Marek Jakubiak: Nie trwać w okopach! » Trzeba żyć chwilą, ale też planować, mieć elastyczność odreagowywania na zmieniającą się sytuację. T... Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji » Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał zmiany w pierwszej turze był większy n... Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-...
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
czwartek, 07 grudnia 2023 17:42
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Jak się tu znaleźliśmy?
wtorek, 28 listopada 2023 14:22
Jak się tu znaleźliśmy?
Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci mówi

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Zamęt z korespondencją sądową

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
wtorek, 04 marca 2014 15:11

Polska Grupa Pocztowa jako strona umowy nie wywiązuje się należycie ze swoich zadań. Obsługa przesyłek z sądów i prokuratur jest fatalna. Korespondencja zostawiana w punkcie znacznie oddalonym od adresata, problemy z odbiorem zagubionej poczty lub awizowanie z datą przyszłą - to tylko wierzchołek góry lodowej, opisujący działanie InPostu. Co na to Ministerstwo Sprawiedliwości? Zbiera informacje, analizuje i przekazuje stronom umowy. PGP jest upominana, jednak zamiast udoskonalić rzecz podstawową, czyli prawidłowe dostarczanie korespondencji to poszerza wachlarz swoich usług.


Odbiorcy korespondencji sądowej mają nie lada problem. Pisma są ważnym elementem w toku prowadzonej sprawy lub poinformowania zainteresowanego o konieczności stawienia się w wyznaczonym terminie do sądu. Choć przed 1 stycznia 2014 roku, kiedy usługi świadczyła Poczta Polska, doręczenia nie zawsze były wykonywane bez żadnych zastrzeżeń to nowy usługodawca wprowadził jeszcze większy zamęt.

- Sądy Rejonowe naszego okręgu i wydziały Sądu Okręgowego zgłaszają uwagi dotyczące doręczeń, które związane są na przykład z długim czasem doręczenia, nieprawidłowym awizowaniem, długim czasem wpływu zwrotnych poświadczeń odbioru korespondencji. Zgłaszane są również uwagi dotyczące punktów odbioru korespondencji, duża odległość od miejsca zamieszkania, trudności z odnalezieniem takiego punktu. Są też zgłaszane uwagi do systemu śledzenia przesyłek. Jednocześnie reklamacje są przekazywane operatorowi w celu usunięcia tych niedogodności w przyszłości - przekazał Tomasz Adamski, rzecznik Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Pomorska Izba Adwokacka na specjalnie założony adres e- mail (uwagi@adwokatura.gdansk.pl ) otrzymywała dziennie kilka, kilkanaście zgłoszeń, dotyczących fatalnej organizacji doręczeń poczty.

- Wszystkie okręgowe Rady Adwokackie w Polsce przesyłały uwagi do Naczelnej Rady, która podejmowała działania. Tydzień, czy dwa tygodnie temu odbyło się spotkanie z szefostwem InPost-u - oznajmił Dariusz Strzelecki, dziekan ORA. - To jest umowa między Ministerstwem Sprawiedliwości a Polską Grupą Pocztową. Adwokaci nie są stroną tej umowy. My tylko zgłaszamy uwagi do Ministerstwa, a co oni zrobią to ja nie wiem - dodał.

Ministerstwo Sprawiedliwości nadzoruje prace PGP poprzez kontakt z sądami powszechnymi oraz apelacyjnymi, które zobowiązane są do informowania o ewentualnych problemach związanych z wykonywaniem umowy o świadczenie usług pocztowych. Zbiorcze zestawienie uwag jest przekazywane dyrektorowi Sądu Apelacyjnego w Krakowie, który zawarł umowę z PGP jako przedstawiciel Skarbu Państwa.

- Informacje uzyskane z sądów w początkowym okresie działalności nowego operatora pocztowego zostały przekazane Prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej we wniosku Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 stycznia 2014 roku o rozważenie wszczęcia kontroli działalności Polskiej Grupy Pocztowej S.A. w Warszawie - poinformowała Patrycja Loose, rzecznik prasowy MS.

Warto dodać, że do 28 lutego 2014 roku do Ministerstwa Sprawiedliwości wpłynęło 310 skarg dotyczących funkcjonowania nowego operatora pocztowego, więc i przedsiębiorstwa InPost.

Choć Polska Grupa Pocztowa może pochwalić się 7 543 placówkami, 7 000 doręczycielami oraz skutecznością doręczeń wraz z awizacją na poziomie 90 % (bez awizacji 75 %) to nie działa bez zarzutu, o czym świadczy 306 złożonych reklamacji (do 28.01.2014) oraz liczne skargi przesyłane do innych placówek i instytucji.

- Już w listopadzie i grudniu Poczta Polska porzuciła wykonywanie swoich obowiązków i naraziła sądy na odraczanie rozpraw w styczniu i w lutym. Mamy takie udokumentowane przypadki. Nie dostarczała na przykład zwrotnych potwierdzeń odbioru nadawcom, a terminy doręczeń sięgały 56 dni. To pokazuje, jak bardzo niesprawiedliwa jest ocena pracy PGP S.A. na tle statystyk z ubiegłego roku - bronił się Leszek Żebrowski, prezes PGP SA.

Nie mniej jednak są wydziały oraz sądy, które nie zgłaszają uwag do pracy operatora pocztowego, np. Sąd Rejonowy w Tczewie.

Żaneta Stasiowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież