Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs... Zmiana koloru togi J. Karnowskiego? Bezprawne polecenia w Sopocie... » Poseł Jacek Karnowski, b. prezydent Sopotu, prowadzi przesłuchania w komisji śledczej ds. wyborów ko... 3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Prokuratura wszczęła śledztwo wobec prezydenta Adamowicza w sprawie szkoły w Kokoszkach - aktualizacja

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
wtorek, 04 marca 2014 19:45

Sprawę szkoły w Kokoszkach zbada Prokuratura. Wszczęte zostało śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez Pawła Adamowicza, prezydenta Miasta Gdańska przy ogłaszaniu konkursu na operatora szkoły oraz nieprawidłowościami w związku z przebiegiem i wyborem oferty na najem lokalu na szkodę interesu publicznego tj. o przestępstwo.Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień w okresie od grudnia 2013 r. do lutego 2014 r. przez Prezydenta Miasta Gdańska w zw. z ogłoszeniem konkursu na wybór operatora budowanej szkoły oraz nieprawidłowości w zw. z przebiegiem i wyborem oferty na najem lokalu (szkoły) przy ul. Azaliowej 18 w Gdańsku Kokoszkach na szkodę interesu publicznego tj. o przestępstwo z art.231 § 1 kodeksu karnego.


- Złożony przeze mnie wniosek różnił się od tego, który kilka tygodni temu złożyło SLD - powiedział Andrzej Jaworski, poseł PiS. - W tamtym wniosku SLD chciało wyjaśnienia czy szkoła może być prywatna czy musi zostać publiczna. Ja złożyłem wniosek z dwóch powodów. Po pierwsze majątek wysokości kilkudziesięciu milionów złotych, które Gmina Gdańsk w tą szkołę włożyła i będzie jeszcze wkładała, to są pieniądze, które zostały potraktowane tak jak każdy inny lokal użytkowy w mieście. Czyli na podstawie zarządzenia prezydenta, który ogłasza konkurs, w którym lokal może zostać przeznaczony do działalności gospodarczej czy do wynajmu mieszkania daje ogłoszenie na stronę miasta Gdańska, wywiesza na 21 dni na tablicy ogłoszeń i daje jedno ogłoszenie do prasy lokalnej. Z taką procedurą możemy się zgodzić w stosunku do lokali użytkowych, ale nie całych budynków. Druga sprawa to gdy taki skandaliczny konkurs zostaje jednak ogłoszony to wypadałoby żeby jego reguły były egzekwowane. Nie może być tak, że w momencie gdy jeden z oferentów popełnia błąd, nie dostarcza wszystkich wymaganych załączników, to prezydent udaje, że nic się nie stało, każe konkurs kontynuować i rozstrzygnąć, mimo, że powinien zostać unieważniony. Dlatego oddałem ta sprawę do CBA, które jak rozumiem rozpoczęło procedurę sprawdzającą, a następnie oddało sprawę do prokuratury. Prokurator okręgowy zaś rozpoczął postępowanie w związku z możliwością popełnienia przestępstwa art.231 § 1 kodeksu karnego.


alt


Sprawa szkoły w Kokoszkach od kilka tygodni budzi duże emocje. W marcu ubiegłego roku podpisano umowę na budowę nowoczesnej szkoły w Kokoszkach. W grudniu 2013 roku prezydent Paweł Adamowicz poinformował, że zarządzanie publiczną szkołę przejmie prywatny zarządca. W styczniu tego roku radna Jolanta Banach, Franciszek Potulski, były wiceminister edukacji, oraz Jarosław Szczukowski, przewodniczący Rady Miejskiej SLD, złożyli do prokuratury zawiadomienie o przekroczeniu uprawnień przez prezydenta Gdańska i narażenia miasta na szkody. Franciszek Potulski w tej sprawie wystosował pismo do Ministerstwa Edukacji Narodowej opisując sytuację zaistniałą w Gdańsku.
- W związku z sytuacją w Gdańsku Ministerstwo Edukacji Narodowej informowało, że przekazywanie dużych szkół (w przypadku sytuacji w Gdańsku – będących jeszcze w budowie) jest niezgodne z wymogami przekazywania szkół w myśl art. 5 ust. 5G ustawy o systemie oświaty – można przeczytać w piśmie z Ministerstwa Edukacji.


Na początku lutego Prokuratura Okręgowa w Gdańsku odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie szkoły w Kokoszkach, tłumacząc decyzję niemożnością stwierdzenia o ocenie finansowej przedsięwzięcia przed jego rozpoczęciem. Członkowie Prawa i Sprawiedliwości zauważywszy niedopełnienie formalności przez jednego z oferentów, zwrócili się z prośbą o wyjaśnienie do prezydenta Miasta Gdańsk. Uwaga została zwrócona na nieprawidłowości związane z procedowaniem konkursu. Odpowiedzi nie otrzymali.


17 lutego Paweł Adamowicz ogłosił zwycięzcę konkursu na operatora budowanej szkoły w Kokoszkach. Placówkę poprowadzi Zespół Szkół im. Macieja Płażyńskiego sp. z o.o. we współpracy z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz Polską Akcją Humanitarną.


- Jestem spokojny co do tego postępowania - skomentował w środę informację o rozpoczęciu postępowania Paweł Adamowicz. - Przed rozpisaniem konkursu przeprowadziliśmy konsultacje prawne, sprawdzaliśmy podobne rozwiązania stosowane w innych polskich miastach. Tutaj Gdańsk nie jest jakimś wyjątkiem. Będziemy się bronić, gdyby prokuratura w jakiś skuteczny sposób zakończyła to postępowanie, a nieprzychylnie wobec stanowiska miasta. Kierowałem się i kieruje przede wszystkim interesem dzieci, aby dostarczyć im jak najlepszych usług edukacyjnych. To forma zarządzania szkołą, według mnie i moich współpracowników, daje większą szanse na dostarczenie uczniom wychowania najwyższej jakości. To jest rutynowa decyzja w postępowaniu tak zwanym wyjaśniającym, natomiast zobaczymy jaki będzie finał. Już jedna prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania. Tutaj być może ze względu na posła, żeby dać dodatkowy dowód stronności, aby nie zarzucono prokuraturze, że nie była wnikliwa to jeszcze dogłębniej przeanalizuje sprawę. Politycy maja to do siebie, że od czasu do czasu muszą przypomnieć się opinii publicznej, a nie ma nic skuteczniejszego jak atak na konkurenta, w tym wypadku mnie.

Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież