Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ...
Reklama
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
środa, 19 czerwca 2024 07:53
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
Prokuratura w Bydgoszczy jest już w posiadaniu prawomocnego wyroku
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

K. Płażyński: chcemy żeby prezydent Dulkiewicz wywłaszczyła teren Gedanii

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 03 października 2023 13:29

Poseł Kacper Płażyński zapowiedział złożenie do prezydent Aleksandry Dulkiewicz wniosku o rozpoczęcie procedury wywłaszczenia terenu Gedanii. - Wywłaszczenie jak się zakończy pozytywnie to sprawi, że ten teren będzie zabezpieczony i będziemy jako mieszkańcy Gdańska, jako Polacy znowu mogli nim cieszyć - powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości.


- Spotykamy się w dobrze znanym państwu miejscu - powiedział poseł Kacper Płażyński. - Ta batalia o te święte dla Polaków miejsce trwa już od wielu wielu lat. Próbowaliśmy po dobroci, próbowaliśmy przymusem administracyjnym, ale niestety kolejni użytkownicy wieczyści, niestety w ostatnim czasie byli to deweloperzy, którzy unikali jak ognia zagospodarowania tego terenu w taki sposób jaki jest określony w obowiązującej umowie użytkowników użytkowania wieczystego. To jest teren, który jest przeznaczony na działalność sportową i to jeszcze w sposób nieodpłatny. Tutaj była kolebka polskości w Wolnym Mieście Gdańsku. Tutaj Polacy spotykali się nie tylko w celach zawodowych, ale przede wszystkim radzenia sobie z tą trudną rzeczywistością rządzonego przez nazistów niemieckiego w tym czasie Gdańska. Spotykamy się tu dzisiaj, bo chcemy w końcu wszcząć procedurę, która sprawi, że już na zawsze ten teren będzie zabezpieczony. Nie tylko zabezpieczony, ale odzyska swój dawny blask. My walczymy od lat o to miejsce. W pewnym momencie wydawało się, że jest to walka beznadziejna, szczególnie gdy kupił to Robyg. Nie daliśmy się. Powstał ruch społeczny, który postanowił to miejsce obronić. Ten teren jest w rękach można w skrócie powiedzieć gdańskich deweloperów, którzy odkupili to miejsce od Robyga. Mimo, że były kolejne kontrole Pomorskiego Konserwatora Zabytków, mimo, że zostały przekazane dokładne wytyczne co na tym terenie użytkownik wieczysty powinien zrobić, jak zadbać żeby nie ulegał dalszej degradacji to niestety obecni właściciele tego terenu nic sobie z tego nie robią. Może chcąc przeczekać, że może zmieni się w Polsce władza, przyjdzie dogadany z deweloperami wojewoda i zrobi się interes życia. Chcielibyśmy ogłosić, że zwracamy się do prezydent Gdańska, jako pełniącej obowiązki starosty, tak jest w miastach funkcjonujących w miastach na prawach powiatu, żeby wszczęła procedurę wywłaszczenia, za słusznym odszkodowaniem, tego terenu. Innej drogi już nie ma. Wywłaszczenie jak się zakończy pozytywnie to sprawi, że ten teren będzie zabezpieczony i będziemy jako mieszkańcy Gdańska, jako Polacy znowu mogli nim cieszyć, będziemy mogli go zagospodarować, żeby rozsławiał nie tylko Gdańsk, ale Polskę. Mam nadzieję, że prezydent Dulkiewicz stanie z nami w jednej linii żeby polskie dziedzictwo w Gdańsku ochronić.

alt


- Pan poseł Płażyński od dawna występował do naszego urzędu w sprawach związanych z Gedanią - powiedział Igor Strzok, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. - Niestety nigdy nie mogłem mu przekazać dobrych wiadomości. Od czterech lata ten teren ulega stałej degradacji. Już wcześniej było źle, a jest coraz gorzej. Przystąpiliśmy do prac administracyjno-nakazowym. Były kontrole. Wydaliśmy zalecenia konserwatorskie, potem nakaz przeprowadzenia prac zabezpieczających. Obecny właściciel odwołał się do ministerstwa twierdząc, że czas przeznaczony ma wykonanie tych prac jest zbyt krótki. Wydłużyliśmy czas wykonania tych prac - bez efektu. Pan Płażyński zwrócił się do nas z zapytaniem czy istnieje jakaś poważniejsza, ostateczna "broń" której można by użyć. Moja poprzedniczka wpisała ten teren do Rejestru Zabytów i cały ten obszar jest objęty ochroną, która obejmuje również zachowanie tych dawnych funkcji sportowych. Nie mamy w tym momencie innej perspektywy tego ternu niż zwrócenie się do starosty powiatowego, bo tylko on zgodnie z prawem może wystąpić na drogę sądową o wywłaszczenie za odszkodowaniem tego terenu na rzecz Skarbu Państwa. Tylko własność Skarbu Państwa pozwoli ocalić ten teren dla przyszłych pokoleń.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież