PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Trefl Sopot Mistrzem Polski!
poniedziałek, 17 czerwca 2024 08:16
Trefl Sopot Mistrzem Polski!
Jeszcze tydzień temu trudno było w to uwierzyć. Koszykarze Trefla
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Przedstawiciele PiS: honorujmy polskich bohaterów, a nie niemieckich zbrodniarzy

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
środa, 04 października 2023 15:05

Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, kandydaci do sejmu i senatu, zapowiedzieli złożenie do Rady Miasta projektu uchwały o zmianę nazwy Ronda Güntera Grassa na Rondo im. Erwinki Barzychowskiej. - Uważamy, że czas na to, aby w Gdańsku została przywrócona pamięć o tych bohaterach, którzy oddali za wolną Polskę swoje życie - powiedział Andrzej Jaworski.


- Bardzo jednoznacznie chcemy powiedzieć, że nie godzimy się na to, aby w Gdańsku cały czas były w różny sposób honorowane osoby, co do których jest wiele wątpliwości, także tych wątpliwości etycznych, żeby w Gdańsku za wszelką cenę pojawiały się elementy proniemieckie, natomiast Polacy, którzy są ważni, którzy oddali życie tak jak Erwinka Barzychowska nie byli w żaden sposób godnie uhonorowani - powiedział Andrzej Jaworski, 6. na liście kandydatów PiS do sejmu w okręgu gdańskim. - Wiemy doskonale, że SS to była formacja zbrodnicza, że to Niemcy, którzy z zimną krwią zabili dziesiątki tysięcy Polaków w sposób najbardziej okrutny. Mamy do czynienia z sytuacją, że Günter Grass, owszem zdobył nagrodę Nobla, ale nigdy w czasie swojego funkcjonowania, dopiero kiedy historycy zaczęli mocniej sprawdzać jego historię przyznał się do tego, że dobrowolnie wstąpił do SS. Nie chcemy, aby tego typu miejsca jak to w Gdańsku nosiły jego imię. Uważamy, że czas na to, aby w Gdańsku została przywrócona pamięć o tych bohaterach, którzy oddali za wolną Polskę swoje życie. Tak jak ta dziesięcioletnia dziewczynka, która została przez władze Gdańska właściwie całkowicie zapomniana. Dlatego zebraliśmy się tutaj, aby zaproponować, aby Rada Miasta Gdańska naprawiła te błędy, które były popełnione i to rondo, którego nawet przyroda się wstydzi, bo jak widzimy ten napis został zasłonięty przez roślinność, zmieniło nazwę z Güntera Grassa na Erwinki Barzychowskiej. Jestem przekonany, że to minimum przyzwoitości, która może być oddana zarówno tym, którzy zginęli za wolną Polskę, którzy oddali swoje życie, a z drugiej strony, że zacząć eliminować z Gdańska te symbole i pamiątki, które nie przysparzają nam żadnej chwały, natomiast powodują duże zamieszanie w ocenie prawy historycznej.

alt


- Dziś wszyscy tu zebrani zawiązujemy komitet organizacyjny, który ma za zadanie zebrać podpisy pod zmianą uchwały w sprawie zmiany nazwy Ronda Güntera Grassa na Rondo im. Erwinki Barzychowskiej - powiedział Hubert Grzegorczyk, kandydat PiS do senatu z Gdańska. - Inicjatywa ma charakter społeczny. Wiele osób kontaktowało się z nami i z innymi kandydatami Prawa i Sprawiedliwości i mówiło, że jedną z najważniejszych rzeczy dla nich jest tożsamość, tożsamość narodowa, tożsamość historyczna. Będziemy przez kilka najbliższych dni zbierali podpisy, aby złożyć jak najszybciej stosowany projekt uchwały Rada Miasta Gdańska. Chcemy to zrobić przed dniem 16 października z tego względu, że 16 października 1929 roku urodziła się Erwinka Barzychowska. Zmarła 20 października 1939 roku w okropnych męczarniach, w nieludzkim cierpieniu. Niemcy atakując Pocztę Polską w Gdańsku tak naprawdę podpalili piwnicę, w której ta dziewczynka zaczęła płonąć. Wybiegła na plac Poczty Polskiej w Gdańsku i biegała cała płonąc. Kiedy dostała się do szpitala miejskiego w Gdańsku zarządzanego przez Niemców żaden z lekarzy nie pomógł jej i umierała w strasznych cierpieniach mając poparzenia 2 i 3 stopnia, a jedynym jej przyjacielem był pluszowy miś, którego ściskała do końca swojego życia. Uważamy, że inicjatywa zmiany i godnego upamiętnienia Erwinki Barzychowskiej powinna nastąpić w sposób natychmiastowy.

alt


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież