Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć... Szumiące zabawy czyli VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny » Kiedy dziecko idzie do szkoły i gdy są u niego wskazania do pracy nad prawidłową mową, uczeń trafia ... Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Przedstawiciele PiS: honorujmy polskich bohaterów, a nie niemieckich zbrodniarzy

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
środa, 04 października 2023 15:05

Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, kandydaci do sejmu i senatu, zapowiedzieli złożenie do Rady Miasta projektu uchwały o zmianę nazwy Ronda Güntera Grassa na Rondo im. Erwinki Barzychowskiej. - Uważamy, że czas na to, aby w Gdańsku została przywrócona pamięć o tych bohaterach, którzy oddali za wolną Polskę swoje życie - powiedział Andrzej Jaworski.


- Bardzo jednoznacznie chcemy powiedzieć, że nie godzimy się na to, aby w Gdańsku cały czas były w różny sposób honorowane osoby, co do których jest wiele wątpliwości, także tych wątpliwości etycznych, żeby w Gdańsku za wszelką cenę pojawiały się elementy proniemieckie, natomiast Polacy, którzy są ważni, którzy oddali życie tak jak Erwinka Barzychowska nie byli w żaden sposób godnie uhonorowani - powiedział Andrzej Jaworski, 6. na liście kandydatów PiS do sejmu w okręgu gdańskim. - Wiemy doskonale, że SS to była formacja zbrodnicza, że to Niemcy, którzy z zimną krwią zabili dziesiątki tysięcy Polaków w sposób najbardziej okrutny. Mamy do czynienia z sytuacją, że Günter Grass, owszem zdobył nagrodę Nobla, ale nigdy w czasie swojego funkcjonowania, dopiero kiedy historycy zaczęli mocniej sprawdzać jego historię przyznał się do tego, że dobrowolnie wstąpił do SS. Nie chcemy, aby tego typu miejsca jak to w Gdańsku nosiły jego imię. Uważamy, że czas na to, aby w Gdańsku została przywrócona pamięć o tych bohaterach, którzy oddali za wolną Polskę swoje życie. Tak jak ta dziesięcioletnia dziewczynka, która została przez władze Gdańska właściwie całkowicie zapomniana. Dlatego zebraliśmy się tutaj, aby zaproponować, aby Rada Miasta Gdańska naprawiła te błędy, które były popełnione i to rondo, którego nawet przyroda się wstydzi, bo jak widzimy ten napis został zasłonięty przez roślinność, zmieniło nazwę z Güntera Grassa na Erwinki Barzychowskiej. Jestem przekonany, że to minimum przyzwoitości, która może być oddana zarówno tym, którzy zginęli za wolną Polskę, którzy oddali swoje życie, a z drugiej strony, że zacząć eliminować z Gdańska te symbole i pamiątki, które nie przysparzają nam żadnej chwały, natomiast powodują duże zamieszanie w ocenie prawy historycznej.

alt


- Dziś wszyscy tu zebrani zawiązujemy komitet organizacyjny, który ma za zadanie zebrać podpisy pod zmianą uchwały w sprawie zmiany nazwy Ronda Güntera Grassa na Rondo im. Erwinki Barzychowskiej - powiedział Hubert Grzegorczyk, kandydat PiS do senatu z Gdańska. - Inicjatywa ma charakter społeczny. Wiele osób kontaktowało się z nami i z innymi kandydatami Prawa i Sprawiedliwości i mówiło, że jedną z najważniejszych rzeczy dla nich jest tożsamość, tożsamość narodowa, tożsamość historyczna. Będziemy przez kilka najbliższych dni zbierali podpisy, aby złożyć jak najszybciej stosowany projekt uchwały Rada Miasta Gdańska. Chcemy to zrobić przed dniem 16 października z tego względu, że 16 października 1929 roku urodziła się Erwinka Barzychowska. Zmarła 20 października 1939 roku w okropnych męczarniach, w nieludzkim cierpieniu. Niemcy atakując Pocztę Polską w Gdańsku tak naprawdę podpalili piwnicę, w której ta dziewczynka zaczęła płonąć. Wybiegła na plac Poczty Polskiej w Gdańsku i biegała cała płonąc. Kiedy dostała się do szpitala miejskiego w Gdańsku zarządzanego przez Niemców żaden z lekarzy nie pomógł jej i umierała w strasznych cierpieniach mając poparzenia 2 i 3 stopnia, a jedynym jej przyjacielem był pluszowy miś, którego ściskała do końca swojego życia. Uważamy, że inicjatywa zmiany i godnego upamiętnienia Erwinki Barzychowskiej powinna nastąpić w sposób natychmiastowy.

alt


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież