Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs... Zmiana koloru togi J. Karnowskiego? Bezprawne polecenia w Sopocie... » Poseł Jacek Karnowski, b. prezydent Sopotu, prowadzi przesłuchania w komisji śledczej ds. wyborów ko... 3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Długa droga do pomnika Jana Pawla II na Westerplatte

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
środa, 05 marca 2014 17:21

"Wspominam Westerplatte" - Jan Paweł II nie zapomniał. W czerwcu 1987 roku przemawiał do młodzieży nie tylko gdańskiej, ale i całego Pomorza. Jego słowa stały się drogowskazem, który prowadzi nie tylko stare, ale i nowe pokolenie. Chcąc przypomnieć o postawieniu stopy Ojca Świętego na "polu bitwy", zdecydowano się na wykonanie pomnika w miejscu, z którego płynęły ciepłe słowa - kopca sławiącego Westerplatte. Stowarzyszenie Godność przy współpracy z prezydentem Pawłem Adamowiczem planuje postawić obiekt do końca roku. Idea wydawałaby się realna, gdyby nie konieczność zebrania 168 tys. zł w drodze zbiórki publicznej, bo tyle właśnie wyniesie koszt tablicy pamiątkowej. - Byłby to piękny gest gdańszczan w momencie kanonizacji - podsumował ksiądz infułat Stanisław Bogdanowicz.Czesław Nowak był inicjatorem przywrócenia krzyża nad mogiły poległych żołnierzy oraz postawienia pomnika upamiętniającego wizytę Jana Pawła II. Sprawa ruszyła dopiero w 2010 roku i od tego czasu członkowie Stowarzyszenia Godność prowadzą działania, negocjacje w sprawie sfinansowania pomysłu. Na początku roku prezydent Paweł Adamowicz rozpisał konkurs. Zgłoszono aż 43 prace, z których komisja wybrała projekt Mariusza Białeckiego, czyli prostą formę w układzie horyzontalnym, nie zaburzającą całości założenia monumentu. 

Wybrano wzór, przygotowano projekt budowlany i zapalono zielone światło, którego nie wykorzystano do dziś. Powód ? Brak środków.

- Zróbmy to wspólnie. Ja dam na uporządkowanie terenu, a wy zbierzcie środki na postawienie tablicy - oznajmił prezydent Adamowicz, który zobowiązał się przeznaczyć na ideę 70-80 tysięcy zł z budżetu Miasta Gdańsk.


alt


Nie zmienia to faktu, że koszt projektu to 168 tys. zł, które Stowarzyszenie Godność musi zebrać w drodze zbiórki społecznej. Na chwilę obecną mają na koncie jedynie 12 tys. zł i długą drogę przed sobą.

- To nie jest tradycyjny pomnik, tylko znak przypominający o słowach papieża, które kierował do młodzieży. Są one ponadczasowe i dotyczą młodzieży tamtych czasów, jak i nowej. Trzeba o tym przypominać - apelował Ryszard Gruda.

Tablica zostanie umieszczona u podnóża kopca, na którym podziwiać możemy Pomnik Obrońców Wybrzeża. W celu współgrania ze sobą dwóch obiektów, planowane jest wpisanie cienia posągu w obraz instalacji poprzez zestawienie szarej i czarnej kostki brukowej.

Jako docelowy cytat umieszczony na posągu wybrano następujące słowa papieża:

"Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajdziecie też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić, jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, obronić- dla siebie i innych"

Tekst zostanie odciśnięty na granicie, materiale współczesnym o surowym charakterze.


alt


- Mamy to szczęście, że dorastaliśmy razem z Janem Pawłem II. Następne pokolenie coraz mniej pamięta, dlatego dobre są idee niosące za sobą dziedzictwo, które zostawił nam papież - powiedział student Arkadiusz Aszyk.

Obecnie Gdańsk dysponuje 213 pomnikami i obiektami pomnikowymi, z czego 66 jest pod zarządem Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, który także zobowiązał się do działań na Westerplatte.

Stowarzyszenie Godność założyło konto w banku Nordea Bank Polska S.A., na które można przekazywać dowolną kwotę pieniężną: 69 1440 1387 0000 0000 1173 1635. Zgodnie z zapewnieniami środki zostaną przeznaczone na sfinansowanie tablicy pamiątkowej.

Żaneta Stasiowska

fot. Żaneta Stasiowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież