Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Inauguracja Ecological stories

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 07 czerwca 2022 17:34

Muzeum II Wojny Światowej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku zainaugurowały projekt „Ecological stories – działanie kultury w służbie ekologii w 2022 roku”.


To innowacyjne działanie, w którym edukacja ekologiczna prowadzona przez jednostkę naukową łączy się z historią. Muzeum podjęło się realizacji zadań z ochrony przyrody, kształtowania postaw proekologicznych wśród różnych grup wiekowych przy merytorycznym i finansowym wsparciu przez WFOŚiGW w Gdańsku. W ramach projektu przewidziane zostały m.in. spacery historyczno-przyrodnicze, ornitologiczne po Westerplatte, prelekcje, a także pokazy filmów.

alt


- Wszyscy znamy Westerplatte z punktu widzenia obrony polskiej ziemi przed najeźdźcą. A my chcemy pokazać to miejsce od innej strony. Zapoznać z krajobrazami i przyrodą tego miejsca. To mniej znane oblicze, ale równie ważne. Ponadto wokół gmachu Muzeum II Wojny Światowej zawsze dbaliśmy o środowisko. Zrealizowaliśmy projekt łąki kwietnej, postawiliśmy beczki do zbierania deszczówki, ograniczamy użycie plastiku w naszej instytucji. W planach mamy wiele działań. Warto robić coś dla środowiska każdego dnia. Ten projekt ma głęboki sens. Zachęcam do udziału w nim – powiedział dr Marek Szymaniak, zastępca dyrektora ds. naukowych Muzeum II Wojny Światowej.

- Historia to dobry nauczyciel. Do Muzeum II Wojny Światowej przychodzimy jak do szkoły, szukamy tu najlepszych nauczycieli. Dziękuję za tę inicjatywę. To projekt na nasze czasy. Łączy wiedzę historyczną z ekologiczną. Zależy nam, aby przedsięwzięcie to zataczało jak najszersze kręgi. My podjęliśmy się w nim funkcji finansowej i eksperckiej. Bardzo nam zależy na skutecznej i profesjonalnej edukacji ekologicznej. Wierzymy, że dzięki niej możliwa jest zmiana nawyków na prośrodowiskowe. Swoją ofertę kierujemy do dzieci i młodzieży, ale bardzo nam też zależy na udziale osób dorosłych – wyjaśniał Szymon Gajda, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Podczas inauguracji prof. Łukasz Chrzanowski – wykładowca Politechniki Poznańskiej przedstawił, jak na przestrzeni wieków konflikty zbrojne wpływały na środowisko naturalne.

- Czy wojny mają wpływ na środowisko naturalne? Najważniejszą wartością jest życie ludzkie i podczas wszystkich konfliktów to właśnie losy ludzi są najważniejsze. Czas jednak przemija, następne pokolenia najczęściej zapominają, a przyroda zdaje się pochłaniać wszelkie wytwory ludzkiej działalności. Czy jednak tak jest naprawdę? Może uważnie obserwując środowisko odnajdziemy więcej śladów konfliktów, niż byśmy się spodziewali? – pytał prof. Łukasz Chrzanowski.

W inauguracji projektu udział wzięli uczniowie gdańskich szkół średnich.

Więcej informacji na temat projektu oraz kolejnych wydarzeń, jakie zaplanowano w ramach Ecological stories na: Muzeum II Wojny Światowej (muzeum1939.pl) oraz WFOŚiGW w Gdańsku.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież