką punktację do wynajmu Ale wtedy nie było jeszcze fundacji wojujących o „lepszy świat” feministek.


Członkowie stowarzyszenia inwalidów w piśmie do Basila Kerskiego, dyrektora ECS przypominają, iż w trakcie budowy ECS „starannie zwracano uwagę na dostępność tej placówki dla osób nie pełnosprawnych”. Teraz jednym z argumentów ECS jest to, że stowarzyszenie jakoby nie wpisuje się w „ideę solidarności codziennej”.
– Członkowie Stowarzyszenia Inwalidów Narządu Ruchu Solidarność (inwalidzi na wózkach) testowali dostępność pomieszczeń dla tej grupy. Kiedy placówka została otwarta znalazło się miejsce dla nich (bo jak nie wiele budynków w mieście ma łatwy dojazd z parkingiem, duże korytarze ,że osoby niepełnosprawne mogą swobodnie się poruszać). W tym roku w kolejnej edycji konkursowej na pomieszczenia dla organizacji pozarządowych, uznano, że organizacja niepełnosprawnych (jedyna mająca osoby niepełnosprawne w stowarzyszeniu) słabo wypadła i musi opuścić ECS – argumentują członkowie Stowarzyszenia.


Kobiety tworzące Fundację „Widzialne – Zmiana Jest Kobietą” prezentują się jako prowadzące strajk okupacyjny przed biurami PiS w Gdańsku.
– Chcemy, aby w życiu publicznym było więcej kobiet! Chcemy, aby każda kobieta wierzyła w siebie i własne możliwości! Chcemy mieszkać w kraju, w którym wszystkie osoby bez względu na płeć są traktowane na równi i dysponują pełnią praw; są widzialne i słyszalne w przestrzeni publicznej. Chcemy, aby każda osoba była wolna w wyborze tego, co chce robić i miała przestrzeń do wykorzystania swojego potencjału w pełni – deklarują.
– Wszystko zaczęło się 22 października 2020 roku, kiedy pseudo-Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, zakazujący aborcji z przyczyn wady płodu. Jak wiele Polek i Polaków tego dnia wyszłyśmy na ulicę. Po proteście spotkałyśmy się w grupie 5 koleżanek na herbacie i zastanawiałyśmy się, co możemy zrobić jako zupełnie niezrzeszone obywatelki. W nocy zdecydowałyśmy się na protest okupacyjny. Z materiałów dostępnych w domu stworzyłyśmy prowizoryczny baner z napisem “Zajmijcie się Pandemią – Prawo wyboru zostawcie kobietom”. O 7 rano udałyśmy się na Targ Drzewny pod biuro poselskie PiSu. Wkrótce dołączyło do nas bardzo dużo osób – niektórzy przychodzili na zmiany pod banerem, inni przynosili nam termosy z ciepłą herbatą, a jeszcze inni wpadali po prostu pogadać. Okazało się, że takich jak my – osób, które mają w sobie ogromną niezgodę i chcą się zaangażować w działanie jest na Pomorzu bardzo dużo – opisują swoje heroiczne zmagania z opresyjnym państwem, które jakoś nie pokazało wówczas swej domniemanej siły.
– Protestowanie jest dla nas bardzo ważne. Jesteśmy grupą młodych kobiet, które wierzą, że da się zmienić rzeczywistość – deklarują „rewolucjonistki”.


W sprawie pokoju dla stowarzyszenia lub dla fundacji ECS wyda oświadczenie do 24 czerwca br.

ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież