Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarności”

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
niedziela, 26 czerwca 2022 08:38

Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. Górski


- Co jest misją, utworzonego 31 sierpnia 2019 r., Instytutu Dziedzictwa Solidarności?
Mateusz Smolana: Zadaniem, czy inaczej misją Instytutu jest popularyzacja wiedzy o NSZZ „Solidarność” oraz fenomenu ruchu społecznego pod jego sztandarem i o opozycji demokratycznej w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem zrywu z 1980 roku. Tradycja narodowa, do której odwołuje się NSZZ „Solidarność”, powinna stanowić motywację intelektualną dla młodych pokoleń szukających teraz inspiracji dla własnej drogi życiowej.​ Jednym z celów IDS jest też dokumentowanie i upamiętnianie różnych nurtów opozycyjnych i oporu społecznego oraz aktywności duchownych Kościoła katolickiego.


- Jak są realizowane zadania IDS?
Mateusz Smolana: Zadanie instytut realizuje poprzez przedsięwzięcia kulturalne, społeczne i naukowe, nawiązujące do historii najnowszej i tradycji „Solidarności”, edukację oraz badania naukowe nad 42–letnią historią NSZZ „Solidarność”. Instytut Dziedzictwa Solidarności jest instytucją kultury zorganizowaną i współtworzoną przez MKiDN i Komisję Krajową NSZZ „Solidarność”. Konieczność jego utworzenia wynikała z obiektywnej oceny sytuacji w przestrzeni instytucji kultury. Wicepremier Piotr Gliński był członkiem „Solidarności”, pracował w zespole interwencji i mediacji Regionu Mazowsze, współorganizował strajk w PAN, jego zaangażowanie jest oczywiste. Mamy w dorobku szereg wystaw, jak ta o strajkach w 1980 r. To jeden z najważniejszych momentów najnowszej historii. Wystawa „Człowiek rodzi się i żyje wolnym”, powstała w celu uczczenia 40 rocznicy wydarzeń na Wybrzeżu. Za nią poszły inne...


- By poznać historię organizacji, grupy ludzi, „podziemnego” pisma, potrzebne są źródła. Badania to nie jest publicystyka. Jak zatem ułatwić dostęp do siłą rzeczy rozproszonych źródłach do badań nad NSZZ „Solidarność” i WZZ Wybrzeża?
Mateusz Smolana: Przed IDS jest do zrealizowania program uporządkowania i opisania źródłowych materiałów,  obliczony na wieloosobowy zespół, który podejmie się kwerendy i opracowania związkowych dokumentów. To do IDS będą zwracali się ci, którzy są zainteresowani źródłami dotyczącymi NSZZ „S”. Są jeszcze ludzie z pokolenia tworzącego „S”, które trwa przy związkowym sztandarze. Trzeba z ich wiedzy skorzystać.

alt


- Są też inne, nawet bogatsze i większe instytucje o podobnym charakterze. Po co zatem Instytut?
Mateusz Smolana: Członek Związku, mającego swój sztandar i nazwę, na wystawie w ECS nie znajdzie kontynuacji po 1989 r., a NSZZ „S” jest kontynuatorem tego, co działo się od 1980 roku. Legenda, że wszystko się skończyło szczęśliwie przy Okrągłym Stole i 4 czerwca 1989 roku jest mocno wybiórcza. Rolą IDS jest szerokie spojrzenie na „S”, jako ruchu społecznego, a przede wszystkim związku zawodowego, który wyrósł ze strajku sierpniowego 1980 r.


- Co, czy kto, gwarantuje autonomię działań IDS?
Mateusz Smolana: Organem doradczym i naukowym IDS jest 21–osobowa Rada instytutu, w której zasiadają m.in. Andrzej Kołodziej, jako jej przewodniczący, jeden z sygnatariuszy Porozumień sierpniowych z 1980 r. i przewodniczący komitetu strajkowego w Stoczni im. Komuny Paryskiej, współzałożyciel Solidarności Walczącej i Andrzej Gwiazda, współtwórca WZZ Wybrzeża i NSZZ "S", ks. Ludwik Kowalski, proboszcz parafii pw. św. Brygidy, wielu znakomitych naukowców, historyków.


- W 1980 roku „Solidarność” to było prawie 10 milionów rodaków. Wydaje się, że jej dzieje są dość dobrze znane?
Mateusz Smolana: Narracja o „Solidarności” jest złożona i ma, poprzez 42 lata jej historii, wiele aspektów. Jest przed IDS do zagospodarowania przestrzeń do badań i do jej promocji. Instytut przygotowuje obecnie wystawę o jednym z mało znanych epizodów, czyli o wojskowych obozach specjalnych dla działaczy „S”, w których ograniczano wolność poprzez wcielenie do wojska zimą na przełomie 1982 i 1983 r.

(Rozmowa na podst.: „Magazyn Solidarność” 06/2022, fot. www.solidarnosc.gda.pl)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież