3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te... Tomasz Rakowski: Mój program chcę napisać razem z mieszkańcami Gdańska » W klubie Akwen w siedzibie NSZZ Solidarność 18 lutego szef pomorskiego Prawa i Sprawiedliwości - Pio... W tygodniku „Sieci”: Plan PiS: Odbić Unię i pomóc Trumpowi » W tygodniku „Sieci” wywiad z Dominikiem Tarczyńskim, eurodeputowanym i nowym szefem delegacji polski... Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska » Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Gdańska. - - Gdańsk potrzebu... Dziurowisko Dulkiewicz » Kierowcy toną w dziurach na gdańskich ulicach. Na odszkodowania za ich straty gmina wydaje rocznie o... Spotkania z historią: historie żołnierzy 2. Korpusu Polskiego » W pierwszym w 2024 roku spotkaniu w ramach cyklu "Spotkania z historią" w Muzeum II Wojny Światowej ... Przemysław Majewski: Aktywni, zaangażowani kandydaci to klucz do sukce... » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska- PO i "Wszy...
Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska
niedziela, 18 lutego 2024 12:41
Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska
Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na
Projekt wypunktował Trefla
niedziela, 18 lutego 2024 18:58
Projekt wypunktował Trefla
W spotkaniu drużyn z czołówki Projekt Warszawa pokonał na swoim
Bomba w górę...
piątek, 16 lutego 2024 14:59
Bomba w górę...
Przed tygodniem wystartowała Ekstraklasa SA i już zanotowano
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
niedziela, 18 lutego 2024 08:33
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
Bardzo udanie rozpoczęli rundę wiosenną piłkarze Lechii. Na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
niedziela, 11 lutego 2024 22:02
Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
Znany pod pseudonimem „Mieto” prof. Mieczysław Olszewski był

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

K. Płażyński: chcemy żeby prezydent Dulkiewicz wywłaszczyła teren Gedanii

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 03 października 2023 13:29

Poseł Kacper Płażyński zapowiedział złożenie do prezydent Aleksandry Dulkiewicz wniosku o rozpoczęcie procedury wywłaszczenia terenu Gedanii. - Wywłaszczenie jak się zakończy pozytywnie to sprawi, że ten teren będzie zabezpieczony i będziemy jako mieszkańcy Gdańska, jako Polacy znowu mogli nim cieszyć - powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości.


- Spotykamy się w dobrze znanym państwu miejscu - powiedział poseł Kacper Płażyński. - Ta batalia o te święte dla Polaków miejsce trwa już od wielu wielu lat. Próbowaliśmy po dobroci, próbowaliśmy przymusem administracyjnym, ale niestety kolejni użytkownicy wieczyści, niestety w ostatnim czasie byli to deweloperzy, którzy unikali jak ognia zagospodarowania tego terenu w taki sposób jaki jest określony w obowiązującej umowie użytkowników użytkowania wieczystego. To jest teren, który jest przeznaczony na działalność sportową i to jeszcze w sposób nieodpłatny. Tutaj była kolebka polskości w Wolnym Mieście Gdańsku. Tutaj Polacy spotykali się nie tylko w celach zawodowych, ale przede wszystkim radzenia sobie z tą trudną rzeczywistością rządzonego przez nazistów niemieckiego w tym czasie Gdańska. Spotykamy się tu dzisiaj, bo chcemy w końcu wszcząć procedurę, która sprawi, że już na zawsze ten teren będzie zabezpieczony. Nie tylko zabezpieczony, ale odzyska swój dawny blask. My walczymy od lat o to miejsce. W pewnym momencie wydawało się, że jest to walka beznadziejna, szczególnie gdy kupił to Robyg. Nie daliśmy się. Powstał ruch społeczny, który postanowił to miejsce obronić. Ten teren jest w rękach można w skrócie powiedzieć gdańskich deweloperów, którzy odkupili to miejsce od Robyga. Mimo, że były kolejne kontrole Pomorskiego Konserwatora Zabytków, mimo, że zostały przekazane dokładne wytyczne co na tym terenie użytkownik wieczysty powinien zrobić, jak zadbać żeby nie ulegał dalszej degradacji to niestety obecni właściciele tego terenu nic sobie z tego nie robią. Może chcąc przeczekać, że może zmieni się w Polsce władza, przyjdzie dogadany z deweloperami wojewoda i zrobi się interes życia. Chcielibyśmy ogłosić, że zwracamy się do prezydent Gdańska, jako pełniącej obowiązki starosty, tak jest w miastach funkcjonujących w miastach na prawach powiatu, żeby wszczęła procedurę wywłaszczenia, za słusznym odszkodowaniem, tego terenu. Innej drogi już nie ma. Wywłaszczenie jak się zakończy pozytywnie to sprawi, że ten teren będzie zabezpieczony i będziemy jako mieszkańcy Gdańska, jako Polacy znowu mogli nim cieszyć, będziemy mogli go zagospodarować, żeby rozsławiał nie tylko Gdańsk, ale Polskę. Mam nadzieję, że prezydent Dulkiewicz stanie z nami w jednej linii żeby polskie dziedzictwo w Gdańsku ochronić.

alt


- Pan poseł Płażyński od dawna występował do naszego urzędu w sprawach związanych z Gedanią - powiedział Igor Strzok, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. - Niestety nigdy nie mogłem mu przekazać dobrych wiadomości. Od czterech lata ten teren ulega stałej degradacji. Już wcześniej było źle, a jest coraz gorzej. Przystąpiliśmy do prac administracyjno-nakazowym. Były kontrole. Wydaliśmy zalecenia konserwatorskie, potem nakaz przeprowadzenia prac zabezpieczających. Obecny właściciel odwołał się do ministerstwa twierdząc, że czas przeznaczony ma wykonanie tych prac jest zbyt krótki. Wydłużyliśmy czas wykonania tych prac - bez efektu. Pan Płażyński zwrócił się do nas z zapytaniem czy istnieje jakaś poważniejsza, ostateczna "broń" której można by użyć. Moja poprzedniczka wpisała ten teren do Rejestru Zabytów i cały ten obszar jest objęty ochroną, która obejmuje również zachowanie tych dawnych funkcji sportowych. Nie mamy w tym momencie innej perspektywy tego ternu niż zwrócenie się do starosty powiatowego, bo tylko on zgodnie z prawem może wystąpić na drogę sądową o wywłaszczenie za odszkodowaniem tego terenu na rzecz Skarbu Państwa. Tylko własność Skarbu Państwa pozwoli ocalić ten teren dla przyszłych pokoleń.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież