Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
wtorek, 16 kwietnia 2024 08:54
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
W drugiej turze kampanii prezydenckiej wszystkie chwyty dozwolone. O
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Zamęt z korespondencją sądową

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
wtorek, 04 marca 2014 15:11

Polska Grupa Pocztowa jako strona umowy nie wywiązuje się należycie ze swoich zadań. Obsługa przesyłek z sądów i prokuratur jest fatalna. Korespondencja zostawiana w punkcie znacznie oddalonym od adresata, problemy z odbiorem zagubionej poczty lub awizowanie z datą przyszłą - to tylko wierzchołek góry lodowej, opisujący działanie InPostu. Co na to Ministerstwo Sprawiedliwości? Zbiera informacje, analizuje i przekazuje stronom umowy. PGP jest upominana, jednak zamiast udoskonalić rzecz podstawową, czyli prawidłowe dostarczanie korespondencji to poszerza wachlarz swoich usług.


Odbiorcy korespondencji sądowej mają nie lada problem. Pisma są ważnym elementem w toku prowadzonej sprawy lub poinformowania zainteresowanego o konieczności stawienia się w wyznaczonym terminie do sądu. Choć przed 1 stycznia 2014 roku, kiedy usługi świadczyła Poczta Polska, doręczenia nie zawsze były wykonywane bez żadnych zastrzeżeń to nowy usługodawca wprowadził jeszcze większy zamęt.

- Sądy Rejonowe naszego okręgu i wydziały Sądu Okręgowego zgłaszają uwagi dotyczące doręczeń, które związane są na przykład z długim czasem doręczenia, nieprawidłowym awizowaniem, długim czasem wpływu zwrotnych poświadczeń odbioru korespondencji. Zgłaszane są również uwagi dotyczące punktów odbioru korespondencji, duża odległość od miejsca zamieszkania, trudności z odnalezieniem takiego punktu. Są też zgłaszane uwagi do systemu śledzenia przesyłek. Jednocześnie reklamacje są przekazywane operatorowi w celu usunięcia tych niedogodności w przyszłości - przekazał Tomasz Adamski, rzecznik Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Pomorska Izba Adwokacka na specjalnie założony adres e- mail (uwagi@adwokatura.gdansk.pl ) otrzymywała dziennie kilka, kilkanaście zgłoszeń, dotyczących fatalnej organizacji doręczeń poczty.

- Wszystkie okręgowe Rady Adwokackie w Polsce przesyłały uwagi do Naczelnej Rady, która podejmowała działania. Tydzień, czy dwa tygodnie temu odbyło się spotkanie z szefostwem InPost-u - oznajmił Dariusz Strzelecki, dziekan ORA. - To jest umowa między Ministerstwem Sprawiedliwości a Polską Grupą Pocztową. Adwokaci nie są stroną tej umowy. My tylko zgłaszamy uwagi do Ministerstwa, a co oni zrobią to ja nie wiem - dodał.

Ministerstwo Sprawiedliwości nadzoruje prace PGP poprzez kontakt z sądami powszechnymi oraz apelacyjnymi, które zobowiązane są do informowania o ewentualnych problemach związanych z wykonywaniem umowy o świadczenie usług pocztowych. Zbiorcze zestawienie uwag jest przekazywane dyrektorowi Sądu Apelacyjnego w Krakowie, który zawarł umowę z PGP jako przedstawiciel Skarbu Państwa.

- Informacje uzyskane z sądów w początkowym okresie działalności nowego operatora pocztowego zostały przekazane Prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej we wniosku Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 stycznia 2014 roku o rozważenie wszczęcia kontroli działalności Polskiej Grupy Pocztowej S.A. w Warszawie - poinformowała Patrycja Loose, rzecznik prasowy MS.

Warto dodać, że do 28 lutego 2014 roku do Ministerstwa Sprawiedliwości wpłynęło 310 skarg dotyczących funkcjonowania nowego operatora pocztowego, więc i przedsiębiorstwa InPost.

Choć Polska Grupa Pocztowa może pochwalić się 7 543 placówkami, 7 000 doręczycielami oraz skutecznością doręczeń wraz z awizacją na poziomie 90 % (bez awizacji 75 %) to nie działa bez zarzutu, o czym świadczy 306 złożonych reklamacji (do 28.01.2014) oraz liczne skargi przesyłane do innych placówek i instytucji.

- Już w listopadzie i grudniu Poczta Polska porzuciła wykonywanie swoich obowiązków i naraziła sądy na odraczanie rozpraw w styczniu i w lutym. Mamy takie udokumentowane przypadki. Nie dostarczała na przykład zwrotnych potwierdzeń odbioru nadawcom, a terminy doręczeń sięgały 56 dni. To pokazuje, jak bardzo niesprawiedliwa jest ocena pracy PGP S.A. na tle statystyk z ubiegłego roku - bronił się Leszek Żebrowski, prezes PGP SA.

Nie mniej jednak są wydziały oraz sądy, które nie zgłaszają uwag do pracy operatora pocztowego, np. Sąd Rejonowy w Tczewie.

Żaneta Stasiowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież