Zachować się... » Miała niespełna osiemnaście, kiedy zginęła z rąk ubeckich katów. Skazana niesłusznym wyrokiem na śmi... Wojciech Książek: Traktujmy się poważnie, panie ministrze! » Rozmowa z Wojciechem Książkiem, przewodniczącym Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „... Zrozumienie i kompromis receptą na długie pożycie małżeńskie » 3 października w Dworze Artusa 25 małżeństw otrzymało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyz... Debata "Więcej niż sport - dziedzictwo Gedanii Gdańsk w stulecie dział... » W Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej odbyła się de... W tygodniku „Sieci”: Radosław Sikorski. Kim jest? Komu naprawdę służy? » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” stawia pytania o skandaliczne zachowanie Radosława Sikorskiego po ... Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
niedziela, 02 października 2022 08:55
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
Lechia pierwsza zdobyła bramkę na nowo otwartym stadionie w

Galeria Sztuki Gdańskiej

Perłopławy Danuty Joppek
wtorek, 27 września 2022 10:21
Perłopławy Danuty Joppek
Zbliżają się dwie wystawy malarki pozostającej dla mnie nadal
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
niedziela, 02 października 2022 22:19
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 27 września w Parku im. Jana

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Długa droga do pomnika Jana Pawla II na Westerplatte

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
środa, 05 marca 2014 17:21

"Wspominam Westerplatte" - Jan Paweł II nie zapomniał. W czerwcu 1987 roku przemawiał do młodzieży nie tylko gdańskiej, ale i całego Pomorza. Jego słowa stały się drogowskazem, który prowadzi nie tylko stare, ale i nowe pokolenie. Chcąc przypomnieć o postawieniu stopy Ojca Świętego na "polu bitwy", zdecydowano się na wykonanie pomnika w miejscu, z którego płynęły ciepłe słowa - kopca sławiącego Westerplatte. Stowarzyszenie Godność przy współpracy z prezydentem Pawłem Adamowiczem planuje postawić obiekt do końca roku. Idea wydawałaby się realna, gdyby nie konieczność zebrania 168 tys. zł w drodze zbiórki publicznej, bo tyle właśnie wyniesie koszt tablicy pamiątkowej. - Byłby to piękny gest gdańszczan w momencie kanonizacji - podsumował ksiądz infułat Stanisław Bogdanowicz.Czesław Nowak był inicjatorem przywrócenia krzyża nad mogiły poległych żołnierzy oraz postawienia pomnika upamiętniającego wizytę Jana Pawła II. Sprawa ruszyła dopiero w 2010 roku i od tego czasu członkowie Stowarzyszenia Godność prowadzą działania, negocjacje w sprawie sfinansowania pomysłu. Na początku roku prezydent Paweł Adamowicz rozpisał konkurs. Zgłoszono aż 43 prace, z których komisja wybrała projekt Mariusza Białeckiego, czyli prostą formę w układzie horyzontalnym, nie zaburzającą całości założenia monumentu. 

Wybrano wzór, przygotowano projekt budowlany i zapalono zielone światło, którego nie wykorzystano do dziś. Powód ? Brak środków.

- Zróbmy to wspólnie. Ja dam na uporządkowanie terenu, a wy zbierzcie środki na postawienie tablicy - oznajmił prezydent Adamowicz, który zobowiązał się przeznaczyć na ideę 70-80 tysięcy zł z budżetu Miasta Gdańsk.


alt


Nie zmienia to faktu, że koszt projektu to 168 tys. zł, które Stowarzyszenie Godność musi zebrać w drodze zbiórki społecznej. Na chwilę obecną mają na koncie jedynie 12 tys. zł i długą drogę przed sobą.

- To nie jest tradycyjny pomnik, tylko znak przypominający o słowach papieża, które kierował do młodzieży. Są one ponadczasowe i dotyczą młodzieży tamtych czasów, jak i nowej. Trzeba o tym przypominać - apelował Ryszard Gruda.

Tablica zostanie umieszczona u podnóża kopca, na którym podziwiać możemy Pomnik Obrońców Wybrzeża. W celu współgrania ze sobą dwóch obiektów, planowane jest wpisanie cienia posągu w obraz instalacji poprzez zestawienie szarej i czarnej kostki brukowej.

Jako docelowy cytat umieszczony na posągu wybrano następujące słowa papieża:

"Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajdziecie też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić, jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, obronić- dla siebie i innych"

Tekst zostanie odciśnięty na granicie, materiale współczesnym o surowym charakterze.


alt


- Mamy to szczęście, że dorastaliśmy razem z Janem Pawłem II. Następne pokolenie coraz mniej pamięta, dlatego dobre są idee niosące za sobą dziedzictwo, które zostawił nam papież - powiedział student Arkadiusz Aszyk.

Obecnie Gdańsk dysponuje 213 pomnikami i obiektami pomnikowymi, z czego 66 jest pod zarządem Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, który także zobowiązał się do działań na Westerplatte.

Stowarzyszenie Godność założyło konto w banku Nordea Bank Polska S.A., na które można przekazywać dowolną kwotę pieniężną: 69 1440 1387 0000 0000 1173 1635. Zgodnie z zapewnieniami środki zostaną przeznaczone na sfinansowanie tablicy pamiątkowej.

Żaneta Stasiowska

fot. Żaneta Stasiowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież