Uczniowie zgłębiali tajemnice Słońca i Księżyca » W Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej odbyła się VI Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa "Zdoln... Twierdza zamknięta o pół roku dłużej » Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę Obywatelską i jej satelitów, system stwor... Mieszkańcy Cygańskiej Góry: nie chcemy być ignorowani w sprawie naszeg... » Na osiedlu Cygańska Góra planowana jest budowa nowego osiedla przez Invest Komfort. Mieszkańcy Cygań... Godność odpowiada Owczarczak: plac ks. Bogdanowicza przy bazylice » PaniAgnieszka OwczarczakPrzewodnicząca Rady Miasta GdańskaSzanowna Pani,Po moim piśmie skierowanym d... W tygodniku „Sieci”: Cenzura w natarciu » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza ujawnia kulisy procesu z pozwu TVN, wytoczonego dziennikarzom Fra... Marek Balicki: Budziła się nadzieja » Z dr. Markiem Balickim, lekarzem psychiatrą i anestezjologiem, w 1980 r. członkiem Komitetu Strajkow... Aktywa Lotosu są zbywane w kontrolowany sposób. Daniel Obajtek: nie ul... » Daniel Obajtek, prezes Polskiego Koncernu Naftowego, odniósł się do informacji o rzekomym niekontrol... Obiad polityków z sędziami! Prof. A. Kamiński komentuje: niedopuszczal... » W sieci, za sprawą prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz pojawił się 11 listopada „twitt” informuj... Piotr Czauderna: Straciliśmy wielu utalentowanych ludzi » Z prof. dr. hab. n. med. Piotrem Czauderną, uczestnikiem strajku studenckiego na AMG w listopadzie 1... Paliw dostatek, na stacjach spokój » Spokojnie na gdańskich stacjach paliw. Z krótkiego rekonesansu reportera "Gazety Gdańskiej" na Przym...
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
czwartek, 24 listopada 2022 18:46
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę
Trefl nie dał szans beniaminkowi
wtorek, 22 listopada 2022 17:48
Trefl nie dał szans beniaminkowi
Kolejne zwycięstwo bez straty seta w ERGO Arena odnieśli siatkarze
Biegański wraca, Paraschiva na celowniku Lechii
sobota, 26 listopada 2022 13:21
Biegański wraca, Paraschiva na celowniku Lechii
Ekstraklasa PKO BPW Gdańsku rozegrano zaległość z sierpnia. Wiary
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
poniedziałek, 21 listopada 2022 18:12
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
Z dniem 21 listopada Sławomir Czarniecki został powołany na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
poniedziałek, 14 listopada 2022 11:29
Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
XIX wieczne gdańskie malarstwo zdominowane przez pruską
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
niedziela, 30 października 2022 19:40
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
Drużyny uczestniczące w rozgrywkach unihokeja wyłoniły medalistki

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Zamęt z korespondencją sądową

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
wtorek, 04 marca 2014 15:11

Polska Grupa Pocztowa jako strona umowy nie wywiązuje się należycie ze swoich zadań. Obsługa przesyłek z sądów i prokuratur jest fatalna. Korespondencja zostawiana w punkcie znacznie oddalonym od adresata, problemy z odbiorem zagubionej poczty lub awizowanie z datą przyszłą - to tylko wierzchołek góry lodowej, opisujący działanie InPostu. Co na to Ministerstwo Sprawiedliwości? Zbiera informacje, analizuje i przekazuje stronom umowy. PGP jest upominana, jednak zamiast udoskonalić rzecz podstawową, czyli prawidłowe dostarczanie korespondencji to poszerza wachlarz swoich usług.


Odbiorcy korespondencji sądowej mają nie lada problem. Pisma są ważnym elementem w toku prowadzonej sprawy lub poinformowania zainteresowanego o konieczności stawienia się w wyznaczonym terminie do sądu. Choć przed 1 stycznia 2014 roku, kiedy usługi świadczyła Poczta Polska, doręczenia nie zawsze były wykonywane bez żadnych zastrzeżeń to nowy usługodawca wprowadził jeszcze większy zamęt.

- Sądy Rejonowe naszego okręgu i wydziały Sądu Okręgowego zgłaszają uwagi dotyczące doręczeń, które związane są na przykład z długim czasem doręczenia, nieprawidłowym awizowaniem, długim czasem wpływu zwrotnych poświadczeń odbioru korespondencji. Zgłaszane są również uwagi dotyczące punktów odbioru korespondencji, duża odległość od miejsca zamieszkania, trudności z odnalezieniem takiego punktu. Są też zgłaszane uwagi do systemu śledzenia przesyłek. Jednocześnie reklamacje są przekazywane operatorowi w celu usunięcia tych niedogodności w przyszłości - przekazał Tomasz Adamski, rzecznik Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Pomorska Izba Adwokacka na specjalnie założony adres e- mail (uwagi@adwokatura.gdansk.pl ) otrzymywała dziennie kilka, kilkanaście zgłoszeń, dotyczących fatalnej organizacji doręczeń poczty.

- Wszystkie okręgowe Rady Adwokackie w Polsce przesyłały uwagi do Naczelnej Rady, która podejmowała działania. Tydzień, czy dwa tygodnie temu odbyło się spotkanie z szefostwem InPost-u - oznajmił Dariusz Strzelecki, dziekan ORA. - To jest umowa między Ministerstwem Sprawiedliwości a Polską Grupą Pocztową. Adwokaci nie są stroną tej umowy. My tylko zgłaszamy uwagi do Ministerstwa, a co oni zrobią to ja nie wiem - dodał.

Ministerstwo Sprawiedliwości nadzoruje prace PGP poprzez kontakt z sądami powszechnymi oraz apelacyjnymi, które zobowiązane są do informowania o ewentualnych problemach związanych z wykonywaniem umowy o świadczenie usług pocztowych. Zbiorcze zestawienie uwag jest przekazywane dyrektorowi Sądu Apelacyjnego w Krakowie, który zawarł umowę z PGP jako przedstawiciel Skarbu Państwa.

- Informacje uzyskane z sądów w początkowym okresie działalności nowego operatora pocztowego zostały przekazane Prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej we wniosku Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 stycznia 2014 roku o rozważenie wszczęcia kontroli działalności Polskiej Grupy Pocztowej S.A. w Warszawie - poinformowała Patrycja Loose, rzecznik prasowy MS.

Warto dodać, że do 28 lutego 2014 roku do Ministerstwa Sprawiedliwości wpłynęło 310 skarg dotyczących funkcjonowania nowego operatora pocztowego, więc i przedsiębiorstwa InPost.

Choć Polska Grupa Pocztowa może pochwalić się 7 543 placówkami, 7 000 doręczycielami oraz skutecznością doręczeń wraz z awizacją na poziomie 90 % (bez awizacji 75 %) to nie działa bez zarzutu, o czym świadczy 306 złożonych reklamacji (do 28.01.2014) oraz liczne skargi przesyłane do innych placówek i instytucji.

- Już w listopadzie i grudniu Poczta Polska porzuciła wykonywanie swoich obowiązków i naraziła sądy na odraczanie rozpraw w styczniu i w lutym. Mamy takie udokumentowane przypadki. Nie dostarczała na przykład zwrotnych potwierdzeń odbioru nadawcom, a terminy doręczeń sięgały 56 dni. To pokazuje, jak bardzo niesprawiedliwa jest ocena pracy PGP S.A. na tle statystyk z ubiegłego roku - bronił się Leszek Żebrowski, prezes PGP SA.

Nie mniej jednak są wydziały oraz sądy, które nie zgłaszają uwag do pracy operatora pocztowego, np. Sąd Rejonowy w Tczewie.

Żaneta Stasiowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież