Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
piątek, 14 czerwca 2024 18:51
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
W sobotę o godz. 16.30 w Krośnie rozpocznie się mecz 8. kolejki
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Spotkanie wokół książki „Dedykacje (dla Andrzeja K. Waśkiewicza)”

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 05 października 2023 09:49

6 października o godz. 18.00 w NCK - Ratusz Staromiejski przy ul. Korzennej 33/35 odbędzie się spotkanie wokół książki „Dedykacje (dla Andrzeja K. Waśkiewicza)”.


Andrzej Krzysztof Waśkiewicz (1941-2012) był poetą, krytykiem literackim, redaktorem, edytorem, publicystą, autorem ponad 40 książek. Wspólnie z Jerzym Leszinem zredagował serie poetyckie: „Generacje” oraz „Pokolenie, które wstępuje”, kilkanaście antologii pt. „Debiuty poetyckie” oraz szereg innych publikacji. Pracował w redakcjach „Gazety Chłopskiej” i „Nadodrza” oraz pism literackich: „Orientacja”, „Integracje”, „Punkt”, „Autograf”.


W zgromadzonym przez niego księgozbiorze znajduje się liczny zbiór publikacji opatrzonych autorskimi dedykacjami: to przede wszystkim tomy poezji i prace krytycznoliterackie, ale także powieści, opowiadania, reportaże. Dedykacje obejmują półwiecze 1961-2012; czasem są zdawkowe, bardzo często – obszerne, osobiste. Wszystkie notacje zawiera książka „Dedykacje (dla Andrzeja K. Waśkiewicza)”. Zestaw ich autorów jest imponujący, od Stanisława Barańczaka, Jana Brzękowskiego po Tymoteusza Karpowicza, od Jalu Kurka, Wiktora Woroszylskiego, Janusza Kryszaka po Janusza Żernickiego, Krzysztofa Gąsiorowskiego, Zbigniewa Żakiewicza i wielu innych pisarzy różnych generacji, w tym liczne grono autorów z Trójmiasta i Pomorza.


Książkę opracowała Anna Sobecka, wstępem opatrzył Władysław Zawistowski.

Spotkanie poprowadzi: Iwona Borawska

altAndrzej Krzysztof Waśkiewicz podchodził do dedykacji – zarówno tych, które sam wpisywał, jak i tych, które otrzymywał – z podobnym pietyzmem, z jakim podchodził do literatury w ogóle, a poezji w szczególe, i to wszelkiej poezji – od dzieł Mistrzów po palcówki początkujących czeladników pióra. Z czasem ta miłość do słowa odręcznie pisanego pieczętującego to drukowane, przeszła w rodzaj pasji (nałogu?), polegającej na skrzętnym zabieganiu o kolejne dedykacje i kolekcjonowaniu książek z wpisami już otrzymanymi. Upraszczając: AKW równie chętnie podpisywał się na swoich dziełach, jak i – bez najmniejszych kompleksów – odstawał należną kolejkę po dedykacje na książkach kolegów po piórze.

Ta pasja, przynajmniej od pewnego momentu, nie była w środowisku tajemnicą („Panu Andrzejowi K. Waśkiewiczowi / z prośbą o włączenie do Jego sławnych zbiorów" – pisze w listopadzie 1993 roku Anna Kajtochowa) i zapewne niejeden z poetów, ślących swoje przesłanie, dobrze wiedział, że ma szansę ocaleć właśnie tam – na półce Andrzejowej biblioteki, a nierzadko także w którejś z książek krytyka, który słusznie uchodził za wybitnego znawcę współczesnej poezji polskiej i jedynego być może czytelnika „ogarniającego” bezmiar tego żywiołu.

Uzbierało się tych dedykowanych książek (a także arkuszy poetyckich, broszur, rękopisów) – czyli okazów w kolekcji – aż 2039, od pierwszej, datowanej 15 lipca 1961 roku, po ostanie z wiosny 2012 roku. A zatem około 40 rocznie, choć bywały czasy, gdy więcej było nowych tytułów niż tygodni w roku (a tych, jak wiadomo, jest 52). Andrzej Waśkiewicz wszystkie te książki skrzętnie i starannie przechowywał, zamieniając powoli swoje mieszkanie na gdańskiej Morenie w wielką bibliotekę poezji współczesnej.

Fragment wstępu, Władysław Zawistowski


Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież