Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus...
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Prokuratura wszczęła śledztwo wobec prezydenta Adamowicza w sprawie szkoły w Kokoszkach - aktualizacja

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
wtorek, 04 marca 2014 19:45

Sprawę szkoły w Kokoszkach zbada Prokuratura. Wszczęte zostało śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez Pawła Adamowicza, prezydenta Miasta Gdańska przy ogłaszaniu konkursu na operatora szkoły oraz nieprawidłowościami w związku z przebiegiem i wyborem oferty na najem lokalu na szkodę interesu publicznego tj. o przestępstwo.Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień w okresie od grudnia 2013 r. do lutego 2014 r. przez Prezydenta Miasta Gdańska w zw. z ogłoszeniem konkursu na wybór operatora budowanej szkoły oraz nieprawidłowości w zw. z przebiegiem i wyborem oferty na najem lokalu (szkoły) przy ul. Azaliowej 18 w Gdańsku Kokoszkach na szkodę interesu publicznego tj. o przestępstwo z art.231 § 1 kodeksu karnego.


- Złożony przeze mnie wniosek różnił się od tego, który kilka tygodni temu złożyło SLD - powiedział Andrzej Jaworski, poseł PiS. - W tamtym wniosku SLD chciało wyjaśnienia czy szkoła może być prywatna czy musi zostać publiczna. Ja złożyłem wniosek z dwóch powodów. Po pierwsze majątek wysokości kilkudziesięciu milionów złotych, które Gmina Gdańsk w tą szkołę włożyła i będzie jeszcze wkładała, to są pieniądze, które zostały potraktowane tak jak każdy inny lokal użytkowy w mieście. Czyli na podstawie zarządzenia prezydenta, który ogłasza konkurs, w którym lokal może zostać przeznaczony do działalności gospodarczej czy do wynajmu mieszkania daje ogłoszenie na stronę miasta Gdańska, wywiesza na 21 dni na tablicy ogłoszeń i daje jedno ogłoszenie do prasy lokalnej. Z taką procedurą możemy się zgodzić w stosunku do lokali użytkowych, ale nie całych budynków. Druga sprawa to gdy taki skandaliczny konkurs zostaje jednak ogłoszony to wypadałoby żeby jego reguły były egzekwowane. Nie może być tak, że w momencie gdy jeden z oferentów popełnia błąd, nie dostarcza wszystkich wymaganych załączników, to prezydent udaje, że nic się nie stało, każe konkurs kontynuować i rozstrzygnąć, mimo, że powinien zostać unieważniony. Dlatego oddałem ta sprawę do CBA, które jak rozumiem rozpoczęło procedurę sprawdzającą, a następnie oddało sprawę do prokuratury. Prokurator okręgowy zaś rozpoczął postępowanie w związku z możliwością popełnienia przestępstwa art.231 § 1 kodeksu karnego.


alt


Sprawa szkoły w Kokoszkach od kilka tygodni budzi duże emocje. W marcu ubiegłego roku podpisano umowę na budowę nowoczesnej szkoły w Kokoszkach. W grudniu 2013 roku prezydent Paweł Adamowicz poinformował, że zarządzanie publiczną szkołę przejmie prywatny zarządca. W styczniu tego roku radna Jolanta Banach, Franciszek Potulski, były wiceminister edukacji, oraz Jarosław Szczukowski, przewodniczący Rady Miejskiej SLD, złożyli do prokuratury zawiadomienie o przekroczeniu uprawnień przez prezydenta Gdańska i narażenia miasta na szkody. Franciszek Potulski w tej sprawie wystosował pismo do Ministerstwa Edukacji Narodowej opisując sytuację zaistniałą w Gdańsku.
- W związku z sytuacją w Gdańsku Ministerstwo Edukacji Narodowej informowało, że przekazywanie dużych szkół (w przypadku sytuacji w Gdańsku – będących jeszcze w budowie) jest niezgodne z wymogami przekazywania szkół w myśl art. 5 ust. 5G ustawy o systemie oświaty – można przeczytać w piśmie z Ministerstwa Edukacji.


Na początku lutego Prokuratura Okręgowa w Gdańsku odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie szkoły w Kokoszkach, tłumacząc decyzję niemożnością stwierdzenia o ocenie finansowej przedsięwzięcia przed jego rozpoczęciem. Członkowie Prawa i Sprawiedliwości zauważywszy niedopełnienie formalności przez jednego z oferentów, zwrócili się z prośbą o wyjaśnienie do prezydenta Miasta Gdańsk. Uwaga została zwrócona na nieprawidłowości związane z procedowaniem konkursu. Odpowiedzi nie otrzymali.


17 lutego Paweł Adamowicz ogłosił zwycięzcę konkursu na operatora budowanej szkoły w Kokoszkach. Placówkę poprowadzi Zespół Szkół im. Macieja Płażyńskiego sp. z o.o. we współpracy z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz Polską Akcją Humanitarną.


- Jestem spokojny co do tego postępowania - skomentował w środę informację o rozpoczęciu postępowania Paweł Adamowicz. - Przed rozpisaniem konkursu przeprowadziliśmy konsultacje prawne, sprawdzaliśmy podobne rozwiązania stosowane w innych polskich miastach. Tutaj Gdańsk nie jest jakimś wyjątkiem. Będziemy się bronić, gdyby prokuratura w jakiś skuteczny sposób zakończyła to postępowanie, a nieprzychylnie wobec stanowiska miasta. Kierowałem się i kieruje przede wszystkim interesem dzieci, aby dostarczyć im jak najlepszych usług edukacyjnych. To forma zarządzania szkołą, według mnie i moich współpracowników, daje większą szanse na dostarczenie uczniom wychowania najwyższej jakości. To jest rutynowa decyzja w postępowaniu tak zwanym wyjaśniającym, natomiast zobaczymy jaki będzie finał. Już jedna prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania. Tutaj być może ze względu na posła, żeby dać dodatkowy dowód stronności, aby nie zarzucono prokuraturze, że nie była wnikliwa to jeszcze dogłębniej przeanalizuje sprawę. Politycy maja to do siebie, że od czasu do czasu muszą przypomnieć się opinii publicznej, a nie ma nic skuteczniejszego jak atak na konkurenta, w tym wypadku mnie.

Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież